تست قطعات ماشین لباسشویی

تست قطعات ماشین لباسشویی | بررسی تمام قطعه‌ها

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

تعمیرکاران ماشین لباسشویی معمولا برای پیدا کردن علت خرابی در این دستگاه، قطعات مختلف آن را تست و بررسی می‌کنند. چرا که از روی ظاهر قطعات نمی‌توان به سالم و یا خراب بودن آن‌ها پی برد. از آنجایی که در لباسشویی قطعات مختلف ریز و درشتی وجود دارد، تست هر کدام از آن‌ها نیز متفاوت از یکدیگر است. به همین خاطر قصد داریم در ادامه این نوشته به مساله تست قطعات ماشین لباسشویی بپردازیم تا بتوانید با بررسی کردن قطعات مختلف از سلامت آن‌ها اطمینان حاصل نمایید.

پیشنهاد مطالعه مقاله:  تعمیر لباسشویی ال جی

نحوه تست قطعات ماشین لباسشویی

نحوه تست قطعات ماشین لباسشویی

معمولا در تعمیر لباسشویی قطعاتی همچون موتور، شیر برقی، پمپ تخلیه، هیدرواستات، برد الکترونیکی، المنت، تایمر و میکروسوئیچ مورد بررسی و تست قرار می‌گیرند که در ادامه با نحوه تست هر کدام از آن‌ها آشنا خواهیم شد. دقت داشته باشید عیب یابی ماشین لباسشویی یک کار کاملا تخصصی بوده و داشتن دانش و تجربه کافی در این زمینه اجباری است.

همچنین در تست قطعات ماشین لباسشویی تفاوتی بین برندهای مختلف مانند سامسونگ، ال جی، دوو، اسنوا، جی پلاس، جنرال الکتریک، پاکشوما و غیره وجود ندارد. البته ممکن است تکنولوژی به کار رفته در برخی مدل‌ها متفاوت باشد که آن هم باید توسط تکنسین مربوطه بررسی شود.

پیشنهاد مطالعه مقاله:  تعمیر لباسشویی بوش

روش تست موتور لباسشویی

روش تست موتور لباسشویی

یکی از مهمترین قطعاتی که در هنگام تعمیر ماشین لباسشویی باید تست شود، موتور است. این تست به تعمیرکار کمک می‌کند تا از سالم بودن موتور مطمئن شود. تست موتور معمولا به دو روش انجام می‌شود که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

  • تست موتور با استفاده از منبع تغذیه: استفاده از منبع تغذیه یا همان DC رایج‌ترین شیوه تست موتور به شمار می‌رود. در این تست ابتدا یک سر منبع تغذیه را که دارای ولتاژ ۵ است را به سیم پیچ استاتور و سر دیگر DC را به دو زغال لباسشویی متصل می‌کنند. تعمیرکار با این روش می‌تواند از سلامت موتور بعد از تعمیر کردن و یا بعد از خراب شدن آگاه شود.
  • تست موتور با استفاده از مولتی متر: در این روش ابتدا باید یکی از پروب‌های مولتی متر را به پایانه ماشین لباسشویی و دیگری را به ترمینال موتور وصل کنید. با این کار در مولتی متر یک سری اعداد ظاهر می‌شود که اگر صفر و یا نزدیک به صفر باشد به معنای سالم بودن موتور است. اما اگر این عدد صفر و یا نزدیک به صفر نبود یعنی مشکلی در موتور به وجود آمده است.

پیشنهاد مطالعه مقاله: عیب یابی ماشین لباسشویی ال جی با گوشی + آموزش نرم افزار

امتحان کردن اجزای لباسشویی

روش تست هیدروستات لباسشویی

قطعه بعدی که در تست قطعات ماشین لباسشویی مورد بررسی قرار می‌گیرد، هیدروستات است. این قطعه معمولا در پنل پشتی لباسشویی نصب می‌شود و وظیفه آن اندازه‌گیری میزان آب موجود در دیگ است و هنگامی که آب به اندازه معین می‌رسد، به شیر برقی فرمان داده و جریان آب را قطع می‌کند. اما در صورتی که هیدروستات با مشکل مواجه شود، آب زیادی داخل دستگاه جمع شده و آب تخلیه نمی‌شود.

برای تست این قطعه مولتی متر را روی حالت بوق گذاشته و یکی از پروب‌ها را به پایه شماره ۱ و پروب دیگر را بر روی پایه شماره ۳ وصل کنید. در صورتی که هیدروستات سالم باشد، صدای بوق شنیده نمی‌شود. همچنین می‌توانید یکی از پروب‌ها را به کنتاکت شماره ۱ و دیگری را به کنتاکت شماره ۲ وصل کنید. اگر سوئیچ کنترل مشکلی نداشته باشد صدای بوق از مولتی متر شنیده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه مقاله: تعویض یا تعمیر لباسشویی؛ تصمیم درست چیست؟

پمپ ماشین لباسشویی

روش تست پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

برای اینکه آب جمع شده از شستشو به سرعت از دستگاه خارج شود، از پمپ تخلیه استفاده می‌کنند. این قطعه بعد از تمام شدن سیکل شستشو آغاز به کار کرده و آب را به بیرون هدایت می‌کند. در صورتی که برای پمپ تخلیه مشکلی به وجود آمده باشد، آب به درستی تخلیه نشده و در لباسشویی باقی می‌ماند. برای تست این قطعه ابتدا باید دستگاه را از برق خارج کرده و سپس به مدت ۱۵ دقیقه منتظر بمانید تا برق به طور کامل از لباسشویی خارج شود. بعد از آن دو سر اهم متر را به سیم‌های پمپ متصل کنید. در صورتی که عدد نشان داده شده صفر و یا بی نهایت بود، یعنی پمپ تخلیه دچار مشکل شده و باید نسبت به تعمیر و یا تعویض آن اقدام نمایید.

پیشنهاد مطالعه مقاله: تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی

روش تست برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

کنترل همه بخش‌های لباسشویی به عهده برد الکترونیکی بوده و می‌توان گفت حکم مغز دستگاه را دارد. هر گونه خرابی در این قطعه حتی اگر خیلی جزئی هم باشد، می‌تواند عملکرد قطعات دیگر را دچار مشکل کند. بهترین روشی که برای تست برد الکترونیکی وجود دارد استفاده از یک لامپ و یا ولت متر است. برای این کار لازم است مراحل زیر را انجام دهید.

  • برای انجام این تست نیاز به یک لامپ ۱۰۰ وات که دارای ولتاژ ۲۲۰ ولت باشد نیاز دارید.
  • سپس باید سیم‌های برد الکترونیکی را به ولت متر و لامپ وصل کنید. (دقت کنید که لباسشویی باید روشن باشد).
  • اگر برد دستگاه سالم باشد لامپ روشن خواهد شد.
  • در صورتی که بعد از متصل کردن برد به لامپ، جرقه‌ای ایجاد شد یعنی برد ولتاژ کمی داشته و نمی‌تواند لامپ را روشن کند.

پیشنهاد مطالعه مقاله: تعمیر برد لباسشویی ال جی | بررسی+ هزینه

تست برد الکترونیکی لباسشویی

روش تست المنت لباسشویی

قطعه بعدی در تست قطعات ماشین لباسشویی المنت است که وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارد. این قطعه ممکن به خاطر خوردگی، کار کردن دستگاه بدون آب و یا خراب شدن برد الکترونیکی دچار مشکل شده باشد. برای تست المنت نیاز به یک اهم متر داریم. بعد از متصل کردن اهم متر به المنت اگر مقاومت بین ۳۰ الی ۱۵۰ بود یعنی المنت سالم است. اما اگر عدد بی نهایت باشد یعنی المنت سوخته و باید تعویض گردد.

پیشنهاد مطالعه مقاله: تعمیر لباسشویی بوش در تهران

روش تست تایمر لباسشویی

هر قطعه‌ای که در لباسشویی وجود دارد وظایف خود را بر طبق برنامه ریزی انجام می‌دهد. این برنامه‌ها توسط تایمر انجام شده و چنانچه مشکلی برای آن به وجود بیاید، دیگر قطعات نیز دچار مشکل خواهند شد. به همین خاطر در تست قطعات ماشین لباسشویی باید تایمر را نیز مورد بررسی قرار دهیم. از آنجایی که خراب شدن قطعاتی همچون میکروسوئیچ، المنت و… ممکن است باعث خراب شدن تایمر نیز شود به همین خاطر تعمیرکار ابتدا این قطعات را با اهم متر بررسی می‌کند تا مشکلی نداشته باشند. بعد از اینکه علت خراب شدن تایمر مشخص شد، نسبت به تعویض کردن آن اقدام می‌کند.

پیشنهاد مطالعه مقاله: تعمیر لباسشویی ال جی در تهران

امتحان کردن تایمر لباسشویی

روش تست میکروسوئیچ لباسشویی

هنگامی که دستگاه شروع به کار می‌کند، میکروسوئیچ درب آن را قفل می‌کند تا کسی نتواند درب را باز کند. اگر این قطعه دچار مشکل شده باشد و درب لباسشویی قفل نشود، دستگاه شروع به کار نخواهد کرد. متداول‌ترین روش برای تست این قطعه استفاده از مولتی متر است. در صورتی که با این کار متوجه شدید میکروسوئیچ خراب شده است، باید نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

پیشنهاد مطالعه مقاله: تعمیر میکروسوئیچ لباسشویی ال جی

روش تست شیر برقی ماشین لباسشویی

در ادامه تست قطعات ماشین لباسشویی نوبت به بررسی شیر برقی می‌رسد. این قطعه وظیفه تامین آب دستگاه را بر عهده دارد و در صورتی که خراب شود، لباسشویی با مشکل آبگیری مواجه خواهد شد. به همین خاطر باید هر چه سریع‌تر نسبت به عیب‌یابی و تعمیر آن اقدام نمایید. شیر برقی آب سرد و گرم در دستگاه دارای دو جفت سیم است که باید با استفاده از یک انبر این سیم را جدا کنید. سپس دو سر سیم را از یک سمت به ترمینال و از سمت دیگر به پایانه متصل کرده و با استفاده از مولتی متر آن را بررسی کنید. در صورتی که عدد نشان داده شده بی نهایت بود یعنی شیر برقی دچار مشکل شده است.

پیشنهاد مطالعه مقاله: تعمیر شیر برقی لباسشویی بوش + تعویض آن

نکته آخر درباره تست قطعات ماشین لباسشویی

دقت داشته باشید تعمیر و تست قطعات ماشین لباسشویی یک کار کاملا تخصصی است و نیاز به ابزارهای خاصی مانند اهم متر، مولتی متر و… دارد. به همین خاطر اگر دانش و تخصص کافی در این زمینه را ندارید، از تست قطعات به شدت خودداری کنید. چرا که ممکن است علاوه بر صدمه زدن به خودتان به قطعات لباسشویی نیز خسارت وارد نمایید.


هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.