سرویس کولر گازی

سرویس کولر گازی را چه زمانی انجام دهیم؟ | آموزش قدم به قدم

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

سرویس کولر گازی به صورت دوره‌ای و منظم باعث می‌شود عملکرد این دستگاه درست باشد و دیرتر با مشکلات فنی مواجه شود. برخی از قطعاتی که در این دستگاه به کار رفتند مثل فیلتر هوا، باید هر چند وقت یکبار تمیز و یا تعویض شوند. چرا که در غیر اینصورت ممکن است خرابی‌های بیشتری به وجود بیاید. از جمله فواید سرویس اسپلیت می‌توان به کاهش مصرف برق، افزایش طول عمر، سریع خنک کردن محیط و اطمینان از وجود گاز کافی در کولر اشاره کرد.

تعمیر کولر گازی در محل (مناسبترین قیمت)

سرویس کردن کولر گازی

بهترین زمان انجام سرویس کولرگازی

یکی از مسائل مهمی که در سرویس کولر گازی باید رعایت شود، دوره‌ای بودن آن است. یعنی با توجه به میزان استفاده‌ای که از این دستگاه دارید، باید هر چند وقت یکبار نسبت به سرویس آن اقدام نمایید. بهترین حالت این است که هر ۶ ماه یکبار این کار را انجام دهید؛ یعنی یک مرتبه قبل از شروع فصل گرما و یک مرتبه هم در پایان فصل گرما.

بیشتر بخوانید:تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

دقت داشته باشید سرویس کولر گازی باید توسط یک فرد متخصص و باتجربه انجام شود تا بتواند مشکلات کولر را به خوبی شناسایی کرده و رفع نماید. برخی از خرابی‌ها قبل از اینکه اتفاق بیافتند، یک سری نشانه و علائم از خود بروز می‌دهد که اگر این نشانه‌ها را متوجه شوید، می‌توانید از خرابی‌های بیشتر جلوگیری کنید.

تعمیر کولر گازی اسپلیت

سرویس کولر گازی را چه زمانی انجام دهیم؟

با سرویس دوره ای کولر گازی چه مشکلاتی برطرف می‌شود؟

مشکلاتی که در ادامه آورده می‌شود، معمولا با سرویس های دوره ای از بین می‌روند.

 • روشن نشدن کولر گازی
 • تولید هوای گرم توسط دستگاه
 • وجود صداهای ناهنجار و اذیت کننده در کولر
 • نمایش ارور بر روی پنل
 • عملکرد نامناسب کمپرسور
 • نشت گاز مبرد
 • خاموش شدن ناگهانی دستگاه
 • وجود بوی بد و زننده در کولر گازی

گیف سرویس کولر گازی

سرویس کولر گازی شامل چه مواردی می‌شود؟

همانطور که در بخش نحوه سرویس از مقاله تعمیر کولر گازی صحبت کردیم، این دستگاه از دو بخش پنل داخلی و پنل خارجی تشکیل شده است. فردی که کار سرویس را انجام می‌دهد، باید هر دو بخش را بازرسی کرده و مشکلات احتمالی را برطرف نماید.

از جمله کارهایی که یک سرویس‌کار اسپلیت انجام می‌دهد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

سرویس فیلتر کولر گازی

۱- تمیز کردن و یا تعویض فیلتر هوا

از جمله اقدامات مهمی که در سرویس کولر گازی انجام می‌شود، تمیز کردن فیلتر هوا است. این فیلتر در پنل جلویی دستگاه قرار دارد و با باز کردن پنل داخلی می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. در برخی مواقع با شستشو می‌توان فیلتر را تمیز کرد تا هوا به راحتی از آن عبور کند. اما در صورتی که عمر فیلتر تمام شده بود، بهتر است نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.

در مقاله چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم و یا در صورت نیاز فیلترها را تعویض کنیم؟ به طور مفصل در این باره صحبت کردیم.

تمیز کردن کویل کولر گازی

۲- سرویس کولر گازی با تمیز کردن کویل

کار بعدی که سرویس کار کولر گازی انجام می‌دهد، تمیز کردن کویل است. چرا که کثیف بودن کویل می‌تواند مشکلات زیادی از جمله کاهش بهره‌وری انرژی، کاهش عملکرد سیستم، پایین آوردن طول عمر دستگاه، پایین آمدن کیفیت هوا و… را در کولر گازی به وجود آورد.

۳- بررسی مسیر خروج آب

آب‌های جمع شده در کولر گازی از طریق ناودانی به بیرون هدایت می‌شود. اما ممکن است مسیر خروج آب توسط گرد و غبار مسدود شده باشد و در نتیجه آب نتواند بیرون برود. در این زمان با مشکل نشتی آب از کولر گازی مواجه خواهید شد. به همین خاطر در سرویس کولر گازی مسیر خروج آب نیز بررسی می‌شود تا مسدود نباشد.

تمیز کردن ترموستات کولر

۴- بررسی و تمیز کردن ترموستات کولر گازی

قطعه بعدی که در سرویس اسپلیت مورد بررسی قرار می‌گیرد، ترموستات یا سنسور است. وظیفه این قطعه متعادل نگه داشتن دمای کولر و قطع و وصل کردن برق است. در صورتی که این قطعه عملکرد صحیحی نداشته باشد، کولر با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد. به همین خاطر در هنگام سرویس این دستگاه، ترموستات بررسی شده و در صورت وجود خرابی تعویض می‌گردد.

۵- بررسی وجود نشتی گاز مبرد

در سرویس اسپلیت و یا کولر گازی بهتر است لوله‌های مسی کندانسور که گاز مبرد از آن‌ها عبور می‌کند نیز بررسی شود. چرا که نشت گاز علاوه بر اینکه می‌تواند عملکرد کولر را با مشکل مواجه کند، برای سلامتی انسان نیز مضر است.

پیشنهاد می‌شود مقاله تمام چیزی که باید از نشتی گاز فریون در کولر گازی بدانید را مطالعه نمایید.

بررسی میزان گاز مبرد

۶- بررسی میزان گاز مبرد

مرحله بعد در سرویس این دستگاه، بررسی میزان گاز مبرد است. در صورتی که این گاز کم باشد، کولر نمی‌تواند سرمای کافی را تولید کند و در نتیجه باعث می‌شود کمپرسور به صورت یکسره کار کند. اگر در بررسی متوجه کم بودن گاز کولر شدید باید نسبت به شارژ کردن آن اقدام نمایید.

جهت آشنایی با شارژ گاز کولر می‌توانید به مقاله نحوه شارژ گاز کولر گازی با ترازو رجوع کنید.

۷- تمیز کردن و شستشوی فین‌ها

شستشوی فین یک کار حساس بوده و اگر هنگام شستشو خم شوند، عملکرد کولر گازی با مشکل مواجه خواهد شد. به همین خاطر بهتر است این کار توسط یک فرد متخصص و با تجربه انجام شود.

سرویسکار کولر گازی

۸- تمیز کردن جعبه برق کولر

در این مرحله از سرویس کولر گازی باید جعبه برق کولر را نیز بررسی کنید و در صورت وجود هرگونه کثیفی، نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید. سپس تمام اتصالات و سیم‌ها را بازرسی کنید تا سالم باشند.

۹- اطمینان از درست نصب شدن کولر گازی

یکی از اصلی‌ترین دلایل به وجود آمدن مشکلات زیاد در کولر، نصب اشتباه آن است. به همین خاطر یکی دیگر از مواردی که توسط سرویس‌کار چک می‌شود، اطمینان از درست نصب شدن دستگاه است.

مراحل سرویس کولرگازی

مراحل سرویس کولر گازی

 • اولین قدم در سرویس دستگاه این است که آن را به طور کامل از برق بکشید. چرا ممکن است در هنگام تمیز کردن و یا شستشو، آب به قطعات داخلی نفوذ کرده و در نتیجه باعث خراب شدن دستگاه و یا برق گرفتگی شود.
 • قدم بعدی تمیز کردن فیلترهای هوا است.
 • بعد از آن باید به سراغ تمیز کردن سنسور دمای دستگاه بروید.
 • مرحله بعدی تمیز کردن سیم پیچ‌های اوپراتور است. چرا در صورت کثیف بودن، گرمای سیم پیچ دفع نمی‌شود و در نتیجه مشکلات زیادی به وجود می‌آورد.
 • سپس باید به سراغ تمیز کردن مسیر تخلیه آب رفته و بعد از آن فن کندانسور را تمیز و روغن‌کاری نمایید.
 • در آخر نیز باید سیم پیچی کندانسور را بررسی کرده و سپس در صورت نیاز گاز مبرد را شارژ کنید. بعد از نیز بهتر است فیوزها، ترموستات، سیم کشی‌ها، اتصالات و بقیه موارد بررسی شود.

وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی

سرویس کولر گازی چقدر طول می‌کشد؟

از آنجایی که در سرویس این دستگاه باید قسمت‌های مختلف آن بررسی شود، مدت زمان آن نیز می‌تواند کم و یا زیاد باشد. در حالت کلی می‌توان گفت سرویس کولر گازی بین ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت طول می‌کشد. البته اگر مشکلات جدی در کولر وجود داشته باشد، معمولا زمان بیشتری برای سرویس نیاز است.

sv,ds ;,gv 'hcd

چطور متوجه شویم کولر گازی نیاز به سرویس دارد؟

در صورتی که هر یک از مشکلات زیر برای کولر گازی به وجود آمد، بهتر است نسبت به سرویس کردن آن اقدام نمایید. حتی اگر از سرویس قبلی زمان زیادی نگذشته باشد.

 • اگر سر و صدای زیادی از کولر به گوش می‌رسد، احتمالا فیلتر دستگاه مسدود شده و باید هر چه سریع‌تر نسبت به تمیز کردن و یا تعویض آن اقدام نمایید. در صورتی که خودتان با نحوه تمیز کردن فیلتر آشنا هستید، می‌توانید آن را تمیز کرده و در جای خود قرار دهید. اما اگر بعد از اینکار باز هم صدای کولر زیاد بود بهتر است از یک متخصص بخواهید آن را بررسی کند.
 • اگر کولر گازی نمی‌تواند فضای اتاق را سرد کند، یا فیلترها کثیف شده است و یا گاز مبرد دستگاه کم می‌باشد.
 • در صورتی که متوجه شدید هزینه‌های مصرف برق شما بسیار بیشتر از گذشته است، احتمالا به خاطر نصب اشتباه کولر گازی است.
 • اگر بر روی پنل دستگاه کد خطاها و یا علائم خاصی را مشاهده کردید، باید از یک سرویسکار بخواهید آن را بررسی کند.

service coolergazi

نکات تکمیلی در رابطه با سرویس کولر گازی

 • اگر در رابطه با تعمیر کولر گازی مهارت و تخصصی ندارید، لازم است از یک تعمیرکار بخواهید کولر را سرویس کند. چرا که در غیر اینصورت ممکن است خسارات جبران ناپذیری را هم به خودتان و هم به کولر وارد نمایید.
 • در صورتی که در فصل زمستان از این دستگاه استفاده نمی‌کنید، بهتر است پنل خارجی را با یک کاور بپوشانید تا از ورود گرد و غبار و کثیفی به داخل یونیت و لانه کردن پرندگان جلوگیری شود.
 • از آنجایی که کولر یک وسیله گران قیمت حساب می‌شود، بهتر است سرویس کولر گازی را جدی بگیرید تا مجبور نباشید هزینه زیادی را بابت تعمیرات و یا حتی تعویض آن بپردازید.

سرویس کولر گازی سامسونگ، جنرال، ال جی، توشیبا و…

از آنجایی که برندهای مختلف کولر گازی عملکرد یکسانی دارند، سرویس آن‌ها نیز مشابه با یکدیگر است. بنابراین سرویس کولر گازی سامسونگ، ال جی، توشیبا و… هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.


پیشنهاد مطالعه مقالات مفید:


هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.