علت چکه کردن آب از کولر گازی

علت چکه کردن آب از کولر گازی – چراپنل كولر اسپيلت اب ميدهد؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

اگر از کولر گازی برای سرد کردن محیط خانه استفاده می‌کنید، ممکن است با سوالاتی همچون چرا پنل کولر اسپلیت آب می‌دهد؟ و یا علت چکه کردن آب از کولر گازی چیست؟  مواجه شده باشید. بهتر است بدانید ریزش آب از کولر گازی یکی از متداول‌ترین مشکلات این دستگاه به شمار می‌رود که در صورت بی‌توجهی به آن می‌تواند خسارات زیادی به ساختمان وارد کند. به همین خاطر در این مقاله از هوم کارا تصمیم داریم به بررسی موضوع علت چکه کردن آب از کولر گازی بپردازیم و راهکارهای برطرف کردن آن را با شما در میان بگذاریم. در ادامه همراه ما باشید.

بیشتر بخوانیم: تعمیر کولر گازی در محل

چکه کردن آب از کولر گازی

۷ علت اصلی چکه کردن آب از کولر گازی

آب دادن کولر گازی به عوامل و پارامترهای مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان یک علت واحد برای آن مشخص کرد. قبل از اینکه بخواهیم دلایل این مشکل را بررسی کنیم، بهتر است بدانیم آب کولر گازی چگونه تولید می‌شود؟

کولر گازی برای تولید سرمای مورد نیاز از مکانیسم تبرید استفاده می‌کند. به این صورت که گاز مبرد در هنگام آغاز به کار کولر، وارد لوله‌های اوپراتور شده و در آنجا تبدیل به مایع می‌شود. این تبدیل حالت از گاز به مایع باعث می‌شود دمای لوله‌های اوپراتور پایین آمده و سرد شوند. تغییر دمای یکباره کویل‌های اسپلیت رطوبت محیط را جذب کرده و این رطوبت تبدیل به قطرات آب می‌شود.

در حالت معمولی این آب از طریق لوله درین به بیرون از کولر گازی منتقل می‌شود. اما بنابر دلایل مختلفی امکان دارد آب جمع شده به بیرون منتقل نشده و در نهایت از طریق پنل داخلی سرریز شود. هنگامی که این مساله برای کولر گازی پیش می‌آید، می‌گویند از کولر گازی آب چکه می‌کند و کولر نشتی دارد. در ادامه بیشتر با علت چکه کردن آب از کولر گازی آشنا خواهیم شد.

بیشتر بخوانیم: علت تخلیه نشدن آب کولر گازی و علت آب دادن کولر گازی

مسدود شدن فیلتر هوای کولر گازی

 • اولین علت چکه کردن آب از کولر گازی: مسدود شدن فیلتر هوا

کولر گازی برای اینکه کارایی مناسبی داشته باشد و عملکرد آن افت نکند، بهتر است به طور سالیانه سرویس شود. در سرویس سالیانه یکی از مهمترین اقداماتی که انجام می‌شود، تعویض فیلتر هوای اسپلیت است. اگر به هر دلیلی این فیلتر خراب شده و یا دچار گرفتگی شده باشد، امکان دارد با مشکل آب دادن کولر گازی مواجه شوید. هنگامی که هوا به خوبی از فیلتر عبور نمی‌کند، رطوبت موجود در هوا یخ زده و بعد از خاموش شدن کولر، یخ ایجاد شده در فیلتر ذوب می‌شود و چکه می‌کند.

بیشتر بخوانیم: تعمیر کولر گازی در کرج -تضمینی

سینی تخلیه کولر گازی و چکه کردن آب کولر

 • دومین دلیل: بسته شدن مسیر خروجی سینی تخلیه

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، آبی که از طریق رطوبت هوا و میعان آن به وجود می‌آید، از طریق لوله ناودانی به بیرون هدایت می‌شود. این لوله ممکن است به خاطر وجود گرد و غبار و کثیفی به مرور زمان بسته شود و آب پشت آن جمع گردد. برای رفع این مشکل باید پنل داخلی کولر گازی را بلند کرده و سپس مسیر آن را باز کنید. البته دقت داشته باشید انجام اینکار نیاز به تخصص دارد و بهتر است خودتان اقدام نکنید.

بیشتر بخوانیم: تعمیر کولر گازی ال جی در محل

 • سومین دلیل: نصب اشتباه لوله درین کولر گازی

اگر با این سوال که چرا پنل کولر اسپلیت آب می‌دهد مواجه شدید، بهتر است بدانید یکی از علت‌های آن نصب اشتباه لوله درین است. بعضی از نصاب‌های کولر گازی، لوله درین را داخل یک سطل قرار می‌دهند. بعد از مدتی این سطل پر شده و در نتیجه آب به جای خارج شدن به داخل بر می‌گردد. علاوه بر آن ممکن است علت چکه کردن آب از کولر گازی به خاطر تا خوردن لوله درین، گرفتگی آن و یا نداشتن شیب مناسب اتفاق بیافتد. لوله درین باید دارای یک شیب ملایم و بدون هیچگونه تاخوردگی باشد.

چکیدن آب از کولر گازی

 • چهارمین علت: شکسته شدن پمپ تخلیه آب کولر

یکی از قطعه‌هایی که وظیفه انتقال آب به بیرون از کولر را انجام می‌دهد، پمپ تخلیه آب است. حال اگر به هر دلیلی پمپ کولر شکسته شده باشد، نمی‌تواند آب را از کولر تخلیه کند. در نتیجه این کار موجب آب دادن کولر گازی می‌شود. برای حل این مشکل لازم است پمپ را تعویض نمایید.

بیشتر بخوانیم: تعمیر کولر گازی پنجره ای | راهنمای کامل

 • پنجمین علت چکه کردن آب از کولر گازی: کم بودن گاز مبرد

در صورتی که گاز مبرد کولر گازی کم شود، عملکرد سیستم سرمایشی دچار اختلال شده و در نتیجه کولر گازی نشتی آب پیدا می‌کند. این اتفاق بدین صورت است که با کاهش گاز، کمپرسور شروع به یخ زدن می‌کند و آب شدن این یخ‌ها نیز باعث نشتی آب می‌شود.

بیشتر بخوانیم: ۱۳ علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی + هزینه تعمیر

عایق‌بندی نکردن لوله‌های کولر گازی، علت چکه کردن آب از کولر

 • ششمین دلیل: عایق‌بندی نکردن لوله‌های کولر گازی

یکی دیگر از علت های چکه کردن آب از کولر گازی، عایق نبودن لوله‌های کولر به خصوص لوله برگشت است. این لوله به خاطر اینکه بسیار خنک است، به راحتی رطوبت هوا را جذب کرده و در نهایت قطرات آب به داخل منزل ریخته می‌شود. به همین خاطر باید تمام لوله‌ها را به صورت صحیح عایق‌بندی کنید تا رطوبت هوا نتواند با آن‌ها برخورد داشته باشد.

بیشتر بخوانیم: تعمیر کولر گازی در تهران +۳۶۵ روز گارانتی!

 • هفتمین علت چکه کردن آب از کولر گازی: نصب اشتباه پنل داخلی و یا خارجی

ممکن است علت چکه کردن آب از کولر گازی به خاطر نصب اشتباه دستگاه باشد. به عنوان مثال اگر کولر تراز نباشد و فشار زیادی روی آن باشد، آب بسیار زیادی از کولر خارج خواهد شد.

علت چکه کردن آب از کولرگازی

۶ علت دیگر آب دادن پنل كولر اسپيلت

مواردی که در بالا گفتیم تنها بخشی از علت‌های نشتی آب در کولر گازی هستند. اما ۶ علت دیگر نیز وجود دارد که به ما می‌گوید چراپنل كولر اسپيلت اب ميدهد؟

 1. کثیف شدن کویل‌های اوپراتور
 2. قطع شدن برق پمپ تخلیه
 3. جا نیفتادن صحیح لوله تخلیه
 4. ترک خوردن سینی تخلیه
 5. کثیف بودن سیم پیچی کندانسور ( بیشتر بخوانیم: تعمیر کندانسور کولر گازی)
 6. شکستگی اتصالات و لوله‌ها

بیشتر بخوانیم: تعمیر کولر گازی اسپلیت

سرویس سالانه دستگاه خنک کننده

سرویس سالانه کولر گازی را جدی بگیرید!

از آنجایی که کولر گازی یکی از وسایل پرکاربرد در هر خانه‌ای به شمار می‌رود، احتمال خراب شدن آن نیز بیشتر است. به همین خاطر بهتر است به صورت سالیانه آن را سرویس کنید تا از وقوع مشکلات اتفاقی جلوگیری شود. در سرویس سالیانه تمام بخش‌های کولر به طور کامل بررسی شده و در صورت مشاهده هر گونه خرابی، مشکل به وجود آمده رفع می‌شود.

بیشتر بخوانیم: سرویس کولر گازی را چه زمانی انجام دهیم؟ | آموزش قدم به قدم

راه حلی مطمئن برای تخلیه آب کولر گازی

بهترین روش برای تخلیه آب کولر گازی، لوله کشی توکار و اتصال آن به لوله مرکزی است. البته بهتر است بدانید لوله تخلیه آب کولر را هرگز نباید به لوله فاضلاب متصل کنید. چرا که امکان دارد بوی نامطبوع آن به داخل خانه بیاید. معمولا برای تخلیه آب کولر یک لوله مجزا در نظر گرفته می‌شود.

جمع بندی دلیل چکه کردن آب از کولرگازی

همانطور که دانستید علت چکه کردن آب از کولر گازی دلایل مختلفی دارد. نکته مهمی که باید در نظر بگیرید تعمیر به موقع و سریع کولر گازی است. چرا که امکان دارد این آب بر روی مدارها و یا سیم پیچی دستگاه ریخته و هزینه‌های زیادی برای شما به وجود آورد. 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.