علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی

۱۳ علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی + هزینه تعمیر

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

کمپرسور کولر گازی یکی از مهمترین قطعات کولر به شمار می‌رود که در یونیت بیرونی قرار گرفته است. وظیفه کمپرسور به جریان انداختن هوا و گردش گاز مبرد بین کندانسور و اوپراتور است. مانند هر وسیله الکتریکی دیگر ممکن است بنابر دلایل مختلفی کمپرسور کولر گازی از کار بیفتد و شما را با مشکلاتی مواجه سازد. دلایلی که می‌تواند باعث از کار افتادن این قطعه مهم شود، زیاد هستند که در ادامه این مقاله قصد داریم به طور مفصل به موضوع علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی بپردازیم.

بخوانید: تعمیر کولر گازی اسپلیت در منزل

خراب شدن کمپرسور کولر گازی

۸ دلیل اصلی کار نکردن کمپرسور کولرهای گازی

قبل از اینکه وارد بحث اصلی شویم بهتر است بدانید کمپرسور انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به کمپرسور فرفره‌ای، دنده‌ای، پره‌ای، دیافراگمی، مارپیچی، پیستونی، گریز از مرکز، دینامیکی، محوری، ۳ پ کاکا و جابه‌جایی مثبت اشاره کرد. هر کدام از این کمپرسورها برای مصارف عمومی و صنعتی خاصی تولید شدند و کاربرد مخصوص به خود را دارند.

کمپرسور یکی از قطعات گران قیمت کولر گازی به شمار می‌رود و نمی‌توان با کوچک‌ترین مشکلی آن را تعویض کرد. به همین خاطر باید قطعات مختلف آن یک به یک بررسی و در صورت نیاز قطعه مورد نظر تعویض گردد. از جمله دلایلی که باعث کار نکردن کمپرسور کولر گازی می‌شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

بخوانید: تعمیر کولر گازی پنجره ای | راهنمای کامل

خراب شدن اورلود کولر گازی

 • اولین دلیل کار نکردن کمپرسور کولر گازی: خراب شدن اورلود

اورلود یکی از قطعات داخلی کمپرسور بوده و وظیفه آن حفاظت از کمپرسور در شرایط خاص است. مثلا هنگامی که فشار زیادی به کولر گازی وارد می‌شود و یا به خاطر کثیف بودن یونیت خارجی، کمپرسور بیش از حد داغ می‌شود، اورلود جریان برق کمپرسور را قطع می‌کند. این قطعی تا زمانی ادامه دارد که کمپرسور سرد شود. همچنین اگر این قطعه به هر دلیلی خراب شده باشد، حتی زمانی که کمپرسور داغ نیست، ممکن است برق را قطع کند.

برای اینکه بدانید مشکل از اورلود است یا خیر، می‌توانید با استفاده از یک آمپرمتر سلامت آن را بررسی کنید. دقت داشته باشید بررسی این قطعه و تعویض آن باید توسط یک متخصص انجام شود.

دلایل کار نکردن کمپرسور کولر گازی

 • وجود مشکل در برد الکترونیکی کولر گازی

برد الکترونیکی وظیفه تامین ولتاژ کولر گازی را بر عهده دارد و در صورتی که یکی از قطعات این برد دچار مشکل شده باشد، ولتاژ مناسب برای کارکردن کمپرسور تامین نمی‌شود و در نتیجه با مشکل کار نکردن کمپرسور کولر گازی مواجه خواهید شد. برای پیدا کردن قطعه معیوب نیاز به تجهیزات خاص دارید که اینکار باید توسط نمایندگی معتبر تعمیر کولر گازی صورت بگیرد.

بخوانید: تعمیر کولر گازی ال جی در محل

 • خراب شدن سنسور دمای محیط

سومین علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی خراب شدن سنسور دمای محیط است. این سنسور دمای کمپرسور را تشخیص داده و در مواقع خطرناک برق کمپرسور را قطع می‌کند. محل قرارگیری سنسور دمای محیط بسیار مهم است و اگر جابه‌جا شود نمی‌تواند دما را به خوبی تشخیص دهد. در نتیجه با ارسال اطلاعات اشتباه، باعث قطع شدن و کار نکردن کمپرسور کولر گازی خواهد شد.

خراب شدن سنسور دمای محیط کولر گازی

 • چهارمین علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی: خراب شدن رله فرمان

علاوه بر برد الکترونیکی، رله فرمان نیز وظیفه تامین ولتاژ اکثر قطعات کمپرسور را بر عهده دارد. به همین خاطر بهتر است قبل از رفتن به سراغ برد الکترونیکی، این قطعه را بررسی کنید. برای تشخیص اینکه مشکل از رله فرمان است یا خیر، می‌توانید از یک مولتی‌متر استفاده کرده و سلامت آن را بررسی کنید.

 • وجود مشکل در خازن راه انداز

خازن راه انداز یکی دیگر از قطعات کمپرسور بوده و وظیفه اصلی آن کمک به استارت کمپرسور است. بنابراین خراب شدن این قطعه نیز می‌تواند علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی باشد. برای حل این مشکل باید با استفاده از یک مولتی‌متر، خازن راه‌انداز را بررسی کرده و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

از کار افتادن کمپرسور کولرهای گازی

 • سنسور رزیستور: ششمین علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی

این سنسور وظیفه بررسی دمای محیط اطراف را بر عهده دارد که بر روی کمپرسور نصب شده است. در بیشتر مواقع اتصالات این سنسور قطع شده و باعث می‌شود کمپرسور کار نکند. به همین خاطر بهتر است اتصالات سنسور رزیستور را بررسی کرده و آن‌ها را وصل کنید. اما اگر باز هم مشکل حل نشد احتمال دارد سنسور سوخته باشد که باید تعویض گردد.

 • قطع شدن سیم و یا فیش کمپرسور

کولر گازی برای اینکه کار کند نیاز به برق دارد. انتقال برق به کولر توسط سیم‌ها و فیش صورت می‌گیرد. در صورتی که سیم پوسیده و یا در یک قسمت قطعی داشته باشد، انتقال برق با مشکل مواجه شده و در نتیجه کمپرسور کار نمی‌کند. به همین خاطر بهتر است تمامی سیم‌ها، اتصالات و فیش‌های کولر را به طور کامل بررسی کرده و در صورت نیاز آن‌ها را تعویض نمایید.

بخوانید: علائم سوختن کمپرسور کولرگازی

 • خراب شدن کمپرسور

علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی علاوه بر مواردی که در بالا گفتیم، می‌تواند به خاطر خراب شدن خود کمپرسور باشد. اگر تمام مواردی که در بالا گفته شد را بررسی و انجام دادید ولی باز هم مشکل برطرف نشد، احتمالا باید کمپرسور را به کلی تعویض کنید. دقت داشته باشید تعویض کمپرسور باید توسط یک متخصص حرفه‌ای انجام شود.

سایر علت های کار نکردن کمپرسور کولر گازی

علاوه بر مواردی که در بالا گفته شد، امکان دارد دلایلی دیگری نیز در کار نکردن کمپرسور کولر گازی نقش داشته باشند که برخی از آن‌ها عبارت است از:

 • ولتاژ ورودی ضعیف و یا متغیر
 • ورود مایع به داخل کمپرسور
 • تمام شدن و یا کمبود روغن در کمپرسور
 • کثیف شدن کویل‌های کندانسور
 • قرار داشتن کولر در زیر نور زیاد

علت خاموش شدن کولر گازی

علت خاموش شدن و کار نکردن یکباره کمپرسور کولر گازی

همانطور که در مقاله تعمیر کولر گازی در محل صحبت کردیم، یکی از مشکلاتی که ممکن است برای این دستگاه به وجود بیاید، خاموش شدن یکباره آن است. در این مواقع باید مساله را بسیار جدی گرفته و از یک تکنسین بخواهید مشکل را بررسی کند. از جمله دلایلی که باعث خاموش شدن یکباره کمپرسور می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خراب شدن برد الکترونیکی
 • کم شدن گاز مبرد

هنگامی که گاز مبرد کولر کم می‌شود، عملکرد کولر دچار اختلال شده و کمپرسور برای تامین سرمای مورد نیاز باید مدت زمان بیشتری کار کند. در نتیجه ممکن است کمپرسور از کار بیافتد. بنابراین اگر متوجه شدید که کولر گازی سرمای کافی تولید نمی‌کند و کمپرسور بیش از اندازه داغ شده است، به احتمال زیاد باید گاز کولر را شارژ کنید. در مقاله نحوه شارژ گاز کولر گازی با ترازو به طور مفصل درباره شرایط و مراحل شارژ گاز این دستگاه صحبت کردیم.

تشخیص خرابی کمپرسور کولر گازی

از کجا بفهمیم کمپرسور کولر گازی با مشکل مواجه شده است؟

در بسیاری از موارد قبل از اینکه کمپرسور به طور کامل از کار بیافتد، یک سری علائم و نشانه از خود بروز می‌دهد. برخی از این نشانه‌ها عبارت است از:

 • سرد نکردن مناسب محیط
 • شنیده شدن صداهای بلند از کمپرسور
 • خاموش و روشن شدن مکرر قطع کننده
 • دمیدن هوای گرم به محیط
 • لرزش زیاد هنگام روشن کردن

در صورتی که هر کدام از این نشانه‌ها را مشاهده کردید، یک هشدار است که باید آن را جدی گرفته و نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

هزینه تعمیر کمپرسور کولر گازی

حال که با علت های کار نکردن کمپرسور کولر گازی آشنا شدید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که هزینه تعمیر کمپرسور چقدر است؟ در پاسخ به این سوال نمی‌توان یک رقم مشخصی را تعیین کرد. چرا که ابتدا باید علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی به طور دقیق مشخص شود. از این رو برای آگاهی از قیمت تعمیر کولر گازی می‌توانید با کارشناسان هوم کارا در ارتباط باشید. 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.