تعمیر کولر گازی پنجره ای

تعمیر کولر گازی پنجره ای | راهنمای کامل

کولر گازی پنجره ای ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین نوع کولر است. این نوع از وسیله سرمایشی مناسب برای استفاده در محیط‌هایی با متراژ پایین می‌باشد. این دستگاه‌ها دارای سیستمی یکپارچه هستند که تمامی اجزای آن اعم از فن و کمپرسور در یک بخش قرار گرفته است. این وسیله هم مانند تمام لوازم برقی دیگر دچار مشکل خواهند شد. از این رو در این مطلب به طور مفصل درمورد تعمیر کولر گازی پنجره ای و علت‌های آن صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

نکته تعمیر کولر گازی پنجره ای

کولر گازی‌های پنجره ای زمانی که نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند همراه با نمایش علائمی هستند. این نشانه‌ها هر کدام علت خرابی یک قطعه می‌باشد. تعمیرات این دستگاه کار راحتی نیست و حتما نیاز به یک متخصص دارد. چنانچه شما در کولر گازی خود شاهد مشکلی بودید می‌توانید از هوم کارا کمک بگیرید.

نکته تعمیر کولر گازی پنجره ای

عیب یابی کولر گازی پنجره ای

۱- علت آف نکردن کولر گازی پنجره ای (خاموش نشدن)

روشن نشدن کولر گازی پنجره ای چندین علت دارد. برای عیب‌یابی و اقدام به تعمیر آن باید این موارد بررسی شود. شایع‌ترین دلیل روشن نشدن این دستگاه قطع بودن اتصالات برق آن است. به همین علت اول از وصل بودن پریز به برق و سلامت آن اطمینان حاصل نمایید. یکی دیگر از موارد روشن نشدن دستگاه، قطع شدن فیوز برق می‌باشد. باید چک کنید که فیوز برق پریده است یا خیر.

اگر دو مشکل قبلی وجود نداشت خرابی در قطعه برد اصلی کولر گازی است. برای بررسی این مورد از یک مولتی‌متر کمک بگیرید. با استفاده از این وسیله تک تک قطعات درون برد اصلی تست می‌شوند و هر کدام که دچار ایراد باشد تعویض خواهد شد.

مقاله وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی

۲- خنک نکردن کولر گازی پنجره ای

اگر با روشن کردن کولر هوای خنک از آن خارج نشد، چند احتمال وجود دارد. باید تمامی این احتمالات یکی یکی بررسی شوند تا علت بروز این مشکل پیدا شود.

  • اولین چیزی که باید مورد بررسی قرار بگیرد باز بودن دریچه‌ها، تنظیم بودن دما و محل مناسب نصب است.
  • بعد از آن فیلترها باید چک شود. اگر فیلترها کثیف باشند و گرد یا غبار روی آن‌ها باشد هوای خنک خارج نمی‌شود. در این صورت باید شسته شوند و اگر قابل شستشو نبود حتما باید آن‌ها را تعویض کنید.
  • علت دیگری که باعث می‌شود تا هوای خنک از کولر گازی پنجره ای خارج نشود کثیف بودن یا خرابی کندانسور است. اگر ایراد از این قطعه باشد با تعمیر آن مشکل برطرف خواهد شد.
  • مورد دیگر ایراد در فن و موتور فن دستگاه است. زمانی که فن درست نچرخد در برق رسانی به موتور مشکل به‌وجود می‌آید، که لازم است برای تعمیر آن از تکنسین کمک گرفته شود.

مقاله ۱۲ علت خنک نکردن و باد گرم کولر گازی و راه حل های رفع هر یک

۳- روشن خاموش شدن ناگهانی علت تعمیر کولر گازی پنجره ای

زمانی که به صورت ناگهانی این وسیله خاموش و روشن می‌شود باید ترموستات، فین‌های کندانسور و گاز مبرد آن مورد بررسی قرار بگیرد. ترموستات قطعه‌ای است که وظیفه دارد تا زمانی که محیط به دمای موردنظر رسید کولر را به صورت خودکار خاموش کند. اگر این قطعه خراب شده باشد دما را اشتباه تشخیص داده و در زمان نامناسب خاموش و روشن خواهد شد.

اگر ترموستات مشکلی نداشت باید فین‌های کندانسور را چک کنید. اگر در این فین‌ها آشغال گیر کرده باشد در عملکرد کولر گازی پنجره ای اختلال ایجاد خواهد کرد. در این حالت باید کندانسور را تمیز کرد تا این مشکل برطرف شود.

۴- علت یخ زدگی

ممکن است زمانی با یخ زدگی کولر مواجه شوید. این مشکل چندین دلیل دارد که برای تعمیر کولر گازی پنجره ای باید آن‌ها را بررسی کنید تا علت دقیق آن را پیدا کنید. این موارد شامل کم بودن گاز کولر گازی، یکسره کار کردن قطعه کمپرسور، بسته شدن شبکه اپراتور، خراب شدن سنسور بیرونی، گرفتگی لوله‌ها یا قطعات داخلی و خرابی در فن‌های پنل داخلی یا پنل خارجی است.

مقاله علت یخ زدن کولر گازی (پنل داخلی، لوله بزرگ و کوچک اسپیلت، کندانسور و…)

۵- سر و صدای زیاد از کولرگازی پنجره ای

یکی دیگر از علت‌هایی که باعث تعمیر کولر گازی پنجره ای می‌شود تولید سروصدای زیاد و غیر طبیعی است. این پدیده شامل چند علت است که اعم از درست نصب نشدن و تراز نبودن محل نصب، خراب شدن لاستیک‌های لرزه‌گیر که مانع لرزش دستگاه می‌شوند، برخورد پروانه کولر به بدنه آن، شل شدن پیچ‌های کمپرسور، شل شدن پیچ‌های اتصال بخش‌های مختلف است.

مقاله علت انواع صدا در کولر گازی + ۴ راهکار رفع آن

۶- کار نکردن کمپرسور در زمان روشن بودن کولرگازی

دلیل به وجود آمدن این مشکل خراب شدن ترموستات است. این ایراد نشان‌دهنده سوختگی در قطعه ترموستات است. برای برطرف کردن این مشکل نیاز است که قطعه تعویض گردد.

۷- تعمیر کولر گازی پنجره ای با تمیز کردن کویل آن

کویل اواپریتور و کندانسور، کثیفی‌ها را بر روی خود جمع می‌کنند. این مورد باعث اختلال در گردش هوا و عایق شدن کویل خواهد شد. این مشکل را قبل از رسیدن فصل گرما می‌توانید با تمیز کردن کویل اواپریتور، برطرف کنید. همچنین توجه کنید که کندانسور پنل خارجی در محلی قرار گرفته باشد که از شاخ و برگ درختان دور باشد. این مورد باعث می‌شود تا هوای اطراف کویل به اندازه کافی تامین شود.

مقاله سرویس کولر گازی را چه زمانی انجام دهیم؟ | آموزش قدم به قدم

۸- رفع خرابی پره‌های کویل کولر گازی پنجره ای

اگر پره‌های آلومینیومی که بر روی اوپریتور و کندانسور وجود دارد خم شده باشد، باید نسبت به تعمیر کولر گازی پنجره ای خود اقدام کنید. زیرا این خم شدن باعث مسدود شدن مسیر گردش هوا می‌شود.

رفع خرابی پره‌های کویل کولر گازی پنجره ای

۹- مسدود شدن کانال‌های کولر گازی پنجره ای

هنگامی که کانال‌های کولر گازی مسدود شده باشد باعث ایجاد رطوبت اضافه در محیط خواهد شد. پس حتما از باز بودن کانال‌ها اطمینان خاطر پیدا کنید.

مقاله تعمیر کولر گازی ال جی در محل

juldv ;gv 'hcd \k[vi hd

۱۰- نشتی آب از داخل کولر گازی

اگر متوجه شدید در داخل دستگاه آب نشت پیدا کرده است ابتدا باید آن را خاموش کنید. سپس مسیر تخلیه آب را بررسی کنید، زیرا ممکن است دچار گرفتگی شده باشد. اگر با این مورد مواجه شدید باید گرفتگی مسیر تخلیه را باز کنید. چنانچه مشکل در این قسمت نبود یا بعد از برطرف کردن همچنان با نشت آب روبه‌رو بودید باید تشت تخلیه را چک کنید. اگر این قطعه زنگ زده باشد یا پمپ فشرده کولر گازی دچار شکستگی شده باشد باید آن را تعویض نمایید.

مقاله علت چکه کردن آب از کولر گازی – چراپنل كولر اسپيلت اب ميدهد؟

۱۱- نشتی آب در زمان خاموشی کولر گازی

کولرهای گازی دارای قطعه‌ای به نام خنک کننده هستند که اگر تمام شود یا فیلتر آن کثیف باشد شاهد نشتی آب خواهید بود. زیرا در صورت ایراد در این خنک کننده دستگاه در زمان کار کردن کمپرسور یخ زده و پس از خاموشی آب می‌شود. در این صورت شاهد خیس شدن محیط زیرین آن خواهید بود. برای برطرف کردن این مشکل با تکنسین‌های هوم کارا تماس حاصل فرمایید.

۱۲- خاموش نشدن کولر گازی پنجره ای

زمانی که دستگاه را خاموش کردید اما بلافاصله خاموش نشد و این فرآیند طول کشید، احتمالاتی وجود خواهد داشت. این احتمالات شامل کثیف بودن فیلتر، قدیمی بودن کولر یا قدرت نامناسب آن برای محیط، گیر کردن فن، کوتاه بودن کابل ترموستات، درست کار نکردن ترموستات، روشن نشدن سیستم مرکزی می‌باشد. که تمامی موارد از عواملی است که در تعمیر کولر گازی پنجره ای باید به آن‌ها توجه کرد.

خاموش نشدن کولر گازی پنجره ای

ارورهای کولر گازی پنجره ای

ارورهای کولر گازی پنجره ای یکی از موارد پر اهمیت در عیب یابی و تعمیر کولر گازی پنجره ای می‌باشد.
برای مثال شما با توجه به ارور کولر گازی می‌توانید تشخیص دهید که چه ایراداتی در کولر گازی شما بروز کرده است.
پس از اینکه ارور را مشاهده کردید می‌توانید به دفترچه راهنما مراجعه کرده و علت بروز کد خطا را شناسایی کنید.
در صورتی که به هر دلیلی دفترچه راهنما در دسترس شما نبود بهترین راه مراجعه به اینترنت است.
اما اگر به سایتی مراجعه کردید که کد خطاها را به صورت کامل به شما نشان نداد بهتر است که به کامل ترین لیست ارور کولر گازی در زرین سرویس مراجعه کنید.
و اما در آخر اگر توانایی شناسایی ارورها ، عیب یابی و تعمیر کولر گازی پنجره ای را ندارید بهتر است که از یک مرکز تخصصی عیب یابی و تعمیر کولر گازی پنجره ای کمک بگیرید.