وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی

وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

شناخت وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا تعمیر این دستگاه بسیار حساس می‌باشد و اگر از وسایل مناسبی استفاده نشود در عملیات تعمیر آن اختلال پیش خواهد آمد. پس اگر شما نیز قصد دارید خودتان تعمیرات کولر گازی را انجام دهید ابزارهای گفته شده در ادامه این مطلب را باید داشته باشد.

مقاله نمایندگی تعمیر کولر گازی

معرفی ابزار تخصصی برای تعمیر کولر گازی

انواع وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی

وسایل مورد نیاز برای این کار را می توان به دو دسته ابزار تخصصی و ابزار عمومی تقسیم کرد. ابزارآلات عمومی وسایلی هستند که برای اکثر لوازم خانگی به طور اشتراکی قابل استفاده است. این وسایل عمومی اعم از کیف ابزار، جعبه بوکس، سیم چین، آچار فرانسه، دم باریک، انواع پیچ گوشی (دوسو و چهارسو)، سوهان، چکش، خط کش، سیم لخت کن، متر و… می‌باشد.

اما ابزارهای اختصاصی فقط برای تعمیرات یا نصب کولرهای گازی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در زیر به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

مقاله تعمیر کولر گازی ال جی در محل

معرفی ابزار تخصصی برای تعمیر کولر گازی

توجه: وسایلی که در ادامه معرفی خواهند شد فقط قابل استفاده برای کولرهای گازی هستند.

مانومتر برای تعمیر کولرگازی

۱. اولین  ابزار تعمیر کولر گازی: مانومتر

مانومتر در انواع مختلفی وجود دارد. وظیفه این ابزار، اندازه‌گیری فشار سیستم کولر گازی است. اگر این وسیله نشان دهد که فشار کمپرسور دستگاه تنظیم نیست، کل کولر گازی دچار خرابی خواهد شد. انواع مانومتر شامل موارد زیر است:

  • مانومتر روغنی
  • مانومتر تقاضای
  • مانومتر عقربه‌ای
  • مانومتر دیجیتالی
  • مانومتر دیافراگمی

مقاله تعمیر کولر گازی اسپلیت

۲. پرچ کن یا لاله کن از وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی

بعد از اینکه لوله‌ها در اندازه‌های یکدست و هماهنگ بریده شدند باید برای پیچ و مهره کردن آماده شوند که این کار توسط پرچ کن انجام خواهد شد. نام دیگر این وسیله لاله کن است که در دو نوع برقی و دستی وجود دارد.

مقاله آموزش تعمیر کولر گازی

پمپ وکیوم

۳. پمپ وکیوم

پمپ وکیوم از وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی است. وجود رطوبت و هوا در سیکل تبرید منجر به خرابی در کولر گازی خواهد شد. با استفاده از این ابزار که وظیفه دارد تا هواگیری و رطوبت درون لوله‌های تبرید را از بین ببرد این مشکل برطرف می‌شود.

برخی از تعمیرکاران بجای استفاده از پمپ وکیوم از کمپرسور یخچال برای انجام این کار کمک می‌گیرند. این کار درست نیست زیرا این وسیله تنها می‌تواند هوای داخل آن را خالی کند و رطوبت همچنان درون کولر باقی خواهد ماند. با این کار کمپرسور کولر گازی دچار سوختگی می‌شود.

مقاله چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز و یا تعویض کنیم؟

۴. منیفولد سرویس یا گیج فشار

منیفولد ابزاری است که توسط آن می‌توان میزان گاز درون کولر گازی را تنظیم کرد. از این ابزار هم در زمان نصب و هم در زمان سرویس استفاده می‌شود. این گیج فشارها را در دو صورت آنالوگ یا عقربه‌ای و دیجیتالی می‌توان تهیه کرد.

مقاله سرویس کولر گازی را چه زمانی انجام دهیم؟ | آموزش قدم به قدم

فنر خم کن لوله مسی

۵. فنر خم کن لوله مسی از وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی

در برخی مواقع هنگام نصب یا تعمیر این دستگاه سرمایشی لازم می‌شود که لوله‌های مسی را برای انتقال خم کنید. برای انجام این کار باید از ابزار فنر خم کن لوله مسی استفاده شود به این علت که آن‌ها بسیار حساس هستند. با این وسیله دیگر لوله‌ها دچار شکستگی و آسیب‌دیدگی نخواهند شد.

۶. مولتی‌متر

مولتی متر وسیله‌ای است که وضعیت خازن‌های به کار رفته در این دستگاه سرمایشی را بررسی می‌کند. کار خازن این است که نیروی الکتریسته را درون خود ذخیره می‌کند. این قطعه در داخل کمپرسور و فن موتورها وجود دارد. با استفاده از این ابزار می‌توان متوجه شد که این قطعه نیاز به شارژ شدن دارد یا خیر.

مقاله تعمیر کولر گازی پنجره ای | راهنمای کامل

۷. لوله‌بر مسی، یک ابزار تعمیر کولر گازی

لوله‌هایی از جنس مس که در بخش داخلی و خارجی کولرهای گازی استفاده شده باید در اندازه‌ای مشخص و استاندارد باشند. ابزاری به نام لوله‌بر مسی وجود دارد که توسط آن می‌شود این قطعات را در اندازه درست برید. از نظر ظاهری این وسیله شبیه به لوله‌بر آهنی است اما ظریف‌تر و کوچک‌تر می‌باشد. توجه کنید هیچگاه نباید این دو وسیله را بجای هم استفاده کنید. به این علت که باعث شکستگی یا ترک خوردن قطعه می‌شود در این صورت لوله پرچ نشده و نشتی می‌دهد.

این ابزار در طرح‌های مختلفی درون بازار وجود دارند که لازم است هر تعمیرکار سایز کوچک آن را همیشه درون جعبه ابزار خود داشته باشد. زیرا ممکن است در هنگام نصب یا تعمیر، تکه‌ای از لوله مسی نیاز به بریدن داشته باشد.

مقاله تعمیر دمپر کولر گازی

ترمومتر وسیله ای برای تعمیر کولرگازی

۸. ترمومتر یا دماسنج

 از دیگر وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی ترموتر است. همان‌طور که از نام دماسنج مشخص است این ابزار برای اندازه‌گیری میزان دمای اسپلیت طراحی شده است. مواردی که با استفاده از این ابزار بررسی می‌شود اعم از میزان دمای هوای خروجی و تست کردن دمای جریان یافته در زمان نصب کولر گازی است.

مقاله تعمیر کولر گازی در تهران +۳۶۵ روز گارانتی!

نکته پایانی در مورد وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی

در زمان نصب و تعمیر اسپلیت‌ها لازم است از لوازم و ابزار مختلفی استفاده شود. هر کدام از این وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولر گازی وظیفه خاص و مشخصی را به عهده دارند. به همین علت بهتر است که آن‌ها را جایگزین نکنید زیرا ممکن است خطرناک باشد و به دستگاه آسیب وارد کند.

وجود تمامی ابزارهایی که در این مقاله نام برده شد الزامی نیست و هر وسیله برای زمان و کار خاصی نیاز است. تهیه تمام وسایل مورد نیاز برای تعمیر کولرگازی از نظر اقتصادی برای مصرف شخصی به صرفه نیست. از این رو بهتر است از یک متخصص برای تعمیرات کمک بگیرید زیرا تمامی آن‌ها را همراه خود دارد.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.