علت یخ زدن کولر گازی

علت یخ زدن کولر گازی (پنل داخلی، لوله بزرگ و کوچک اسپیلت، کندانسور و…)

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

از جمله متداول‌ترین سوالاتی که تعمیرکاران کولر گازی با آن مواجه هستند، علت یخ زدن کولر گازی است. یخ زدن ممکن است در پنل داخلی، لوله کوچک و یا بزرگ و سایر بخش‌ها اتفاق بیافتد. این مشکل به خاطر دلایل زیادی می‌تواند رخ دهد. در هر حال اگر کولر گازی شما نیز دچار یخ زدگی شده بهتر است هر چه سریع‌تر نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. زیرا اگر آن را به موقع درست نکنید نه تنها در عملکرد آن مشکل به وجود می‌آید بلکه ممکن است باعث آسیب دیدن و خرابی بیشتر دستگاه نیز شود. به همین منظور تصمیم داریم در این مقاله به این موضوع بپردازیم و روش‌هایی را بگوییم تا با استفاده از آن‌ها از یخ زدن کولر گازی در فصول مختلف جلوگیری کنید.

در صورتی که شما هم با مشکل یخ زدن کولر گازی مواجه شده‌اید، جهت برطرف کردن آن می‌توانید همین الان درخواست تعمیر کولر گازی را در هوم کارا ثبت کنید یا با شرکت تماس بگیرید تا تکنسین‌های این مجموعه در سریع‌ترین زمان ممکن مشکل شما را برطرف نمایند.

یخ زدگی کولر گازی به خاطر نبود جریان هوا در کویل اپراتور

روش کار کولر گازی به این صورت است که با گرفتن گرمای هوای داخل منزل، دمای خانه را پایین می‌آورد. در صورتی که سیستم تهویه خانه مشکل داشته باشد و نتواند جریان هوا را از روی اپراتور انتقال دهد، تبادل گرما اتفاق نیفتاده و در نتیجه گاز فریون در انتقال گرما از خانه با مشکل مواجه می‌شود و با کاهش دمای آن، کولر گازی دچار یخ زدگی می‌شود.

بهتر است بدانید فن بلوور داخلی یکی از قطعات اصلی و مهم کولر گازی به شمار می‌رود. وظیفه این قطعه کشیدن هوای گرم به داخل پنل است. این گرما در تماس با کویل‌های اوپراتور سرد شده و به محیط برمی‌گردد. در صورتی که فن بلوور نتواند هوای سرد از از داخل اوپراتور تخلیه کند، پنل داخلی دچار یخ زدگی می‌شود. اما ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا هوا به صورت کامل از پنل داخلی تخلیه نمی‌شود؟ از جمله دلایل آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

اگر در هر یک از موارد بالا مشکلی به وجود بیاید، باعث یخ زدگی قسمت‌های مختلف کولر می‌شود. برای تعمیر کولر گازی لازم است ابتدا علت و ایراد اصلی را پیدا کرده و سپس اقدام به تعمیر آن کنید.

دقت داشته باشید که برای تعمیر این دستگاه باید تخصص و ابزار کافی را داشته باشید. در صورتی که خودتان تجربه کافی را ندارید، بهتر است از بازکردن کولر خودداری کنید.

تمام و یا کم شدن گاز کولر گازی

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث یخ زدن کولر گازی شود، تمام شدن گاز آن است. ممکن است هنگام جابه‌جایی و یا وجود نشتی، گاز کولر کم و یا تمام شده باشد. در این مواقع سیکل سرمایش دستگاه با مشکل مواجه شده و لوله کوچک و یا پنل کولر دچار یخ زدگی می‌شود. حتی ممکن است با مشکل آب دادن کولر گازی مواجه شوید. برای حل این مشکل بهتر است در اولین فرصت گاز کولر را شارژ کنید تا این مساله برطرف شود.

مسدود شدن لوله‌ها و یا قطعات داخلی کولر گازی

در صورتی که لوله مویی و یا برخی قطعات داخلی مثل شیر برقی و یا لوله‌های ارتباطی دچار مسدودی شده باشند، کولر گازی به خوبی کار نکرده و در نتیجه باعث یخ زدن کولر گازی می‌شود.

علت یخ زدن کولر گازی به خاطر خرابی دستگاه

موقعی که قطعات کولر گازی دچار خرابی شوند، کولر به خوبی کار نمی‌کند و در عملکرد آن اختلال به وجود می‌آید. در این مواقع بهترین کار این است که از یک تعمیرکار بخواهید آن را تعمیر کند. از جمله قطعاتی که ممکن است خراب شوند، می‌توان به برد فرمان، شیر برقی و سنسور بیرونی اشاره کرد.

یخ زدن به خاطر عدم توجه به دما هوای بیرون

کولرهای گازی طوری طراحی شده‌اند که در یک محدوده دما معین کار کنند. در صورتی که دما هوای بیرون سرد باشد، بهتر است از فن کولر گازی استفاده کنید. چرا که استفاده بیشتر از حالت سرمایش باعث می‌شود که لوله‌ها و یا پنل داخلی کولر دچار یخ زدگی شود.

روش‌های حل مشکل یخ زدگی کولر گازی

برای اینکه یخ زدن کولر گازی را درست کنید، بهتر است کارهایی که در ادامه گفته می‌شود را انجام دهید.

  • فیلتر هوای کولر گازی را تعویض کنید.
  • کویل اوپراتور را بررسی کرده و آن را تمیز کنید.
  • مطمئن شوید که داخل کولر گازی جریان هوا وجود دارد و بسته نشده است.
  • فن بلوور را بررسی کرده و در صورتی که مشکلی برای آن به وجود آمده بود آن را تعویض کنید.
  • در صورتی که هوای بیرون سرد است از فن کولر استفاده کنید.

با انجام این مراحل می‌توانید یخ زدن کولر گازی را رفع کنید. اما در صورتی که خودتان نتوانستید این کارها را انجام دهید بهتر است از یک فرد حرفه‌ای کمک بخواهید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.