تعمیر بلوور کولر گازی

تعمیر بلوور کولر گازی | از ۰ تا ۱۰۰

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

بلوور فن (Blower Fan) که به آن پروانه کولر گازی نیز می‌گویند، وظیفه انتقال هوا از سطح اپراتور را بر عهده دارد. بنابراین در صورت بروز ایراد در این قطعه، فرایند خنک‌سازی محیط با اختلال مواجه شده و راندمان دستگاه پایین می‌آید. ابعاد بلوور فن نیز با توجه به قدرت و ظرفیت کولر متفاوت از یکدیگر است. پس باید در هنگام خرید بلوور به این نکته توجه داشته باشید. اما چه زمانی نیاز به تعمیر بلوور کولر گازی داریم؟ در صورتی که این قطعه خراب شود، چه اتفاقی برای کولر می‌افتد؟ در ادامه این نوشته قصد داریم به این سوالات پاسخ دهیم و شما را با نحوه تعمیر بلوور آشنا کنیم.

 مطالعه: تعمیر کولر گازی 

رفع خرابی بلوور کولر گازی

چه زمانی نسبت به تعمیر بلوور کولر گازی اقدام نماییم؟

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، بلوور فن از قطعات اصلی کولر گازی به شمار می‌رود و چنانچه دچار مشکل شود، عملکرد دستگاه با اختلال مواجه خواهد شد. بنابراین در صورتی که با یکی از موارد زیر مواجه شدید، باید نسبت به تعمیر بلوور کولر گازی اقدام نمایید.

دقت داشته باشید، بلوور کولر گازی معمولا خود به خود دچار آسیب نمی‌شود. هنگامی که افراد در سرویس کولر گازی تصمیم به تمیز کردن سطح خارجی بلوور می‌گیرند، به دلیل بی‌دقتی امکان دارد این قطعه دچار مشکل شود. همچنین اگر شی خارجی داخل بلوور گیر کرده باشد، باعث صدمه زدن به آن خواهد شد.

هنگامی که مشکلی برای بلوور به وجود می‌آید، باید هر چه سریع‌تر کولر را خاموش کنید. چرا که لرزش آن می‌تواند موتور را از حالت بالانس خارج کرده و صدمات زیادی به آن وارد کند.

 مطالعه: آموزش تعمیر کولر گازی 

۱. وجود صداهای غیرعادی ناهنجار و تعمیر بلوور کولر گازی

اگر هنگام روشن کردن کولر گازی باد خنک از آن خارج نمی‌شود ولی بوی سوختگی و صداهای ناهنجار تولید می‌کند، احتمال دارد موتور فن بلوور سوخته یا نیم سوز شده باشد. در این شرایط باید از یک متخصص بخواهید آن را بررسی کند.

۲. کثیف شدن بلوور

گاهی مواقع به علت کثیف شدن بیش از حد بلوور، چرخش موتور و گردش هوا با اختلال مواجه شده و صداهای غیرعادی مثل زوزه کشیدن به وجود می‌آید. البته این صدا می‌تواند به خاطر سوختن موتور بلوور نیز ایجاد شود. توصیه می‌کنیم دستگاه را خاموش کرده و نسبت به تعمیر بلوور کولر گازی اقدام نمایید.

 مطالعه: تعمیر کندانسور کولر گازی 

نشانه های خرابی بلوور کولر گازی

۳. تاب برداشتن بلوور شفت

در صورتی که بلوور شفت تاب برداشته باشد، با هر بار چرخش به اجزای دیگر کولر برخورد کرده و منجر به تولید صدا می‌شود. از جمله دلایل تاب برداشتن شفت می‌توان به شوک الکترونیکی، ضربه خوردن، داغ شدن بیش از حد موتور و جنس نامرغوب اشاره کرد.

۴. شکستن پره‌های بلوور فن

ایراد بعدی که احتمالا در تعمیر بلوور کولر گازی مواجه خواهید شد، شکستن پره‌های آن است. در این حالت به خاطر ایجاد خلأ در پره‌ها، صدای زوزه مانند به گوش می‌رسد. همچنین این مساله باعث لرزش یونیت داخلی خواهد شد. در اکثر مواقع شکستن پره‌ها اختلالی در عملکرد کولر گازی به وجود نمی‌آورند. اما اگر به موقع تعمیر نشود، لرزش آن می‌تواند به موتور صدمه بزند.

 مطالعه: تعمیر کولر گازی اجنرال | با گارانتی 

۵. خراب شدن بوش بلوور

بوش بلوور یک قطعه پلاستیکی است که داخل آن بیرینگ قرار گرفته تا به صورت روان کار کند. بوش‌ها با اینکه انواع مختلفی دارند ولی ماهیت و اندازه آن‌ها یکسان است. با گذشت زمان، این قطعه با مشکلات مختلفی همچون فرسودگی، شکستگی، گشاد شدن و ترک خوردن مواجه شده و صدا تولید می‌کند.

آموزش تعمیر بلوور کولر گازی

۶. سوختن پروانه بلوور

بلوور فن با توجه به طول عمر و کارایی احتمال دارد بعد از گذشت مدتی دچار سوختگی شود. معمولا این مشکل را می‌توان از طریق بوی سوختگی تشخیص داد.

 مطالعه: تعمیر کولر گازی پنجره ای | راهنمای کامل 

آموزش تعمیر بلوور کولر گازی

قدم اول برای تعمیر بلوور، تشخیص علت خرابی است. به همین دلیل باید بلوور را بررسی کرده و آن را عیب‌یابی کنید. بعد از آن با توجه به نوع خرابی باید اقدامات لازم انجام شود. از آنجایی که تعمیر این قطعه نیاز به دانش و تخصص زیادی دارد، توصیه می‌کنیم حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

در هنگام نصب کولر گازی حتما یونیت داخلی را تراز کنید. اگر پنل داخلی به سمت لوله درین شیب داشته باشد، اصطکاک شافت باعث خوردگی بوش خواهد شد. همچنین اگر قصد سرویس کولر را دارید، در هنگام تمیز کردن قطعات دقت کنید تا به آن‌ها آسیبی وارد نشود.

 مطالعه: تعمیر کولر گازی در تهران 

juldv fg,,v ;,gv 'hcd

در هنگام خرید بلوور چه نکاتی را رعایت کنیم؟

در صورتی که امکان تعمیر بلوور کولر گازی وجود نداشت، در هنگام خرید باید نکات زیر را در نظر داشته باشید.

  • قطر بلوور
  • شفت بیرون یا داخلی
  • اندازه دقیق بلوور

به دلیل اینکه بلوور به صورت یک استوانه است، برای اندازه‌گیری آن باید دو ابعاد را در نظر بگیرید. یکی از این ابعاد، طول بلوور یا درازای آن است که می‌توانید با استفاده از خط کش اندازه‌گیری کنید. به طور مثال در کولر جنرال ابعاد بلوور برابر با ۸۰ سانتی‌متر است. دومین اندازه، قطر بلوور است. این اندازه را نیز می‌توانید با استفاده از خط کش به دست آورید.

معمولا برای ظرفیت‌های ۹۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ یا ظرفیت‌های ۱۸۰۰۰ و ۲۴۰۰۰ به خاطر شباهت‌های ابعاد یونیت داخلی، از بلوور یکسان استفاده می‌کنند. اما در ظرفیت‌های ۳۰۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ به خاطر تفاوت ابعاد یونیت داخلی و ظرفیت آن‌ها، باید از بلوورهای متفاوتی استفاده کرد.

 مطالعه: تعمیر کولر گازی در کرج 

برای تعمیر بلوور کولر گازی از چه کسی کمک بگیریم؟

برخی از افراد بعد از مشاهده خرابی بلوور به فکر تعمیر آن می‌افتند. اما مساله اصلی در تعمیر این قطعه، بالانس کردن آن است. به طوری که بالانس کردن بلوور مهم‌تر از تعمیر تیغه‌های شکسته قطعه است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در هنگام خرابی بلوور، ترجیحا آن را تعویض کنید. اما اگر قصد تعمیر دارید، حتما باید به صورت اصولی بالانس شود. زیرا اگر بالانس نباشد، بعد از گذشت مدتی به موتور فن آسیب وارد می‌کند.

تعمیر بلوور کولر گازی در مجموعه هوم کارا به صورت تخصصی انجام شده و همه ایرادات آن برطرف می‌شود. بنابراین فارغ از برند و مدل کولر گازی، می‌توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و درخواست تعمیر را ثبت نمایید. بعد از آن تکنسین مربوطه به محل اعزام شده و خرابی را برطرف می‌کند.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.