باد گرم کولر گازی

۱۲ علت خنک نکردن و باد گرم کولر گازی و راه حل های رفع هر یک

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

شاید بتوان گفت بدترین اتفاقی که ممکن است در هوای گرم تابستان رخ دهد این باشد که وقتی کولر گازی را روشن می‌کنید هوا را خنک نکند و پس از گذشت چندین دقیقه باد گرم بدهد! اگر شما نیز با این مشکل مواجه هستید و به دنبال پیدا کردن دلیل باد گرم کولر گازی می‌باشید تا آخر این مقاله با ما همراه باشید. 

دلیل باد گرم کولر گازی

با توجه به اینکه ساختار کولر گازی به گونه‌ای می‌باشد که از اجزای مختلفی تشکیل شده است بنابراین فارغ از نوع و برند آن برای پیدا کردن علت خنک نکردن کولر گازی باید هر یک از این بخش‌ها مورد بررسی قرار گیرند.

همانطور که در مقاله تعمیر کولر گازی نیز صحبت کردیم عیب‌یابی نیاز به دانش کافی، تبحر، تخصص و از همه مهمتر تجربه کافی دارد تا علاوه بر پیدا شدن سریع مشکل کولر در هزینه‌های تعمیرات نیز صرفه‌جویی شود.

از این رو ما در این مقاله به بررسی ۱۲ علت باد گرم کولر گازی می‌پردازیم تا در صورت مواجه شدن با این مشکل، دیگر نگران رفع آن نباشید و با دلایل این اتفاق آشنا باشید.

خنک نکردن کولر گازی

۱- تنظیمات اشتباه ترموستات

اولین گام برای عیبیابی علت خنک نکردن کولر گازی این است که به سراغ چک کردن ترموستات برویم. درواقع تنظیم ناصحیح ترموستات سبب بروز این مشکل می‌شود.

تنظیم اصولی ترموستات

در وهله اول، دمای دستگاه را ۶-۵ درجه سانتیگراد کمتر از دمای اتاق قرار دهید و به بررسی عملکرد سیستم خنک کننده خود بپردازید. علاوه بر این، توجه کنید که کمپرسور و فن بیرونی روشن می‌شود یا خیر؟ اگر کولر گازی کار کند اما باد گرم بدهد علت آن خرابی ترموستات می‌باشد.

تعمیر کولر گازی اسپلیت در منزل

۲- خراب بودن یا کثیفی کندانسور

یک بخش از تجهیزات کولر گازی که کندانسور نامیده شده است، کار انتقال گرمای مبرد داخل لوله‌ها به هوای بیرون را دارد که باعث خنک شدن مبرد داخل لوله‌ها می‌شود.

پس، اگر کندانسور خراب باشد این احتمال وجود دارد که حرارت از مبرد به هوا به درستی منتقل نگردد یا گاز کولر، خنک نشود و باعث بروز اختلال در چرخه سرمایش گردد.

البته لازم به ذکر است که گاهی دلیل باد گرم کولر گازی کثیف بودن کویل کندانسور، گرد و خاک و آلودگی بر روی آن است که با تمیز کردن این بخش به راحتی باد کولر خنک می‌شود.

نکته: کار تشخیص، تعمیر یا تعویض کندانسور حتما باید توسط افراد متخصص انجام گیرد.

تعمیر کولر گازی ال جی در محل

کثیفی و گرفتگی فیلترهای هوای کولرگازی

۳- کثیفی و گرفتگی فیلترهای هوا

باد خنک کولر گازی اول طی ۲ مرحله از فیلترها رد می‌شود و پس از آن از دریچه کولر به بیرون می‌آید. این فیلترها در پنل‌های بیرونی و داخلی دستگاه قرار دارند. این قسمت با گذشت زمان، آلودگی هوا و گرد و خاک را جذب می‌کند. در صورتی‌که میزان آلودگی از مقدار مشخصی بیشتر شود مسیر خروج باد، گرفته می‌شود. البته این مشکل خیلی ساده قابل حل است.

پس اگر در شهرهای بزرگ و صنعتی که هوا بسیار آلوده است زندگی می‌کنید بهتر است بصورت ماهیانه به فیلترهای هوا رسیدگی کنید.

تعمیر کولر گازی در تهران +۳۶۵ روز گارانتی!

۴- خنک نکردن کولر گازی به علت نشت گاز مبرد و کمبود آن

مبرد نقش مهمی در عملکرد این نوع از دستگاه‌های خنک کننده دارد. در واقع با تغییر دمای آن، باد خنک تولید می‌شود. پس نشت گاز یا کاهش میزان آن در تولید باد گرم کولر گازی موثر است.

نکتهدر مرحله عیب‌یابی، اگر کارشناس هوم کارا تشخیص دهد که دلیل خنک نکردن کولر گازی، گاز آن است حال باید به سراغ پیدا کردن نشتی و رفع این مشکل برود و پس از آن کار وکیوم و شارژ انجام گیرد.

یخ زدن یا برفک لوله‌ها، استفاده طولانی مدت از اسپلیت و کاهش باد خنک در گام‌های ابتدایی تشخیص به یک تعمیرکار کمک می‌کند تا به کمبود مبرد پی ببرد.

۵- پایین بودن ظرفیت کولر گازی

باید به این نکته توجه داشت که قبل از خرید کولر گازی بهتر است با فروشنده جهت انتخاب سایز و مدل آن مشورت کرد زیرا ظرفیت کولر باید متناسب با متراژ باشد. عدم تناسب بین این موارد سبب می‌شود تا باد گرم از کولر خارج شود چون دستگاه نمی‌تواند دمای فضا را به دمای تنظیمی برساند و در نتیجه باید بدون وقفه کار کند. از این رو، علاوه بر باد گرم کولر گازی فشار بسیاری نیز به کمپرسور وارد می‌شود که به دنبال آن شاهد خراب شدن دستگاه نیز میباشیم.

تعمیر کولر گازی در کرج

۶- خراب شدن موتور یا کمپرسور

یکی دیگر از دلایل باد گرم کولر گازی، خرابی موتور یا کمپرسور است. افراد متخصص در کار تعمیر کولر گازی با انجام تست‌هایی متوجه سالم بودن یا خرابی آن می‌شوند.

باد گرم کولر گازی به دلیل عدم کارکرد فن یا موتور فن

۷-باد گرم کولر گازی به دلیل عدم کارکرد فن یا موتور فن

فن‌های کمپرسور و کندانسور یکی از اجرای مهم برای کاهش دمای این بخش‌های کولر به شمار می‌آیند. از این رو خرابی آن‌ها (به عنوان مثال قطعی سیم فن) باعث خروج باد گرم می‌شود.

۸-مشکل در برد اصلی یا برد فرمان

به دلیل نقش مهمی که این بردها دارند (انتقال سیگنال به بخش‌های مختلف)، می‌توان گفت به نوعی هسته اصلی کولرهای گازی هستند.

اختلال در سیگنال‌های کمپرسور، کندانسور، فن و… سبب می‌شود تا باد خنک خارج نگردد.

تعمیر این قطعات کار بسیار سختی می‌باشد که نیاز به تخصص و تجربه دارد.

خنک نکردن کولر و خراب شدن سنسور دما و خازن

۹- خنک نکردن کولر گازی و خراب شدن سنسور دما و خازن

سنسور دمای کولر وظیفه تشخیص دمای محیط و دمای تنظیم شده را دارد که با توجه به این اختلافات، دستور روشن یا خاموش شدن کولر را صادر می‌کند.

خازن کولر نیز نقش مهمی در استارت کمپرسور دارد. بنابراین اگر کوچکترین مشکلی در سنسور یا خازن به وجود آید شاهد باد گرم کولر گازی خواهیم بود.

تعمیر کولر گازی پنجره ای

۱۰-نصب پنل خارجی در مکان اشتباه

اگر برای زمان طولانی و به طور مستقیم نور خورشید بر کمپرسور و کندانسور بتابد دمای آن بالا می‌رود و در نتیجه باد خنک به بیرون پرتاب نمی‌شود. بنابراین محل نصب پنل بیرونی بسیار مهم است.

نصب سایبان و جریان داشتن هوا در اطراف پنل خارجی نکته‌ای است که نباید از آن غافل شد.

۱۱- بادگرم کولر گازی و مستهلک شدن آن

هر نوع وسیله برقی اعم از کولر، ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی، تلویزیون و… یک عمر مفیدی دارند. طبق تحقیقات انجام شده، سالانه ۷-۵ درصد از عمر مفید کولر گازی کم می‌شود و معمولا پس از گذشت ۱۰ سال از استفاده آن شاهد کاهش عملکرد دستگاه هستیم.

البته در صورتی‌که یه طور ادواری کولر گازی را سرویس کنیم می‌توانیم به عمر مفید آن بیافزاییم.

سرویس کولر گازی

گرفتگی مسیر گاز در لوله های کولرگازی

۱۲- گرفتگی مسیر گاز در لوله‌ها

آخرین دلیل باد گرم کولر گازی، گرفتگی مسیر گاز یعنی شیر، شلنگ، لوله‌های مویی و مسی رفت و برگشت دستگاه است که علائم آن شامل یخ زدن لوله می‌باشد.

راهکار رفع این اتفاق، شستشوی مدار با گاز ازت است که باید حتما توسط متخصصین تعمیرات کولر گازی انجام گیرد.

جمع‌بندی خنک نکردن کولر گازی

همانطور که در این مقاله صحبت کردیم دلایل بسیاری برای باد گرم کولر گازی وجود دارد که برخی از آن‌ها را هر فردی به راحتی می‌تواند تشخیص دهد و برخی از آن‌ها نیز به علت تخصصی بودن کار تشخیص، باید حتما توسط کارشناسان انجام گیرد. نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که انتخاب مرکز تعمیرات بسیار مهم است زیرا استفاده از نوع قطعات و همچنین خبره بودن فرد از مواردی است که نباید از آن غافل شد.

هوم کارا با استخدام افراد متخصص و همچنین ضمانت ۱ ساله انواع تعمیرات و قطعات توانسته است نظر مشتریان را در سراسر کشور جلب کند. 

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.