تخلیه نشدن آب کولر گازی

علت تخلیه نشدن آب کولر گازی و علت آب دادن کولر گازی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

کولر گازی به دلایل مختلفی از جمله نصب نادرست، مشکلات فنی و تخلیه نشدن صحیح آب دستگاه با مشکل آب دادن مواجه می‌شود. این مساله در صورت ادامه دار شدن می‌تواند باعث آسیب رساندن به کولر گازی شود. به همین خاطر باید سریعا نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید. در این نوشته از هوم کارا قصد داریم به بررسی مشکل و علت تخلیه نشدن آب کولر گازی و آب دادن کولر گازی بپردازیم.

بیشتر بخوانید: تعمیر کولر گازی در تهران +۳۶۵ روز گارانتی!

آب از کجا و چطور وارد کولر گازی می‌شود؟

شاید برای شما این سوال به وجود آمده باشد که آب از کجا وارد کولر گازی می‌شود و منبع آن کجا است؟ به همین خاطر قبل از پرداختن به مبحث آب دادن کولر گازی این مساله را بررسی می‌کنیم.

آبی که در کولر گازی وجود دارد به خاطر رطوبت هوا است. در واقع به بخار آبی که در هوا وجود دارد، رطوبت هوا گفته می‌شود که در زمان‌هایی که دمای هوا تغییر می‌کند این بخار به مایع تبدیل می‌شود. به عنوان مثال در فصل تابستان یک لیوان آب سرد را اگر در بیرون از یخچال قرار دهید، پس از مدت کوتاهی متوجه تشکیل قطرات شبنم در اطراف لیوان خواهید شد. در واقع این شبنم همان رطوبت هوا است که با برخورد با دیواره لیوان به شکل مایع درآمده است.

مقدار رطوبت هوا با توجه به آب و هوای منطقه می‌تواند متفاوت باشد. مثلا در مناطقی که نزدیک دریا هستند، رطوبت هوا زیاد تر و در مناطق گرم و خشک این مقدار کاهش می‌یابد.

در اسپلیت‌ها نیز با توجه به فناوری ساختی که دارند، این موضوع باعث به وجود آمدن رطوبت می‌شود. از آنجایی که کویل‌ها و یا فین‌های کولر گازی سرد است، رطوبت هوا با برخورد با آن‌ها میعان شده و به آب تبدیل می‌شود.

کولر گازی برای دفع این آب به این شکل عمل می‌کند که قطرات را داخل یک ناودانی ریخته و از طریق لوله تخلیه، آن را به بیرون از کولر گازی منتقل می‌کند.

بیشتر بخوانید: تعمیر کولر گازی در کرج

لوله خروجی آب کولر گازی

لوله تخلیه کولر گازی نقش بسیار مهمی در فرایند خنک سازی دستگاه داشته و وظیفه جمع‌آوری آب تولید شده در فرایند کندانس را بر عهده دارد. لوله خروجی آب کولر گازی با هدایت آب به بیرون، از نشت آن جلوگیری می‌کند. این لوله‌ها غالبا از جنس PVC بوده و از طریق اتصالات فیتینگ به بخش خروجی پنل داخلی دستگاه متصل می‌شود.

علت آب دادن و پرتاب آب در کولر گازی دو تکه (اسپلیت)

حال که با روند تولید آب در کولر گازی و منبع آن آشنا شدید، در ادامه به بررسی دلایل آب دادن کولر گازی خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: تعمیر کولر گازی اسپلیت

مسدود شدن شلنگ تخلیه آب کولر گازی

مسدود شدن شلنگ تخلیه آب در کولر گازی

همانطور که در بالا گفتیم آب تولید شده در کولر گازی توسط لوله تخلیه به بیرون منتقل می‌شود. اگر این لوله با گرد و غبار، خاک و یا هر چیز دیگری مسدود شده باشد، باعث تخلیه نشدن آب کولر گازی می‌شود و سرریز می‌کند.

دقت داشته باشید اگر برای تخلیه آب کولر، شلنگ را داخل سطل قرار می‌دهید باید بدانید بعد از رسیدن آب به لبه شلنگ، آب دیگر قادر به خارج شدن نخواهد بود و در نتیجه از کولر سرریز خواهد شد؛ بنابراین لازم است آب سطل را همواره خالی کنید. همچنین در صورتی که اتصال لوله‌ها به هم اشتباه باشد با مشکل آب دادن کولر گازی مواجه خواهید شد.

برای دسترسی و بازکردن شلنگ تخلیه کولر گازی می‌توانید یکی از روش‌های زیر را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: تعمیر کولر گازی ال جی در محل

۱.    بلند کردن پنل داخلی کولر گازی

در این روش ابتدا باید خارهای زیر پنل را باز کرده و سپس پنل داخلی را ۷۰ درجه از سمت پایین به بالا بلند کنید. بعد با استفاده از انبردست و یا هر وسیله دیگری باید آن را ثابت نگه دارید. با اینکار به لوله تخلیه دسترسی خواهید داشت و می‌توانید کارتان را انجام دهید. بعد از اتمام کار باید پنل را به حالت اولیه بازگردانید.

دقت داشته باشید نباید پنل را بیش از اندازه بلند کنید چرا که ممکن است باعث شکسته شدن گیره بالای آن شده و پنل بیافتد.

۲.    باز کردن قابل پنل داخلی

راه دوم برای دسترسی به لوله تخلیه، باز کردن قاب جلویی پنل داخلی است. هنگامی که قاب جلویی را برای سرویس لوله تخلیه باز می‌کنید باید دقت بیشتری به خرج دهید. چون اگر خارهای قاب پنل شکسته شوند در هنگام کار کردن کولر گازی صدای ناهنجاری تولید می‌کنند.

بیشتر بخوانید: علت انواع صدا در کولر گازی + ۴ راهکار رفع آن

لوله درین کولر

جای‌گذاری صحیح شلنگ تخلیه (لوله درین) برای برطرف کردن مشکل تخلیه نشدن آب کولر گازی

یکی از شایع‌ترین مشکلاتی که در هنگام آب دادن کولر گازی با آن مواجه می‌شویم، مسدود شدن لوله درین است. به همین خاطر باید نسبت به باز کردن مسیر آب در کولر گازی اقدام نماییم. دقت داشته باشید که در هنگام مسدود شدن مسیر خروجی، آب به داخل کولر پس زده می‌شود. در ادامه برخی از دلایل مسدود شدن لوله تخلیه آب و علت‌های آن آمده است.

  • مسدود شدن با لجن و یا گرد و غبار: لوله درین ممکن است به خاطر جمع شدن خاک در مسیر خروج آب مسدود شده باشد.
  • تا خوردن لوله: زمانی که شلنگ تخلیه به هر دلیلی تا خورده باشد، آب نمی‌تواند از کولر گازی خارج شود.
  • پر شدن سطل آب: اگر آب خروجی از کولر در یک سطل جمع می‌شود نباید بگذارید آب به لبه شلنگ برسد.
  • رعایت نکردن شیب شلنگ تخلیه: در صورتی که شیب لوله درین به اندازه کافی نباشد، خروج آب به کندی اتفاق می‌افتد و در نتیجه ممکن است آب به داخل کولر برگردد.

آب دادن کولر گازی

شارژ به موقع گاز مبرد برای حل مشکل پرتاب آب در کولر گازی

هنگامی که گاز مبرد کولر گازی کم می‌شود، سیکل کاری کولر به هم ریخته و در نتیجه فین‌های اوپراتور دچار یخ‌زدگی می‌شوند. سپس بعد از خاموش شدن کولر این یخ‌ها آب شده و باعث آب دادن کولر گازی می‌شوند.

اگر دوست دارید بیشتر در این رابطه بدانید بهتر است به مقاله علت یخ زدن کولر گازی و یا صفحه تعمیر کولر گازی در محل (مناسبترین قیمت) مراجعه نمایید.

آب دادن دستگاه به خاطر عایق نبودن لوله تخلیه

لوله‌های کولر گازی به خصوص لوله برگشت به خاطر اینکه خنک هستند اگر به صورت درست و اصولی عایق بندی نشوند، رطوبت هوا با آن‌ها برخورد کرده و به صورت مایع و قطره به قطره به روی زمین می‌افتند.

عایق نبودن لوله کولر گازی

نکته: یکی از بهترین روش‌ها برای لوله تخلیه کولر گازی، لوله کشی به صورت توکار است. در این روش لوله‌ها کاملا عایق شده و پوشیده می‌شوند. دقت داشته باشید که لوله تخلیه را به فاضلاب متصل نمی‌کنند چرا که ممکن است بوی بد فاضلاب به داخل خانه ورود پیدا کند. معمولا از یک لوله جداگانه و مخصوص کولر گازی برای تخلیه آب کولر استفاده می‌کنند.

مسدود شدن فیلتر هوای کولر گازی

مسدود شدن فیلتر هوا

یکی دیگر از دلایلی که باعث آب دادن کولر گازی می‌شود، مسدود شدن فیلتر هوا است. هنگامی که فیلتر هوا مسدود می‌شود، جریان هوا به خوبی اتفاق نمی‌افتد. این مساله باعث می‌شود کویل‌های کولر گازی یخ بزنند. سپس بعد از خاموش شدن کولر، این یخ‌ها آب شده و سینی آب خیلی زود پر از آب می‌شود و در نتیجه کولر شروع به آب دادن می‌کند.

برای حل این مساله باید فیلتر هوا را جدا کرده و نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید. در صورتی که مسدود شدگی با تمیز کردن برطرف نشد بهتر است یک فیلتر جدید خریداری نمایید.

بیشتر بخوانید: چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز و یا تعویض کنیم؟

آب دادن کولر گازی به خاطر خراب شدن پمپ تخلیه

پمپ تخلیه در زیر کویل خنک کننده قرار داشته و وظیفه خالی کردن آب را بر عهده دارد. اگر این پمپ به خاطر تجمع گرد و غبار و یا هر علت دیگری خراب شود با مشکل آب دادن کولر گازی مواجه خواهید شد.

پرتاب آب از کولر گازی به خاطر شکستن سینی ناودانی دستگاه

شکستن سینی با اینکه کمتر اتفاق می‌افتد ولی باز هم امکان آن وجود دارد. هنگامی که سینی دچار شکستگی می‌شود آب به صورت قطره قطره بر روی فن بلور و یا جلوی آن افتاده و در نتیجه به بیرون پرتاب می‌شود.

علت شکستن سینی ناودانی در کولر گازی

در صورتی که فن بلوور به صورت صحیح بالانس نشده باشد، بعد از مدتی باعث لرزیدن پنل داخلی می‌شود. با ادامه دار شدن لرزش‌ها ممکن است سینی ناودانی دچار شکستگی شود.

از کجا بفهمیم سینی ناودانی دچار شکستگی شده است؟

اگر به هر دلیلی سینی شکسته شده باشد یک ترک بسیار ریز در بالای قابی که فن بلوور در آن نصب شده به وجود می‌آید. بعد از مدتی به خاطر کثیف بودن آب داخل سینی، این ترک سیاه شده و به راحتی قابل دیدن می‌شود. مانند یک خط سیاه بر روی قاب سفید رنگ!

بیشتر بخوانید: تعمیر کولر گازی پنجره ای | راهنمای کامل

سرویس کولر، راه حلی مطمئن و اصولی برای مشکل تخلیه نشدن آب کولر گازی

کولر گازی و یا هر وسیله دیگری برای درست کار کردن نیاز به تعمیر و نگهداری دارد. برای اینکه کولر گازی شما دچار مشکلات جدی نشود بهتر است به صورت سالانه آن را سرویس کنید. همواره سعی کنید کویل‌های اوپراتور را مورد بررسی قرار دهید تا دچار زنگ زدگی و یا یخ زدگی نشده باشند.

اگر به هر دلیلی نتوانستید این مشکل را حل کنید فقط کافی است درخواست خود را به صورت آنلاین در هوم کارا ثبت نمایید تا همکاران ما در سریع‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.

لازم به ذکر است که علت تخلیه نشدن آب کولر گازی و آب دادن آن در همه برندهای کولر گازی تقریبا یکسان بوده و با آموزش‌های این مقاله می‌توانید این مساله را حل نمایید.


مطالعه این مقالات نیز پیشنهاد می‌شود:


 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.