نحوه شستن شلوار جین

نحوه شستن شلوار جین با لباسشویی و با دست

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

تقریبا در هر خانه و در هر کمدی یک یا چند شلوار جین پیدا می‌شود. این شلوار یکی از پرطرفدارترین لباس‌های تولید شده تا به امروز است و در هر سن و هر شغلی از آن استفاده می‌کنند. با اینکه شلوار جین از دوام بسیار بالایی برخوردار است، اما اگر نحوه نگهداری و شستشوی آن را بلد نباشید، خیلی زود رنگ و کیفیت خود را از دست داده و شبیه به یک شلوار کهنه می‌شود. به همین خاطر تصمیم داریم در ادامه این نوشته به نحوه شستن شلوار جین و هر آنچه که مربوط به آن است، بپردازیم تا بتوانید به مدت طولانی از این شلوار استفاده کنید.

نحوه شستن شلوارهای جین با ماشین لباسشویی

نحوه شستن شلوارهای جین با ماشین لباسشویی

اگر قصد دارید شلوار جین را با استفاده از ماشین لباسشویی بشویید، یک سری نکات وجود دارد که رعایت آن‌ها می‌تواند عمر لباس را افزایش بدهد و کیفیت و رنگ آن را برای مدت‌ها حفظ کند. درست است که در گذشته شلوارهای جین کیفیت بسیار بالایی داشتند و ملوانان و کارگران معدن از آن استفاده می‌کردند، اما امروزه همان کیفیت گذشته را ندارند و تبدیل به یک شیر بی‌یال و کوپال شدند. بنابراین در راستای آموزش نحوه شستن شلوار جین بهتر است به توصیه‌هایی که گفته می‌شود، عمل کنید.

۱- استفاده از دور پایین لباسشویی

نحوه شستن شلوار جین با لباسشویی بدین صورت است که برای شستن آن باید حتما از دور پایین و ملایم لباسشویی استفاده کنید. چرا که دور بالا می‌تواند باعث از بین رفتن بافت پارچه و یا رنگ آن شود.

نحوه شستن شلوار لی

۲- شلوار جین را به تنهایی بشویید.

 توصیه بعدی که درباره نحوه شستن شلوار جین وجود دارد این است که سعی کنید شلوار جین را به تنهایی و یا با شلوارهای جین دیگر در لباسشویی قرار دهید. چرا که سایش این شلوار با دیگر لباس‌ها می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ و بافت پارچه شود.

۳- حتما از آب سرد برای شستن شلوار جین استفاده نمایید.

 آب داغ برای جین بسیار مضر بوده و می‌تواند باعث کم رنگ شدن آن شود، خصوصا اگر رنگ آن تیره باشد. همچنین آب داغ می‌تواند باعث کوچک شدن شلوار و آب رفتن آن گردد. به همین خاطر بهتر است از آب سرد و یا آب ولرم برای شستن این نوع از شلوار استفاده کنید.

بنابراین قبل از روشن کردن لباسشویی از تنظیم بودن دمای آن بر روی آب سرد مطمئن شوید.

پشت و رو شستن شلوار در لباسشویی

۴- شلوار جین را موقع شستن پشت و رو کنید.

نکته بعدی در نحوه شستن شلوار جین قرار دادن آن به صورت برعکس و پشت و رو در لباسشویی است. برای اینکه احتمال از بین رفتن رنگ لباس را به حداقل برسانید، بهتر است شلوار را برعکس کرده و در لباسشویی قرار دهید. همچنین لازم است تمام زیپ‌های شلوار را ببندید.

۵- شلوار را روی بند خشک کنید.

استفاده از خشک کن لباسشویی برای خشک کردن شلوار جین می‌تواند باعث از بین رفتن رنگ پارچه و آب رفتن آن شود. به همین خاطر بهتر است این شلوار را در یک دور ملایم و حساس خشک کن قرار داده و آن را به صورت مرطوب بیرون بیاورید و روی بند آویزان کنید. همچنین اینکار باعث می‌شود تا لباس‌ها چروک نشوند.

پیشنهاد مطالعه: چگونه فقط از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده کنیم؟

لیبل شستشوی لباس

۶- به برچسب روی لباس‌ها توجه داشته باشید.

اگر به لباس‌هایی که از بازار می‌خرید دقت کرده باشید، بر روی آن‌ها یک برچسب وجود دارد که نحوه مراقبت از لباس در آن نوشته شده است. به همین منظور سعی کنید همواره این برچسب را خوانده و از نحوه شستن شلوار جین آگاهی پیدا کنید.

۷- استفاده از پاک کننده‌های مناسب

 برای شلوار جین سعی کنید از مواد شویند متناسب با آن استفاده کنید. این مواد نباید دارای ماده سفید کننده باشند. چرا که این ماده می‌تواند رنگ لباس را از بین ببرد. همچنین اگر قصد استفاده از نرم کننده را دارید، بهتر است از نوع ملایم آن استفاده نمایید.

استفاده از آب سرد برای شستن شلوار جین

نحوه شستن شلوار جین با دست

شستن شلوار جین با دست به مراتب بهتر از لباسشویی است. چرا که در این روش، شلوار کمتر ساییده شده و رنگ آن حفظ می‌شود.

 • برای این کار ابتدا یک تشت و وان را آماده کرده و درون آن را از آب سرد پر کنید.
 • مقداری نرم کننده داخل آب بریزید و اجازه دهید به خوبی حل شود.
 • شلوار جین را برعکس (پشت و رو) کرده و در داخل آب بخیسانید.
 • بعد از گذشت ده دقیقه از خیس شدن شلوار، آن را زیر آب گرفته و آبکشی کنید.
 • در مرحله آخر شلوار را روی طناب آویزان کنید تا به طور کامل خشک شود.

تنظیمات لباسشویی برای شستن شلوار جین

تنظیمات لباسشویی برای شستن شلوار جین

دقت داشته باشید در برخی از لباسشویی‌ها برنامه مخصوصی برای شستن لباس‌های جین (برنامه Dark Wash/Jeans) وجود دارد که با انتخاب آن می‌توانید از خراب شدن شلوار جین جلوگیری نمایید. دقت داشته باشید در این برنامه شستشو بهتر است از مایع لباسشویی به جای پودر شستشو استفاده کنید. چرا که پودر می‌تواند اثرات خود را بر روی لباس باقی بگذارد.

 در صورتی هم که لباسشویی شما این قابلیت را ندارد، می‌توانید از یک برنامه شستشوی معمولی با آب سرد استفاده کنید. همچنین نکاتی که در بخش نحوه شستن شلوار جین با لباسشویی گفتیم را نیز حتما رعایت کنید.

پیشنهاد مطالعه: نحوه استفاده از مایع لباسشویی به چه شکل است؟

نحوه شستن شلوار جین و حفظ رنگ آن

اگر به تازگی یک شلوار جین خریداری کردید، برای حفظ رنگ آن می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید.

 • یک سطل آب آماده کرده و داخل آن یک قاشق چایخوری نمک بریزید.
 • شلوار را داخل آن خیس کنید.
 • بعد از چند دقیقه شلوار را برداشته و در لباسشویی و یا با استفاده از دست بشویید.
 • دقت کنید که نباید لباس را مالش دهید، چرا که ممکن است شلوار شل شود.
 • برای شستن شلوار از پاک کننده‌های معمولی استفاده کنید.

نکات مهم برای نگهداری از برخی لباسها

نکات مهم برای نگهداری از شلوار جین

حال که با نحوه شستن شلوار جین آشنا شدید، بهتر است نکاتی که در ادامه گفته می‌شود را نیز رعایت کنید.

 • سعی کنید شلوار را در فواصل زمانی طولانی بشویید. چرا که شستن در فواصل کوتاه می‌تواند خیلی زود باعث خراب شدن آن شود.
 • تا جای ممکن برای اتو کردن شلوار جین از بخار استفاده کنید.
 • دقت داشته باشید شلوار جین را در سایه و هوای آزاد قرار دهید و از آویزان کردن آن جلوی نور آفتاب خودداری نمایید.
 • اگر شلوار شما به صورت نقطه‌ای لکه‌دار شده است، بهتر است از آب و یک تکه پارچه برای تمیز کردن آن استفاده کنید و آن را در لباسشویی قرار ندهید.
 • اگر شلوار جین بو می‌دهد، می‌توانید آن را به مدت ۲۴ ساعت روی بند آویزان کنید. همچنین قرار دادن آن داخل یک کیسه و منجمد کردن آن در داخل فریزر می‌تواند باعث از بین رفتن باکتری‌های روی لباس شده و بوی بد آن را از بین ببرد. لازم است بدانید کیسه مورد نظر باید تنفس کافی داشته باشد و بهتر است کیسه پارچه‌ای باشد.

از آنجایی که همه ما لباس‌های مختلفی با جنس‌های گوناگون داریم، بهتر است علاوه بر یادگیری نحوه شستن شلوار جین با روش شستشوی دیگر لباس‌ها نیز آشنا شوید تا بتوانید به مدت طولانی از آن‌ها استفاده کنید. همچنین این کار می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های شما در خرید لباس نیز شود.


 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.