استفاده از کولر گازی در حالت فن

راهنمای استفاده از کولر گازی در حالت فن و کنترل با ریموت

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

استفاده از کولر گازی در حالت فن برای شهرهای نیمه گرمسیری مناسب به نظر می‌رسد چرا که همواره نیاز به سرد کردن با استفاده از حالت سرد کننده دیده نمی‌شود و هزینه روشن نگه داشتن سرد کننده کولر سرسام‌آور است.

اگر با نحوه و مدت استفاده از حالت فن دستگاه آشنا نباشید، این موضوع می‌تواند برای کولر شما فرسایش‌گر باشد.

در ادامه به بررسی نکات استفاده از کولر گازی در حالت فن، نحوه روشن کردن آن با ریموت کنترل و… خواهیم پرداخت.

استفاده از کولر گازی در حالت فن

حالت فن در کولرهای گازی چیست؟

کولر گازی در حالت فن، تهویه هوای کولر را بدون فرایند سرد کردن آن و بدون استفاده از فشرده‌ساز هوا (کمپرسور) به جریان می‌اندازد. کولر در این حالت هوا را تنها از بیرون به داخل به جریان در می‌آورد و با تهویه هوا موجب سرد شدن و تازه کردن فضای استنشاقی خانه می‌شود.

برخلاف حالت‌های دیگر از جمله خنک کردن و گرم کردن، حالت فن، دمای اتاق را تغییر نمی‌دهد. به جای آن، تهویه مطبوع با حالت فن به جریان درآمده و گردش هوا را ایجاد می‌کند.

مقاله: آشنایی و آموزش هواگیری کولر گازی بدون وکیوم

مصرف برق هنگام استفاده از کولر گازی در حالت فن چقدر است؟

یکی از دلایل استفاده از فن کولر به دلیل مصرف برق کمتر آن است اما آیا مصرف برق کولر در حالت فن آنقدر کم است که به صرفه باشد و توانایی رقابت با پنکه و دیگر روش‌های سرمایشی را داشته باشد؟

کولرهای گازی بیش از ۱۰۰۰ وات در هر ساعت برق مصرف می‌کنند در حالی که در مصرف فن کولر تنها به  ۱۵۰ وات در ساعت می‌رسد.

برخی خانه ها دارای پنکه سقفی نیستند و ممکن است ساکنین این خانه‌ها بخواهند از پنکه ایستاده استفاده کنند اما جالب است بدانید که پنکه ایستاده اختلاف مصرف برق کمی دارد و تنها مصرف برق پنکه سقفی بسیار به صرفه است.

مصرف برق در هرکدام از وسایل خنک کننده به شرح زیر است.

 • پنکه ایستاده: ۴۰ تا ۱۰۰ وات در ساعت
 • پنکه سقفی: ۲۵-۷۵ وات در ساعت
 • فن کولر: ۶۰-۲۰۰ وات در ساعت
 • کولر سرمایشی: ۷۰۰-۱۵۰۰ وات در ساعت

مقاله: آموزش نحوه شستشوی پنل داخلی کولر گازی در خانه

مقایسه پنکه سقفی و کولر گازی

مقایسه پنکه سقفی و فن کولر گازی

توجه داشته باشید که هدف استفاده از کولر گازی در حالت فن نه برای سرد کردن هوای موجود بلکه به مانند پنکه سقفی برای به جریان درآوردن هوا و تهویه هوای اتاق است. با وجود کارآمد بودن فن کولر گازی اما پنکه‌های سقفی در مکان بهتری برای تهویه قرار گرفته و بازدهی مناسب‌تری برای به حرکت درآوردن هوای داخل اتاق دارند. مصرف برق در پنکه‌‎های سقفی به مراتب کم‌تر است و هزینه قبض کمتری به همراه خواهد داشت.

آیا فن کولر گازی باید همیشه روشن باشد؟ خیر، استفاده از پنکه سقفی به جای استفاده از کولر در حالت فن موجب خاموش ماندن بیشتر کولر و کاهش استهلاک آن است. با وجود خاموش بودن کمپرسور اما همچنان فرایند تهویه در حال عمل است و این در طولانی مدت می‌تواند بر عمر کولر شما تأثیر بگذارد.

مقاله: علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور |بررسی تمام دلایل

مزایای استفاده از کولرگازی در حالت فن

۱- کاهش مصرف انرژی

استفاده از حالت فن، به میزان قابل توجهی کمتر از سایر حالت‌های تهویه، از جمله حالت خنک‌کننده، گرمایش و حالت خشک، انرژی مصرف می‌کند. این به دلیل آن است که برای اجرای فن تهویه، با خاموش بودن کمپرسور، انرژی کمتری نیاز است. به طور کلی، کولر گازی می‌تواند در حالت پیش‌فرض یا حالت خنک کننده، تا ۲ هزار وات در هر ساعت برق مصرف کند، در حالی که در حالت فن، فقط چند صد وات و گاهی کمتر در هر ساعت مصرف می‌کند.

مزایای استفاده از کولرگازی در حالت فن

۲- کمک به خنک شدن اتاق در ساعت های صبح زود

وقتی دما در ساعت‌های صبح پایین است، تنظیم کولر گازی در حالت فن، یک روش عالی برای گردش هوای سرد موجود بدون استفاده از کمپرسور و حالت سردکننده و بدون هزینه اضافی برای کار کردن دستگاه است.

۳- افزایش عمر کولر گازی

با وجود مقاوم شدن کولرهای گازی برای کار در ساعت‌های طولانی اما به هر حال پیوسته کار کردن حالت سرد کننده می‌تواند بر روی دستگاه تاثیر منفی بگذارد. استفاده از حالت فن در روزهای کم رطوبت و سردتر، می‌تواند راه‌حل عالی برای استراحت دستگاه باشد.

۴- اطمینان از عملکرد بهینه تهویه مطبوع و جلوگیری از رشد آلاینده‌ها

در حالت خنک‌کننده کولر گازی، رطوبت ممکن است در داخل دستگاه تجمع پیدا کند. به همین دلیل توصیه می‌شود که دستگاه را در حالت فن برای چند ساعت به کار بیاندازید. بعد از مدتی رطوبت از بین رفته و اجزای دستگاه خشک می‌شود. خشک بودن دستگاه به جلوگیری از رشد قارچ و دیگر آلاینده‌ها کمک کرده و سلامت افراد را حفظ می‌کند.

مقاله: تفاوت کولر گازی و اسپلیت چیست؟

بهترین زمان استفاده از فن کولر

بهترین زمان استفاده از کولر گازی در حالت فن

اگر مشکل چندانی با دما و رطوبت اتاق ندارید اما به دلیل نبود جریان هوا، تهویه کمی در اتاق یا خانه در جریان است، اکنون بهترین زمان برای استفاده از فن کولر است. فن کولر موجب کمتر شدن دمای اتاق نخواهد شد اما تازگی هوا ناشی از آن به بهتر شدن شرایط استقرار در خانه کمک می‌کند. بهترین زمان‌های استفاده از فن کولر به شرح زیر است.

 • در شب: با کاهش دما و عدم بروز گرمای مستقیم آفتاب، نیاز به هوای تازه در وقت استراحت به خوبی حس می‌شود. خاموش بودن صدای خنک کننده کولر و جریان هوای خفیف شرایط بهتری برای خواب شما فراهم خواهند کرد.
 • در ابتدای صبح: پیش از رخداد ظهر و گرمای بالای آن، سرمای حفظ شده از شب و باقی مانده در صبح با استفاده از فن کولر را به جریان بیاندازید.
 • پیش از روشن کردن سرد کننده کولر: قسمت بزرگی از سرد کننده کولر صرف برطرف کردن گرمای ابتدایی و انباشته از ساعات مختلف است. به جای روشن کردن مستقیم سرد کننده، ابتدا پنجره و درب اتاق را باز کرده و با روشن کردن فن کولر، هوای گرم را از اتاق خارج کنید. سپس با کاهش نسبی دما و خروج هوای گرم، سرد کننده را فعال کنید.
 • روشن کردن بازه‌ای: همان طور که پیش‌تر ذکر شد، برای خشک کردن و جلوگیری از شیوع قارچ و آلودگی در درون کولر، از فن برای خشک کردن کولر گازی استفاده کنید.

مقاله: تنظیم بهترین دما برای گرمایش و سرمایش کولر گازی در زمستان و تابستان

تفاوت استفاده از کولر در حالت‌های مختلف

تفاوت استفاده از کولر در حالت‌های مختلف

 • حالت سرد کننده: در این حالت کمپرسور و فن به طور همزمان کار می‌کنند و بیشتر برای زمانی کاربرد دارد که دما و رطوبت هر دو بالا بوده و بخواهید دما را در یک مقدار خاص و سرد نگه دارید.
 • حالت خشک کننده: شهرهای نزدیک به دریا باید با هوای شرجی مدارا کنند. در زمانی که رطوبت هوا بسیار بالا است، از حالت خشک کننده برای کاهش رطوبت هوای پرتابی استفاده کنید. در این حالت، سرمای هوا کمتر می‌شود اما هوا با رطوبت کمتری دریافت خواهید کرد.
 • حالت فن: همان طور که پیشتر توضیح دادیم، در این حالت کمپرسور خاموش و تنها فن دستگاه به پرتاب باد می‌پردازد. دما و رطوبت هوا در این حالت تغییری نمی‌کند و تنها تهویه هوا صورت می‌گیرد.
 • حالت آسوده: این حالت با وجود بازدهی کمتر قابل چشم پوشی اما با جریان ملایم، آلودگی صوتی را به حداقل رسانده و شرایط برای تمرکز و چرت زدن را فراهم می‌کنند. این ویژگی در کولرهای جدید یافت می‌شود.
 • حالت خواب: در این حالت، کولر گازی به طور پیوسته از توان کاری خود کم خواهد کرد و پس از چند درجه بالا رفتن هوا خاموش خواهد شد. از این حالت برای زمانی استفاده می‌شود که به کولر در حین به خواب رفتن نیاز داشته باشید اما در زمان خواب بخواهید آن خاموش باشد.
 • حالت توربو: از این حالت برای سرد کردن اتاق در سریع‌ترین زمان ممکن استفاده می‌شود. این حالت به مدت ۳۰ دقیقه تمام تلاش خود را برای کاهش دما انجام خواهد داد و سپس به حالت معمولی قبلی برمی‌گردد.

مقاله: علت چکه کردن آب از کولر گازی – چراپنل كولر اسپيلت اب ميدهد؟

hsjthni hc phj tk nv ;,gv 'hcd

آموزش استفاده از کولر گازی در حالت فن با ریموت کنترل

ریموت کنترلرهای برندها و دستگاه‌های مختلف ممکن است تجربه کاربری متفاوتی از یکدیگر داشته باشند. اما به طور کل برای استفاده از کولر گازی در حالت فن باید یکی از روش‌های زیر را انجام دهید.

 1. به طور مستقیم دکمه فن با علامت سه یا چهار پره فن در حال چرخش را فشار دهید.
 2. دکمه پاور را فشار دهید تا دستگاه روشن شود. سپس دکمه MODE را چند بار فشار دهید تا علامت فن یا نوشته FAN فعال شود.
 3. در کولرهای گازی سنتی به طور معمول حالت فن در دکمه چرخشی حالت‌های دستگاه و در ابتدا یا انتهای چرخش آن قرار دارد و باید به دنبال نوشته FAN یا علامت فن باشید و مرتبه به مرتبه به سمت آن بچرخانید.

توجه کنید که برخی دستگاه‌ها دارای دکمه FAN SPEED هستند تا میزان سرعت و توان فن برای پرتاب باد را تنظیم کنید.  برخی کولرها دارای گزینه Automate در بخش Fan Speed هستند که میزان سرعت فن را بر اساس میزان دمای اتاق به طور خودکار تنظیم می‌کنند.

مقاله: سرویس کولر گازی را چه زمانی انجام دهیم؟ | آموزش قدم به قدم

سوال‌های متداول

 1. حالت فن در کولرهای گازی چه کاری انجام می‌دهد؟

این حالت تنها هوا را به جریان می‌اندازد بدون اینکه اتاق را خنک یا گرم کند.

 1. مصرف برق حالت فن با حالت خنک کننده چقدر تفاوت دارد؟

حالت فن از مصرف برق کمتری برخوردار است. حالت خنک کننده ممکن است تا  ۲۰۰۰ وات در ساعت ولی حالت فن تنها چند صد وات برق مصرف دارد.

 1. بهترین اوقات استفاده از حالت فن کولر گازی کدامند؟
 • شب برای خواب بهتر
 • صبح زود پیش از افزایش دما
 • پیش از روشن کردن سردکننده برای خارج کردن هوای گرم
 • به‌طور منظم برای خشک کردن و پاک کردن کولر
 1. مزایای استفاده از حالت فن چیست؟
 • کاهش مصرف انرژی
 • کمک به خنک شدن اتاق در صبح زود
 • افزایش عمر کولر گازی
 • تضمین عملکرد بهینه تهویه و جلوگیری از رشد آلاینده‌ها

مقاله: چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز و یا تعویض کنیم؟

نتیجه‌گیری

حالت فن کولرهای گازی بیشتر اوقات نادیده گرفته می‌شود اما با آشنایی با کارکرد حالت فن و نحوه استفاده از کولر گازی در حالت فن می‌توانید از آن برای بهبود شرایط دمایی و جو اتاق با هزینه کمتر اما در شرایطی که مناسب است بهره‌مند شوید. این حالت را برای مدت طولانی روشن نگذارید و اگر به آن نیازی ندارید، هر چند مدت آن را روشن کنید تا رطوبت از درون دستگاه کولر گازی رفع شود.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.