بررسی علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور

علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور |بررسی تمام دلایل

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

بدترین اتفاقی که در فصل تابستان و وسط گرمای روز می‌تواند رخ دهد، از کار افتادن کولر گازی است. حتی بدتر از آن این است که هوای گرم از کولر خارج شود. این مشکل زمانی به وجود می‌آید که فقط فن دستگاه کار کرده و کمپرسور کار نکند. در واقع این مساله یکی از مشکلات رایج در کولر گازی بوده و عوامل مختلفی ممکن است باعث به وجود آمدن آن شود. از این رو در ادامه قصد داریم به طور کامل علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور را بررسی کرده و راهکارهای حل آن را با شما در میان بگذاریم.

همچنین بخوانیم: تعمیر کولر گازی در محل

نکته: از آنجایی که کولر گازی کاربرد بسیار زیادی در فصول گرم دارد، توصیه می‌کنیم قبل از رسیدن فصل گرما حتما از نمایندگی‌ها یا مراکز معتبر تعمیر کولر گازی بخواهید دستگاه شما را بررسی کرده و آن را سرویس کنند. اینکار سبب می‌شود تا کولر به خوبی کار کرده و وسط گرما از کار نیفتد. همچنین باعث می‌شود تا هزینه زیادی را بابت تعمیرات نپردازید.

همچنین بخوانیم: سرویس کولر گازی را چه زمانی انجام دهیم؟ | آموزش قدم به قدم

علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور چیست؟

در صورتی که کولر گازی شما خراب شده و نمی‌دانید مشکل از چیست ابتدا باید نشانه‌ها و علائم آن را بررسی کنید. هر خرابی که برای دستگاه به وجود می‌آید، دارای یک سری نشانه است. علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور نیز دارای نشانه‌هایی است که قبل از پرداختن به بحث اصلی بهتر است با آن‌ها آشنا شوید.

از کجا بفهمیم کولر دو تیکه روی موتور نمی‌رود؟

از جمله واضح‌ترین علامت‌هایی که نشان می‌دهد کولر گازی روی موتور نمی‌رود، پریدن دائمی فیوز یا خاموش شدن کامل کمپرسور است. اما علاوه بر این دو مورد، نشانه‌های دیگری نیز وجود دارد که برخی از آن‌ها عبارتند از:

پس اگر یکی از این نشانه‌ها را در کولر دو تیکه مشاهده کردید، یعنی کولر روی موتور نمی‌رود. علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور نیز متفاوت بوده و دلایل مختلفی ممکن است باعث بروز این مشکل شود که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

همچنین بخوانیم: ۱۳ علت کار نکردن کمپرسور کولر گازی + هزینه تعمیر

تعمیر نرفتن کولر دو تیکه روی موتور

✔ علت نرفتن کولر ۲ تیکه روی موتور به خاطر کثیفی فیلترهای هوا و کندانسور

در این دستگاه‌ها برای جلوگیری از ورود کثیفی و گرد و غبار به داخل خانه، فیلترهایی را قرار دادند. اما اگر این فیلترها را به طور مرتب تمیز نکنیم، ذرات گرد و غبار روی کویل‌های کندانسور جمع شده و در نتیجه عملکرد کولر را با اختلال مواجه می‌کنند. همچنین کثیفی فیلترها باعث می‌شود هوای آلوده به جای هوای پاک و تمیز وارد محیط خانه شده و شما را اذیت کند.

یکی از مشکلاتی که کثیفی فیلترها ایجاد می‌کند، از کار افتادن موتور است. چرا که موتور تحت فشار قرار گرفته و خیلی زود داغ می‌کند. اگر این داغ شدن ادامه‌دار باشد، امکان دارد کمپرسور سوخته و از کار بیافتد؛ بنابراین هر چند وقت یکبار فیلترهای هوای کولر گازی را بررسی کرده و آن‌ها را تمیز کنید. حتی اگر نیاز بود فیلتر جدید بخرید.

همچنین بخوانیم: چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم و یا در صورت نیاز فیلترها را تعویض کنیم؟

خراب شدن رله کمپرسور و کنتاکتور

دیگر علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور خراب شدن رله کمپرسور و کنتاکتور است. این دو قطعه وظیفه تامین برق و انرژی مورد نیاز کمپرسور را بر عهده دارند و در صورتی که خراب شده باشند، برق به موتور نرسیده و در نتیجه روشن نمی‌شود. از نشانه‌های این خرابی می‌توان به صدای هوم موتور و روشن نشدن آن اشاره کرد. در این حالت باید رله یا کنتاکتور توسط تعمیرکار بررسی شده و در صورت وجود مشکل تعویض شوند.

علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور به خاطر خرابی خازن

خازن وظیفه کمک به کمپرسور در هنگام استارت و راه‌اندازی را بر عهده دارد. اگر به هر دلیل این قطعه خراب شده باشد، کمپرسور قادر به استارت نخواهد بود.

همچنین بخوانیم: تعمیر کولر گازی اسپلیت

جام کردن کمپرسور کولر

مورد بعدی در علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور، جام کردن کمپرسور است. معمولا این مشکل زمانی رخ می‌دهد که کولر در شرایط زیر کار کرده باشد.

  • کولر بدون روغن کار کند.
  • کولر یکسره کار کرده باشد.
  • کمپرسور نشتی روغن داشته باشد.
  • موتور بیش از حد داغ شده باشد.
  • کولر گازی یخ زده باشد.
  • بیشتر بخوانید:تعمیر ظرفشویی بوش در شیراز

در این شرایط موتور هر چقدر تلاش می‌کند، روشن نمی‌شود. اگر این حالت ادامه پیدا کند، کمپرسور با صدای بلند کار کرده و در نهایت اورلود می‌شود. بنابراین اگر متوجه وجود یکی از مشکلات بالا در کولر شدید، بهتر است از یک تعمیرکار بخواهید دستگاه را بررسی کند.

همچنین بخوانیم: تعمیر کولر گازی ال جی در محل

علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور به خاطر نارسایی برق

اگر فن کولر گازی کار می‌کند اما موتور دستگاه روشن نمی‌شود، احتمال دارد جریان برق به یونیت خارجی نرسیده باشد و در نتیجه انرژی لازم برای روشن شدن کمپرسور تامین نشود. در این شرایط ابتدا باید فیوز ساختمان را چک کنید. اما اگر مشکل از فیوز نبود، بهتر است به سراغ سیم کشی برق کولر، بین یونیت داخلی و خارجی بروید. چرا که امکان دارد کابل در وسط راه قطع شده باشد.

همچنین بخوانیم: تعمیر کولر گازی پنجره ای | راهنمای کامل

خراب بودن ترموستات یا تنظیم اشتباه آن

گاهی مواقع علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور به خاطر وجود مشکل در کمپرسور نیست. چرا که ممکن است مشکل از ترموستات باشد. این قطعه وظیفه تشخیص دمای محیط و صدور فرمان روشن و خاموش کمپرسور را بر عهده دارد. پس اگر ترموستات را در دمایی پایین‌تر از محیط تنظیم کرده باشید، فرمان روشن شدن کمپرسور را صادر نمی‌کند. همچنین ممکن است ترموستات به مرور زمان خراب شده و در نتیجه نتواند دما را به خوبی تشخیص دهد.

همچنین بخوانیم: آموزش تعمیر کولر گازی

علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور به خاطر سوختن کمپرسور

کمپرسور از دو بخش مکانیکی و الکترونیکی تشکیل شده و هر یک از این قسمت‌ها امکان دارد به مرور زمان به خاطر استهلاک یا استفاده نادرست از کار بیافتند. از جمله علت‌های بروز این مشکل می‌توان به فاسد شدن روغن، مسدود بودن خط لوله کولر، وجود مشکل در جریان برق و کمبود گاز مبرد اشاره کرد. در چنین شرایطی کمپرسور باید توسط یک متخصص بررسی شده و در صورت سوختن تعویض گردد.

همچنین بخوانیم: علائم سوختن کمپرسور کولرگازی

خراب شدن برد الکترونیکی کولر

برد الکترونیکی وظیفه کنترل همه بخش‌های کولر را بر عهده دارد و سوختن یا وجود مشکل در بخشی از آن می‌تواند علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور باشد. البته قبل از تعمیر برد بهتر است ابتدا مواردی که در بالا گفتیم را انجام دهید و اگر مشکل برطرف نشد، در مرحله آخر به سراغ برد بروید.

همچنین بخوانیم: طریقه باز کردن پنل کولر گازی اسپلیت ال جی (LG)

چطور می‌توان از نرفتن کولر دو تیکه روی موتور جلوگیری کرد؟

همانطور که متوجه شدید علت نرفتن کولر دو تیکه روی موتور دلایل متفاوتی دارد. بهترین راه برای جلوگیری از وقوع این چنین مشکلاتی، سرویس به موقع کولر است. در سرویس باید میزان گاز مبرد، میزان روغن، فیلترها، سیم کشی دستگاه و سایر موارد به طور دقیق بررسی شوند. همچنین در صورت مواجه با این مشکل، ابتدا کولر را به طور کامل خاموش کرده و از یک تکنسین کمک بگیرید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.