روشن شدن علامت نمک ظرفشویی

روشن شدن علامت نمک ظرفشویی | بررسی ۷ علت مهم

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

یکی از موادی که نقش بسیار مهمی را در ماشین ظرفشویی ایفا می‌کند، نمک است. شرکت‌های سازنده ماشین ظرفشویی برای اینکه افراد را از بودن و یا نبودن نمک کافی در دستگاه مطلع کنند، یک چراغ قرار دادند که معمولا هنگام تمام شدن نمک روشن می‌شود. اما با این وجود امکان دارد حتی با وجود نمک نیز این چراغ روشن بماند! به همین خاطر تصمیم داریم در این نوشته به بررسی علت روشن شدن علامت نمک ظرفشویی بپردازیم.

مطالعه کنیم: تعمیر ظرفشویی بوش

علت روشن شدن علامت نمک ظرفشویی

دلیل روشن شدن علامت نمک ماشین ظرفشویی

چراغ S یا همان چراغ نمک در واقع نشان دهنده کمبود نمک در ماشین ظرفشویی است که بر روی درب دستگاه نصب شده است. اصلی‌ترین دلیل استفاده از نمک در ظرفشویی، کاهش سختی آب است. چرا که با اینکار اولا از ایجاد رسوب در دستگاه جلوگیری می‌شود و ثانیا جلوی کدر شدن و یا ایجاد خط و خش بر روی ظروف گرفته می‌شود. نمک در ۵ دقیقه پایانی وارد سیکل شستشو شده و دستگاه را برای استفاده بعدی آماده می‌کند.

در حالت عادی بعد از اینکه نمک را به ماشین ظرفشویی اضافه کردید، باید چراغ آن خاموش شود. اما در صورتی که این اتفاق نیوفتاد، یکبار نمک را با قاشق به هم بزنید تا سنسور فعال شود. اگر با اینکار هم مشکل حل نشد، بهتر است از یک متخصص تعمیر ظرفشویی بخواهید آن را بررسی کرده و مشکل به وجود آمده را برطرف نماید.

از جمله مواردی که باعث روشن شدن علامت نمک ظرفشویی می‌شود، می‌توان موارد زیر را نام برد.

  • پر کردن بیش از اندازه مخزن نمک
  • نبود نمک کافی در مخزن مربوطه
  • خراب شدن سنسور نمک
  • نشتی نمک
  • استفاده از نمک بی‌کیفیت
  • تنظیم بودن ظرفشویی بر روی سختی آب بالا
  • خراب شدن برد الکترونیکی ظرفشویی

به دلیل اهمیت این موضوع، در ادامه بیشتر با دلایل خاموش نشدن چراغ نمک ماشین ظرفشویی آشنا خواهیم شد.

مطالعه کنیم: تعمیر ظرفشویی ال جی

پر شدن بیش از حد محفظه ظرفشویی

۱- اولین علت روشن شدن علامت نمک ظرفشویی: پر بودن بیش از حد محفظه نمک

نه تنها نمک، بلکه استفاده از هر چیزی باید به اندازه و در حد استاندارد باشد. برخی بر این باور هستند که نمک زیاد باعث بهتر تمیز شدن ظرف‌ها می‌شود؛ در حالی که این یک باور اشتباه است. استفاده از نمک زیاد باعث آسیب به ماشین ظرفشویی شده و همچنین موجب روشن ماندن چراغ نمک ظرفشویی می‌شود. به همین خاطر بهتر است از پر کردن بیش از اندازه مخزن نمک خودداری نمایید.

مطالعه کنیم: آموزش تعمیر ظرفشویی بوش

ریختن نمک در ماشین ظرفشویی

۲- نبود نمک کافی در محفظه نمک ماشین ظرفشویی

بر خلاف حالت بالا، اگر میزان نمک موجود در محفظه کمتر از حد استاندارد باشد، ممکن است سنسور نتواند میزان نمک را تشخیص دهد. در نتیجه موجب روشن شدن علامت نمک ظرفشویی می‌شود. در این مواقع برای حل مشکل می‌توانید مقداری نمک در محفظه بریزید تا به اندازه استاندارد برسد. بهتر است بعد از ریختن نمک، کمی آن را به هم بزنید تا سنسور بتواند آن را تشخیص دهد.

به طور کلی مخزن ظرفشویی حدود ۱ کیلوگرم نمک را در خود جای می‌دهد.

مطالعه کنیم: برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی ال جی |آموزش ۰ تا ۱۰۰

روشن ماندن چراغ نمک ظرفشویی

۳- خراب شدن سنسور نمک ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث روشن شدن علامت نمک ظرفشویی شود، خراب شدن و سوختن سنسور نمک است. در صورتی که نمک کافی در محفظه ریختید و آن را به هم زدید، ولی باز هم علامت نمک روشن است، احتمالا سنسور نمک دچار مشکل شده است. در این حالت باید سنسور نمک توسط یک تکنسین حرفه‌ای تعویض شود.

مطالعه کنیم: تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

۴- روشن شدن علامت نمک ظرفشویی به خاطر نشتی نمک از مخزن

در صورتی که مخزن نمک ظرفشویی نشتی داشته باشد، مقدار استفاده از نمک افزایش پیدا کرده و به سرعت تمام می‌شود. در نتیجه با مشکل خاموش نشدن چراغ نمک مواجه خواهید شد. یکی از علت‌های اصلی نشت این ماده، می‌تواند به خاطر باز بودن و درست بسته نشدن درب مخزن باشد. همچنین ممکن است به خاطر استفاده از نمک بی‌کیفیت و یا ضربه دیدن، مخزن سوراخ شده باشد که در این مواقع باید مخزن را به طور کامل تعویض کنید.

مطالعه کنیم: نحوه استفاده از ژل ماشین ظرفشویی و تفاوت ژل، پودر و قرص ماشین ظرفشویی

استفاده از سالت ظرفشویی بی کیفیت

۵- استفاده از نمک بی کیفیت

علت بعدی روشن شدن علامت نمک ظرفشویی، استفاده از نمک بی کیفیت است. نمک بی کیفیت به محض تماس با آب خیلی زود حل شده و مقدار زیادی از آن مصرف می‌شود. به همین خاطر بعد از چند بار شستشو، مخزن خالی می‌شود.

همچنین بهتر است بدانید استفاده از نمک بی کیفیت به قطعات داخلی ظرفشویی نیز صدمه وارد کرده و ممکن است باعث ایجاد خط و خش بر روی ظروف شود. به همین دلیل توصیه می‌شود حتما از نمک‌های با کیفیت و اورجینال استفاده نمایید.

مطالعه کنیم: روش ساخت قرص ماشین ظرفشویی خانگی

۶- تنظیم بودن ظرفشویی بر روی سختی آب بالا

از آنجایی که شهرهای مختلف دارای سختی آب متفاوتی هستند، به همین خاطر سازندگان ظرفشویی تنظیم خاصی برای اینکار در نظر گرفتند. در حالت کلی وقتی سختی آب یک منطقه بالا باشد، برای رفع آن به مقدار بیشتری نمک احتیاج خواهید داشت. بنابراین اگر سختی آب منطقه شما بالا است، استفاده شدن نمک بیشتر طبیعی بوده و مشکلی خاصی در ظرفشویی وجود ندارد.

اما اگر سختی آب شهر شما پایین است ولی با این وجود باز هم چراغ نمک خیلی زود روشن می‌شود، بهتر است درجه سختی آب ظرفشویی را بررسی کنید. چرا که احتمال دارد آن را بر روی درجه‌های بالا تنظیم کرده باشید. در هر صورت با کاهش این درجه، میزان مصرف نمک در ظرفشویی پایین خواهد آمد.

لازم به ذکر است در صورتی که درجه سختی آب را کاهش دهید، میزان رسوب در قطعات داخلی ظرفشویی افزایش پیدا خواهد کرد.

مطالعه کنیم: معنی دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی

چرا چراغ نمک ظرفشویی روشن می شود؟

۷- روشن شدن علامت نمک ظرفشویی به خاطر خراب شدن برد دستگاه

برد ماشین ظرفشویی وظیفه مدیریت تمام بخش‌های دستگاه را بر عهده دارد و چنانچه مشکلی برای آن به وجود بیاید، دستورات اشتباه صادر می‌کند. بنابراین اگر با انجام تمامی مراحل بالا، باز هم مشکل باقی مانده بود، بهتر است از یک متخصص حرفه‌ای بخواهید برد را بررسی کند. دقت داشته باشید که برد ظرفشویی یک قطعه بسیار گران قیمت است و همانطور که در مقالات تعمیر برد ماشین ظرفشویی بوش +هزینه تعمیر یا تعویض و تعمیر برد ظرفشویی ال جی در محل صحبت کردیم، هرگز نباید خودتان آن را دستکاری کنید. چرا که یک اشتباه کوچک می‌تواند باعث سوختن برد شود.

دلیل روشن شدن علامت نمک در ظرفشویی‌های بوش، ال جی، سامسونگ، اسنوا، پاکشوما و…

تمامی دلایلی که در بالا برای روشن شدن علامت نمک ظرفشویی آوردیم، برای کلیه برندهای موجود در بازار یکسان است و فرقی با یکدیگر ندارند. بنابراین فرقی ندارد که برند ظرفشویی شما ال جی است و یا سامسونگ و یا هر برند دیگری، چرا که با انجام مراحل بالا می‌توانید مشکل به وجود آمده را برطرف نمایید. در صورتی که در این رابطه سوالی داشتید، می‌توانید آن را با کارشناسان هوم کارا مطرح کنید. 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.