یخ زدن وسایل داخل یخچال

۶ علت یخ زدن وسایل و مواد غذایی داخل یخچال و راهکارهای آن

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

یکی از ضروری‌ترین لوازمی که در هر خانه‌ای وجود دارد، یخچال فریزر است که می‌تواند مواد غذایی و نوشیدنی را به مدت طولانی نگهداری کند. اما ممکن است مشکلی در عملکرد آن به وجود بیاید و در نتیجه مواد غذایی داخل آن یخ بزند. این مساله یکی از مشکلات رایج در یخچال است که علت آن می‌تواند ساده و یا تخصصی باشد. به همین خاطر تصمیم داریم در این نوشته به علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال بپردازیم و شما را با راهکارهای آن آشنا کنیم.

دقت داشته باشید که اگر مشکل شما برعکس این موضوع است یعنی یخچال شما مواد غذایی را سرد نمی‌کند، می‌توانید به مقاله ۱۰ علت سرد نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر مراجعه نمایید.

همچنین بهتر است بدانید که مشکل سرد کردن بیش از حد و یخ زدن مواد غذایی در یخچال به برند ارتباطی ندارد. یعنی علت این مشکل در تمام برندهای خارجی از جمله سامسونگ، ال جی و بوش و همچنین برندهای ایرانی از جمله هیمالیا، امرسان و پارس یکسان است و با انجام مواردی که در ادامه گفته می‌شود، می‌توانید مشکل یخ زدن مواد غذایی را حل کنید.

اگر برند یخچال شما ال جی است و دوست دارید بیشتر در مورد مشکلات رایج آن بدانید بهتر است به صفحه تعمیر یخچال ساید ال جی مراجعه نمایید.

دلایل یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال چه مواردی است؟

ممکن است بعد از باز کردن درب یخچال متوجه شوید که مواد داخل یخچال و یا میوه‌هایی که در جامیوه‌ای قرار دارند، دچار یخ‌زدگی شدند. این یخ زدن در بطری آب، میوه‌ها و سبزی به وضوح دیده می‌شود. اگر بخواهیم درباره دلایل یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال صحبت کنیم می‌توانیم به ۶ مورد بپردازیم که در ادامه مفصل درباره هر یک از آن‌ها صحبت می‌کنیم.

نکته: پیش از پرداختن به علت‌های این موضوع خوب است بگوییم که حتما دقت داشته باشید مواد غذایی که در یخچال قرار می‌دهید باید متناسب با ظرفیت آن باشد. یعنی اگر ظرفیت یخچال شما زیاد است ولی مواد غذایی کمتری در آن قرار می‌دهید و در عین حال دمای داخل آن کم است، این مساله می‌تواند رخ دهد. برای حل این مشکل کافی است مواد غذایی بیشتری در یخچال قرار دهید تا با مشکل یخ زدن وسایل مواجه نشوید.

۱.    تنظیم نبودن دمای داخل دستگاه

یکی از مهم‌ترین دلایلی که می‌تواند باعث یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال شود، تنظیم نبودن دما است. قبل از اینکه بخواهید کاری انجام دهید لازم است ابتدا دما را به صورت استاندارد تنظیم کنید. اگر دمای داخل یخچال بیش از اندازه پایین باشد، وسایل دچار یخ‌زدگی می‌شوند؛ بنابراین بهتر است کمی آن را افزایش دهید. معمولا دمای استاندارد بین ۳ الی ۶ درجه سانتی‌گراد است.

تنظیم دمای یخچال فریزرهای سامسونگ

۲.    قرار دادن مواد غذایی در مقابل فن داخلی یخچال ساید بای ساید

در بسیاری از یخچال‌های ساید بای ساید برای انتقال هوا از بخش فریزر به بخش یخچال، فن یا دریچه‌ای قرار داده‌اند. اگر مواد غذایی که زودتر یخ می‌زنند را در جلوی این دریچه قرار دهید، خیلی زود دچار یخ‌زدگی می‌شود. برای حل این مساله کافی است از قرار دادن مواد غذایی حساس به دما در مقابل این فن جلوگیری کنید.

همچنین بهتر است بدانید که این دریچه توسط سیستم کنترل دمپر مدیریت می‌شود و اگر مشکلی برای دمپر به وجود آمده باشد ممکن است سرمای زیاد وارد یخچال شده و باعث یخ زدن مواد غذایی شود.

یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

۳.    تمیز نبودن کویل‌های کندانسور

در صورتی که کویل‌های کندانسور کثیف باشند و جرم زیادی روی آن‌ها جمع شده باشد، یخچال با شدت بیشتری کار می‌کند تا به دمای مورد نظر برسد. این مساله می‌تواند یکی از علت‌های یخ زدن وسایل و مواد غذایی داخل یخچال باشد. کثیف بودن کویل‌های کندانسور حتی می‌تواند یکی از علت‌های یکسره کار کردن یخچال شود.

۴.    خراب شدن ترموستات و یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

قطعه‌ای که در یخچال وظیفه کنترل دما را بر عهده دارد، ترموستات است. اگر ترموستات نتواند کار خود را به خوبی انجام دهد، ممکن است مواد غذایی دچار یخ‌زدگی شوند. برای تست این موضوع می‌توانید ترموستات را از کمترین تا بیشترین درجه ممکن بچرخانید و اگر صدایی شبیه کلیک شنیدید، احتمالا ترموستات سالم است. اما بهتر است با یک مولتی متر نیز سلامت آن بررسی شود.

تعمیر یخچال ساید بوش +آموزش رایگان

۵.    خراب شدن ترمیستور یخچال

ترمیستور دمای داخل یخچال را خوانده و آن را به برد کنترل ارسال می‌کند. سپس برد کنترل فرمان را به کمپرسور و فن ارسال می‌کند تا دمای داخل یخچال را به دمای تنظیم شده برسانند. در صورتی که ترمیستور دچار خرابی شده باشد، دمای خوانده شده صحیح نخواهد بود و در نتیجه باعث می‌شود کمپرسور و فن بیش از اندازه کار کنند. این مساله می‌تواند باعث یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال شده و همچنین باعث سوختن کمپرسور گردد.

۶.    خراب شدن برد الکترونیکی یا همان برد فرمان یخچال

برد کنترل وظیفه مدیریت تمام بخش‌های یخچال را بر عهده دارد. اگر این بخش خراب شده باشد دیگر نمی‌تواند فرمان خاموش شدن کمپرسور و یا روشن شدن هیتر را صادر کند. در نتیجه کمپرسور بیش از اندازه کار کرده و باعث یخ زدن مواد غذایی و وسایل داخل یخچال می‌شود.

رفع علت یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

در صورتی که برای حل مشکلات به وجود آمده یعنی رفع یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال نیاز به تعمیرکار دارید، می‌توانید درخواست تعمیرات را در هوم کارا به صورت آنلاین ثبت کنید و یا با متخصصان شرکت تماس بگیرید تا کارشناسان در محل حضور یابند و به تعمیر ساید بای ساید و یا یخچال شما بپردازد. 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.