WhatsApp-Image-2021-09-04-at-10.40.16

طرز کار یخساز و نحوه راه انداری یخساز یخچال

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

انواع نحوه عملکرد یخساز یخچال

یخساز یخچال معمولا می تواند چند مدل یخ را به صورت قالبی، خرد شده و… تولید کند و با فشار دادن اهرم یخساز یا دیسپنسر در جلوی یخچال ساید بای ساید، آن را درون لیوان شما بریزد. البته برخی مدل های یخساز یخچال نیز با ریختن یخ ها در سطل یخ کار را انجام می دهند و در ادامه باید به صورت دستی آنها را بردارید.

طرز کار یخساز یخچال چگونه است؟

نحوه کار یخساز یخچال و ساید بای ساید بدین صورت است که:
آب از طریق لوله یا شلنگ کوچکی از شیر آب خانه به پشت یخچال فریزر منتقل می شود که در آنجا به شیر ورودی آب یخچال متصل می گردد. زمانی که دمای مناسب برای یخسازی توسط یخچال فراهم می شود، شیر ورودی آب جریان را از یخ ساز دریافت می کند و با فعال شدن سلنوید شیر، آب به داخل یخچال وارد می شود و از طریق لوله های کوچک آب به سینی یا قالب یخ ساز می رسد. هنگامی که آب در قالب یخ می زند، یخ ساز یخ های درست شده را به درون مخزن یا سطل یخ ها می اندازد و مجددا سیکل یخ سازی از نو آغاز می گردد. هنگامی که مخزن یخ ها به اندازه کافی پر می شود، عملیات یخ سازی متوقف می گردد.

زمانی که نوع یخ (قالبی، خرد شده و…) را در یخچال انتخاب می کنید و سپس اهرم دیسپنسر را فشار می دهید، سوئیچ یخساز فعال شده و اجازه عبور جریان به موتور و سلنوید را می دهد. این موتور به یک تیغه پیچشی متصل است که با چرخش خود سبب خارج شدن یخ های ساخته شده از مخزن یا سطل یخ ها می شود که درنهایت از دیسپنسر یخچال به داخل لیوان شما می ریزند. رسیدن جریان به سلنوید نیز سبب حرکت یک میله شده که موجب باز شدن بخشی از قسمت جلویی مخزن یخ ها جهت خروج یخ می شود. زمانی که یخ خرد شده را انتخاب می کنید، بخش جلویی مخزن یخ بسته می ماند و یخ ها از مسیر دیگری عبور می کنند که توسط یک تیغه خرد کننده خرد می شوند.

نحوه راه اندازی یخساز یخچال و تنظیمات یخساز

راه اندازی یخساز یخچال کار پیچیده ای نیست. برای اینکار لازم است ابتدا یخچال را به شیر آب خانه خود متصل کنید. این کار در هنگام نصب یخچال توسط تکنسین باید انجام شود. اما اگر یخچال را به تازگی خریداری نکرده اید، یا خودتان به اندازه کافی در این زمینه تجربه دارید، می توانید با اتصال شلنگ کوچک آب یخچال در پشت دستگاه به شیر برقی اینکار را انجام دهید.

در ادامه، تنظیمات یخساز برای فعال کردن یخساز یخچال و یا روشن کردن آن با توجه به مدل یخچال و یخساز آن متفاوت است. در برخی از مدل ها یخساز دارای دکمه روشن/ خاموش یا on/off یا o/I می باشد. برخی دیگر از یخسازها دارای اهرمی به شکل یک میله هستند که با قرار دادن در حالت بالا و پایین موجب فعال شدن یا غیر فعال شدن یخساز می گردد. راه اندازی و تنظیم یخساز ساید بای ساید برخی از مدل ها نیز، با استفاده از پنل کاربری هوشمند یخچال در جلوی آن اتفاق می افتد.

اما گذشته از این امر، تنظیم یخساز یخچال معمولا در مدل های ساید بای ساید، شامل انتخاب نوع یخی که از یخچال دریافت می کنید نیز می باشد. در این شرایط با انتخاب دکمه یخ قالبی (cubed) یا خرد شده (crashed) و… می توانید تنظیم یخساز را انجام دهید.

چگونه یخساز یخچال را خاموش کنیم یا غیر فعال کنیم؟

ممکن است به دلایل مختلف قصد غیر فعال کردن یخساز یخچال را داشته باشید. اگر یخساز شما خراب شده و یا برای مدتی به مسافرت می روید ممکن است خاموش کردن یخساز یخچال را مدنظر داشته باشید. زیرا به طور معمول در حدود ۲۰% از انرژی مصرفی یخچال به عملکرد یخساز و فعال بودن و روشن بودن آن برمی گردد.

اینکه چگونه یخساز یخچال را خاموش کنید به نوع یخساز و مدل یخچال مربوط می شود. پیشتر در مورد انواع دکمه دار، اهرم دار و… یخساز صحبت کردیم و نمونه این یخ سازها را در تصاویر مشاهده می کنید. در مدل دارای دکمه با قرار دادن یخساز یخچال بر روی حالت off یخساز خاموش می شود.

در مدل دارای اهرم، معمولا راهنمای یخساز بر روی آن حک شده، اما در اکثر مدلها قرار دادن اهرم یخساز در موقعیت بالا به صورت زاویه ۹۰ درجه، سبب خاموش شدن و غیر فعال شدن یخساز می گردد. در برخی دیگر از مدل های یخساز ساید بای ساید، برای غیر فعال کردن یخساز لازم است تا چند کلید در پنل کاربری به صورت همزمان انتخاب شود. در این مواقع بهترین کار مراجعه به دفترچه راهنمای محصول است.

نحوه ریست یخساز یخچال

یکی از مواردی که در هنگام بروز مشکل برای یخساز یخچال موثر بوده و در برخی از مواقع به برطرف شدن مشکل کمک می کند، ریست یخساز یخچال است. ریست کردن یخساز با توجه به مدل ممکن است متفاوت باشد. ین اطلاعات در دفترچه محصول وجود دارد. اما به طور کلی بسیاری از یخ سازهای موجود از طریق زیر می توانند ریست شوند:

۱- در حالتی که یخچال روشن است، به سراغ یخساز رفته و آن را فعال کنید. اگر دکمه دارد در حالت روشن یا on قرار دهید.

۲- در زیر دکمه پاور یخساز، معمولا دکمه test برای ریست یخساز و قرار دادن آن در حالت تست تعبیه شده است. آن را به مدت چند ثانیه نگه دارید.

۳- اگر دکمه کار نکرد یا وجود نداشت، معمولا حفره ای ریز در نزدیکی دکمه روشن/ خاموش یا اهرم یخساز وجود دارد که لازم است با یک مفتول نازک یا سوزن به آن فشار وارد کنید تا یخساز ریست شود.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

"(ضروری)" indicates required fields

نام(ضروری)
نوع خدمات درخواستی

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

لت بسته نشدن درب یخچال

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »