دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی

دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

از جمله مشکلاتی که ممکن است در ماشین ظرفشویی با آن مواجه شوید، طولانی شدن سیکل شستشو است که این مساله می‌تواند برای بسیاری از افراد کلافه کننده باشد. در مدل‌های مختلف و با توجه به برنامه انتخابی، زمان شستشو متفاوت خواهد بود که در حالت عادی زمان شستشوی ظروف در این دستگاه بین ۲ الی ۳ ساعت طول می‌کشد. اما اگر متوجه شدید که این زمان طولانی‌تر شده، به احتمال زیاد مشکلی برای دستگاه شما به وجود آمده است. از این رو تصمیم داریم در این نوشته به دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی بپردازیم و علت‌های مختلف‌ به وجود آمدن این مشکل را بررسی کنیم.

پیشنهاد مطالعه مقاله: آموزش تعمیر ظرفشویی بوش

علت طولانی شدن شستشوی ظرفشویی

۱۰ دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی و راهکار آن

توجه: قبل از پرداختن به این موضوع دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی، بهتر است بدانید در مدل‌های جدید ظرفشویی به دلیل استفاده کم از آب و برق، زمان شستشو در آن‌ها نسبتا طولانی است. همچنین برنامه انتخابی برای شستشو نیز تاثیر بسیار زیادی در مدت زمان دارد. برای اینکه از مدت زمان هر برنامه به طور دقیق آگاهی پیدا کنید، می‌توانید دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود را مطالعه نمایید.

حال اگر متوجه شدید که یک برنامه بیشتر از زمان تنظیم شده طول می‌کشد، بهتر است نکاتی که در ادامه گفته می‌شود را بررسی نمایید.

پیشنهاد مطالعه مقاله: تشخیص ظرفشویی بوش اصل از نمونه های تقلبی

شلنگ تخلیه آب ظرفشویی

۱- وجود مشکل در شلنگ تخلیه آب ظرفشویی

اولین دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی می‌تواند به خاطر شلنگ تخلیه باشد. آبی که وارد دستگاه می‌شود باید بعد از اتمام شستشو از دستگاه خارج شود. اما اگر به هر دلیلی شلنگ تخلیه دچار گرفتگی شده باشد، خروج آب به کندی انجام گرفته و در نتیجه مدت زمان شستشو بیشتر می‌شود. به همین منظور بهتر است لوله خروجی آب را بررسی کرده و در صورت گرفتگی، نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید.

پیشنهاد مطالعه مقاله: نصب صحیح شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی + آموزش کامل

وجود مشکل در لوله ورودی آب ظرفشویی

۲- وجود مشکل در لوله ورودی آب

از دیگر عواملی که می‌تواند باعث طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی شود، گرفتگی لوله ورودی است. به این صورت که دستگاه برای شروع عملیات شستشو به یک مقدار آب معین احتیاج دارد و تا زمانی که این آب تامین نشود، سیکل شستشو آغاز نمی‌شود. بنابراین یکی دیگر از مواردی که باید چک کنید، لوله ورودی آب است.

۳- دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی به خاطر پایین بودن فشار آب ساختمان

در صورتی که فشار آب ساختمان پایین باشد، زمان بیشتری طول می‌کشد تا آب وارد دستگاه شود. به همین خاطر مدت شستشو نیز به مراتب افزایش پیدا می‌کند. برای حل این مساله ابتدا فشار آب منزل را بررسی کرده و اگر فشار پایین بود بهتر است از پمپ آب خانگی و یا دیگر روش‌ها استفاده نمایید. پایین بودن فشار آب علاوه بر ظرفشویی می‌تواند بر روی عملکرد لباسشویی و یا پکیج نیز تاثیر بگذارد.

پیشنهاد مطالعه مقاله: تعمیر ظرفشویی ال جی

مسدود شدن فیلترهای ماشین ظرفشویی

۴- مسدود شدن فیلترهای دستگاه

هنگامی که از ظرفشویی استفاده می‌کنیم، به مرور زمان باقی مانده غذاها و یا رسوبات در فیلتر ظرفشویی جمع شده و بر روی جریان آب تاثیر منفی می‌گذارد. بنابراین این مساله نیز می‌تواند دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی باشد که برای حل آن باید فیلتر را تمیز کرده و یا آن را تعویض کنید.

پیشنهاد مطالعه مقاله: نحوه صحیح چیدن ظرف در ماشین ظرفشویی

۵- خراب شدن شیر پرکننده، یک دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی

در ماشین ظرفشویی، شلنگ‌های آب گرم و سرد به یک شیر به نام شیر پرکننده متصل شده و با یکدیگر ترکیب می‌شوند. این شیر به صورت مکانیکی باز و بسته شده و اگر مشکلی برای آن به وجود بیاید، می‌تواند باعث طولانی شدن سیکل شستشو شود.

برای اینکه از عملکرد صحیح این قطعه مطمئن شوید، ابتدا دستگاه را از برق بکشید و ببینید که آیا باز هم آب وارد دستگاه می‌شود یا خیر. اگر در این هنگام آب وارد ظرفشویی می‌شد، احتمالا مشکل از شیر پرکننده است. اما اگر آب قطع شده بود، مشکل از این قطعه نیست و باید به سراغ دیگر دلایل بروید.

پیشنهاد مطالعه مقاله: تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

وجود مشکل در ترموستات ماشین ظرفشویی

۶- علت طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی به خاطر وجود مشکل در ترموستات

هر یک از برنامه‌های شستشو از یک دمای معین آب استفاده می‌کنند. ترموستات وظیفه تشخیص دمای آب را داشته و هنگام رسیدن آب به دمای مورد نظر، دستور شروع شستشو را صادر می‌کند. اما اگر ترموستات خراب شده باشد، در تشخیص دما دچار مشکل شده و ظرفشویی آغاز به کار نخواهد کرد.

۷- خراب شدن المنت

دیگر دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی می‌تواند به خاطر خراب شدن المنت باشد. این قطعه وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارد و اگر به هر دلیلی نتواند این کار را انجام دهد، دستگاه آب گرم نخواهد داشت و عملکرد آن با مشکل مواجه می‌شود. چون زمانی ترموستات دستور آغاز شستشو را می‌دهد که دما به اندازه‌ی تنظیم شده رسیده باشد. بررسی خرابی ترموستات و المنت نیاز به یک متخصص دارد و باید از او کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه مقاله: علت خرابی المنت ظرفشویی | آیا خودمان می‌توانیم آن را تعمیر کنیم؟

۸- وجود مشکل در سنسورهای ماشین ظرفشویی

ظرفشویی برای اینکه بتواند حالات مختلف شستشو را تشخیص دهد از سنسورهای مختلفی استفاده می‌کند. حال اگر این سنسورها در تشخیص دچار مشکل شده و یا خراب شده باشند، فرمان صحیح را صادر نکرده و در نتیجه باعث طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی خواهند شد. برای حل این مساله توصیه می‌کنیم دستگاه را هر چند وقت یکبار به طور کامل تمیز کنید تا آلودگی‌ها و چربی نتوانند در عملکرد سنسورها اختلال ایجاد کنند.

برای این کار می‌توانید یک ظرف را از سرکه پر کرده و در ظرفشویی قرار دهید. سپس یک برنامه قوی را انتخاب کرده و اجازه دهید عملیات رسوب زدایی انجام شود.

پیشنهاد مطالعه مقاله: روشن شدن علامت نمک ظرفشویی | بررسی ۷ علت مهم

تنظیمات نادرست برنامه شستشو ظرفشویی

۹- دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی به خاطر تنظیمات نادرست برنامه شستشو

گاهی مواقع ممکن است مشکلات به وجود آمده در ظرفشویی به خاطر تنظیم نادرست آن باشد. به عنوان مثال اگر برنامه شستشو را روی Sani Wash و یا Hot Wash گذاشته باشید، به طور عادی زمان شستشو نیز افزایش خواهد یافت. پس قبل از اینکه بخواهید موارد بالا را بررسی کنید، بهتر است به سراغ تنظیمات دستگاه بروید.

همچنین اگر یک برنامه تکمیلی برای شستشو انتخاب کنید، این مساله نیز می‌تواند مدت زمان شستشو را طولانی کند. برنامه‌هایی مثل آبکشی اضافی، آبکشی با آب داغ و یا انتخاب برنامه UV برای از بردن باکتری‌ها از جمله برنامه‌های تکمیلی به شمار می‌روند.

پیشنهاد مطالعه مقاله: معنی دکمه های ماشین ظرفشویی ال جی

رفع طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی

۱۰- عدم توجه به سرویس دوره‌ای،آخرین دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی

از آنجایی که ماشین ظرفشویی یکی از دستگاه‌های پرکاربرد در هر خانه‌ای به شمار می‌رود، بهتر است هر چند وقت یکبار از یک تعمیرکار بخواهید آن را سرویس کرده و فیلتر دستگاه را عوض کند. همچنین بخش‌های مختلف آن را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل برطرف نمایید.

دقت داشته باشید سرویس نامناسب نه تنها فایده‌ای ندارد بلکه می‌تواند مشکلات زیادی نیز برای شما به وجود آورد. به همین خاطر همواره سعی کنید از سرویس کار معتبر و باتجربه کمک بگیرید.

پیشنهاد مطالعه مقاله: تعمیر برد ماشین ظرفشویی بوش +هزینه تعمیر یا تعویض

درباره ماشین ظرفشویی خود بیشتر بدانید.

همانطور که متوجه شدید، دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی می‌تواند بسیار متفاوت باشد؛ از دلایل ساده گرفته تا مواردی که برای برطرف کردن آن نیاز به تکنسین خواهید داشت. برای اینکه کمتر با این مشکل و مشکلاتی شبیه به این مواجه شوید، بهتر است در مورد ظرفشویی خود مطالعه کرده و با عملکرد صحیح آن آشنا شوید. بهترین مرجع هم دفترچه راهنمای خود دستگاه است.


علت کدر شدن، لک، خش و سفیدک زدن ظروف در ظرفشویی

روش ساخت قرص ماشین ظرفشویی خانگی

 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.