ماشین-ظرفشویی-1

نصب صحیح شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

نصب نادرست شلنگ تخلیه یکی از شایع‌ترین اشتباهات در نصب ماشین ظرفشویی است، البته نصب صحیح آن خیلی ساده می‌باشد. در تصویر پایین چند نقص لوله‌کشی وجود دارد که دو مورد از آنها به تخلیه ماشین ظرفشویی مربوط می شوند.

سمت اشتباه لوله زانویی

اتصال شلنگ تخلیه در سمت لوله فاضلاب زانویی اولین ایراد است. آبی که همیشه در پایین‌ترین بخش لوله زانویی پی‌شکل جمع می‌شود، مانع ورود گازهای فاضلاب به داخل شلنگ می‌شود. شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی نه به صورتی که در اینجا مشاهده می کنید بعد از زانویی، بلکه باید قبل از آن وصل شود. گازهای فاضلاب با این نصب نادرست می‌توانند به داخل ماشین ظرفشویی برگردند. در زیر، تصویر سمت راست نصب صحیح شلنگ تخلیه را نشان می‌دهد.

عدم وجود انحنای بلند

در تصویر بالا، سمت راست، متوجه می‌شوید که شلنگ تخلیه در زیر سینک آشپزخانه یک انحنای بلند درست می‌کند. این کار یکی از حداقل‌های نصب ماشین ظرفشویی می‌باشد که تمام تولید کننده‌ها آن را الزام نموده‌اند. طبق اصول لوله‌کشی، انحنا باید «در زیر پیشخوان کابینت تا بالاترین سطح ممکن» بالا رود.

اگرچه شلنگ تخلیه در ظرفشویی‌های جدید که به بازار عرضه شده دارای انحنای فوقانی در یک طرف ماشین ظرفشویی هستند، همه دفترچه‌های راهنمای ماشین ظرفشویی این انحنای بلند را در زیر سینک ملزم کرده‌اند.

دلایل مختلفی برای علت الزام این انحنای اضافی زیر سینک مطرح شده است، به همین دلیل سوال زیر را از چند تولید‌ کننده ماشین ظرفشویی پرسیدم:

«در دستورالعمل نصب ماشین ظرفشویی‌ شما ایجاد انحنای بلند در شلنگ تخلیه ملزم شده است. هدف از این کار چیست؟ آیا انحنای بلندی که در کنار ماشین ظرفشویی تعبیه شده همان کار را انجام نمی‌دهد؟ ارائه هر توضیح و دیدگاهی در مورد این موضوع بسیار قابل تقدیر است.»

پاسخ‌هایی که دریافت نمودیم در اینجا آمده است:

به طور خلاصه، جلوگیری از برگشت احتمالی آب به ماشین ظرفشویی و تخلیه نامناسب آب از علل ایجاد انحنای بلند در شلنگ تخلیه هستند. در ظرفشویی‌های جدید که به بازار عرضه شده شلنگ تخلیه در سمتی از ماشین به طرف بالا انحنا دارد، اما جایگزین مناسب برای انحنای بلند در زیر سینک نیست.

  • کنمور: «از دهانه ورود و خروج هوا یا انحنای فوقانی باید برای جلوگیری از برگشت احتمالی مواد آلوده به ماشین‌ ظرفشویی استفاده شود. معمولاً آیین‌نامه‌های لوله‌کشی شرایط لازم منطقه شما را تعیین می‌کنند: «هیچ یک از ماشین‌های ظرفشویی خانگی بدون دهانه ورود و خروج هوا تایید شده که مناسب بخش تخلیه ماشین ظرفشویی است نباید مستقیماً به سیستم فاضلاب وصل شود. دهانه‌های ورود و خروج مذکور باید با نشان تراز یا بالای تراز سیلابی سینک یا آبگیر سینک(هر کدام که بالاتر باشد) نصب شود یا به صورت مجزا همراه با قطع کننده هوا در روی لوله قائم جای گیرد.»
  • جنرال الکتریک: «شلنگ تخلیه باید نسبت به کف آشپزخانه انحنای بلندی داشته باشد تا در خلال شستشو مانع برگشت آب به ظرفشویی یا پمپاژ آب به بیرون شود.»
  • بوش: «انحنای بلند در شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی هنگامی که آب به صورت افقی یا به سمت پایین‌تر جریان دارد مانع جمع‌شدن آن در شلنگ می شود. این امر شلنگ تخلیه را خشک نگه می‌دارد و مانع ورود هرگونه بوی نامطبوع به ظرفشویی شود.»

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »