بوق زدن یخچال دوو

علت بوق زدن یخچال دوو | ارائه جامع‌ترین اطلاعات

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

از آنجایی که یخچال فریزر یکی از وسایل پراستفاده در منزل به شمار می‌رود، ممکن است به دلایل مختلفی دچار ایراد شود. برند دوو با اینکه جزء بهترین‌ها است ولی با این وجود باز هم امکان دارد با مشکلاتی مواجه شود. از جمله مشکلاتی که افراد زیادی با آن مواجه می‌شوند، تولید صدای زیاد در یخچال به خصوص هنگام بوق زدن است. به همین خاطر تصمیم داریم در ادامه به بررسی علت بوق زدن یخچال دوو بپردازیم.

پیشنهاد خواندن مقاله: تعمیر ساید بای ساید

علت بوق زدن یخچال دوو

پیدا کردن علت بوق زدن یخچال دوو با استفاده از ارورها

دلایل مختلفی برای بوق زدن ممتد وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به وجود مشکل در سنسورهای دستگاه و یا باز بودن درب یخچال اشاره کرد. در واقع هنگامی که برای هر یک از قطعات دستگاه مسئله‌ای به وجود می‌آید، برد الکترونیکی آن را به عنوان یک مشکل شناسایی کرده و با روشن کردن آلارم، هشدارهای لازم را می‌دهد.

در این مواقع معمولا یخچال مشکل به وجود آمده را با کد خطا نشان می‌دهد. برخی از ارورهایی که ممکن است علت بوق زدن یخچال دوو باشد، عبارت است از:

 • F1 و F2: وجود مشکل در سنسور F
 • rt: خراب شدن سنسور RT
 • HS: وجود مشکل در سنسور رطوبت دستگاه
 • dr: زمانی که درب یخچال باز باشد این ارور نشان داده می‌شود.
 • dF: اگر درب فریزر باز باشد این ارور نشان داده می‌شود.
 • dH: به معنای باز بودن درب ساید بای ساید دوو
 • r1: خراب شدن و یا وجود نقص در سنسور r
 • c1: اگر کمپرسور به طور مداوم و بیش از ۳ ساعت کار کند، این خطا نمایش داده می‌شود.
 • E9: در صورتی که در بخش آبرسانی یخچال مشکلی وجود داشته باشد، این خطا را مشاهده می‌کنید.
 • سایر کد خطاها: علاوه بر مواردی که گفتیم ممکن است ارورهای دیگری نیز در یخچال نشان داده شود. از جمله آن‌ها می‌توان به خطای d2, d3, F3, Ei, Eg, E1, E2, F4, F5 و EP اشاره کرد.

دقت داشته باشید هنگامی که هر یک از این کد خطاها را مشاهده کردید از یک متخصص تعمیر یخچال دوو بخواهید آن را بررسی کرده و مشکلات به وجود آمده را برطرف نماید.

پیشنهاد خواندن مقاله: چرا یخچال زود اتومات می کند؟

آشنایی با مهمترین دلیل های بوق زدن یخچال دوو

همانطور که گفتیم علت بوق زدن یخچال دوو گاهی ممکن است با کد خطاها نشان داده شود که در این هنگام کار شما ساده است. اما گاهی مواقع با اینکه هیچ کد خطایی نشان داده نمی‌شود ولی باز هم بوق دستگاه به گوش می‌رسد.

به جز مورد یک بقیه علت‌هایی که در ادامه گفته می‌شود مربوط به موتور دستگاه و وجود مشکل در کمپرسور و یا کندانسور است. معمولا هنگامی که برای این دو قطعه مسئله‌ای به وجود می‌آید، کد خطاهای C1 و یا F5 در صفحه نمایش نشان داده می‌شوند.

پیشنهاد خواندن مقاله: پاک كردن رسوب آب از یخچال

علت بوق زدن یخچال دوو به خاطر باز ماندن درب یخچال

۱- علت بوق زدن یخچال دوو به خاطر باز ماندن درب یخچال

اگر فراموش کنید که درب دستگاه را ببندید و یا به هر دلیل لاستیک دور درب خراب و یا پوسیده شده باشد، یخچال فریزر شروع به تولید صدای بوق می‌کند. برای حل این مسئله لازم است درب را بررسی کرده و در صورت باز بودن آن را ببندید. همچنین امکان دارد در این مواقع ارورهای dr, df و یا dh نمایش داده شود. دقت داشته باشید هنگامی که درب یخچال باز می‌ماند، هوای سرد به بیرون رفته و در نتیجه کمپرسور باید مدت زمان زیادی برای سرد کردن کار کند.

پیشنهاد خواندن مقاله: علت خاموش شدن و روشن نشدن لامپ یخچال و نحوه تعویض آن

کثیف شدن کویل، دلیل بوق زدن یخچال دوو

۲- کثیف شدن کویل

دومین علت بوق زدن یخچال دوو می‌تواند به کثیف شدن لوله‌های کندانسور مربوط باشد. این لوله‌ها وظیفه دارند تا گرمای داخل یخچال را جذب کرده و آن را به بیرون هدایت کنند. در صورتی که این لوله‌ها کثیف شده باشند، گرما به راحتی بیرون نرفته و در نتیجه یخچال بوق می‌زند. بنابراین بهتر است هر چند وقت یکبار نسبت به تمیز کردن این لوله‌ها اقدام نمایید. لازم به ذکر است لوله‌های کندانسور در پشت یخچال قرار دارند.

پیشنهاد خواندن مقاله: علت گرفتگی لوله یخچال و نحوه رفع آن

کم شدن توانایی کمپرسور یخچال

۳- کم شدن توانایی کمپرسور

برای اینکه یخچال بتواند سرمای مورد نیاز را تامین کند، کمپرسور گاز مبرد را به لوله‌های اوپراتور و کندانسور هدایت می‌کند. در این لوله‌ها گاز مبرد با تبدیل شدن به مایع و گاز، فرایند خنک کردن و بیرون بردن گرما را انجام می‌دهد. در صورتی که خازن‌های کمپرسور و یا سایر قطعات آن دچار مشکل شده باشند، این فرایند با اختلال مواجه شده و در نتیجه ممکن است صدای بوق در یخچال تولید شود. تعمیر این مسئله نیاز به تکنسین حرفه‌ای دارد.

پیشنهاد خواندن مقاله: تعمیر سوراخ شدن یخچال

کم شدن گاز مبرد یخچال فریزر دوو

۴- کم شدن گاز مبرد یخچال فریزر دوو

گاز مبرد یکی از اجزای مهم در فرایند خنک سازی یخچال به شمار می‌رود. در صورتی که این گاز به دلایل مختلفی کم شده باشد، روند خنک کردن با اختلال مواجه می‌شود. در این زمان کمپرسور برای خنک کردن یخچال مجبور است مدت زمان بیشتری کار کند و در نتیجه امکان دارد منجر به سوختن کمپرسور شود. اگر یخچال فریزر دوو متوجه شود که گاز مبرد دچار نشتی است، با بوق زدن این مسئله را به شما اطلاع می‌دهد.

پیشنهاد خواندن مقاله:  علت خالی شدن یا نشت گاز یخچال فریزر و نحوه تشخیص آن

۵- تراز نبودن یخچال

از جمله مواردی که در کار کردن درست کمپرسور نقش دارد، تراز بودن یخچال است. هنگامی که دستگاه در جای خود تراز نشده باشد، بر روی کمپرسور تاثیر منفی گذاشته و در نتیجه سر و صدای زیادی ایجاد می‌شود که یکی از علت های بوق زدن یخچال دوو هم این مورد است.

پیشنهاد خواندن مقاله: ۱۰ علت سرد نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر 

رفع بوق زدن یخچال دوو

۶- زیاد بودن مواد غذایی

هر یک از یخچال‌ها ظرفیت مخصوص به خود را دارند و در صورتی که بیش از این ظرفیت در آن‌ها مواد غذایی قرار دهیم، به کمپرسور فشار زیادی وارد می‌شود. به همین خاطر یخچال فریزر این مسئله را با بوق زدن به ما اطلاع می‌دهد.

پیشنهاد خواندن مقاله: راهنمای افزایش طول عمر ساید بای ساید و یخچال فریزر

۷- علت بوق زدن یخچال دوو به خاطر قطعی برق

اگر به هر دلیلی برق خانه و یا برق یخچال قطع شده باشد، دستگاه با صدای بوق آن را به شما اطلاع می‌دهد تا جلوی فاسد شدن مواد غذایی را بگیرید. گاهی نیز ممکن است به خاطر قطع و وصل مکرر برق، برد الکترونیکی دستگاه دچار صدمه شده باشد که در این مواقع باید رله برد مورد بررسی قرار بگیرد.

پیشنهاد خواندن مقاله: علت برفک زدن یخچال فریزر

چرا یخچال دوو بوق می زند?

در زمان بوق زدن یخچال دوو چه کاری انجام دهیم؟

در صورت بوق زدن یخچال فریزر و یا ساید بای ساید دوو اولین کاری که باید انجام دهید مشاهده صفحه نمایش دستگاه است. اگر در این صفحه خطایی نمایش داده شده بود آن را یادداشت کنید. سپس دستگاه را از برق خارج کرده و از یک تکنسین بخواهید آن را بررسی کند. چنانچه خطای نمایش داده شده مربوط به کمپرسور باشد، باید تست سالم بودن آن انجام شود. معمولا تست سلامت کمپرسور به دو شکل انجام می‌شود.

 • روش مستقیم: در این روش کمپرسور را به صورت مستقیم به برق متصل می‌کنند تا متوجه شوند سالم است یا خیر. البته دقت داشته باشید اینکار باید به سرعت و در کوتاه‌ترین زمان انجام شود تا آسیبی به کمپرسور وارد نشود.
 • استفاده از اهم متر: در این روش مقاومت سیم‌های کمپرسور با استفاده از اهم‌متر اندازه‌گیری می‌شود. در حالت عادی این عدد باید بین ۶ الی ۸ اهم باشد. اما اگر عدد نشان داده شده بالاتر و یا پایین‌تر باشد، کمپرسور باید توسط یک متخصص بررسی و تعمیر شود.

پیشنهاد خواندن مقاله: بهترین یخچال از نظر تعمیرکاران چه ویژگی هایی دارد؟

سخن پایانی علت بوق زدن یخچال دوو

همانطور که دانستید علت بوق زدن یخچال دوو به خاطر مسائل مختلفی می‌تواند رخ دهد. از این رو برطرف کردن اکثر آن‌ها نیاز به تکنسین و متخصص با تجربه دارد و هرگز نباید خودتان اقدامی در این رابطه انجام دهید.

پیشنهاد خواندن مقاله: ۶ علت یخ زدن وسایل و مواد غذایی داخل یخچال و راهکارهای آن

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.