علت سرد نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر

۱۰ علت سرد نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

یکی از متداول‌ترین مشکلاتی که بسیاری از افراد با آن مواجه می‌شوند، سرد نکردن یخچال فریزر است. منظور از سرد نکردن این می‌باشد که یخچال کار می‌کند ولی نمی‌تواند به اندازه کافی دما را کاهش دهد. به همین خاطر سرد نکردن یخچال می‌تواند مواد غذایی را فاسد کرده و به کمپرسور فشار بیشتری وارد کند. همچنین این مشکل باعث می‌شود تا موتور دستگاه به صورت یکسره کار کند و دردسرهای دیگری را به وجود آورد.

علت این مساله یک مورد نبوده و دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد. از آنجایی که یخچال یک سیستم است، برای اینکه به وظیفه اصلی خود عمل کند باید تمام قسمت‌های آن عملکرد مناسبی داشته باشند و اگر یک بخش دچار خرابی شود، عملکرد سایر بخش‌ها نیز دچار اختلال می‌گردد. به همین خاطر اگر با مشکل گرم شدن داخل یخچال مواجه هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم از یک متخصص بخواهید آن را بررسی کند.

در این مقاله قصد داریم ۱۰ علت رایج سرد نکردن یخچال فریزر و گرم بودن داخل یخچال را بررسی کنیم. دقت داشته باشید که این دلایل مربوط به برند خاصی نمی‌شود و برای همه برندهای ایرانی و خارجی یکسان است. لذا می‌توانید از این آموزش‌ها برای تعمیر یخچال فریزر برندهای مختلف از جمله سامسونگ، ال جی، جنرال الکتریک، دوو، الکترو استیل، امرسان و اسنوا استفاده نمایید.

نکته مهم: اگر دانش و تجربه کافی در زمینه تعمیر یخچال را ندارید، توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان یخچال را دستکاری نکنید و آن را به متخصص بسپارید. چرا که دستکاری غیر تخصصی باعث می‌شود مشکلات زیادی به وجود بیاید و در نتیجه هزینه زیادی را بابت تعمیر بپردازید.

پیشنهاد مطالعه: تعمیر ساید

اگر یخچال شما دچار مشکل شده می‌توانید با هوم کارا تماس بگیرید تا متخصصان حرفه‌ای این مجموعه در سریع‌ترین زمان یخچال شما را تعمیر کنند.

ثبت درخواست تعمیر یا نصب لوازم خانگی

دلایل سرد نکردن و گرم شدن داخل یخچال

علت سرد نکردن یخچال و گرم شدن داخل 

قبل از آنکه عملکرد خنک کنندگی یخچال خود را بسنجید، باید بدانید که بهترین دمایی که مناسب بخش یخچال و بخش فریزر یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما است، چه دمایی می‌باشد؟

طبق تحقیقات صورت گرفته و همچنین آمار سازمان غذا داروی آمریکا (FDA)، بهترین دمای میانگین سالانه برای یخچال بازه ۲ تا ۵ درجه سانتیگراد (کمتر از ۴۰ درجه فارنهایت) و بهترین دمای مناسب برای فریزر ۲۰- تا ۱۷- درجه سانتیگراد (حدود ۰ درجه فارنهایت) می‌باشد. البته باید توجه داشت که تنظیمات دمایی یخچال در تابستان و زمستان باید متفاوت باشد. معمولا در تابستان دمای مناسب ۳، ۴ درجه است و در زمستان ۴، ۵ درجه؛ یعنی یک درجه افزایش در تابستان به دلیل گرمای هوا!

توجه داشته باشید که اگر یخچال را به تازگی خریداری کرده اید، پس از نصب آن و اعمال تنظیمات، باید به مدت ۲۴ ساعت به دستگاه فرصت دهید تا به شرایط پایدار برسد. در صورتی که پس از یک شبانه روز یخچال به دمای تنظیم شده نرسید و نتوانست به اندازه کافی سرد کند، آنگاه با نمایندگی تعمیرات یخچال تماس بگیرید.

پیشنهاد مطالعه: علت داغ شدن موتور یخچال چیست؟ {بررسی ۱۰ دلیل}

  • وجود خرابی در کمپرسور و رله

وظیفه کمپرسور یخچال این است که گاز را به مایع تبدیل کرده و آن را داخل اوپراتور پمپاژ کند. این مساله سبب می‌شود تا سرما به داخل یخچال برسد و آن را خنک کند؛ بنابراین اگر کمپرسور دچار مشکل شود، یخچال خنک نشده و داخل آن گرم می‌شود. همچنین اگر رله استارت نیز دچار مشکل شود، موتور روشن نمی‌شود و با گرم شدن یخچال مواجه می‌شوید.

پیشنهاد مطالعه: علائم خرابی رله استارت یخچال | تست خرابی آن

 کم بودن گاز یخچال فریزر

  •  کم بودن گاز یخچال فریزر

مهمترین عامل در خنک شدن یخچال، گاز است. همانطور که در مقاله تعمیر ساید صحبت کردیم، اگر گاز یخچال کم باشد طبیعتا خنکی یخچال نیز کم شده و در نتیجه داخل یخچال گرم می‌شود. همچنین این موضوع سبب می‌شود تا کمپرسور به صورت یکسره کار کند و همین مساله مهمترین عامل سوختن کمپرسور یخچال است.

بنابراین اگر با مشکل سرد نکردن داخل یخچال مواجه هستید، بهتر است هر چه سریع‌تر نسبت به درست کردن آن اقدام کنید تا برای دیگر قطعات یخچال مشکلی به وجود نیاید.

اگر به دنبال اطلاعات کاملتری از نشت گاز یخچال هستید می‌توانید به مقاله علت خالی شدن یا نشت گاز یخچال فریزر و نحوه تشخیص آن رجوع کنید.

  • مسدود شدن لوله‌های کندانسور

برای اینکه بفهمید مشکل از لوله‌های کندانسور است یا نه، باید بدانید که این لوله‌ها موقع کار کردن کمپرسور گرم می‌شوند؛ بنابراین اگر کمپرسور در حال کار کردن بود ولی لوله‌ها گرم نبودند، حتما یک مشکلی در لوله‌ها یا کمپرسور وجود دارد.

بهتر است هر چند وقت یکبار نسبت به تمیز کردن کویل‌های کندانسور اقدام کنید. چرا که کثیفی این لوله‌ها می‌تواند عملکرد یخچال را دچار اختلال کند.

  • وجود خرابی در فن کمپرسور

هنگامی که دمای موتور و کمپرسور بالا می‌رود به طور اتوماتیک این فن روشن شده و دما را کاهش می‌دهد. حال اگر این فن وظیفه خود را به خوبی انجام ندهد، دمای پشت یخچال بالا می‌رود و با مشکل گرم شدن داخل یخچال مواجه می‌شوید.

پیشنهاد مطالعه: تعمیر یخچال ساید بوش

تنظیم نبودن دمای یخچال

  • تنظیم نبودن دمای یخچال علت دیگر گرم بودن و سرد نکردن یخچال

گاهی علت سرد نکردن یخچال و یا علت یخ نزدن فریزر، خرابی قطعه و معیوب بودن چیز خاصی نیست و صرفا ایراد از تنظیم نبودن دمای دستگاه است. اگر از یخچال فریزرهای قدیمی استفاده می‌کنید، تنظیم دما به کمک ترموستات‌های ولومی و در مدل‌های جدیدتر، به کمک کلیدها و صفحه دیجیتال انجام می‌شود. بر طبق آنچه که اشاره شد در فصول سرد و گرم سال از تنظیم بودن دما یا درجه یخچال خود مطمئن شوید.

پیشنهاد مطالعه: تنظیم دمای یخچال فریزرهای سامسونگ

تنظیم نبودن دمای یخچال به عنوان یکی از علت های سرد نکردن یخچال

  • وجود مانع بر سر راه گردش هوا دلیل گرم شدن داخل یخچال

در داخل یخچال فریزرها از دریچه‌های هوایی و فن‌هایی استفاده شده که وظیفه به جریان انداختن و گردش هوا در داخل محفظه یخچال را برعهده دارند. طبیعتا اگر بسته‌های حجیم و بزرگ وسایل و مواد غذایی را در مقابل این فن‌ها و دریچه‌ها قرار دهید، گردش هوا به درستی اتفاق نیوفتاده و سبب یکنواختن نبودن دمای داخل یخچال می‌شود که این مورد می‌تواند علت خنک نکردن یخچال شما باشد. همچنین این مورد یک دلیل سرد نکردن قسمت بالای یخچال فریزر نیز می‌باشد.

پیشنهاد مطالعه: تعمیر یخچال ساید ال جی در تهران و ایران

  • خراب شدن فن اپراتور و سرد نشدن داخل یخچال

وظیفه فن اپراتور این است که سرمای داخل فریزر را به داخل یخچال منتقل کند. اگر به هر علتی این کار به درستی انجام نشود، داخل یخچال گرم شده و مواد غذایی فاسد می‌شوند.

خراب شدن ترموستات یخچال فریزر

  • خراب شدن ترموستات

وقتی دمای یخچال را تنظیم می‌کنیم، وظیفه ترموستات این است که دمای داخل را به دمای مد نظر ما برساند. حال اگر ترموستات دچار مشکل شود و نتواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد، دمای داخل یخچال بالا می‌رود و باعث گرم شدن داخل یخچال می‌شود.

بهتر است بدانید که در یخچال‌های امروزی به جای ترموستات از سنسور استفاده کرده‌اند ولی وظیفه هر دو به یک صورت است.

پیشنهاد مطالعه: چرا یخچال زود اتومات می کند؟

  • مقدار زیاد مواد غذایی در داخل یخچال دلیل سرد نکردن یخچال

اگر مواد غذایی بسیاری را در داخل یخچال قرار دهید، به طوری که از ظرفیت مجاز آن بیشتر شود و مواد به صورت فشرده و روی هم کیپ شده قرار بگیرند، گردش هوای سرد در داخل دستگاه ممکن نبوده و به کمپرسور فشار وارد می‌شود که ممکن است نتواند پاسخگوی این میزان از مواد غذایی و کاهش دمای آن ها باشد، درنتیجه باعث گرم شدن داخل یخچال خواهید شد. بر اساس دفترچه راهنما و با توجه به ظرفیت یخچال فریزر خود در درون آن وسایل بگذارید تا تحمیل بار اضافی به یخچال شما علتی برای سرد نکردن یخچال به اندازه لازم نشود.

بسته نشدن درب یخچال

  • گرم شدن داخل یخچال به علت ایراد درب

در صورتی که قفل درب یخچال معیوب باشد و درب دستگاه به درستی بسته نشود، دمای داخل آن نمی‌تواند پایدار بماند و با خروج هوای سرد شاهد گرم شدن داخل یخچال خواهید بود. همچنین یکی از مهمترین مواردی که حتما باید از درستی کارکرد آن مطمئن شوید، واشر یا لاستیک دور درب یخچال است.

اگر لاستیک درب یخچال کنده یا پاره شده، شل شده و یا از درب جدا شود، به گونه ای که اجازه ورود هوای گرم بیرون را به داخل یخچال بدهد، مشکلات بسیاری از جمله خنک نکردن یخچال را در پی خواهد داشت. غیر از این مشکل، برفک زدن یخچال نیز به مرور اتفاق افتاده و دستگاه به طور کلی از کارکرد درست خود فاصله خواهد گرفت. معیوب بودن لاستیک دور درب یخچال نیز می‌تواند علت خنک نکردن یخچال شما باشد. بنابراین اگر با مشکل سرد نکردن یخچال مواجه شده اید، بهتر است به دقت آن را بررسی نمایید و در صورت نیاز اقدام به تعویض لاستیک دور درب یخچال خود نمایید.

پیشنهاد مطالعه: زمان نگهداری مواد غذایی در یخچال + جدول

نتیجه‌گیری

مواردی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم تنها بخشی از دلایل سرد نکردن یخچال است. به همین خاطر برای بررسی و تشخیص محل دقیق خرابی بهتر است از یک تکنسین بخواهید آن را بررسی کند و به هیچ عنوان خودتان اقدام به تعمیر یخچال نکنید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.