علائم خرابی رله استارت یخچال

علائم خرابی رله استارت یخچال | تست خرابی آن

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

خرابی رله استارت یکی از مشکلاتی است که ممکن برای یخچال فریزر شما نیز اتفاق بیافتد. این قطعه وظیفه رساندن برق به کمپرسور را بر عهده دارد و چنانچه دچار مشکل شود، کمپرسور کار نخواهد کرد و حتی امکان دارد باعث صدمه زدن به آن شود. تشخیص به موقع و تعمیر این قطعه می‌تواند از به وجود آمدن بسیاری از مشکلات جلوگیری ‌کند. به همین خاطر قصد داریم در این مقاله از هوم کارا به بررسی علائم خرابی رله استارت یخچال بپردازیم و نحوه تست و تعمیر آن را با شما به اشتراک بگذاریم.

توجه: رله استارت در تمام وسایل برقی برای جلوگیری از اضافه بار به موتور استفاده می‌شود که نام اصلی آن Overload Protector یا اورلود است ولی در کشور ما با نام رله شناخته می‌شود.

 مطالعه مقالات مفید:تعمیر یخچال ساید ال جی 

علائم خرابی رله استارت یخچال چیست؟

کمپرسور یخچال در هر بار روشن شدن با فشرده کردن گاز مبرد و تبدیل آن به مایع باعث سرد شدن یخچال می‌شود و هنگامی که دما به درجه تنظیم شده می‌رسد، خاموش می‌شود. در واقع در هر بار برای شروع مجدد نیاز به استارت دارد که این وظیفه را رله استارت انجام می‌دهد. رله استارت یک کلید الکترومغناطیسی است که هنگام ورود جریان برق به آن، حالت آهنربایی پیدا می‌کند. سپس با جذب کنتاکت فلزی در رله باعث ایجاد اتصال شده و جریان برق را به سمت کلید انتقال می‌دهد.

 مطالعه مقالات مفید: تعمیر ساید در تهران | طبق نرخ اتحادیه 

با توجه به اینکه وظیفه راه‌اندازی کمپرسور را رله انجام می‌دهد، هنگام کار نکردن یخچال اولین چیزی که باید بررسی شود، سلامت رله استارت است.

از جمله علائم خرابی رله استارت یخچال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

خنک نشدن داخل یخچال

از آنجایی که رله استارت باعث روشن شدن کمپرسور می‌شود، در نتیجه یکی از علائم خرابی رله استارت یخچال، می‌تواند افزایش دمای داخل آن باشد. معمولا هنگامی که این قطعه خراب می‌شود، صدایی شبیه وزوز از طرف کمپرسور به گوش می‌رسد. به همین منظور اگر مشاهده کردید دمای یخچال بالا رفته و مواد غذایی موجود در فریزر منجمد نمی‌شوند، در سکوت به صدای آن گوش دهید و اگر صدایی شنیدید بهتر است هر چه سریع‌تر نسبت به تعمیر کردن آن اقدام نمایید.

دقت داشته باشید گرم شدن فضای داخلی یخچال فقط مربوط به رله استارت نمی‌شود و عوامل دیگری نیز می‌تواند در این امر دخیل باشد. برای مطالعه بیشتر در این رابطه می‌توانید به مقاله علت خنک نکردن یخچال ساید بای ساید مراجعه نمایید.

 مطالعه مقالات مفید: ۱۰ علت سرد نکردن یخچال و یخ نزدن فریزر 

وجود سروصدای غیر عادی در یخچال

هر بار رله استارت شروع به کار می‌کند، یک صدای بلند و شبیه به کلیک و تق از یخچال شنیده می‌شود. به همین خاطر اگر رله استارت خراب شده باشد، پشت سر هم سعی می‌کند تا دستگاه را روشن کند و در نتیجه صداهای بلندی ایجاد می‌کند. بنابراین اگر مشاهده کردید صدا تکرار می‌شود به احتمال زیاد رله استارت یخچال خراب شده است.

عکس رله استارت یخچال

چرا رله استارت خراب می‌شود؟

از اصلی‌ترین دلایل خرابی رله استارت یخچال می‌توان به وجود اختلالات و نوسانات در جریان برق اشاره کرد. برای حل این موضوع لازم است حتما از محافظ‌های برق مخصوص یخچال استفاده کنید. محافظ‌ها نه تنها به طول عمر رله استارت کمک می‌کنند بلکه از ایجاد نوسان در سایر قطعات دستگاه نیز جلوگیری می‌نمایند.

 مطالعه مقالات مفید: تعمیر یخچال ساید بوش 

تست خرابی رله استارت

حال که با علائم خرابی رله استارت یخچال آشنا شدید، بهتر است با نحوه تست این قطعه نیز آشنا شویم. به همین خاطر اگر یکی از علائم بالا را در یخچال مشاهده کردید، بهتر است ابتدا این قطعه را تست و سپس در صورت نیاز تعویض نمایید.

 مطالعه مقالات مفید: سنسور یخچال چیست؟| انواع سنسور، دلایل و علائم خرابی آن 

۱- خارج کردن رله استارت

ابتدا یخچال را خاموش کرده و آن را از برق بکشید. از آنجایی که رله استارت در پشت یخچال قرار دارد لازم است آن را جابه‌جا کنید تا به پشت یخچال دسترسی داشته باشید. این قطعه در کنار کمپرسور و داخل یک جعبه کوچک قرار دارد که چندین سیم از آن خارج شده است. در مدل‌های قدیمی یخچال فریزر، رله دارای یک سیم پیچی مسی بود که به راحتی می‌توانستید آن را شناسایی کنید. اما در یخچال‌های جدید شکل آن فرق کرده و به آن رله استارت جامد گفته می‌شود. جالب است بدانید خرابی رله استارت در مدل‌های جدید بیشتر از مدل‌های قدیمی است.

 مطالعه مقالات مفید: بهترین یخچال از نظر تعمیرکاران چه ویژگی هایی دارد؟ 

۲- تست رله استارت بدون استفاده از ابزار

در ادامه بررسی علائم خرابی رله استارت یخچال و تست آن می‌توانید بدون هیچگونه ابزاری سلامت این قطعه را بررسی کنید. در صورتی که رله از نوع سیم پیچ بود می‌توانید با بازدید چشمی آن را بررسی کنید. اگر هر گونه خوردگی و زنگ زدگی در پایه‌های رله مشاهده کردید امکان دارد رله خراب شده باشد. در برخی مواقع با برطرف کردن زنگ زدگی مشکل حل می‌شود اما اگر قطعه پوسیده شده باشد بهتر است آن را تعویض کنید.

اگر هم رله از نوع جامد است، بعد از جدا کردن آن را تکان دهید. در صورتی که صدای تق تق به گوش رسید، ممکن است قطعه سوخته باشد.

 مطالعه مقالات مفید: تعمیر ساید بای ساید 

خرابی اورلود یخچال

۳- تست سلامت رله استارت با استفاده از ابزار و تجهیزات

در صورتی که با مشاهده ظاهر قطعه نتوانستید خرابی آن را تشخیص دهید، باید با استفاده از اهم متر و یا مولتی متر این کار را انجام دهید. با این ابزارها می‌توانید از وجود قطع شدگی در سیم پیچی و یا پایه‌های رله اطمینان حاصل کرده و بررسی کنید که پایه‌های قطعه با کمپرسور اتصال کوتاه نشده باشد. همچنین با استفاده از اهم متر می‌توان مقاومت بین پایه‌ها را اندازه گیری کرد.

 مطالعه مقالات مفید: علت خاموش شدن و روشن نشدن لامپ یخچال و نحوه تعویض آن 

تعمیر رله استارت یخچال فریزر

بهتر است بدانید تشخیص علائم خرابی رله استارت یخچال کار نسبتا ساده‌ای است ولی تعویض و تعمیر آن نیاز به یک متخصص و تکنسین دارد. بنابراین اگر در این رابطه دانش و تجربه کافی ندارید نباید خودسرانه کاری انجام دهید. از آنجایی که هزینه تعمیر قطعات مختلف یخچال فریزر بالا است، به همین خاطر اگر علائم خرابی رله استارت را مشاهده کردید هر چه سریع‌تر نسبت به برطرف کردن آن اقدام نمایید تا باعث خراب شدن قطعات دیگر نشود.


هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.