دیفراست یخچال چیست؟

دیفراست یخچال یا یخ زدایی یخچال چیست؟ +نشانه‌های خرابی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

دیفراست یخچال سیستمی کاربردی و نوین است که نقش مهمی را در حفظ سلامت و افزایش طول عمر دستگاه خواهد داشت. این سیستم که به عنوان سیستم یخ زدایی یخچال نیز شناخته می‌شود با هدف جلوگیری از برفک زدن طراحی و تولید شده است.

شاید در نگاه اول برفک زدن یخچال مشکل بزرگی نباشد اما باید بدانید که این عمل می‌تواند سبب آسیب رسیدن به اجزای دستگاه شود. از این رو در ادامه به معرفی دیفراست یخچال و بررسی آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانیم: علت برفک زدن یخچال فریزر

سیستم ضد برفک یا دیفراست یخچال چیست؟

در یخچال­‌های قدیمی وجود برفک امری طبیعی به شمار می‌رفت اما در یخچال‌هایی جدید وجود برفک نشان دهنده ضعف در قطعات سیستم دیفراست یخچال است. به بیانی دیگر سیستم دیفراست یا ضد­یخ باید از ایجاد برفک در یخچال و فریزر­های امروزی جلوگیری خواهد کرد.

سیستم یخ زدایی یخچال از قطعات مختلفی تشکیل شده است که کارکرد درست این قطعات در کنار هم سبب از بین رفتن برفک‌های دستگاه خواهد شد. اگر قطعه­ای از این سیستم دچار نقض فنی شود، دیفراست کاربرد خود را از دست خواهد داد.

بیشتر بخوانیم: سنسور یخچال چیست؟| انواع سنسور، دلایل و علائم خرابی آن

یخ زدایی یخچال

کارکرد سیستم یخ زدایی یخچال چگونه است؟

عمل یخ­زدایی در یخچال‌های به دو شکل متفاوت صورت می‌گیرد. در یخچال‌هاییی که از دیفراست دستی استفاده می‌کنند برای یخ­زدایی باید یخچال به مدت یک روز به طور کامل خاموش شود. نکته­ای که باید به آن توجه داشت آن است که تمام مواد غذایی در این مدت باید خارج از یخچال قرار گیرند. یکی از بزرگ­ترین عیوب این نوع سیستم دیفراست، فاسد شدن مواد غذایی در طول مدت انجام عمل یخ زدایی است.

در حالت دیگر عمل یخ زدایی با استفاده از سیستم دیفراست اتوماتیک صورت می‌گیرد. در این حالت نیازی به خارج کردن مواد از یخچال نیست بلکه برای انجام این عمل تنها کافی است در مدت معینی دکمه دیفراست یخچال فشرده شود. با این کار المنت­‌های موجود در سیستم دیفراست گرم شده و در نتیجه برفک و یخ­های یخچال و فریزر آب می­شوند که این یخ­های آب شده به سمت مخزنی مخصوص هدایت خواهند شد. از آن جایی که معمولا این مخزن نزدیک به موتور یخچال قرار دارد، گرمای موتور سبب تبخیر شدن آب می‌شود.

بیشتر بخوانیم: تعمیر یخچال ال جی

قطعات تشکیل دهنده سیستم دیفراست یخچال چیست؟

سیستم یخ زدایی یخچال از هفت جزء حیاتی تشکیل شده است که اگر در کارکرد دیفراست یخچال ضعف دیده شود، باید تمام این قطعات به صورت جداگانه مورد تست و بررسی قرار گیرند. اواپراتور، ترمودیسک، المنت، ترموفیوز، فن فریزر، سنسور دیفراست و تایمر دیفراست هفت جزء طلایی سیستم ضد­برفک یخچال‌های هستند که در ادامه با هر یک از این قطعات آشنا می‌شویم.

بیشتر بخوانیم: تعمیر یخچال بوش

ndthsj do]hg

  • اواپراتور

اواپراتور نوعی رادیاتور است. لوله­های فلزی این رادیاتور گرمای محیط یخچال و فریزر را به خود جذب می‌کنند و با استفاده از گاز خنک کننده­ای که در رادیاتور در جریان است محیط را خنک و دما را به تعادل می­رسانند. به بیان دیگر وظیفه تامین هوای خنک و مناسب کابین یخچال و فریزر بر عهده اواپراتور است.

  • ترمودیسک، یک قطعه از دیفراست یخچال

ترموستات قطعه­ای است که از آن برای ثابت نگه داشتن دما سیستم در محدوده دمایی خاص استفاده می‌شود. ترمودیسک اما نوعی ترموستات حساس به دما است. ترمودیسک به یک سری المنت متصل خواهد شد و هنگامی که دمای محیط از محدوده تعیین شده کمتر شود، ترمودیسک برق المنت­ها را متصل می‌کند با این کار دمای محیط به حال تعادل باز می­گردد. توجه داشته باشید که یکی از نشانه­های خرابی و نقض فنی در ترمودیسک افزایش برفک تشکیل شده در فریزر و یخچال است. چرا که با خرابی این قطعه برق در المنت جریان پیدا نخواهد کرد.

بیشتر بخوانیم: ۶ علت یخ زدن وسایل و مواد غذایی داخل یخچال و راهکارهای آن

  • المنت

همانطور که بیان شد المنت­ها نقش موثری در آب شدن برفک‌های یخچال دارند. هیتر المنت وظیفه ایجاد تعادل دمایی در محیط یخچال یا فریزر را بر عهده دارد.

  • ترموفیوز

خرابی ترمودیسک می‌تواند سبب بالا رفتن بیش از حد دمای المنت شود این اتفاق زمینه‌ساز آتش­سوزی خواهد شد. از این رو قطعه‌­ای برای جلوگیری از این اتفاق طراحی شده که آن را با نام ترموفیوز می­شناسیم. اگر دمای المنت­ها سبب از بین رفتن تعادل در یخچال فریزر و گرم شدن محیط شود، ترموفیوز جریان برق المنت را قطع می‌کند.

  • فن فریزر قعطه دیگر دیفراست یخچال

همانطور که از نام این قطعه پیدا است، فن فریزر وظیفه به جریان درآوردن هوا در یخچال و فریزر را دارد. به بیان بهتر سرمای تولید شده در محیط با استفاده از فن فریزر به صورت یکنواخت به تمام نواحی یخچال و فریزر می‌­رسد.

  • سنسور دیفراست

سنسور دیفراست وظیفه بررسی دمای محیط یخچال و فریزر را دارد. این سنسور دما محیط را به سیستم کنترل دیفراست ارسال می‌کند. اگر دما خارج از محدوده استاندارد باشد، ترمودیسک یا ترموفیوز جریان برق المنت­‌ها را قطع و یا وصل خواهند کرد.

  • تایمر دیفراست

این قطعه در یخچال و فریزر­هایی که دیفراست آن­ها به صورت مکانیکی است کاربرد دارد چرا که این نوع سیستم دیفراست یخچال از مدار الکتریکی بهره نمی­برد. تایمر دیفراست جریان برق المنت را در بازه زمانی ۶ یا ۸ ساعته متصل خواهد کرد. با کارکرد خودکار سیستم یخ زدایی از ایجاد برفک در یخچال جلوگیری خواهد شد.

do cnhdd do]hg

نشانه خرابی یا نقض فنی سیستم دیفراست چیست؟

با توجه به وظیفه­ای که این سیستم دارد، وجود برفک در سطح کابین یخچال و فریزر یکی از بزرگ­ترین نشانه­های نقض فنی در سیستم دیفراست یخچال است. با این حال اگر دمای محیط یخچال و فریزر به تدریج کم یا زیاد شود، باید سیستم دیفراست یخچال مورد بررسی قرار گیرد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت کارکرد فن و صدای تولید شده از یخچال است. اگر فن یخچال یا فریزر کار نکند یا صدای زیادی از یخچال تولید شود احتمال خرابی در سیستم یخ زدایی یخچال وجود دارد.

بیشتر بخوانیم: تعمیر یخچال ساید بای ساید

استفاده از سیستم دیفراست چه مزایایی دارد؟

مهم­ترین مزیت سیستم یخ زدایی یخچال جلوگیری از به وجود آمدن برفک روی سطح کابین یخچال و فریزر است. اما این سیستم از اواپراتور، لوله­های انتقال دهنده سرما و دیگر قطعات حیاتی یخچال را در برابر مشکلات جدی محافظت می‌کند و سبب طول عمر بیشتر یخچال و مواد غذایی موجود در آن خواهد شد.

بیشتر بخوانیم: عیب یابی یخچال فریزر ال جی در خانه

کلام آخر درباره دیفراست یخچال

سیستم دیفراست یخچال وظیفه محافظت از قطعات مختلف دستگاه را بر عهده دارد. یخچال‌هایی دارای این سیستم طول عمر مفید بیشتری نسبت به دیگر یخچال فریزر­ها خواهند داشت. چرا که سیستم یخ زدایی یخچال از ایجاد برفک در قطعات و کابین یخچال فریزر جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانیم: چرا رطوبت داخل یخچال زیاد است؟ |بررسی کامل مشکل

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.