تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی |گام به گام

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی، یکی از اقداماتی است که باید به سرعت به آن رسیدگی شود. زیرا زمانی که این قطعه دچار آسیب یا خرابی می‌گردد باعث اختلال در عملکرد لباسشویی خواهد شد. بلبرینگ‌ها به مرور زمان فرسوده می‌شوند. زیرا با گذشت زمان، آب از کاسه نمد عبور کرده و این فرآیند بلبرینگ را دچار زنگ زدگی می‌کند.

وقتی این قطعه خرابی می‌شود، امکان تعمیر آن وجود ندارد و باید تعویض شود. عوض کردن آن هم کار ساده‌ای نبوده و حتما نیاز به فردی با دانش و تجربه دارد. بنابراین در ادامه این مقاله روند تعویض بلیرینگ لباسشویی را به طور کامل گفته‌ایم تا با آن آشنا شوید.

 آموزش تعمیر لباسشویی ال جی در منزل 

چطور متوجه رسیدن زمان تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی شویم؟

اگر با شرایطی که در اینجا به آن اشاره می‌شود روبرو شدید، باید سریعا بلبرینگ را عوض کنید.

  1. اگر زمانی که فرآیند شستشوی ماشین لباسشویی به مرحله آبکشی رسید و در دور تند سر و صدای زیادی به گوش رسید، نشان از خرابی بلرینگ‌ها است. می‌توان این صداها را به صدای زوزه یا ناله تشبیه کرد و در آسیب‌های جدی‌تر صدا شبیه به موتور جت، به گوش خواهد رسید.
  2. یکی دیگر از علائمی که خرابی این قطعه از خود نشان می‌دهد، تکان خوردن‌های بسیار زیاد است که در مواقعی منجر به حرکت کردن لباسشویی هم می‌شود. البته اگر خرابی کم و به تازگی رخ داده باشد ممکن است این تکان‌ها مشاهده نشوند.
  3. هنگامی که بعد از درآوردن لباس‌ها لکه‌های روغنی روی آن‌ها مشاهده کردید، احتمالی خراب شدن بلبرینگ وجود دارد.
  4. زمانی که لباسشویی شما دچار نشت آب شده است، ممکن است ایراد در این بخش از دستگاه باشد.

در صورت مشاهده حالات بالا باید برای تعویض بلبرینگ اقدامات لازم را انجام دهید. در غیر این صورت، خرابی به سایر قسمت‌های دیگر هم خواهد رسید که در نتیجه افزایش چند برابری هزینه‌ها و کاهش عمر دستگاه را در پی خواهد داشت.

ممکن است برای شما سوال باشد که با خرابی بلبرینگ چه قطعات دیگری درگیر خواهند شد؟

برای پاسخ به این سوال باید بگویم قطعاتی مثل سه نظام، شفت، آبکش، مخزن لباس و در موارد شدیدتر قطعات الکتریکی هم ممکن است آسیب ببینند.

 نحوه سرویس ماشین لباسشویی (تمام برندها) 

راهنمای تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

معمولا بلبرینگ‌ها کیفیت بالایی دارند و زمان طولانی بدون مشکل کار خواهند کرد. عمر مفید این قطعات ۱۰ سال است. اگر می‌خواهید با روند تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی آشنا شوید، راهنمای زیر را مطالعه کنید.

۱. ایمنی

چون قرار است یک وسیله برقی تعمیر شود باید ابتدا دستگاه را از برق جدا کنید. بهتر است مدت زمانی را صبر کنید تا جریان برقی که داخل ماشین وجود دارد از بین برود. سپس دریچه‌های ورودی آب را بسته و شلنگ‌ها را جدا کنید. همچنین استفاده از دستکش در زمان تعویض خالی از لطف نیست. زیرا با این کار از آسیب رسیدن به دستان در برخورد با قطعات تیز و سنگین جلوگیری می‌شود.

۲. جداسازی سقف و پنل مدیریتی لباسشویی

برای جدا کردن سقف لباسشویی لازم است ابتدا پیچ‌هایی که در پشت ماشین قرار دارند را باز کنید. در مرحله بعد برای برداشتن پنل مدیریتی اول باید جاپودری خارج شود. برای درآوردن جاپودری لازم است آن را تا آخر بیرون آورید، در انتهای آن زبانه‌ای وجود دارد که با فشردن آن محفظه مورد نظر خارج خواهد شد.

حالا باید پیچ‌های پنل را باز کرده و از سیم‌هایی که به آن متصل هستند عکس بگیرید و سپس آن‌ها را جدا کنید. معمولا پشت این قسمت مدیریتی یک ضربه‌گیر قرار دارد که با پیچ به آن متصل شده است. باید این ضربه‌گیر هم باز شود.

 تعمیر لباسشویی ال جی در تهران 

۳. جداسازی پنل جلویی و لاستیک دور درب ماشین

برای تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی لازم است تا پنل جلویی و لاستیک دور درب آن هم برداشته شود. برای این کار باید نسبت به مدل دستگاه خود پیچ‌های نگه‌دارنده را باز کرده و پنل جلویی را جدا کنید. این پیچ‌ها عموما در گوشه بالایی سمت راست و چپ قرار دارند. قسمت پایین را هم بررسی کنید و در صورت مشاهده پیچ آن‌ها را نیز باز کنید.

حالا باید فنر بزرگی که به دور قسمت جلویی لاستیک دور درب پیچیده شده است را آزاد کنید. برای آزاد کردن آن از یک پیچ‌گوشتی کمک بگیرید. پس از انجام این کار می‌توانید پنل جلویی را به طور کامل از بدنه ماشین جدا کنید.

۴. باز کردن وزنه‌های تعادل متصل به دیگ برای تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

وزنه‌های تعادل معمولا روی قسمت بالا و جلوی دیگه تعبیه شده‌اند. با باز کردن پیچ آن‌ها، به راحتی از مخزن جدا می‌شوند.

۵. جداسازی محفظه‌ی ثابت جاپودری

ابتدا باید پیچ‌های این قسمت را باز کرده تا آزاد شود. سپس با بیرون کشیدن شلنگ‌هایی که در پشت و زیر محفظه قرار دارند می‌توانید این قسمت را از لباسشویی جدا کنید.

 تعمیر لباسشویی ال جی در مشهد 

۶. باز کردن پنل پشتی و جداسازی تسمه و فولی لباسشویی ال جی

یکی دیگر از کارهایی که در زمان تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی باید انجام دهید، باز کردن پنل پشتی است. برای اینکار باید پیچ‌های این پنل را باز کرده تا از بدنه دستگاه جدا شود. پس از این کار در پشت دیگ قطعاتی مثل فولی و تسمه را خواهید دید. لازم است که آن‌ها را نیز جدا کنید.

تسمه روی فولی سوار است که برای جدا کردن آن‌ها باید تسمه را به سمت بیرون کشیده و همزمان با چرخاندن جداسازی انجام می‌شود. حالا لازم است پیچ های فولی را باز کنید تا این قطعه هم خارج شود.

۷. جداسازی موتور از لباسشویی

در این مرحله ابتدا باید از سیم‌هایی که به موتور متصل هستند عکس بگیرید سپس آن‌ها را جدا کنید. بعد از آن پیچ‌های نگه‌دارنده را  باز کرده تا موتور خارج شود.

۸. جداسازی شلنگ تخلیه دیگ به پمپ جهت تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

در اینجا باید توجه کنید که آب داخل ماشین خالی شده است یا نه. اگر آبی درون آن وجود دارد با استفاده از شلنگ تخلیه اضطراری که در کنار فیلتر پمپ تخلیه در جلو و قسمت پایینی وجود دارد، آن را تخلیه کنید.

حالا باید لوله خرطومی لاستیکی مشکی رنگ که رابط بین دیگه و پمپ هست را خارج کنید. این را با باز کردن بست‌های نگه‌داری دو سر لوله با استفاده از انبردست انجام دهید.

 تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی 

۹. جدا کردن کمک‌های ماشین لباسشویی ال جی

تعداد کمک‌ها معمولا دو عدد است که در بعضی مدل‌ها می‌تواند بیشتر باشد. این قطعات در قسمت زیر دیگ قرار دارند، که یک سر آن‌ها به دیگ و سر دیگر آن به کف لباسشویی متصل است. برای باز کردن کمک‌ها باید اتصالات قسمت بالا و پایین آن را باز کرده تا جدا شوند.

 تشخیص خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی و تعویض آن 

۱۰. جداسازی تمامی سیم‌ها و اتصالات از دیگ

اتصالاتی مانند شلنگ هیدرواستارت و هر سیم یا اتصالاتی که قابلیت جداسازی از دیگ را دارد، باید جدا کنید.

۱۱. خارج کردن مخزن لباس از ماشین لباسشویی

در این مرحله اگر از بالا به داخل دستگاه نگاه کنید دو فنر دیده می‌شود که دیگ از آن‌ها آویزان است. حالا لازم است فنرها را از قسمت بالا از بدنه مخزن جدا کرده و آن را خارج کنید.

۱۲. باز کردن محفظه دیگ برای تعویض بلبرینگ لباسشویی ال جی

دیگ لباسشویی‌های ال جی از دو قسمت تشکیل شده که باید این قسمت جلویی و عقبی را از یکدیگر جدا کنید. باز کردن این قسمت به مدل ماشین بستگی دارد؛ زیرا در بعضی از مدل‌ها دو طرف با پیچ، چسپ یا گیره بهم وصل شده‌اند. اما در برخی دیگر این دو بخش بهم پرس شده‌اند که برای جداسازی به دستگاه مخصوص نیاز دارند.

بعد از این مرحله به قسمتی به نام آبکش استیل خواهید رسید. در اینجا باید محور چرخشی آبکش که همان شفت هست را از محفظه خارج کنید. با انجام این کار به بلبرینگ‌ها دسترسی پیدا می‌کنید.

 تست قطعات ماشین لباسشویی | بررسی تمام قطعه‌ها 

۱۳. جداسازی بلبرینگ‌ها

حالا نوبت به جدا کردن بلبرینگ‌ها از دیگ می‌رسد. برای این کار دو راه دارید: ۱. از تراشکار کمک بگیرید ۲. از یک قلم آهنی قوی و چکش استفاده کنید.

برای استفاده از حالت دوم باید دقت کنید ضرباتی که وارد می‌شود آرام و یکنواخت باشند تا به قطعه مورد نظر آسیب وارد نشود. حالا باید از قسمت داخلی دیگ، کاسه نمد قرار گرفته روی بلبرینگ را برداشته تا بتوانید آن را خارج کنید.

۱۴. تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی

در این مرحله باید بلبرینگ قدیمی را خارج کرده و قطعه جدید را با استفاده گریس و ضربات یکنواخت سر جای خود بگذارید. این ضربات باید تا جایی ادامه داشته باشد که بلبرینگ جدید به دو قسمت انتهایی دیگ برسد. حالا باید کاسه نمد را در جای خود قرار دهید و آن را آب‌بندی کنید. آبکش که شفت به آن متصل است را باید درون دیگ قرار دهید تا شفت از بین بلبرینگ اول و دوم عبور کرده و به حالت اولیه برسد.

سپس قسمت جلویی محفظه را به پشت آن وصل کرده و آب‌بندی کنید. حالا نوبت به وصل کردن فنرهای دیگ می‌رسد باید آن را داخل کابین لباسشویی قرار دهید تا فنرها در جای خود قرار بگیرند. اکنون از روی عکس‌های گرفته شده سیم‌ها را به حالت اولیه برگردانید و پنل‌ها را ببندید.

 تعویض یا تعمیر لباسشویی؛ تصمیم درست چیست؟ 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.