علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک

علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

در یخچال‌های مدل قدیمی برفک زدن یک امر کاملا طبیعی بود. اما یخچال‌های امروزی سیستمی برای از بین بردن برفک دارند که از به‌وجود آمدن آن جلوگیری خواهد کرد. با وجود این تکنولوژی اتوماتیک یخ‌زدا، برفک زدن یخچال امری غیرطبیعی است. زمانی که شما در دستگاه خود با این پدیده روبه‌رو شدید باید به دنبال پیدا کردن دلیل آن باشید. در این مطلب در مورد علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک به طور کامل صحبت خواهیم کرد.

توجه: اگر برای رفع این مشکل دیر اقدام کنید ممکن است به قطعات مهم دستگاه آسیب وارد شود. پس اگر در عین خنک نگه‌داشتن مواد غذایی درون آن با برفک مواجه شدید این مشکل را نادیده نگیرید و حتما نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

 تعمیر ساید 

چرا داخل یخچال بدون برفک یا نوفراست، برفک می‌زند؟

چرایی برفک زدن در داخل یخچال‌های نوفراست ساده بنظر می‌رسد. در این وسیله باید هوای سرد داخل آن در جریان باشد. این هوای سرد باید در بین تمام قطعات در گردش باشد تا در نهایت باعث خنک شدن و انجماد مواد غذایی درون دستگاه شود. حالا اگر به هر دلیلی هوای گرم یا مرطوب وارد یخچال شود، دیواره‌های داخلی برفک خواهند زد. در این حالت باید هر چه زودتر علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک را پیدا کنید و نسبت به برطرف کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید. در غیر این صورت این برفک‌ها یخ زده و سفت می‌شوند که در نتیجه باعث بروز اختلال در کارکرد دستگاه خواهد شد.

 تعمیر یخچال ساید ال جی در تهران و ایران 

برای از بین بردن برفک یخچال چه کاری باید انجام دهیم؟

در صورت مشاهده کردن برفک در یخچال خود ابتدا باید زمان دهید تا برفک‌های تشکیل شده آب شوند. برای این کار باید دستگاه خود را از برق خارج کنید. اگر برای از بین بردن آن‌ها عجله دارید می‌توانید از سشوار کمک بگیرید اما هرگز از یک وسیله تیز استفاده نکنید. اگر این کار را انجام دهید بدنه یخچال آسیب خواهد دید و دچار نشت گاز می‌شود که در این حالت یک ایراد دیگر هم اضافه خواهد شد. بعد از اینکه برفک‌ها از بین رفتند زمان پیدا کردن علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک است که با علت‌های آن در ادامه این مطلب آشنا می‌شوید. برای این کار باید از تکنسین و متخصص کمک بگیرید که می‌توانید با تیم هوم کارا تماس بگیرید.

توجه: در مقاله علت برفک زدن یخچال فریزر درباره برفک‌زدایی نیز به طور مفصل صحبت کردیم.

برفک زدن یخچال

۸ علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک چیست؟

معمولا برفک در یخچال‌های نوفراست بر روی لوله‌های داخلی آن است و از تولید سرما جلوگیری می‌کند.

علت‌های یخ زدن داخل یخچال بدون برفک شامل موارد زیر است.

 تعمیر یخچال ساید بوش 

  • ۱- نامناسب بودن محل نصب دستگاه، اولین علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک

انتخاب یک مکان مناسب درون آشپرخانه برای نصب یخچال یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که از برفک زدن آن جلوگیری می‌کند. به این موضوع باید دقت داشته باشید، محلی که برای یخچال انتخاب می‌کنید حتما به دور از هرگونه وسیله گرمایشی اعم از اجاق گاز، سماور، پکیج و… باشد. همچنین برخورد مستقیم نور آفتاب با دستگاه یا نزدیک بودن به حمام هم جایی مناسب برای آن نیست.

مورد دیگری که باید به آن توجه کنید این است که حتما مکانی تراز برای یخچال خود درنظر بگیرید. در بسیاری از مواقع تنها با تراز کردن جای یخچال نوفراست مشکل برفک زدن آن برطرف خواهد شد.

  • ۲- عایق‌بندی نامناسب درب دستگاه

درب یخچال با یک تسمه لاستیکی که دارای آهنربا می‌باشد عایق‌بندی می‌شود. این لاستیک مهم‌ترین عامل در برابر حفظ سرمای داخل دستگاه است. به هر علتی که این تسمه دچار پارگی، تغییر شکل یا پوسیدگی شود به مرور زمان عملکرد خود را از دست می‌دهد. با از بین رفتن این قطعه هوای گرم و مرطوب محیط بیرونی وارد یخچال خواهد شد. پس درصورت برخورد با برفک حتما از سلامت این لاستیک دور درب اطمینان حاصل کنید.

 علت بسته نشدن درب یخچال |بررسی ۰ تا ۱۰۰ 

  • ۳- خراب شدن ترموستات یخچال نوفراست

دیگر علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک، خراب شدن ترموستات آن است. این قطعه نقش بسیار مهمی در به وجود آوردن دمایی مناسب، مطلوب و تنظیم شده دارد. حالا اگر دچار خرابی شود و کار خود را به درستی انجام ندهد، دمای یخچال در حالت مطلوب نمانده و دچار اختلال و نوسان خواهد شد. زمانی که مشکل از ترموستات باشد باید آن را تعویض نمایید.

ترموستات یخچال نوفراست

  • ۴- پایین بودن درجه دمای یخچال نوفراست

یکی دیگر از علل شایع مشکل برفک زدن پایین بودن دمای یخچال بدون برفک است. اگر دمای این دستگاه بسیار پایین باشد رطوبت داخلی از بین نخواهد رفت که در نتیجه آن شاهد یخ زدگی دیواره‌های داخلی خواهید بود. دمای استاندارد برای فریزرها -۱۸ درجه سانتی‌گراد و میزان دمای استاندارد برای یخچال ۳ درجه سانتی‌گراد است. در این هوا دستگاه دیگر دچار برفک نخواهد شد.

 تنظیم دمای یخچال فریزرهای سامسونگ 

  • ۵- از بین رفتن یا سوختگی هیتر، یک علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک

عملکرد هیتر در عمل یخ‌زدایی یخچال‌های نوفراست بسیار مهم است. اگر زمانی این قطعه خراب شود یا دچار سوختگی شده باشد این عمل یخ‌زدایی متوقف خواهد شد. در نتیجه آن شاهد برفک در دستگاه خواهیم شد. این قطعه را یک تعمیرکار حرفه‌ای باید بررسی کند و در صورت تشخیص خرابی آن را تعویض نماید.

  • ۶- خرابی سنسور یخ‌زدای یخچال نوفراست

در یخچال‌های امروزی سنسوری وجود دارد که بر روی اواپراتور قرار داشته و وظیفه آن اطلاع رسانی به برد الکترونیکی جهت انجام فرآیند یخ‌زدایی است. این سنسور زمانی که دستگاه خیلی سرد شده باشد فعال می‌شود و با اخطاری که برای برد ارسال می‌کند از برفک زدن جلوگیری خواهد کرد. اگر زمانی کارایی یخ‌زدا با مشکل مواجه شود اخطاری ارسال نمی‌شود و شاهد برفک گرفتگی خواهید بود.

  • ۷- خرابی دمپر هوا در یخچال بدون برفک

علت دیگر یخ زدن داخل یخچال بدون برفک خراب شدن دمپر هوا است. این قطعه وظیفه گردش هوای محیط داخلی دستگاه را به عهده دارد. اگر دمپر هوا دچار آسیب شود عملکرد این وسیله دچار اختلال شده و اواپراتور یخ می‌زند که در نتیجه آن شاهد برفک زدن درون یخچال هستید.

  • ۸- خرابی ترمودیسک علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک

ترمودیسک وظیفه دارد تا در دمای خاصی برق یخچال نوفراست را قطع کند. اگر زمانی این قطعه مشکلی داشته باشد قطعی برق اتفاق نمی‌افتد و دمای داخلی کمتر می‌شود. پس دیگر علت یخ زدن داخل یخچال بدون برفک که می‌توان به آن اشاره کرد خراب شدن قطعه ترمودیسک است. 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.