juldv fvn do]hg tvdcv f,a

تعمیر برد یخچال فریزر بوش {دلایل، هزینه، عیب یابی و…}

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

این روزها برندهای سازنده یخچال فریزر به خصوص برند بوش برای افزایش کارایی یخچال‌ها از قطعات پیشرفته‌ای استفاده می‌کنند. یکی از این قطعات برد الکترونیکی است که وظیفه کنترل همه بخش‌های دستگاه را بر عهده دارد. به همین دلیل اگر مشکلی برای آن به وجود بیاید، عملکرد قطعات دیگر یخچال مثل فن، کمپرسور، یخساز و… دچار اختلال می‌شود. در این نوشته قصد داریم شما را با علائم خرابی و نحوه تعمیر برد یخچال فریزر بوش آشنا کنیم. چنانچه هر یک از علائم ذکر شده را در یخچال مشاهده کردید، هرچه سریع‌تر با مرکز تعمیرات یخچال فریزر تماس گرفته و از آن‌ها کمک بگیرید.

مقاله: تعمیر یخچال بوش

چه زمانی نیاز به تعمیر برد یخچال فریزر بوش داریم؟

هنگامی که برد یخچال خراب می‌شود، علائم و نشانه‌هایی را از خود بروز می‌دهد. بنابراین اگر با این علائم آشنا باشید، می‌توانید در زمان مناسب نسبت به تعمیر برد یخچال فریزر بوش اقدام نمایید. برخی از علائم خرابی برد به شرح زیر است.

مقاله: تعمیر یخچال ساید بای ساید

۱. روشن نشدن یخچال فریزر بوش

یکی از نشانه‌های خرابی برد یخچال بوش، روشن نشدن یخچال است. در این شرایط باید سیم و دوشاخه برق را به طور کامل بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشند. چرا که در اکثر مواقع روشن نشدن یخچال به خاطر وجود مشکلات برقی است. اما اگر کابل، دوشاخه و پریز برق مشکلی نداشتند، احتمال دارد مشکل از برد باشد.

نکته: در صورتی که روشن نشدن یخچال به خاطر خرابی موتور باشد، یخچال تا مرحله Start پیش خواهد رفت.

مقاله: علت خاموش شدن و روشن نشدن لامپ یخچال و نحوه تعویض آن

۲. نمایش ارورهای مختلف بر روی صفحه نمایش

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی برد، نمایش کد خطاهای مختلف بر روی صفحه نمایش است. در این شرایط برای تعمیر برد یخچال فریزر بوش باید از یک تکنسین بخواهید دستگاه را بررسی کند. از آنجایی که ارورهای نمایش داده شده بر روی صفحه نمایش متفاوت هستند، توصیه می‌کنیم به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید.

تعمیر برد یخچال فریزر بوش

۳. وجود صداهای عجیب و غریب در یخچال فریزر Bosch

وجود برخی صداها مثل صدای تغییر سرعت فن و صدای روشن شدن کمپرسور کاملا عادی است. اما اگر صداهای بلند و غیرعادی در یخچال وجود دارد، باید از یک تکنسین بخواهید بررسی‌های لازم را انجام دهد. چرا که احتمال دارد وجود خرابی در برد باعث بروز این مشکل شده باشد.

۴. برفک زدن بخش‌های مختلف یخچال بوش

یکی دیگر از نشانه‌های خرابی برد، برفک زدن یخچال است. در واقع برد وظیفه کنترل برفک در یخچال را بر عهده داشته و از یخ‌زدگی جلوگیری می‌کند. اما اگر برد دچار مشکل شده باشد، قسمت‌های مختلف یخچال برفک می‌زند. در این شرایط برای تعمیر برد یخچال فریزر بوش به کمک یک فرد متخصص نیاز خواهید داشت. چرا که برفک زدن علاوه بر خرابی برد، علت‌های دیگری نیز دارد.

مقاله: علت برفک زدن یخچال فریزر

۵. کار نکردن فن اوپراتور

از کار افتادن فن اوپراتور نشانه دیگری بر خرابی برد به شمار می‌رود. در این حالت اگر مشکل از فن اوپراتور نباشد، باید برد را بررسی کنید. از آنجایی که درست کار نکردن فن باعث ایجاد صدمات زیادی در برد می‌شود، در اولین فرصت ممکن نسبت به تعمیر برد اقدام نمایید.

۶. روشن و خاموش شدن متوالی یخچال بوش

یکی دیگر از علائمی که نشان می‌دهد برد یخچال فریزر بوش نیاز به تعمیر دارد، روش و خاموش شدن متوالی دستگاه است. به این صورت که یخچال در حین کار کردن به یکباره خاموش شده و مجددا روشن می‌شود.

مقاله: تعمیر ساید در تهران

آشنایی با نحوه عیب‌یابی، تعمیر و تعویض برد یخچال Bosch

از آنجایی که برد یک وسیله حساس است، توصیه می‌کنیم عیب‌یابی و تعمیر آن را به یک فرد متخصص و حرفه‌ای واگذار کنید. زیر با کوچکترین اشتباه امکان دارد برد به طور کامل از کار بی‌افتد. در نتیجه باید هزینه زیادی را بابت خرید قطعه جدید پرداخت کنید. اما برای آشنایی شما عزیزان با نحوه تعمیر برد یخچال فریزر بوش، قصد داریم روش عیب‌یابی برد را به شما به اشتراک بگذاریم.

 • یخچال را از برق جدا کنید.
 • دستگاه را کمی به جلو بکشید تا بتوانید به قسمت پشتی آن دسترسی داشته باشید.
 • پوشش روی برد را بردارید. دقت داشته باشید که محل قرار گیری برد با توجه به مدل دستگاه می‌تواند در پشت، دیواره جانبی، سقف یا داخل یخچال باشد.
 • در این مرحله باید سیم‌ها و اتصالات برد را جدا کنید. برای اینکه بعدا در بستن اتصالات و سیم‌ها دچار مشکل نشوید، حتما از همه ‌آن‌ها عکس بگیرید.
 • در صورتی که قطعاتی از برد سوخته بود، باید نسبت به تعویض آن‌ها اقدام نمایید. توجه داشته باشید که تست و بررسی قطعات روی برد نیاز به ابزارهای تخصصی دارد. البته برخی از سوختگی‌ها با چشم قابل دیدن هستند.
 • اگر در بررسی‌هایتان متوجه شدید که امکان تعمیر برد وجود ندارد، می‌توانید قطعه جدیدی خریداری کرده و آن با قطعه خراب تعویض کنید.

مقاله: تعمیر بدنه یخچال ساید ،پوسیدگی، زنگ‌زدگی…

دلایل خرابی برد یخچال فریزر بوش

در این بخش از مقاله تعمیر برد یخچال فریزر بوش قصد داریم شما را با دلایل خرابی این قطعه آشنا کنیم. برخی از مهمترین دلایل خرابی برد عبارتند از:

۱. نوسانات برق

اصلی‌ترین علت خرابی برد، وجود نوسانات در جریان برق است. برای اینکه با چنین مشکلی مواجه نشوید، توصیه می‌کنیم حتما از محافظ برق مناسب استفاده کنید.

مقاله: بهترین مرکز تعمیر ساید کجاست؟ {معرفی شرکتهای مختلف}

۲. خرابی سایر قطعات

از آنجایی که همه قطعات یخچال با یکدیگر ارتباط دارند، خرابی یکی از آن‌ها می‌تواند بر روی سایر قطعات نیز تاثیر بگذارد. بنابراین در هنگام تعمیر برد یخچال فریزر بوش باید سایر قطعات را نیز بررسی کنید تا مشکلی نداشته باشند.

۳. برخورد آب با برد یخچال فریزر بوش

عامل بعدی که باعث خرابی برد می‌شود، برخورد مستقیم آب با آن است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم همواره آشپزخانه و یخچال را تمیز کنید. همچنین مواظب باشید تا آب با برد برخوردی نداشته باشد.

۴. تمام شدن طول عمر مفید برد

برد الکترونیکی یخچال فریزر بوش معمولا بین ۶ الی ۸ سال عمر می‌کند. به همین دلیل امکان دارد بعد از گذشت این مدت دچار خرابی‌هایی شود. البته با توجه به کیفیت بالای یخچال‌های Bosch، این اتفاق خیلی کم رخ می‌دهد.

مقاله: تعمیر موتور یخچال ساید از علائم خرابی تا…

برد یخچال فریزر بوش را تعمیر کنیم یا تعویض؟

برای اینکه نسبت به این موضوع تصمیم‌گیری کنید، باید از یک تکنسین بخواهید برد را به طور کامل بررسی کند. در صورتی که هزینه تعمیر برد کمتر بود، بهترین گزینه تعمیر آن است. اما اگر هزینه تعمیر خیلی زیاد شد (بیشتر از ۵۰ درصد قیمت قطعه جدید) خرید برد جدید به صرفه خواهد بود. همچنین اگر مدت زیادی از عمر برد گذشته، توصیه می‌کنیم آن را تعویض کنید. چرا که خرابی دوباره و زودهنگام آن دور از انتظار نیست.

چطور می‌توان از خرابی برد یخچال بوش جلوگیری کرد؟

قبل از اینکه برد یخچال فریزر بوش نیاز به تعمیر داشته باشد، می‌توانید با انجام موارد زیر از خرابی آن جلوگیری کنید.

 • یخچال فریزر را در مکان مناسب قرار دهید. قرار دادن یخچال در جلوی نور مستقیم آفتاب و کنار وسایل گرمایشی می‌تواند به برد صدمات زیادی را وارد کند.
 • هنگام جابه‌جایی یخچال دقت کافی را به خرج دهید. زیرا ضربان ناشی از جابه‌جایی باعث صدمه به برد می‌شود.
 • یخچال فریزر حداقل باید ۱۰ الی ۱۵ سانتی‌متر از دیوار فاصله داشته باشد.
 • هنگام بروز مشکل در دستگاه، در اولین فرصت از یک تکنسین کمک بگیرید. چرا که خرابی قطعات می‌تواند به برد صدمه بزند.
 • برای اتصال یخچال به برق از محافظ برق مخصوص استفاده کنید.

هزینه تعمیر برد یخچال فریزر بوش

از آنجایی که برد یک قطعه حساس و پیچیده است، هزینه تعمیر آن به میزان و نوع خرابی بستگی دارد. همچنین مدل دستگاه نیز در هزینه تعمیرات تأثیرگذار است. به همین دلیل تا قبل از بازدید متخصص نمی‌توان قیمت نهایی تعمیر را مشخص کرد.

تعمیر برد یخچال فریزر بوش توسط هوم کارا

هوم کارا با داشتن تکنسین‌های با تجربه و متخصص، آماده تعمیر برد یخچال فریزر بوش با بالاترین کیفیت ممکن است. بنابراین اگر برد یخچال Bosch دچار مشکل شده، همین الان با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید. بعد از آن، تکنسین مربوطه به محل اعزام شده و قطعه مورد نظر را تعمیر می‌کند.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.