تعمیر برد ماشین لباسشویی بوش

تعمیر برد لباسشویی بوش | هزینه+علائم+مراحل

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

تعمیر برد لباسشویی بوش چگونه است؟ علل و علائم آن چیست؟ پیش از پاسخ به این سوالات بهتر است ابتدا با این قطعه آشنا شویم.

در ماشین‌ لباسشویی‌های بوش قطعه‌ای به نام برد وجود دارد که به عنوان مغز در این دستگاه محسوب می‌شود. اگر برد دچار خرابی شود ماشین دیگر توانایی انجام هیچ کاری را نخواهد داشت. زیرا این وسیله، وظیفه دارد تا دستوراتی که از پنل مدیریتی دریافت می‌کند را بین قطعات مختلف تقسیم کند.

این قطعه در لباسشویی دستگاه بسیار حساس و خاصی است. اگر شاهد خرابی آن بودید و دانش و تجربه کافی را نداشتید به هیچ عنوان به تنهایی برای درست کردن آن اقدامی نکنید. برای تعمیر برد لباسشویی بوش حتما از یک متخصص کمک بخواهید. می‌توانید با تیم هوم کارا تماس بگیرید تا در کمترین زمان ممکن بهترین متخصصان در کنار شما باشند. با این حال اگر قصد دارید اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

کلیک کنیم: نحوه تعمیر ماشین لباسشویی بوش

برد ماشین لباسشویی بوش

تعمیر برد لباسشویی بوش بهتر است یا تعویض آن؟

پاسخ این سوال را باید یک متخصص کار بلد به نسبت وضعیت هر دستگاه مشخص کند. این شخص، ابتدا، برد را از جهات گوناگون مورد بررسی قرار می‌دهد. در صورتی که ایرادات جزیی مانند آسیب دیدن خازن، فیوز و دیگر قطعات کوچک باشد بهتر است که تعمیر شود. در این حالت با تعمیر برد لباسشویی بوش نتیجه مطلوب را بدست می‌آورید. همچنین با درست کردن این قطعه باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های خود هم خواهید شد.

اما اگر از نظر و دید تکنسین، ایراد وارد شده به برد الکترونیکی شدید باشد پیشنهاد تعویض آن را می‌دهد. زیرا اگر قطعه کاملا آسیب دیده را درست کنید، مجددا دچار خرابی می‌شود. این خرابی مجدد می‌تواند قطعات دیگر لباسشویی را هم درگیر کند و آن‌ها را دچار خرابی نماید. در این صورت نه تنها برد درست نشده بلکه هزینه‌های پرداختی هم هدر رفته است.

کلیک کنیم: تعویض یا تعمیر لباسشویی؛ تصمیم درست چیست؟

علائم نشان‌دهنده خرابی برد در لباسشویی Bosch

برای تشخیص ایراد به‌وجود آمده در برد باید با علائم و نشانه‌های آن کاملا آشنا باشید. زیرا این قسمت در لباسشویی Bosch بسیار مهم است. اگر این ایراد به درستی و به‌موقع مشخص نشود قطعات دیگر را هم درگیر خواهد کرد. در زیر برخی از نشانه‌های خرابی آن را بیان کردیم.

تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی بوش

علل خراب شدن برد الکترونیکی ماشین لباسشویی بوش

عواملی که باعث ایجاد مشکل در برد ماشین ظرفشویی بوش می‌شوند، الکترونیکی یا مکانیکی هستند. اگر این مشکلات درست و به‌موقع تشخص داده شوند، از بروز صدمات جدی‌تر به لباسشویی جلوگیری می‌کنند. برخی از این عوامل شامل موارد معرفی شده در زیر هستند.

  • اثرات نوسان برق بر روی برد لباسشویی بوش

برد ماشین لباسشویی بوش دارای قطعاتی بسیار حساس مثل خازن و فیوز است. اگر زمانی، برق ورودی به این دستگاه دچار نوسان شود این قطعات آسیب خواهند دید. در پی این آسیب وارد شده برد می‌سوزد. برای جلوگیری از بروز همچین مشکلی می‌توانید از یک محافظ برای اتصال به برق استفاده کنید.

کلیک کنیم: تعمیر لباسشویی بوش تهران

  • عدم استفاده صحیح از لباسشویی

برخی از افراد حجم بسیار زیادی از لباس را درون دستگاه قرار می‌دهند و این کار را به طور ممتد و بدون فاصله تکرار می‌کنند. با این استفاده نادرست، اختلال در عملکرد آن به وجود خواهد آمد که در نتیجه باعث خرابی لباسشویی Bosch خود خواهند شد. کار کردن بیش از اندازه و بی‌وقفه لباسشویی به برد فشار زیادی وارد می‌کند و در طولانی مدت منجر به خرابی آن می‌شود.

  • تاثیر نفوذ رطوبت و دمای بالا در برد ماشین لباسشویی بوش

بسیار خطرناک است که آب به برد لباسشویی برسد، زیرا باعث اتصالی در سیم‌ها شده و موجب سوختگی در آن می‌شود. همچنین بخاطر اتصال به برق اگر کسی به بدنه دستگاه دست بزند، دچار برق گرفتگی خواهد شد. با انجام دادن کارهای زیر می‌توانید تا حد امکان از بروز همچین مشکلی جلوگیری کنید.

  1. بیش از ظرفیت مخزن ماشین، لباس و پارچه درون آن وارد نکنید. پر شدن بیش از اندازه باعث می‌شود رطوبت به داخل برد نفوذ کند.
  2. کار کرد سنسورهای آب را بررسی کنید. اگر آن‌ها کار خود را به درستی انجام ندهند آب وارد قطعه موردنظر خواهد شد.
  3. مخزن شوینده را خیلی زیاد پر نکنید. با ریختن شوینده زیاد نه تنها لباس‌ها تمیز نمی‌شوند بلکه باعث ورود رطوبت به برد و خرابی آن خواهد شد.
  4. حتما دمای آب دستگاه را چک کنید که خیلی زیاد نباشد. با بالا بودن دما رطوبت بیشتر خواهد شد در نتیجه قطعه برد الکترونیکی را دچار خرابی می‌کند.
  • تاثیر فرسودگی در خرابی برد لباسشویی Bosch

با گذشت عمر مفید برد، این قطعه دچار فرسودگی خواهد شد. با اینکه مدت عمر آن زیاد است و ماندگاری زیادی دارد اما تا ابد ادامه نخواهد داشت و پس از گذشت مدت زمان طولانی دچار فرسودگی می‌شود.

کلیک کنیم: ارور F18 لباسشویی بوش (ارور E18) | از دلایل تا…

  • سوختن قطعات دیگر از لباسشویی

از رایج‌ترین علل آسیب رسیدن به برد، که منجر به تعمیر برد لباسشویی بوش خواهد شد، سوختن قطعات دیگر است. برای مثال زمانی که قفل درب دستگاه دچار آسیب شود به تدریج این خرابی به برد هم می‌رسد. در نتیجه آن هم دچار سوختگی می‌شود. به همین علت باید سلامت تمامی قطعات را مد نظر داشته باشید.

juldv fvn gfhsa,dd f,a

مراحل تعمیر برد لباسشویی بوش

تعمیر برد لباسشویی بوش یک کار بسیار تخصصی است. چنانچه شما در زمینه تعمیرات تخصص کافی را ندارید به هیچ عنوان نسبت به انجام این کار اقدام نکنید. اما در صورتی که مهارت و لوازم لازم را دارید، با پیگیری مراحل زیر می‌توانید این کار را انجام دهید.

۱. ماشین لباسشویی را از برق بیرون بکشید.

قبل از انجام هر کاری باید ایمنی را رعایت کنید و دوشاخه برق ماشین ظرفشویی بوش را از پریز جدا کنید.

۲. خارج کردن کنترل پنل ماشین لباسشویی بوش

پس از جدا کردن برق، برای دسترسی به برد الکترونیکی باید کنترل پنل آن را باز کنید. برای انجام این کار باید تمام پیچ‌ها و اتصالات را باز کنید. بعد از انجام آن حالا باید به آرامی آن را از دستگاه جدا کنید. این کار را باید بدون هیچ فشاری انجام دهید، پس حتما دقت کنید که تمام اتصالات را باز کرده باشید.

توجه: با جدا کردن پنل آلودگی زیادی درون آن مشاهده خواهید کرد. برای تمیز کردن آن باید از پاک کننده‌های مخصوص استفاده کنید. اگر از تمیز کننده اسیدی استفاده کنید به این قطعه آسیب خواهد رسید.

۳. قطعات برد الکترونیکی بوش را بررسی کنید.

حال که به برد دسترسی پیدا کردید در این مرحله باید تمامی قطعات موجود بر روی آن را به صورت دقیق بررسی کنید تا علت خرابی پیدا شود. برای این کار شما باید نقشه این وسیله را بلد باشید تا علائم روی آن را متوجه شوید. این برد اجزای زیادی دارد که هر یک از آن‌ها به دلایل متفاوتی می‌تواند دچار آسیب شود. خازن یکی از قطعات موجود در این وسیله است که از رایج‌ترین دلایل سوختگی برد است.

برای تشخیص سلامت خازن‌ها باید شکل ظاهری آن‌ها را چک کنید. ظاهر سالم این قطعه باید سطحی صاف و صیقلی داشته باشد. هر گونه تغییر شکل و خمیدگی در آن‌ها نشان‌دهنده وجود ایراد است و نیاز به تعویض دارد. سپس به همین ترتیب قطعات دیگر مثل الکترولیت، فیوز، سیم‌کشی‌ها، خروجی‌های برد و… را باید بررسی کنید. در صورت مشاهده ایراد نسبت به آن‌ها تعویض اقدامات لازم را انجام دهید.

۴. تعویض برد لباسشویی بوش

اگر با بررسی تمامی قطعات، آسیب‌های زیاد و جدی مشاهده کردید باید این برد الکترونیکی را به طور کامل تعویض کنید. و یک برد الکترونیکی جدید را بجای قدیمی آن بگذارید. سپس طبق مراحلی که برای خارج کردن آن گفته شده برای بستن قطعه جدید نیز همان‌ها را انجام دهید.

هزینه تعمیر برد لباسشویی بوش چقدر است؟

هزینه تعمیر برد لباسشویی بوش به عوامل بسیار زیادی وابسته است. به همین علت قبل از بررسی و تشخیص علت خرابی امکان برآورد کردن هزینه وجود ندارد. از عواملی که بر روی قیمت تعمیرات اثر دارد مدل و تکنولوژی مورد استفاده در ماشین لباسشویی Bosch شما است. هر چه دستگاه شما جدیدتر و به‌روزتر باشد مشخصا شامل هزینه‌های بیشتری خواهد بود.

همچنین با توجه به نوسانات قیمت در این روزها باید این هزینه‌ها در همان روز برآورد شوند. اما به این علت که تعویض یا تعمیر این قطعه باعث می‌شود چندین سال از آن استفاده مفید داشته باشید، صرف هر هزینه‌ای برای برد لباسشویی بوش نسبت به خرید یک دستگاه جدید مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.