عملکرد زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش

عملکرد زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش چگونه است؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

هنگامی که ظرف‌ها را از ماشین ظرفشویی خارج می‌کنیم در اغلب اوقات مرطوب هستند و باید با دست خشک کنیم. اما شرکت بوش در سری ۶ و ۸ ماشین‌های ظرفشویی خود قابلیتی به نام زئولیت معرفی کرده که قادر است تمام ظرف‌ها را به طور کامل خشک کند. یعنی می‌توانید بلافاصله ظرف‌ها را بدون خشک کردن در کمد قرار دهید. ‌ بنابراین در ادامه این مطلب قصد داریم عملکرد زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش را به طور کامل بررسی کرده و بینیم چطور به خشک کردن ظرف‌ها کمک می‌کند.

زئولیت چیست؟

زئولیت چیست؟

قبل از پرداختن به عملکرد زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش ابتدا بهتر است بدانیم زئولیت چیست؟ Zeolite یک ماده معدنی است که به طور طبیعی در سنگ‌های آتشفشانی به وجود می‌آید. از مهمترین ویژگی‌های این سنگ می‌توان به جذب رطوبت محیط و تبدیل آن به انرژی حرارتی اشاره کرد. این سنگ کاربردهای مختلفی دارد که در صنایع به عنوان جاذب سطحی استفاده می‌شود. ساختار بلوری زئولیت به گونه‌ای است که تمایل زیادی به جذب آب و رطوبت دارد و هر ۱ کیلوگرم از این سنگ قادر است ۱۴۰ متر زمین را تحت پوشش قرار داده و رطوبت و آب آن را جذب کند.

بهتر است بدانید سنگ زئولیت نیازی به نگهداری نداشته و طول عمر آن حدود ۵۰ سال است. یعنی لازم نیست آن را شارژ کنید.

کاربرد زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش

کاربرد زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش

ویژگی‌های بی‌نظیر این سنگ باعث شده تا شرکت بوش از آن در بعضی از ظرفشویی‌ها برای خشک کردن ظرف‌ها استفاده کند. در واقع زئولیت در ماشین ظرفشویی جایگزین المنت شده و قادر است همه ظرف‌ها حتی ظروف پلاستیکی را به طور کامل خشک می‌کند و هیچ لکه‌ای روی آن‌ها باقی نگذارد. علاوه بر این، استفاده از این فناوری باعث کاهش ۲۰ درصدی مصرف انرژی شده و مدت زمان خشک کردن ظرف‌ها را کاهش می‌دهد.

بیشتر بخوانید: علت کدر شدن، لک، خش و سفیدک زدن ظروف در ظرفشویی

عملکرد زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش به این صورت است که با جذب کردن رطوبت محیط باعث آزاد شدن انرژی به صورت گرما می‌شود. این گرما در داخل ظرفشویی جریان پیدا کرده و در نتیجه ظرف‌ها خیلی سریع خشک می‌شوند. شرکت بوش ادعا دارد فناوری زئولیت حتی قطرات آبی که در حفره‌های بسیار ریز فنجان و ظرف‌ها گیر کردند را خشک می‌کند. جالب است بدانید ماشین ظرفشویی‌های زئولیت دار بوش در هر سیکل شستشو از ۱۰ لیتر آب استفاده می‌کنند. این در حالی است که ظرفشویی‌های معمولی حدود ۱۴ لیتر آب نیاز دارند.

ساز و کار زئولیت در ظرفشویی بوش

آشنایی با ساز و کار زئولیت در ظرفشویی بوش

در ظرفشویی‌های شرکت بوش یک محفظه حاوی ۱.۱۵ کیلوگرم گرانول زئولیت در درب دستگاه قرار داده شده است که هنگام خشک کردن ظرف‌ها‌، فن‌های دستگاه روشن شده و هوای مرطوب را در داخل محفظه به گردش می‌آورد. زئولیت مولکول‌های آب را جذب کرده و با انجام واکنش شیمیایی، گرما آزاد می‌کند و این گرما باعث خشک شدن ظرف‌ها می‌شود. در طی چرخه شستشو این گرما از بین رفته و دستگاه را برای خشک کردن بعدی آماده می‌کند؛ بنابراین عملکرد زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش باعث شده تا دیگر نگران خشک شدن کامل ظرف‌ها به خصوص ظرف‌های شیشه‌ای نباشیم.

استفاده از فناوری زئولیت چه مزایایی دارد؟

 • صرفه‌جویی در مصرف برق به خاطر حذف المنت
 • خشک شدن سریع ظرف‌ها بدون ایجاد هیچگونه لکه‌ای بر روی آن‌ها
 • کاهش مدت زمان شستشوی ظرف‌ها در حدود ۳۰ دقیقه
 • داشتن طول عمر بالا و بدون نیاز به تعویض
 • افزایش طول عمر ظرفشویی
 • بعد از اتمام کار ظرفشویی هیچ اثری از بخار نبوده و ظرف‌‌ها گرم نمی‌شوند.

cm,gdj nv zvta,dd f,a

کدام مدل از ظرفشویی‌های بوش، زئولیت دار هستند؟

حال که عملکرد زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش را متوجه شدید، در این بخش قصد داریم برخی از مدل‌های سری ۶ و ۸ زئولیت دار را معرفی کنیم.

 • ظرفشویی سری ۸ بوش مدل SMS88TI36E
 • ظرفشویی سری ۸ بوش مدل SMS88TI26E
 • ظرفشویی سری ۸ بوش مدل SMS88TW02E
 • ظرفشویی سری ۶ بوش بوش مدل SMS68TW06E
 • ظرفشویی سری ۶ بوش مدل SMS67TI02B
 • ظرفشویی سری ۸ بوش مدل SMS88TI30M
 • ظرفشویی سری ۶ بوش مدل SMS69N72EU

آیا خرید ماشین ظرفشویی زئولیت دار بوش به صرفه است؟

با توجه به مزایا و کاربردهای زیاد این مدل از ظرفشویی‌های بوش می‌توان گفت خرید آن به صرفه است. چرا که در کاهش مصرف انرژی صرفه‌جویی کرده و مدت زمان شستشو را کاهش می‌دهد. همچنین ظرف‌ها را به طور کامل خشک کرده و هیچ لکه‌ای روی آن‌ها باقی نمی‌گذارد.

در نوشته آشنایی با عملکرد زئولیت در ماشین ظرفشویی بوش سعی کردیم تمام نکات مربوط به فناوری زئولیت را به طور کامل توضیح دهیم تا اگر قصد خرید این محصول را دارید، با آگاهی کامل این کار را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: تشخیص ظرفشویی بوش اصل از نمونه های تقلبی

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.