Image Flicker در تلویزیون

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

 

ما در این مطلب قصد داریم تا مفهوم Image Flicker یا سوسو زدن و یا چشمک زدن تصویر تلویزیون را برای شما شرح دهیم و همچنین توضیحاتی در مورد تاثیر ان در تصویر تلویزیون به شما ارائه می دهیم که امیدواریم مفید باشه براتون .

Image Flicker به چه معنی است ؟

وجود روشنایی قابل توجه روی نقاطی از صفحه نمایش در هنگام پخش محتوا مثل فیلم  سوسو زدن تصویر می گویند.Image Flicker به معنی تغییرات خیلی سریع در میزان شدت روشنایی است که بسته به فرکانس آن ممکنه به صورت بصری قابل تشخیص باشد یا نباشد. در موارد استثنایی Image Flicker تا فرکانس تقریبی ۸۰ هرتز توسط چشم انسان قابل شناسایی است و این فرکانس اصطلاحا فرکانس ترکیب نامیده میشود. Flicker قابل درک توسط چشم انسان، میتواند برای ناظر یک تجربه ناراحت کننده را به وجود بیاورد.

Image Flicker چه زمانی اهمیت دارد ؟

در کل این مساله همیشه اهمیت دارد اما زمانی که در حال تماشای حرکات سریع مثل (برنامه های ورزشی و بازی های ویدیویی)، این مساله اهمیت بیشتری دارد .

سوسو زدن تصویر زمانی مشاهده میشود که هر فریم فقط برای یک زمان کوتاه و با فریم های سیاه و سفید در بین تصویر نمایش داده میشود. وجود Image flicker (چشمک زدن تصویر) یا عدم وجود ان در تصویر را میتوان از روی وضح و سرعت نمایش تصویر تشخیص داد .فقدان سوسو زدن تصویر می تواند به خاطر دنبال کردن اجسام متحرک باشد که این می تواند مساله مهمی برای ورزش و بازی های ویدئویی باشد. این میتونه یکی از دلایل motion blur (تاری حرکت)، همراه با زمان پاسخ دهی باشد .

اهمیت Image Flicker >> چشمک زدن تصویر

برخی از تلویزیون ها از نور سوسو استفاده می کنند تا روشنایی تصاویر را با سرعت یا نور پس زمینه روشن یا خاموش کنند. این باعث می شود حرکت به علت تکثیر پس از جابجایی اشیاء کمتر صاف باشد . برخی از افرادی که به این تجربه حساس هستند ناراحت هستند و یک تلویزیون با خروجی نور مداوم را ترجیح می دهند.

اکثر مردم به Image Flicker (سوسو زدن) حساس نیستند و می توانند از آن برای کمک به بهبود وضوح حرکات سریع مثل تصاویر نشان داده شده در زیر استفاده کنند. این امر می تواند برای ورزش و بازی های ویدئویی به خاطر وجود حرکات سریع در ان ها مفید باشد. با فیلم ها و تلویزیون های معمولی، نرخ فریم پایین و سرعت شاتر آهسته دوربین به این معنی است که ویدئو اغلب شامل میزان قابل توجهی از تاری بصری است، که نمی تواند از طریق سوسو زدن بهبود یابد.

Image Flicker

هر دو تصویر بالا از تلویزیون سونی X7500D است . شما می توانید ببینید که تصویر با سوسو زدن به دلیل نور پس زمینه خاموش به طور قابل توجهی تیره تر است. مقدار Image Flicker (سوسو زدن) که برای یک فرد قابل قبول خواهد بود، ذهنی است و برخی افراد نسبت به دیگران بسیار حساس تر هستند.

ایجاد فریم های سیاه BLACK FRAME INSERTION

ایجاد فریم های سیاه به چه معنی است ؟ گزینه ای برای چرخش صفحه بین فریم ها.

این مورد چه زمانی اهمیت دارد ؟ فلیکر در هنگام مشاهده محتوای ۶۰ فریم در ثانیه مثل (ورزش، بازی های ویدئویی) برای کاهش تاری مفید است.

برای تست ورودی فریم سیاه ، تلویزیون باید گزینه ای برای معرفی فریم های سیاه بیشتر به یک منبع ۶۰ فریم در ثانیه داشته باشد.  تلویزیون که در هنگام استفاده از تنظیمات کالیبراسیون ما سوسو نمی زند، حتی زمانی که نور پس زمینه کم است، نیاز به یک گزینه برای اضافه کردن سوسو زدن به تصویب این آزمون است. برای داشتن Image Flicker سوسو زدن ، تلویزیون باید بتواند این فرکانس نور پس زمینه را کاهش دهد. این در اسیلوسکوپ (تست نوردهی بک لایت) نور پس زمینه به عنوان یک تغییر در الگو قابل مشاهده است.

Image Flicker

فرکانس ورودی فریم های سیاه

معنی : کمترین فرکانس ممکن از الگوی نوردهی یا سوسو زدن

این مورد چه زمانی اهمیت دارد ؟ تاری ردیابی چشم را کاهش می دهد در زمان تماشای ورزش و بازی های ویدئویی .

بیشتر بخوانید:تاری تصویر در تلویزیون چیست و چه زمانی اهمیت دارد ؟

فرکانس ورودی سیاه و سفید پایین ترین فرکانس سوسو زدن ممکن در تلویزیون برای یک ورودی ۶۰Hz است. فرکانس های ورودی سیاه و سفید یک موج قوی تر و قابل انعطاف تر نشان میدهد که کمک میکند تا تاری حرکت قابل مشاهده کاهش یابد. تلویزیون های با بهترین عملکرد می توانند فرکانس سوسو زدن را با سرعت مشابه با منبع اصلی مطابقت دهند.

Image Flicker

حالت BFI در حالت بازی GAME MODE

معنی : گزینه ای برای قرار دادن فریم های سیاه هنگامی که در بهترین تنظیمات مناسب برای بازی

این مورد چه زمانی اهمیت دارد ؟ کاهش تاری قابل مشاهده برای چشم در بازی های ویدئویی

در بعضی از تلویزیون ها، در حالت های با تاخیر ورودی کم که برای گیمینگ بهترین هستند، فریم های سیاه را غرفعال میکند و این ویژگی میتونه برای کاهش تاری قابل مشاهده با چشم در بازی های ویدیویی مفید باشه و بنابراین ما ازمایش کردیم که ایا این ویژگی قابل فعال کردن هست یا خیر .

چگونه بهترین نتایج را بدست آوریم ؟

بعضی از تلویزیون ها وجود دارند که به شما امکان می دهد تا میزان سوسو زدن را با یک دکمه تنظیم کنید. اما بقیه دارای مقادیر از پیش تعیین شده برای انتخاب در آن حدود، و یا یک گزینه واحد برای افزایش مقدار سوسو زدن را دارا هستند. برای حداقل تاری حرکت، تنظیم حداکثر فلیکر را انتخاب کنید. اگر شما یک تصویر صاف تر را با تاری بیشتری ترجیح می دهید، سپس ویژگی BFI را غیرفعال کنید.

برای اکثر تلویزیون هایی که فلیکر تصویر را پشتیبانی می کنند، تنظیمات زیر را تنظیم کنید :

سامسونگ : برید به Menu منو > Picture (تصویر) > برید به Picture Options (گزینه های تصویر) ، تنظیم “خودکار حرکت پلاس” را به Custom (سفارشی) و انتخاب کنید گزینه “Clear Motion LED”.

سونی : برید به Menu منو > Picture adjustments (تنظیمات تصویر) > Advanced settings تنظیمات پیشرفته > برید به Motion حرکت ، ‘Motionflow’ را فعال کنید و Clearness را انتخاب کنید. در برخی از تلویزیون سونی این گزینه در مکان دیگری قرار دارد. به منو Menu > تصویر Picture > تنظیمات پیشرفته بروید و “LED Motion Mode” را تنظیم کنید.

کاهش نور پس زمینه بر روی تلویزیون هایی که از نوردهی PWM استفاده می کنند، میزان نوردهی را افزایش می دهد، به عنوان نور پس زمینه زمان بیشتری را صرف می کند تا نوردهی متوسط ​​را کاهش دهد. افزایش “نور پس زمینه” اغلب میزان سوسو زدن را کاهش می دهد.

رفع سریع Flickering یا سوسو زدن 

برای رفع سریع و به موقع سوسو زدن تلویزیون باید این اقدامات را انجام داد:

۱- تلویزیون را خاموش کنید و سپس دوباره روشن نمایید تا تلویزیون مجدداً تنظیم شود.

۲-برای تنظیم مجدد، تلویزیون را از POWER OUTLET به مدت ۵ دقیقه جدا کنید.

۳-اتصالات کابل های تلویزیون را بررسی کنید.

۴-غیرفعال کردن ویژگی های ENERGY EFFICIENT در TV MENU.

۵-بررسی کنید که آیا یک COMPONENT اشتباه در تلویزیون وصل شده است یا خیر.

۶-منبع ورودی را تغییر دهید تا ببینید تلویزیون با یک قطعه همراه است یا خیر.

تنظیمات مربوطه

نرخ فریم منبع نیز تأثیر قابل توجهی در میزان تاری دید دارد. هنگامی که یک فریم برای زمان بیشتری نمایش داده می شود، میزان تاری از حرکت گذشته چشم افزایش می یابد. هنگامی که یک فریم برای زمان بیشتری نمایش داده می شود، میزان تاری از حرکت گذشته چشم در حال افزایش است.

تنظیم میزان نور پس زمینه برخی از تلویزیون ها به دلیل ضعف PWM، فلیکر تصویر را تحت تاثیر قرار می دهد. در این تلویزیون ها نور پس زمینه را کاهش می دهد تا روشن ترین تصاویر را تولید کند و افزایش نور پس زمینه باعث حرکت بیشتر خواهد شد.

نتیجه 

فریم هایی که بر روی یک تلویزیون برای مدت زمان طولانی نمایش داده می شوند به لطف تصویر پیوسته، صافی حرکت را افزایش می دهد، اما همچنین باعث می شود حرکت به دلیل تاری دید ردیابی شود. این می تواند برای طرفداران ورزش و یا بازیگران آزار دهنده باشد، بنابراین برخی از تلویزیون ها گزینه ای دارند برای وارد کردن فریم های سیاه که وضوح حرکت را افزایش می دهد. برای به دست آوردن بهترین نتایج از تلویزیون خود، تنظیم نور پس زمینه را بسته به اولویت و نوع محتوای خود تنظیم کنید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.