ارورهای لباسشویی بوش

بررسی تمام ارورهای لباسشویی بوش +راهکار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

نمایش ارور یا همان کد خطاها، یکی از مهمترین قابلیت‌های لباسشویی بوش است. چرا که به کمک آن می‌توان خیلی راحت ایرادات لباسشویی را تشخیص داد. در واقع کد خطاها زمانی نشان داده می‌شوند که یکی از قطعات دستگاه دچار مشکل شده باشد. برخی از این ارورها را می‌توان به سادگی و بدون ابزار خاصی برطرف کرد. اما بسیاری از کد خطاهای این دستگاه باید توسط تکنسین مورد بررسی قرار بگیرید. در این نوشته از هوم کارا قصد داریم ارورهای لباسشویی بوش و نحوه رفع آن‌ها را با شما به اشتراک بگذاریم.

مقاله: تعمیرات لباسشویی بوش در تهران

آشنایی با ارورهای لباسشویی بوش و نحوه برطرف کردن آن‌ها

ارورهای لباسشویی بوش در همه سری‌ها با حروف انگلیسی F و E به همراه اعداد نشان داده می‌شوند. در ادامه کد خطاهای این دستگاه را توضیح خواهیم داد تا چنانچه یکی از آن‌ها بر روی نمایشگر ظاهر شد، بتوانید اقدامات لازم و ضروری را انجام دهید.

کد خطا E16 و F16 در لباسشویی بوش

این ارور زمانی نمایش داده می‌شود که لباسشویی تشخیص دهد درب دستگاه باز است. هنگام مشاهده این کد خطا، ابتدا درب دستگاه را بررسی کنید تا باز نباشد. اما اگر درب بسته بود، احتمال دارد میکروسوئیچ خراب شده باشد. البته گاهی مواقع خراب شدن برد الکترونیکی نیز باعث به وجود آمدن این مشکل می‌شود.

کدخطای e17 لباسشویی بوش

کد خطا E17 و F17 لباسشویی Bosch

یکی دیگر از ارورهای ماشین لباسشویی بوش، E17 یا F17 است. در صورتی که آبگیری بیش از اندازه طولانی شود، این کد خطا را مشاهده خواهید کرد. برای رفع این مساله باید کارهای زیر را انجام دهید.

 • از قطع نبودن آب ساختمان اطمینان حاصل کنید.
 • شیلنگ ورودی آب را بررسی کنید تا دچار گرفتگی نشده باشد.
 • اگر موارد بالا مشکلی نداشت، احتمال دارد خرابی از شیر برقی، هیدروستات یا برد الکترونیکی باشد.

ارور f18 لباسشویی بوش

کد خطا E18 و F18 در لباسشویی بوش

در صورتی که مشکلی در تخلیه آب لباسشویی به وجود آمده باشد، این دو ارور در نمایشگر ظاهر می‌شوند. از مهمترین دلایل نمایش این خطا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مسدود شدن شیلنگ تخلیه
 • گرفتگی فیلتر
 • خراب شدن پمپ تخلیه
 • وجود ایراد در برد الکترونیکی

مقاله: ارور F18 لباسشویی بوش (ارور E18) | از دلایل تا…

کد خطا E19 و F19 در ماشین لباسشویی Bosch

از دیگر ارورهای لباسشویی بوش، E19 و F19 است. این ارور زمانی که گرم شدن آب داخل دیگ بیش از اندازه طول بکشد، به نمایش در می‌آید. خراب شدن المنت و سنسور از مهمترین دلایل بروز این کد خطا هستند. برای رفع مساله ابتدا باید این قطعات بررسی شده و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض شوند.

کدخطای f18 ماشین لباسشویی bosch

کد خطا E20 و F20 در لباسشویی بوش

این دو ارور نیز مانند مورد قبلی زمانی نشان داده می‌شوند که گرم شدن آب داخل مخزن طولانی شود.

ارور E23 و F23 لباسشویی Bosch

این دو کد خطا نیز جزو ارورهای لباسشویی بوش هستند و زمانی که مشکلی در آبگیری دستگاه به وجود بیاید، نمایش داده می‌شوند. در این شرایط باید شیلنگ ورودی آب، فشار آب ساختمان، شیر برقی و برد الکترونیکی را به طور دقیق بررسی نمایید.

مقاله: ارور f23 لباسشویی بوش

کدخطای e25 ماشین لباسشویی بوش

ارور E25 و F25 لباسشویی بوش

برخی از مدل‌های لباسشویی Bosch دارای سنسوری به نام سنسور کف یا آکوا استاپ هستند که وظیفه تشخیص میزان آب موجود در کف دستگاه و کثیفی آن را بر عهده دارد. هنگامی که این سنسور خراب شود، کد خطا E25 و F25 نمایش داده می‌شوند.

ارور E26 و F26 ماشین لباسشویی Bosch

هیدرواستات یکی از قطعات مهم در لباسشویی است که با تشخیص میزان آب موجود در دیگ از سرازیر شدن آن جلوگیری می‌کند. هنگامی که مشکلی برای این قطعه به وجود بیاید، ارورهای E26 و F26 در ماشین لباسشویی بوش به نمایش در می‌آیند. البته اگر مشکل از هیدرواستات نباشد، باید برد الکترونیکی را بررسی کنید.

ارور E27 و F27 در لباسشویی بوش

این دو ارور نیز مانند کد خطای قبلی نشان‌دهنده خرابی هیدرواستات هستند.

ارور E28 و F28 در ماشین لباسشویی Bosch

در صورتی که سنسور Flow به هر دلیلی خراب شده باشد، این ارورها بر روی صفحه نمایشگر ظاهر می‌شوند. برای رفع این کد خطا باید سنسور را تعویض کنید.

کد خطا E29 و F29 در لباسشویی بوش

عدم آبگیری صحیح و وارد نشدن آب به دیگ در برخی از مدل‌های لباسشویی بوش باعث نمایش این کد خطا می‌شود. وجود ایراد در شیر برقی یا شیلنگ تخلیه از مهمترین دلایل بروز ارورهای E29 و F29 هستند.

کد خطا E31 و F31 در لباسشویی Bosch

یکی دیگر از ارورهای ماشین لباسشویی بوش که در برخی از مدل‌ها و سری‌ها رخ می‌دهد، E31 و F31 است. این کد خطا از وجود ایراد در سیستم تخلیه دستگاه حکایت دارد که باید پمپ تخلیه، شیلنگ و فیلتر تخلیه را بررسی نمایید.

ارور e32 لباسشویی بوش

کد خطا E32 و F32 لباسشویی بوش

اگر لباس‌هایی که در دستگاه قرار دادید توازن نداشته باشند، این ارورها به نمایش درمی‌آیند. همچنین اگر میزان لباس‌ها خیلی کم یا بیش از اندازه باشد، امکان دارد با این کد خطاها مواجه شوید. برای رفع این مساله، لباس‌ها را از داخل دیگ خارج کرده و گره‌های ایجاد شده در آن‌ها را باز نمایید. همچنین با توجه به ظرفیت دستگاه در آن لباس قرار دهید.

کد خطا E34 و F34 لباسشویی Bosch

این دو ارور نشان دهنده خرابی میکروسوئیچ درب لباسشویی هستند. بنابراین باید قطعه را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض نمایید.

کد خطا E35 و F35 در ماشین لباسشویی بوش

از دیگر ارورهای لباسشویی بوش، کد خطاهای E35 و F35 هستند که به خاطر خرابی درب نمایش داده می‌شوند. از مهمترین دلایل بروز این کد خطا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • خرابی زبانه قفل درب
 • خرابی میکروسوئیچ
 • پاره شدن لاستیک دور درب
 • گیر کردن اشیا خارجی بین درب
 • خرابی برد الکترونیکی ( جهت کسب اطلاعات بیشتر رجوع شود به مقاله: تعمیر برد لباسشویی بوش | هزینه+علائم+مراحل)
 • قطع شدن اتصالات و سیم پیچی‌ها

کد خطا E36 و F36 لباسشویی بوش

اگر میکروسوئیچ درب خراب شده باشد این ارور نمایش داده می‌شود که معمولا با تعویض قطعه مشکل برطرف خواهد شد. در غیر اینصورت باید برد الکترونیکی را بررسی نمایید

کد خطاهای E37، F37، E38 و F38 لباسشویی Bosch

این چهار کد خطا از ارورهای لباسشویی بوش، نشان‌دهنده وجود خرابی در سنسور حرارتی یا NTC هستند. این سنسور وظیفه تشخیص دمای آب را بر عهده داشته و فرمان روشن و خاموش شدن هیتر را صادر می‌کند.

ارور E4 و F4 ماشین لباسشویی بوش

این ارور به خاطر خرابی سنسور دما نشان داده می‌شود و برای رفع آن باید سنسور را تعویض کنید.

ارور E48 و F48 لباسشویی Bosch

یکی از بدترین ارورهای لباسشویی بوش، این دو کد خطا هستند که موقع خرابی موتور نمایش داده می‌شوند. در این شرایط باید از یک فرد متخصص بخواهید موتور و وضعیت ولتاژ آن را به طور دقیق بررسی کند.

ارور E49 و F48 لباسشویی بوش

اگر ولتاژ دستگاه بیش از اندازه شود، کد خطاهای E29 و F29 به نمایش درمی‌آیند. برای جلوگیری از بروز این‌چنین مشکلاتی، بهتر است از محافظ برق استفاده نمایید.

ارور E50 و F50 در لباسشویی Bosch

این کد خطاها نیز نشان‌دهنده خرابی موتور دستگاه هستند. هنگام مشاهده این ارور، فورا دستگاه را از برق جدا کرده و از یک متخصص کمک بگیرید.

کد خطا E51 و F51 لباسشویی بوش

این دو کد خطا از مهمترین ارورهای لباسشویی بوش هستند که زمان خراب شدن برد الکترونیکی نمایش داده می‌شوند. بررسی و تعمیر این مساله نیاز به تخصص بالایی دارد و باید از افراد باتجربه کمک بگیرید.

hv,v gfhsa,dd f,a

کد خطا E57 و F57 ماشین لباسشویی Bosch

اگر اختلال و خرابی در برد الکترونیکی وجود داشته باشد، این ارورها نمایش داده می‌شوند. در این مواقع باید ولتاژ ترمینال ورودی برد بررسی شود.

کد خطا E58 و F58 لباسشویی بوش

وجود ایراد در سیم کشی موتور، استاتور و تاخو از مهمترین دلایل نمایش این کد خطا هستند. در این شرایط باید از افراد متخصص کمک بگیرید.

کد خطا E59 و F59 لباسشویی Bosch

از دیگر ارورهای ماشین لباسشویی بوش، کد خطاهای E59 و F59 هستند که به خرابی برد الکترونیکی اشاره می‌کنند.

کد خطا E60 و F60 لباسشویی بوش

در صورتی که سنسور جریان آب ورودی و کف دیگ خراب شده باشند، این ارورها نمایش داده می‌شوند. در این مواقع باید سنسورها را بررسی و تعویض نمایید.

کد خطا E61 و F61 لباسشویی Bosch

این کد خطاها نشان‌دهنده خرابی قفل درب هستند. برای رفع آن، ابتدا باید درب را بررسی کرده و در صورت نیاز میکروسوئیچ را تعویض کنید.

ارور e63 لباسشویی بوش

کد خطا E63، F63، E67 و F67 لباسشویی بوش

اگر این کد خطاها را بر روی دستگاه مشاهده کردید، باید نسبت به تعمیر آی‌سی اقدام کنید.

کد خطا Apdate Error ماشین لباسشویی Bosch

این ارور زمانی نشان داده می‌شود که برد الکترونیکی دستگاه خراب شده باشد. برای برطرف کردن آن باید برد باز شده و مدارات آن بررسی شوند.

ارور Tap Closed لباسشویی بوش

در صورت عدم ورود آب به داخل دیگ، این کد خطا نمایش داده می‌شود. در این شرایط باید شیر آب، شیلنگ و شیر برقی را بررسی نمایید.

مقاله: تعمیر شیر برقی لباسشویی بوش

ارور No DrainPump

از دیگر ارورهای لباسشویی بوش، خطای مربوط به تخلیه نشدن آب دستگاه است. در این مواقع، مسیر فاضلاب، شیلنگ تخلیه و پمپ تخلیه را بررسی کنید.

ارور Child lock active لباسشویی Bosch

یکی از قابلیت‌هایی که در لباسشویی‌های بوش وجود دارد، قفل کودک است. هنگامی که این ویژگی فعال باشد، هیچیک از دکمه‌های دستگاه کار نمی‌کند و در نتیجه خطری برای کودکان نخواهد داشت. این ارور هیچ ایرادی را در دستگاه نشان نمی‌دهد و فقط کافی است قفل کودک را غیرفعال کنید. برای اینکار دکمه Start را به مدت ۳ ثانیه نگه دارید.

برای رفع ارورهای لباسشویی بوش چه کاری انجام دهیم؟

اگر ارورهای نمایش داده شده در این دستگاه مربوط به برد الکترونیکی، موتور و سنسورها بودند، دستگاه را خاموش کرده و از یک فرد متخصص کمک بگیرید. اما اگر کد خطا به تخلیه نشدن آب دستگاه یا عدم ورود آب به داخل دیگ و… ربط داشت، خودتان می‌توانید مسیر تخلیه یا ورود آب به دستگاه را بررسی کنید. اما در صورتی که مشکل برطرف نشد، بازهم باید از یک تکنسین بخواهید دستگاه را بررسی کند.

در این نوشته سعی کردیم ارورهای لباسشویی بوش را به طور کامل با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم. چنانچه برای برطرف کردن هر یک از این موارد نیاز به کمک داشتید، با کارشناسان هوم کارا تماس بگیرید تا در سریع‌ترین زمان ممکن تکنسین را به محل اعزام کنند.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.