تعمیر هیت پمپ ظرفشویی بوش

تعمیر هیت پمپ ظرفشویی بوش (قدم به قدم)

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

ماشین ظرفشویی در دنیای امروزی یکی از وسایل پر کاربرد در هر خانه‌ای محسوب می‌شود. به همین علت لازم است که این دستگاه را از بهترین برندها تهیه کنید. اما این مورد تضمین قطعی و صد در صدی برای آسیب ندیدن قطعات نیست. این صحیح است که برند بوش یکی از بهترین شرکت‌ها در زمینه تولید و ساخت لوازم خانگی از جمله ماشین ظرفشویی است اما حتی در ماشین‌های این برند هم می‌توان شاهد خرابی قطعات بود. به همین جهت، این مقاله را به توضیحاتی درمورد خرابی و تعمیر هیت پمپ ظرفشویی بوش اختصاص دادیم.

مقاله تعمیر ظرفشویی بوش در تهران و سایر شهرها

اطلاعاتی در مورد هیت پمپ

قبل از اینکه درمورد تعمیر هیت پمپ ظرفشویی بوش صحبت کنیم لازم است از وظایف این قطعه اطلاعاتی را بدست آوریم. هیت پمپ در بسیاری از محصولات بوش وجود دارد که یکی از آن‌ها ماشین ظرفشویی است. این قطعه دارای ۳ قسمت به نام‌های سنسور حرارتی، المنت و موتور می‌باشد که به یکدیگر متصل هستند.

مقاله نمایندگی تعمیر ظرفشویی بوش در کرج

المنت هیت پمپ

المنت هیت پمپ دارای تکنولوژی پیشرفته‌ای است که توانایی گرم کردن آب در مدت زمان کم را دارد. این کار باعث می‌شود مصرف انرژی برق ظرفشویی کاهش پیدا کند. اگر المنت دچار خرابی شده باشد ماشین ظرفشویی بوش به شکل زیر متوجه خواهد شد و آن را اعلام می‌کند.

  • ابتدا برد اصلی سیگنالی برای هیتر ارسال خواهد کرد که شروع به گرم کردن آب کند. بعد از چند دقیقه ماشین میزان دمای آب را مورد سنجش قرار می‌دهد. اگر دمای آب تغییری نکرده باشد یک پیام اخطار به برد ارسال کرده و خبر خرابی هیت پمپ را می‌دهد که در اینجا پنل مدیریتی اخطار E09 را نمایش خواهد داد.

مقاله علت خرابی المنت ظرفشویی | آیا خودمان می‌توانیم آن را تعمیر کنیم؟

رفع خرابی هیت پمپ ظرفشویی بوش

ارور نشان‌دهنده تعمیر هیت پمپ ظرفشویی بوش چیست؟

ظرفشویی بوش دارای صفحه نمایشی بسیار دقیق است که در صورت بروز مشکل در قسمت‌های گوناگون، ارورهای خاصی را نشان خواهد داد. اگر در این وسیله با ارور E09 مواجه شدید، قطعه هیت پمپ آن دچار ایراد شده است و نیاز به تعمیر دارد.

مقاله ارور E09 ظرفشویی بوش {بررسی دلایل +راهکار}

علایم و دلایل خرابی و تعمیر هیت پمپ ماشین ظرفشویی بوش

از علائمی که نشان دهده خرابی این قطعه خواهد بود، می‌توان به جمع شدن و تخلیه نشدن آب درون ظرفشویی بوش و همچنین خشک نشدن ظروف اشاره کرد.

از جمله دلایلی هم که سبب خرابی و در نتیجه تعمیر این قطعه می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱. نوسانات برق

از دلایل اصلی خرابی هیت پمپ ظرفشویی بوش، نوسانات برق است. منظور از این نوسانات که به دستگاه آسیب می‌زند، کم یا زیاد شدن ولتاژ و مقدار برق ورودی به ماشین است. شما برای جلوگیری از این حالت می‌توانید از محافظ‌هایی که مناسب برای این دستگاه‌ها هستند استفاده کنید. همچنین با استفاده از استابلایزر می‌توانید نتیجه بهتری را بدست آورید. این وسیله در کنار محافظت از لباسشویی از دیگر لوازم الکترونیکی نیز محافظت خواهد کرد.

سوکت ظرفشویی بوش

۲. خراب بودن سوکت‌ها

گاهی اوقات ارور E09 به معنی خرابی المنت هیت پمپ نیست. همانطور که گفتیم این قطعه دارای ۳ بخش است و در برخی از مواقع، علت ایجاد مشکل از سمت سوکت ها است. ممکن است سوکت‌های سر اتصالات محکم نباشند. این اتفاق مخصوصا اگر در قسمت سری و روی المنت باشد، باعث خواهد شد که برق به راحتی منتقل نشود و حتی دچار قطعی برق درون دستگاه شود. به همین علت در قدم اول بهتر است بررسی کنید که سوکت‌ها در جای خود محکم باشند.

۳. عدم جرم گیری به موقع

پس از مدتی استفاده به صورت تدریجی جرم آب روی قطعاتی از ظرفشویی مخصوصا بر روی المنت و اطراف آن قرار خواهد گرفت. در این حالت این قطعه نمی‌تواند مانند حالت عادی آب را گرم کند و به دمای مناسب برساند و در نتیجه دستگاه برای افزایش دمای آب مصرفی خود به اجبار آمپر بیشتری از برق می‌کشد که این امر بعد از چند بار تکرار سبب سوختن المنت هیت پمپ ماشین ظرفشویی بوش خواهد شد.

۴. نشتی دادن آب

خارج شدن آب از کف ماشین و نشت پیدا کردن آن به بیرون منجر به سوختگی المنت هیت پمپ خواهد شد. هر زمان که در بخشی از این قطعه اثرات زنگ زدگی مشاهده کردید باید علت نشتی آب را پیدا کرده و نسبت به رفع آن اقدام نمایید. برای چک کردن این مورد باید بدنه دستگاه را باز کرده و در زمان کار کردن آن را بررسی کنید. به این دلیل باید آن را در هنگام کار کردن بررسی نمایید که دقیق و به موقع راه نشتی را پیدا کنید و نسبت به مسدود کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید. برای انجام این کار بهتر است از فرد کار بلد کمک بگیرید که این فرد را در تیم هوم کارا پیدا خواهید کرد.

۵- عدم استفاده مداوم از ظرفشویی بوش

از دیگر دلایلی که باعث تعمیر هیت پمپ ظرفشویی بوش خواهد شد، عدم استفاده مداوم از این دستگاه است. اگر از این ماشین‌ها کم استفاده کنید به علت ثابت ماندن آب در قسمت‌هایی مانند المنت دچار جرم گرفتگی خواهد شد و در نتیجه به عملکرد آن آسیب خواهد رساند. به همین خاطر بهتر است که از این نوع ماشین به صورت مداوم استفاده نمایید. اگر برای مدت طولانی قصد ندارید از آن استفاده کنید، مخزن نمک و آبی که داخل پمپ وجود دارد را حتما تخلیه کنید تا باعث آسیب رسیدن به دستگاه نشود.

نحوه تعویض و تعمیر هیت پمپ ظرفشویی بوش

برای تعویض و تعمیر هیت پمپ ظرفشویی بوش باید طبق مواردی که در زیر به آن‌ها اشاره کردیم عمل کنید.

  1. ابتدا درب‌های جلوی ظرفشویی بوش را باز کرده، سپس پنل را باز نمایید. برای باز کردن پنل باید دو خار که در زیر آن وجود دارد را آزاد کنید و بعد نگه‌دارنده‌ها را خارج کنید.
  2. پنل فلزی دارای دو پیچ است که باید باز شوند تا پمپ تخلیه و سیم کشی مربوط به آن قابل مشاهده شود.
  3. حالا باید پمپ تخلیه باز شود. برای این کار سوکت‌های آن را درآورید.
  4. در اینجا یک خار نگه‌دارنده خواهید دید. آن را با انگشت نگه دارید، پمپ را بچرخانید و آن را خارج کنید.
  5. پس از خارج شدن قطعه معیوب، هیت پمپ جدید را در جای خود گذاشته و آن را چرخانده تا به طور کامل و درست در جای خود قرار بگیرد.
  6. حالا باید سوکت‌های پمپ تخلیه را به هیت متصل کرده و سیم‌های آن را مرتب کنید.
  7. در این مرحله باید پنل فلزی را در جای خود قرار داده و پیچ‌های آن را محکم کنید. پایه‌های نگه‌دارنده و پنل پایینی را هم سر جای خود بگذارید.
  8. در انتها صفحه بالایی ظرفشویی را گذاشته و پیچ‌های آن را ببندید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.