علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

۸ تا از علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

با پیشرفت تکنولوژی، ماشین‌های لباسشویی به عنوان یکی از لوازمی که باعث راحتی و آسایش زندگی انسان شده‌اند، شناخته می‌شوند. این لوازم در اکثر منازل و آشپزخانه‌ها یافت می‌شوند و در انواع و حجم‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند تا نیاز مردم را برآورده کنند. با این حال، قیمت بالای این لوازم سبب شده تا نگهداری آن‌ها بسیار اهمیت پیدا کند. یکی از قطعات مهم ماشین‌های لباسشویی، موتور آن‌ها است. در صورتی که موتور دستگاه دچار خرابی و اختلال شود، هزینه زیادی را برای تعمیر به افراد تحمیل می‌کند. در ادامه این مطلب قصد داریم درباره علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی اطلاعاتی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

* تعمیر لباسشویی ال جی در منزل *

علائم نیم سوز شدن ماشین لباسشویی

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث سوختن یا نیم سوز شدن ماشین‌های لباسشویی می‌شود. برای اینکه بتوان این علائم را تشخیص داد باید از مهارت و تجارب یک تکنسین ماهر استفاده کرد. لازم است بدانید که معمولا علائم سوختن و نیم سوز شدن اکثر ماشین‌های لباسشویی مشترک است. در نتیجه بهتر است هر یک از علائم زیر را در ماشین لباسشویی خود دیدید، فوراً با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

* تعمیر ماشین لباسشویی بوش *

۱- کاهش کارایی و عملکرد ماشین لباسشویی

برای این که بتوان کارایی و عملکرد ماشین لباسشویی را بررسی کرد، ابتدا باید چند بار از آن استفاده کنید. اگر تغییری در نحوه شستشوی ماشین احساس کردید، بهتر است برای تعمیر آن هرچه سریع‌تر اقدام کنید زیرا امکان خرابی اجزای مهم دستگاه مانند موتور آن وجود دارد.

در صورتی که ماشین لباسشویی شما مانند گذشته کار نکرد، می‌توانید به موارد زیر توجه کنید.

  • بررسی شیر آب: ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که شیر آب به درستی وصل شده است و از هرگونه خرابی در آن جلوگیری شده است.
  • بررسی درب ماشین لباسشویی: باید مطمئن شوید که درب دستگاه به درستی بسته شده است و هیچ گونه خرابی در آن وجود ندارد.
  • بررسی دکمه شروع: باید مطمئن شوید که دکمه شروع به درستی کار می‌کند.
  • بررسی موتور: در صورتی که ماشین لباسشویی هنگام روشن کردن کار نمی‌کند، ممکن است موتور دستگاه دچار خرابی شده باشد.

* تعمیر لباسشویی بوش در تهران *

۲-عدم خشک شدن کامل لباس‌ها پس از اتمام دوره شستشو

یکی از علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی، عدم خشک شدن کامل لباس‌ها است. با چرخش موتورها با سرعت بالا، دیگ ماشین لباسشویی چرخیده و لباس‌ها درون آن خشک‌ می‌شوند. اگر پس از مرحله آبکشی، لباس‌ها هنوز مرطوب باقی مانده باشند، ممکن است موتور دستگاه نیم سوز شده باشد. در صورت مرطوب بودن بیش از حد محیط بعد از مرحله آبکشی، بهتر است موتور دستگاه را از لحاظ نیم سوز بودن بررسی کنید. باید به طور دوره‌ای و منظم ماشین لباسشویی خود را بررسی و تمیز کنید و در صورت لزوم، تعمیرات لازم را انجام دهید تا عملکرد بهینه دستگاه حفظ شود.

* علت خشک نکردن ماشین لباسشویی | کار نکردن خشک کن لباسشویی *

۳-عدم چرخش مخزن ماشین لباسشویی

یکی از مشکلاتی که ممکن است در ماشین لباسشویی شما پیش آید، عدم چرخش مخزن دستگاه است. در واقع، فرآیند شستشو در ماشین لباسشویی با شستشوی لباس‌ها شروع شده و پس از آن، آب داخل مخزن تخلیه می‌شود. در مرحله بعد، موتور با سرعت بالا شروع به چرخیدن می‌کند و مرحله آبکشی شروع می‌شود. در صورتی که دو مرحله اول با موفقیت انجام شده و علامت آبکشی روی صفحه دیجیتال دستگاه مشاهده می‌شود، اما دیگ ماشین لباسشویی نمی‌چرخد، احتمالاً موتور دستگاه نیم سوز شده است و عمر زیادی از آن باقی نمانده است.

برای جلوگیری از این نوع مشکلات، بهتر است ماشین لباسشویی خود را به طور دوره‌ای و منظم بررسی کرده و از سرویس دوره‌ای و تعمیرات منظم آن استفاده کنید. همچنین، باید به دستورالعمل‌های مربوط به استفاده و نگهداری ماشین لباسشویی توجه کنید و از آب و مواد شوینده مناسب استفاده کنید.

* تست قطعات ماشین لباسشویی | بررسی تمام قطعه‌ها *

۴- بوی سوختگی از ماشین لباسشویی

بوی سوختگی از ماشین لباسشویی به عنوان یکی از علائم نیم سوز شدن موتور است. ممکن است به دلیل حجم زیاد لباس‌ها و سنگین شدن دیگ، فشار زیادی به موتور وارد شود. این فشار زیاد می‌تواند باعث آسیب به موتور شود و در نتیجه، بوی سوختگی احساس شود.

برای جلوگیری از نیم سوز شدن موتور و بوی سوختگی، بهتر است حتماً حداکثر حجم مجاز لباس‌ها را رعایت کنید و دیگ ماشین لباسشویی را به صورت دور‌ه‌ای بررسی و سرویس دهی کنید. در صورت استشمام بوی سوختگی، بهتر است فوراً ماشین لباسشویی را خاموش کرده و به تعمیرکار مجرب مراجعه کنید تا مشکل را بررسی و رفع کند.

* تعمیر لباسشویی ال جی در مشهد *

۵- آبگیری ناقص لباس‎‌ها، یکی از علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی

اگر مشاهده کردید که ماشین لباسشویی شما عملیات شستشو را به درستی انجام داده است، اما با شروع فرآیند آبگیری متوقف می‌شود یا در حین آن فعالیت دستگاه متوقف می‌شود، دو دلیل احتمالی برای این مشکل وجود دارد.

  • دلیل اول می‌تواند سنگین شدن بیش از حد مخزن ماشین لباسشویی با لباس‌ها باشد که باعث می‌شود دیگ ماشین دچار فشار زیادی شود و فعالیت آبگیری متوقف شود.
  • دلیل دوم می‌تواند نیم سوز شدن موتور لباسشویی باشد که باعث می‌شود آبگیری به درستی انجام نشود و در نتیجه فعالیت دستگاه متوقف شود.

* تعمیر لباسشویی ال جی در کرج *

۶- عدم چرخش کامل موتور

یکی از علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی، عدم چرخش کامل موتور است. اگر موتور ماشین لباسشویی نیمه‌ چرخش دارد و توان کافی برای چرخاندن مخزن را ندارد، ممکن است موتور دچار مشکل شده باشد.

در صورت مشاهده این مشکل، باید توجه داشت که برنامه شستشوی ماشین روی حالت لباس‌های مجلسی نباشد. چرا که در این برنامه، دیگ برای آسیب‌ ندیدن لباس‌های حساس، مانند گهواره، نیمه‌ می‌چرخد. در صورت عدم تنظیم بر روی این برنامه، احتمال بعدی نیم‌ سوزی موتور است.

 * علت توقف یا خاموش شدن ناگهانی لباسشویی در حین کار+ پیشگیری *

۷- خاموش کردن ناگهانی ماشین لباسشویی

یکی دیگر از علائم نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی، خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی حین کار است. البته، خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی، دلایل مختلفی می‌تواند داشته باشد که مهم‌ترین آن، قطعاً نیم‌ سوز شدن موتور ماشین لباسشویی می‌باشد.

اگر ماشین لباسشویی شما برای چندین ساعت روشن بوده و بیش از حد بر روی موتور آن فشار وارد شود، فعالیت ماشین متوقف شده و درجا خاموش می‌شود. در این مواقع، موتور دستگاه شما به احتمال زیاد داغ شده و برای جلوگیری از وارد شدن آسیب‌های بیشتر به آن، سیستمی در لباسشویی فعال شده که فوراً دستگاه را خاموش می‌کند.

البته همان‌طور که اشاره کردیم، دلایل مختلفی می‌تواند علت این مشکل باشد، از جمله برق نامناسب، عیب در قطعات الکترونیکی، خرابی موتور، و… . در هر صورت، بهتر است در اولین فرصت و تا زمانی که می‌توانید، از ورود خسارات بیشتر به موتور جلوگیری کنید و سلامت آن را بررسی کنید.

* تعویض یا تعمیر لباسشویی؛ تصمیم درست چیست؟ *

۸- سر و صدا و تکان‌های شدید ماشین لباسشویی

سر و صدا و تکان‌های شدید در ماشین لباسشویی نیز می‌تواند از علائم نیم سوزی موتور باشد. موتور ماشین لباسشویی وظیفه دارد تا نیروی به وجود آمده را به وسیله درام به مخزن دستگاه منتقل کند. حال در صورتی که موتور لباسشویی با مشکل روبه‌رو شده‌ باشد و نیم سوز شود، این انتقال به خوبی صورت نمی‌گیرد و سر و صدای آزاردهنده‌ای از ماشین به گوش می‌رسد.

یکی از دلایل این مشکل، عدم سرویس‌های به موقع دستگاه می‌باشد که سبب می‌شود تا فشار زیادی بر روی موتور وارد شود و باعث ایجاد صدا و تکان‌های شدید در دستگاه شود. استفاده از ماشین لباسشویی با بار زیاد و بدون رعایت حداکثر حجم مجاز نیز می‌تواند باعث نیم سوزی موتور و ایجاد سروصدای آزاردهنده شود.

* تعمیر لباسشویی ال جی در تهران *

راه حل برای نیم سوز شدن ماشین لباسشویی

راه حل نهایی در صورت نیم سوز شدن موتور ماشین لباسشویی، ابتدا خاموش کردن دستگاه و جدا کردن آن از پریز است. در این حالت، باید به دلیل احتمال وارد شدن خسارت به قطعات دیگر، از کار کردن دستگاه با این شرایط خودداری کرد.

با توجه به اهمیت بالای موتور و هزینه‌ی زیاد تعمیر یا تعویض آن، پیشنهاد ما این است که در صورت عدم تخصص در این زمینه، حتماً با یک تکنسین ماهر تماس گرفته و از او کمک بگیرید. تعمیرکار قطعاً قبل از اقدام به تعمیر یا تعویض موتور، سلامت قطعه را بررسی خواهد کرد.

برای بررسی سلامت موتور، تعمیرکار می‌تواند آن را به یک منبع تغذیه دو ولتاژ وصل کرده و نحوه عملکرد آن را مشاهده کند. در صورتی که موتور یا سیم‌پیچی آن با مشکل مواجه شده‌ باشد، از خود واکنش نشان داده و تعمیرکار متوجه آن خواهد شد. در صورت نیم سوزی موتور، تعمیرکار می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا بهتر است موتور را تعمیر کند یا آن را تعویض کند.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.