۷ علت برق داشتن بدنه یخچال چیست؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

۷ علت برق داشتن بدنه یخچال چیست؟ برق داشتن بدنه یخچال یکی از رایج ترین مشکلاتی است که ممکن است برای انواع مدل های یخچال فریزر ایجاد شود. این مورد می تواند تا حدودی خطرناک نیز باشد که همین امر سبب می شود شما را به بررسی و رفع سریع آن ترغیب کند.

همانطور که می دانید یخچال فریزرها برای خنک کردن و نگهداری از مواد غذایی به برق متصل می شوند به همین دلیل گاهی اوقات ممکن است با لمس کردن بدنه ی آن ها برق خفیفی به بدنتان منتقل بشود. عواملی مانند خرابی دو شاخه برق یخچال معیوب شدن پریز برق، وجود نوسانات برق و… می تواند باعث ایجاد و بروز این مشکل گردند.

بیشتر بخوانید:تعمیر ظرفشویی بوش در تهران

ایجاد برق خفیف در بدنه ی یخچال فریزرها یکی از رایج ترین مشکلاتی است که کاربران زیادی با آن مواجه شده اند، از همین رو امروز در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که علت برق داشتن بدنه چیست و چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد.

 

چرا بدنه یخچال برق دارد؟

همانطور که در پاراگراف بالا بیان کردیم ممکن است گاهی اوقات هنگام استفاده از یخچال دچار برق گرفتگی خفیف و یا شوک شوید. دلایل زیاد و متنوعی باعث ایجاد برق خفیف در بدنه ی یخچال فریزر ها می شوند که در این قسمت از مقاله قصد داریم آنها را برایتان بیان کنیم تا اطلاعات جامع و کامل تری در این زمینه بدست آورید.

یخچال فریزر از هر نوع، مدل و یا برندی که باشد با مرور زمان ممکن دچار برخی مشکلات و عیب و ایرادات شود که برای کاربر خود مشکلات زیادی به بار خواهد آورد. بنابراین ممکن است که زمان بروز مشکل بتوانید دلیل را تشخیص داده و آن را سریعا برطرف کنید.

دلایل اصلی برق داشتن بدنه یخچال را می توانید در زیر بخوانید:

  • اتصالی کردن ترموستات یخچال
  • سوختن موتور یخچال
  • از بین رفتن عایق سیم کشی یخچال
  • اتصالی سرپیچ لامپ روشنایی با بدنه
  • معیوب بودن برد الکترونیکی
  • وصل نبودن ارت دو شاخه برق
  • کاهش رطوبت

در نهایت اگر شما هم جز کاربرانی هستید که با این مشکل مواجه شده اند، تا انتهای مقاله همراه ما باشید و مطالب را با دقت مطالعه کنید.

چرا بدنه یخچال برق دارد؟

۱. اتصالی کردن ترموستات یخچال

اولین علتی که می تواند دلیلی برای برق داشتن بدنه یخچال باشد، اتصالی کردن ترموستات یخچال فریزر است. ترموستات یکی از قطعات مهم و اساسی در دستگاه است که وظیفه دارد دمای داخل محفظه را اندازه گیری و این اطلاعات را به برد منتقل کند.

اگر سیم های ترموستات دچار اتصالی شوند به بدنه ترموستات برق وارد شده و در نهایت این برق به بدن یخچال منتقل می شود. در صورتی که مطمئن شدید که مشکل از سیم های ترموستات است باید برای برطرف کردن مشکل حتما با یک تعمیرکار کاربلد و ماهر تماس بگیرید و از او بخواهید تا در تعمیر و تعویض ترموستات به شما کمک کند.

۷ علت برق داشتن بدنه یخچال چیست؟

۲. سوختن موتور دلیلی برای برق داشتن بدنه یخچال

قطعا می دانید که موتور به بدنه یخچال متصل می باشد، به همین دلیل اگر این قطعه با مشکلاتی مانند سوختگی مواجه بشود در بدن یخچال برق خفیفی ایجاد خواهد شد. برای رفع این مشکل ابتدا دو شاخه ی یخچال را از پریز برق بیرون بیاورید. در مرحله ی بعدی رله استارت و اوورلود را از موتور جدا کرده و مجددا یخچال را به برق بزنید. در گام بعدی جریان برق را با استفاده از ولت متر یا فازمتر اندازه گیری نمایید. در صورتی که در بدنه یخچال هنوز برق خفیفی وجود داشت و موتور معیوب شده است، برای اطلاع از علت های خرابی موتور یخچال و همچنین برای تعمیر یا تعویض آن باید از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید.

 

۳. از بین رفتن عایق سیم کشی یخچال

در برخی از مواقع ممکن است به خاطر افزایش شدت جریان، جا به جایی، استهلاک و… عایق سیم کشی ها از بین بروند. در صورت بروز این مشکل هنگامی که رشته سیم ها با بدنه یخچال برورد کنند، جریان الکتریکی به بدن دستگاه منتقل می شود.

از همین رو با لمس کردن یخچال دچار برق گرفتگی خفیفی خواهی شد. برای رفع این مشکل باید یا یک تکنسین مجرب تماس بگیرید و از او بخواهید تا سیم هایی را که عایقشان از بین رفته از مدار یخچال جدا کند.

3. از بین رفتن عایق سیم کشی یخچال

۴. اتصالی سرپیچ لامپ روشنایی با بدنه

اگر سرپیچ لامپ روشنایی یخچال دچار اتصالی یا سوختگی شود، هنگام برخورد سیم های آن با بدنه دستگاه برق خفیفی ایجاد خواهد شد. برای برطرف کردن این مشکل باید ابتدا دو شاخه ی یخچال را از پریز برق بیرون بیاورید. در مرحله ی بعدی پیچ های لامپ را باز نمایید و لامپ روشنایی را جدا کنید. در گام بعدی پیچ های سرپیچ را باز کرده و در نهایت سرپیچ جدید را جایگزین کنید. سپس با استفاده از لنت برق، سیم های سرپیچ را عایق بندی کنید در آخر سرپیچ و لامپ جدید را سرجای خود بگذارید.

۷ علت برق داشتن بدنه یخچال چیست؟

۵. معیوب بودن برد الکترونیکی

یکی دیگر از علت های برق بدنه یخچال خرابی برد الکترونیکی می باشد. همانطور که می دانید ارت به بدنه یخچال متصل است. با معیوب شدن برد الکترونیکی جریان برق به درستی به سیم های ارت منتقل نمی شود و این مسئله در بدنه دستگاه برق خفیفی را ایجاد می کند.

 

۶. وصل نبودن ارت دو شاخه برق

در پریز های برق آشپزخانه سه رشته سیم فاز، نول و ارت قرار گرفته است. عدم وجود سیم ارت در پریزها باعث منتقل نشدن برق اضافی یخچال به زمین می شود و در نتیجه این جریان برق در یخچال می ماند. پس می توان عدم وجود سیم ارت را از مهمترین دلایل برق داشتن بدنه باشد، در چنین حالتی حتما پریزها را بررسی نمایید و از وجود سیم ارت مطمئن شوید.

در صورتی که در پریز محل زندگی شما سیم ارت وجود ندارد دو سر سیم را لخت کنید. یک سر آن را به بدنه یخچال و دیگری را به یک لوله فلزی وصل کنید. اگر برق داشتن بدنه یخچال به این دلیل ایجاد شده باشد با این کار می توان مورد را برطرف نمایید.

6. وصل نبودن ارت دو شاخه برق

۷. کاهش رطوبت

شما می توانید با استفاده از مرطوب کننده های آشپزخانه، از کاهش رطوبت موجود در هوا جلوگیری کنید. با افزایش یافتن رطوبت، میزان الکتریسیته ساکن به طور طبیعی کم می شود و در نهایت شوک در بدنه یخچال کاهش می یابد.

۷ علت برق داشتن بدنه یخچال چیست؟

جمع بندی

گاهی نکات ریزی که در وسایل برقی هرروز مشاهده می‌کنیم اگر برطرف نشود باعث خطرات جدی و جبران نشدنی می‌شوند. بهتر است همیشه موارد کوچک را بررسی کنیم تا باعث حوادث ناگوار نشوند. برق داشتن بدنه یخچال یا حتی علت برق داشتن بدنه یخچال ساید هم یکی از این موارد ریز و کوچک است که اگر جدی گرفته نشود ممکن است گاهی موجب حوادث جبران نشدنی شود.

 

تماس با ما

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.