۶ علت گرم نشدن آب ماشین لباسشویی و راه حل های آنها

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

به ماشین لباسشویی یک شلنگ تخلیه و دو شلنگ ورودی متصل است. یکی مربوط به آب سرد و دیگری مربوط به آب گرم. این آب گرم به دلایل مختلفی می‌تواند به دستگاه نرسد، یا گرم نماند و… در این مطلب از هوم کارا علت های گرم نشدن آب ماشین لباسشویی و راه حل هر کدام را بررسی می‌کنیم.

توجه کنید که اطمینان از این مسئله که ماشین لباسشویی شما آب را گرم می‌کند یا خیر، به مدل ماشین لباسشویی بستگی دارد. در مدل های جدیدتر، اگر دمای آب به حد تنظیم شده برای دستگاه نرسد، یک کد خطا یا ارور را نمایش می‌دهد و از این راه می‌توانید به راحتی متوجه گرم نشدن آب ماشین لباسشویی خود شوید اما در مدل های قدیمی‌تر، حتی اگر دمای آب لباسشویی به مقدار تنظیم شده نرسد نیز دستگاه به کار خود ادامه می‌دهد و برای پی بردن به این موضوع باید در حین کار دستگاه، درب آن را لمس کنید یا تمیز شدن لباس‌ها را مورد بررسی قرار دهید که البته با این دو روش نمی‌توان به صورت قطعی گرم نشدن آب لباسشویی را تائید کرد و بهتر است از یک تکنسین متخصص کمک بگیرید.

 

علت اول گرم نشدن آب ماشین لباسشویی: هیتر یا المنت

 

این قطعه در ماشین لباسشویی در مواقعی که برای آب دمای بالایی تنظیم می‌کنید، گرم کردن آب تا حد مورد نیاز را بر عهده دارد. در صورتی که المنت خراب شود می‌تواند در گرم شدن آب ماشین لباسشویی خلل ایجاد کند.

راه حل: تست المنت معمولا به کمک اهم متر و سنجش مقاومت المنت انجام می‌شود. در حالت سالم بودن المنت، مقاومت آن باید بین ۲۰ تا ۵۰ باشد، در غیر این صورت هیتر خراب است. اگر در این زمینه مهارت و تجربه‌ای ندارید انجام آن را به تکنسین لباسشویی بسپارید.

علت دوم گرم نشدن آب ماشین لباسشویی: سنسور یا ترموستات

ترموستات در ماشین لباسشویی، دما را در درجه معینی ثابت نگه می‌دارد. این ثابت ماندن دمای دستگاه، بر تثبیت دمای آب هم تاثیر می‌گذارد. در نتیجه هر گونه اشکال در ترموستات یا سیم های متصل به آن می‌تواند باعث گرم نشدن آب لباسشویی شود.

راه حل: تشخیص و تعمیر ترموستات ماشین لباسشویی باید توسط تکنسین متخصص انجام شود.

علت سوم گرم نشدن آب ماشین لباسشویی: تایمر

اگر متوجه شدید که فقط زمانی که یک سری برنامه خاص را برای لباسشویی تنظیم می‌کنید، آب گرم نمی‌شود و در اجرای دیگر برنامه‌ها آب ماشین لباسشویی گرم است یعنی احتمالا مشکل از تایمر است.
تایمر لباسشویی با توجه به برنامه های مختلفی که برای دستگاه ست می‌کنید زمان مورد نیاز و دمای مورد نیاز برای شستشو را تنظیم می‌کند. برای مثال زمانی که شما برنامه شستشوی لباس های ظریف را انتخاب می‌کنید، تایمر n دقیقه و دمای x درجه را به شستشو اختصاص می‌دهد.

راه حل: جدا کردن تایمر از برد و تعمیر آن راه حل این مورد است که توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از آسیب به دستگاه و خسارات مالی، توسط تعمیرکار لباسشویی انجام شود.

علت چهارم گرم نشدن آب ماشین لباسشویی: هیدروستات

وقتی آبگیری ماشین لباسشویی به حد لازم برسد، هیدروستات فرایند آن را متوقف می‌کند. به هم خوردن این تنظیمات می‌تواند روی گرم نشدن آب ماشین لباسشویی تاثیر بگذارد.

راه حل: در این شرایط هیدروستات باید بررسی و در صورت نیاز مجددا تنظیم شود. تنظیمات هیدروستات برای هر برند و مدل ماشین لباسشویی منحصر است و تغییر این تنظیم بدون داشتن دانش و مهارت تخصصی پیشنهاد نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:علت بوی بد یخچال چیست؟

علت پنجم گرم نشدن آب ماشین لباسشویی: شلنگ ورودی آب

 

همان طور که ذکر شد؛ یکی از شلنگ های متصل به ماشین لباسشویی مربوط به آب گرم است. اگر این شلنگ خم شود، آسیب ببیند، مسدود شود یا فیلتر توری انتهای شلنگ از رسوبات پر شود از ورود آب گرم به ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کند.

راه حل: در این شرایط باید ماشین لباسشویی را از برق بکشید، شیر آب را ببندید و شلنگ را کاملا بررسی کنید. در صورت وجود هر گونه پوسیدگی یا آسیب بر روی شلنگ، باید آن را عوض کنید. اگر شلنگ خم شده است باید درست قرار بگیرد و اگر فیلتر توری انتهای آن پوشیده از رسوبات است باید برداشته و به خوبی شسته شود تا فشار آب گرم ورودی به ماشین لباسشویی به حد نرمال برسد.

 

علت ششم گرم نشدن آب ماشین لباسشویی: شیر برقی آب

شیر برقی با گرفتن پیام از برد دستگاه، اجازه ورود آب به مخزن ماشین لباسشویی را می‌دهد تا پس از رسیدن آب به حد مورد نظر، هیدروستات، شیر برقی را قطع کند. حالا اگر اشکالی در شیر برقی ورودی آب ماشین لباسشویی وجود داشته باشد می‌تواند در ورود آب گرم به مخزن، موثر باشد.

 

 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.