علت روشن نشدن ظرفشویی

علت روشن نشدن ظرفشویی و کار نکردن آن {بوش، ال جی و…}

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

گاهی اوقات ممکن است عملکرد درست ماشین ظرفشویی با اختلال مواجه شود. در این صورت این سوال برای افراد پیش می‌آید که کار نکردن ظرفشویی به چه دلیل است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خرابی دستگاه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برای مثال گاهی اوقات ممکن است دستگاه روشن نشود که ممکن است به دلیل خرابی موتور باشد. یا در صورت روشن شدن فرایند شستشو آغاز نشود که باید اجزای دستگاه بررسی شود. با توجه به اهمیت این موضوع تصمیم گرفتیم در ادامه این مطلب به علت کار نکردن ظرفشویی بپردازیم که ممکن است ظرفشویی بوش، ال جی یا سامسونگ شما به این دلایل روشن نشوند.

 تعمیر ظرفشویی بوش 

۱- خراب بودن سوئیچ قفل درب، اولین علت روشن نشدن ظرفشویی

خرابی قفل درب و سوئیچ قفل درب یک علت روشن نشدن ظرفشویی است. در صورت خرابی قفل درب و سوئیچ، درب دستگاه به درستی بسته نمی‌شود و سیگنال قفل درب به کنترلر نمی‌رسد. در نتیجه ماشین ظرفشویی قادر به روشن شدن نخواهد بود.

برای بررسی صحت کارکرد قفل درب و سوئیچ‌های آن، لازم است آنها را باز کرده و بررسی کنید. قفل درب پشت پنل کنترلی قرار دارد. برای بررسی وضعیت سوئیچ‌های قفل درب، می‌توانید از یک مولتی‌متر استفاده کنید و جریان برق را در پایانه‌های سوئیچ قفل درب بررسی کنید.

در صورتی که هر یک از اجزای قفل درب و سوئیچ‌های آن عیب داشته باشند، باید آنها را تعمیر یا تعویض کنید. همچنین بررسی کنید که آیا درب به درستی بسته شده است یا خیر. در صورتی که درب به درستی بسته نشده باشد، باید درب را مجددا بسته و سپس سیکل شستشو را شروع کنید.

 تعمیر ظرفشویی ال جی 

۲- خرابی تایمر و کنترل الکترونیکی

پس از چک کردن مجموعه قفل درب، نوبت به بررسی تایمر یا کنترل الکترونیکی دستگاه است. در مدار تایمر، معمولا ابتدا از برق برای پمپ تخلیه، شیر ورودی آب، مدار هیتر و موتور پمپ تخلیه استفاده می‌شود. در صورتی که صدای پمپ تخلیه را در این مرحله نشنیدید، احتمالا دلیل عدم کارکرد ماشین ظرفشویی تایمر یا کنترل الکترونیکی است.

برخی از دستگاه‌ها از تایمر دستی استفاده می‌کنند. در این دستگاه‌ها، تایمر به صورت ترتیبی از پایانه‌های الکتریکی برای تامین برق موتور پمپ، شیر ورودی آب، مدار هیتر و موتور پمپ تخلیه استفاده می‌کند. در مدل‌های دارای کنترل الکترونیکی، برد مدار اصلی به وسیله ریزپردازنده و رله‌های الکتریکی عملکرد مشابه را انجام می‌دهد. در هر دو حالت، تایمر یا کنترل الکترونیکی در پشت پنل کنترل در بالای درب قرار دارند.

برای بررسی صحت کارکرد تایمر یا کنترل الکترونیکی، اتصالات آن را با استفاده از مولتی‌متر بررسی کنید. در مدل‌های الکترونیکی، با توجه به وجود جریان برق مستقیم، بسیار مراقب باشید و این کار را به افراد باتجربه و دارای صلاحیت بسپارید.

 ۹ علت روشن نشدن و کار نکردن ظرفشویی بوش 

۳- اختلال در سوئیچ انتخابی یا سلکتور

برای انتخاب حالت‌های مختلف سیکل شستشو از سوئیچ انتخابی یا سلکتور در ماشین ظرفشویی استفاده می‌شود. یکی از دلایل روشن نشدن دستگاه، معیوب بودن سوئیچ و گیر کردن دکمه‌ها است. بهتر است قبل از هرگونه اقدامی برای باز کردن دستگاه، ابتدا مطمئن شوید که دکمه ها آزاد هستند و تحت فشار قرار ندارند. سپس پایانه‌های سلکتور را با استفاده از مولتی‌متر بررسی کنید. برای دسترسی به سلکتور دستگاه، باید ابتدا درب صفحه داخلی را باز کنید. در هنگام انجام این کار، به یاد داشته باشید که دستگاه از برق جدا شده باشد.

در صورتی که با بررسی سوئیچ انتخابی مشکلی پیدا نکردید، ممکن است دلیل عدم کارکرد ماشین ظرفشویی در موارد دیگری مانند عیب در پمپ آب، کنترل الکترونیکی، تایمر و یا موتور پمپ تخلیه باشد.

 علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار یا توقف آن 

۴- خرابی رله استارت موتور، یک علت روشن نشدن ظرفشویی 

در برخی از ماشین‌های ظرفشویی رله استارت وظیفه تامین برق سیم پیچ استارت موتور را دارد. در صورتی که مطمئن هستید برق به موتور می رسد اما دستگاه شما روشن نمی‌شود، ممکن است رله استارت موتور معیوب باشد. رله معمولا در کنار موتور نصب می‌شود و برای بررسی صحت کارکرد آن، می توانید اتصالات را بر اساس نمودارهای سیم پیچی و دفترچه راهنمای محصول با استفاده از مولتی‌متر بررسی کنید. در صورت لزوم، رله را تعویض کنید.

قبل از هر اقدامی، حتما باید اتصال دستگاه را از برق قطع کنید. همچنین، اگر از دانش کافی برای انجام تعمیرات برخوردار نیستید، توصیه می‌کنیم که این کار را به تعمیرکاران مجرب و دارای صلاحیت بسپارید.

 علت نشت آب یا علت آب دادن ماشین ظرفشویی و راهکارهای رفع آن 

۵- خرابی فیوز حرارتی

فیوز حرارتی از برد کنترل ماشین ظرفشویی محافظت می‌کند. این فیوزها در قسمت بالایی برد مدار نصب می‌شوند و با اتصال دو سیم به مجموعه متصل می‌شوند. در صورت خرابی فیوز حرارتی، برق به برد کنترلی نمی‌رسد و دستگاه روشن نمی‌شود. البته ممکن است برق تنها به قسمتی از برد تامین شود که در این حالت، ماشین ظرفشویی روشن می‌شود، اما کار نمی‌کند.

برای دسترسی به فیوز، ابتدا برق دستگاه را قطع کرده و سپس صفحه محافظ داخلی درب را باز کنید. پس از قطع ارتباط سیم‌های فیوز، با استفاده از مولتی‌متر، از صحت کارکرد آن اطمینان حاصل کنید. در صورت خرابی فیوز با مشورت تکنسین باتجربه باید آن را تعویض کنید.

 دلیل طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی 

۶- خرابی موتور محرک ماشین ظرفشویی، علت کار نکردن ظرفشویی 

یکی دیگر از دلایل اصلی روشن نشدن و کار نکردن ظرفشویی مربوط به خرابی‌های احتمالی موتور محرک است. وظیفه موتور محرک در ماشین ظرفشویی، گردش آب در دستگاه برای شستن ظروف است. برق مورد نیاز دستگاه توسط تایمر و رله استارت تامین می‌شود. اگر تایمر برق دستگاه سالم باشد، اما همچنان دستگاه روشن نمی‌شود، باید بدانید که علت کار نکردن دستگاه مربوط به خرابی و معیوب بودن موتور محرک است.

برای بررسی موتور، ابتدا سیم پیچ‌های آن را با استفاده از مولتی‌متر بررسی کنید و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید. همچنین، در صورتی که صدای بلند و گوش‌خراشی از موتور شنیدید، بدانید که این صدا نشان دهنده قفل شدن موتور و معیوب بودن آن است. در این صورت بهتر است برای تعمیر و یا تعویض موتور محرک با یک تکنسین متخصص تماس بگیرید.

 ۶ علت صدای زیاد ظرفشویی + راهکارهای رفع آن 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.