۵ نکته مهم نگهداری یخچال و فریزر

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

وجود یخچال و فریزر در هر آشپزخانه‌ای، از ملزومات شروع و ادامه‌ی روند مطلوب زندگی می‌باشد، با این اختراع بشر، جلوی فساد زودرس مواد غذایی گرفته شد و تحولی نو در سبک زندگی جدید شکل گرفت. اما با عادت به این دستگاه، نبود آن به یک معضل تبدیل می‌شود. یا اگر خرابی به یکباره‌ دامن گیر شما شود، ممکن است آسیب‌های مالی متنوعی، چه از لحاظ مواد غذایی و از از نظر تعمیر یخچال، به شما وارد کند. بنابراین توصیه‌ی مهندسین و اهل فن به شما این است که علاوه بر دقت در خرید یک دستگاه خوب، در تعمیر و نگهداری یخچال و فریزر نیز کوشا باشید.

با انجام یک سری مراقبت‌ها و فرایند های ساده مثل تمیز کردن یخچال و فریزر، می توانید عمر و بهینگی بیشتری را از یخچال خود انتظار داشته باشید. موضوع اصلی این مقاله نیز، همین مسئله است؛ در این مقاله به این موضوع می پردازد که شما چگونه می توانید عمر مفید یخچال خود را در حالت مطلوب افزایش بدهید تا برای سالیان سال، به خوبی از آن استفاده کنید. با رعایت این نکات تا حد زیادی از آن به دلیل اشتباهات نا خواسته است، بی نیاز شوید

این کار‌ها به سادگی و با ابزار دم دستی همانند جاروبرقی یا جارو دستی، شوینده‌های همه منظوره و یک تکه دستمال پارچه‌ای امکان پذیر خواهد بود؛ در ادامه به معرفی این کار‌ها می‌پردازیم.

۵ نکته مهم نگهداری یخچال و فریزر

سیم پیچ‌های متراکم کننده را تمیز کنید

در راس نکات مربوط به نگهداری یخچال و فریزر، چک کردن سیم پیچ‌های متراکم کننده است. سیم پیچ‌های متراکم کننده، وظیفه‌ی مهمی کارکرد سیستم سردسازی یخچال ایفا می‌کنند و تجمع خاک بر روی آن منجر به وارد شدن فشار اضافی بر روی موتور یخچال می‌شود؛ که این بدین معناست که هزینه های برق اضافی ایجاد شده و طول عمر مفید یخچال کاهش می یابد که قطعا این مورد، مطلوب ما نیست.

بیشتر بخوانید:علت یخ زدن و برفک زدن لوله های پشت یخچال و آموزش رفع آن

برای جلو گیری از این ایراد، توصیه می‌شود هر سه ماه یکبار از یک جارو برقی یا دستی استفاده کنید و تجمع خاک را از اطراف سیم پیچ ها از بین ببرید. بسته به مدلی که خریداری کرده اید، سیم پیچ ها یا در پشت و یا در زیر یخچال قرار خواهند داشت. برای دسترسی به سیم پیچ هایی که در پایین واقع شده اند، در قسمت پایینی جلوی یخچال را باز کنید. برای دسترسی به سیم پیچ های پشتی، دستگاه را به اندازه کافی از دیوار دور کنید تا امکان دسترس کامل به آن را داشته باشید.

لوله تخلیه و محفظه آب را تمیز کنید

یکی دیگر از کارها برای نگهداری یخچال و فریزر توجه به محفظه آب و لوله تخلیه است. اکثر یخچال ها به یک لوله تخلیه و محفظه آب برای از بین بردن برفک وصل می‌شوند، پس اختلال در کارکرد این سیستم ممکن است مشکلات ترمودینامیکی از قبیل اختلال در عدم تغییر فاز از گاز به مایع به وجود بیاید. برای جلوگیری از وجود آمدن ایراد در آن، با توجه به راهنمای استفاده یخچال هر گونه ماده غذایی و یا رسوب مواد معدنی را از لوله تخلیه تمیز کنید و سپس محفظه آب را به خوبی با دستمال پارچه‌ای با فشار زیاد تمیز کنید تا تمامی زباله‌ها از روی آن پاک شود.

واشر ها را بررسی و تمیز کنید

واشرها روی درهای یخچال و فریزر طوری طراحی شده اند که هوای سرد را درون و هوای گرم را در بیرون یخچال نگه دارند. این عملکرد برای کارکرد بهینه‌ی یخچال طراحی شده است. پس اطمینان از محکم بودن واشر‌ها و همچنین سالم بودن آن‌ها، امری ضروری در بهبود عملکرد یخچال می‌باشد. برای چک کردن آن، به قسمت بالایی واشر ها نگاهی بیندازید تا مطمئن شوید که نقاطی دارای ترک یا آسیب دیدگی وجود نداشته باشد. سپس یک اسکناس را لای در قرار دهید و در را ببندید. اگر توانستید آن را به راحتی بیرون بکشید (واشر باید مقاومت ایجاد کند.) باید برای تعویض واشر اقدام کنید. برای جلوگیری از به وجود آمدن اختلال در آن، چند وقت یکبار واشر را با شوینده چند منظوره تمیز کنید.

با دقت بر این مسائل متوجه خواهید شد که نگهداری یخچال و فریزر شامل نکات ریز اما ساده‌ای است که باید به آن دقت کرد.

فیلتر آب را تعویض کنید

در صورتی که یخچال شما دارای ورودی برای آب و همچنین حاوی سیستم یخساز می‌باشد، یک فیلتر آب در آن وجود خواهد داشت؛ این فیلتر وظیفه‌ی تمیز کردن آلودگی‌های آبی که در لوله‌های آب شهری وجود را بر عهده دارد. برخی یخچال‌ها که بر روی‌ آن‌ها صفحه نمایش تعبیه شده است، نشان دهنده‌ی این مورد هستند که چه مدت دیگر لازم است تا برای تعویض آن اقدام کنید. اما به شکل عرف، فیلتر را هر شش ماه یکبار یا هر مدتی که در دفترچه راهنما گفته شده است عوض کنید. اگر برای تعویض فیلتر بی انگیزه بودید به این فکر کنید که فیلتر، در طول زمان، کثیف می‌شود و آب از درون فیلتر کثیف عبور می کند؛ که این آب، قطعا کثیف تر از آب تصفیه نشده است.

بررسی همسطح بودن با زمین

یکی از نکات مهم برای نگهداری یخچال و فریزر، این است که باید توجه داشه باشید که یخچال با سطح زمین موازی باشد. اگر یخچال شما موازی با سطح زمین قرار نگرفته باشد در ها به صورت خود به خود بسته نشده یا به آن محکمی لازم بسته نمی شوند که این پدیده، یک فرصت دیگر برای به هدر رفتن انرژی است. همچنین این مورد ممکن است در دراز مدت باعث تکان خورد و جا به جا شدن یک سری از قطعات شده که اصلا برای ما مطلوب نیستند. بررسی آن نیز بسیار ساده است و فقط با نگاه انداختن و در صورت لزوم با تکان دادن آهسته‌ی دستگاه، متوجه خواهید شد که آیا یخچال شما نسبت به سطح زمین تراز است یا خیر. سپس، در صورت لزوم، پایه های یخچال را با دست یا با آچار طوری تنظیم کنید تا یخچال با زمین موازی شود.

نکات لازم در نگهداری یخچال و فریزر که نباید نسبت به آن بی توجه بود:

  • برای تمیز کردن یخچال خود در تقویم برنامه ریزی کنید. یا از یک سرویس یادآور آنلاین استفاده کنید تا مطمئن باشید که مراقبت های دوره ای از قلم نمی افتند.
  • برای تمیز کردن آن، ترجیحا دستگاه را از برق بکشید.
  • واشر ها را با سرکه تمیز کنید تا از رشد قارچ جلوگیری شود.
  • به دفترچه راهنمای یخچال خود مراجعه کرده تا ببینید آیا توصیه‌ای در رابطه با نگهداری یخچال و فریزر برای مدلی که خریداری کرده اید وجود دارد یا نه و اینکه شماره هر قطعه ای که لازم دارید را پیدا کنید.
  • حتما از یک محافظ برق یخچال استفاده کنید و پریز را به شکل مسقیم وارد برق نکنید؛ چرا که نوسانات موجود در برق شهری ممکن است باعث آسیب دیدن موتور یخچال بشود.
  • از قرار دادن غذای داغ در یخچال پرهیز کنید. ابتدا صبر کنید غذا به دمای تعادل خود برسد و سپس آن را درون یخچال قرار دهید.
  • برای سرویس دوره‌ای آن حتما از یک نیروی متخصص و مجرب کمک بخواهید.
هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.