WhatsApp Image 2021-08-28 at 17.50.09 (1)

چرا یخچال سر و صدا دارد؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

چرا یخچال سر و صدا دارد؟

یکی از مشکلات رایج یخچال فریزر سر و صدای آن است. صداهای مختلفی ممکن است از یخچال شما شنیده شود که برخی از آنان ممکن است طبیعی و عادی بوده و به دلیل کارکرد معمول یخچال باشد و برخی دیگر به دلیل خرابی و ایراد قطعه یا قطعاتی در یخچال به وجود آمده باشند و از بروز مشکلی در دستگاه خبر دهند. در این مواقع به دقت به صدای تولید شده از یخچال و منشأ آن گوش دهید تا در عیب یابی یخچال قادر به برطرف نمودن آن باشید. یکی از قطعاتی که در اکثر مواقع مسبب اصلی سر و صداست، موتور فن اواپراتور است. معمولا در اثر فرسودگی و درنتیجه عدم رسیدگی و سرویس نکردن دوره ای یخچال، موتور فن اواپراتور خشک و فرسوده می شود و صدای آزار دهنده یخچال را ایجاد خواهد کرد.

علت صدای زیاد یخچال

علت صدا دادن یخچال می تواند به چندین عامل مختلف مربوط باشد که پس از عیب یابی یخچال می توان به طور دقیق تر در رابطه با آن اظهار نظر نمود. اما برخی از سر و صدا های زیاد یخچال که در بسیاری از مواقع تکراری و رایج می باشند و علت این صداها را در این بخش بررسی خواهیم کرد.

در صورتی که شما نیز با صدای زیاد یخچال خود اذیت شده و دانش فنی برای رفع اصولی این مشکل را ندارید، با متخصصین تعمیرات یخچال هوم کارا تماس بگیرید تا در اسرع وقت مشکل صدا دادن یخچال شما را برطرف سازند.

تراز نبودن یخچال

گاهی اوقات دلیل سر و صدای زیاد یخچال به دلیل تراز نبودن آن است! تراز نبودن یخچال می تواند در نحوه کارکرد اجزایی همچون کمپرسور که مایع مبرد را در داخل لوله ها به راه می اندازد، موثر باشد و به این ترتیب موجب صدای بلند یخچال گردد. بنابراین حتما در هنگام نصب یخچال فریزر خود به تراز بودن آن دقت کنید.

پره ها یا پروانه فن یخچال

فن یخچال وظیفه انتقال هوای خنک به داخل محفظه یخچال را دارد و در صورتی که پره های این فن شکسته شده و یا به دلیل برفک یخچال با یخ و برفک ها برخورد نماید، صدای ناهنجاری از یخچال به گوش می رسد. خوشبختانه تعویض فن یخچال چندان کار دشوار و هزینه برداری نمی باشد و به سادگی توسط یک تعمیرکار ماهر قابل حل خواهد بود.

موتور فن اواپراتور

موتور فن اواپراتور یکی دیگر از اجزائیست که می تواند علت صدای بلند یخچال باشد. موتور فن اواپراتور در زمانی که کمپرسور مشغول به کار است، جریان هوا را بر روی کویل های اواپراتور برقرار می کند. اگر صدای یخچال از قسمت فریزر به گوش می رسد و به صورت غیر عادی زیاد است، احتمالا مشکل از موتور فن اواپراتور است. در صورتی که این قطعه ایراد داشته باشد، نشانه های دیگری همچون خنک نبودن یخچال همچون گذشته و طولانی تر شدن زمان یخ زدایی نیز وجود خواهد داشت.

برای تشخیص خرابی موتور فن اواپراتور به داخل قسمت فریزر رجوع کنید و بدنه محافظ فن را دربیاورید. در صورتی که بر روی موتور برفکی تجمع یافته پس از برفک زدایی فریزر به صورت دستی سعی کنید پروانه فن را بچرخانید. چرخش پروانه فن باید با کمترین مقاومتی صورت بگیرد، در غیر این صورت این قطعه به تعویض نیاز خواهد داشت.

روغن کاری موتور فن اواپراتور یکی از مواردیست که باید در بازدید و سرویس دوره ای یخچال مدنظر باشید تا از کارکرد بدون مشکل آن در طول سال اطمینان حاصل گردد.

موتور فن کندانسور

بسیاری از یخچال های بدون برفک امروزی از کویل های کندانسور که به کمک فن خنک می شوند استفاده می کنند. در این مدل یخچال ها، فن کندانسور با گردش جریان هوا بر روی کویل ها از حرارت آنان کم می کند و به تبخیر آب های ناشی از دیفراست یا برفک زدایی نیز کمک می کند. سر و صدای کمپرسور یخچال، یکی از شکایت های رایج مردم است اما در اکثر مواقع منبع سر و صدا، خراب بودن موتور فن کندانسور است. این قعطه همزمن با اواپراتور و کمپرسور یخچال کار می کند و در صورتی که ایراد از آن باشد، یخچال نشانه های دیگری نیز مانند: روشن و خاموش شدن مداوم، تجمع آب زیر یخچال و کاهش میزان خنک بودن از خود بروز خواهد داد.

این قطعه معمولا در پایین یخچال و در کنار کمپرسور قرار دارد و می تواند یکی از دلایل صدای زیاد یخچال باشد که به دلیل کثیفی و گرد و خاک زیاد می تواند دچار مشکل شود. بنابراین با تمیز نمودن و روغن کاری آن می توانید تا حدی از این امر جلوگیری نمایید.

بست، لرزه گیر و سایر اجزای موتور یخچال

در ادامه علل سر و صدای یخچال می توان به لرزه گیرها، بست های پلاستیکی محافظ و سایر اجزای موتور یا کمپرسور اشاره کرد. معمولا موتور یخچال دارای محافظ بوده و به کمک تعدادی بست و لرزه گیر به بدنه یخچال پیچ می شود. به مرور زمان و به دلیل استهلاک کارکرد یخچال بست ها و لرزه گیرها ساییده شده و ممکن است کنده شوند. درنتیجه موتور در حین کار با لرزش بیشتری همراه بوده که به تولید صدای بلندتری نیز می انجامد.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

"(ضروری)" indicates required fields

نام(ضروری)
نوع خدمات درخواستی

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

لت بسته نشدن درب یخچال

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »