چرا باید محافظ برق یخچال تهیه کرد؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

حتما می‌دانید که جریان برق، از لحظه تولید تا رسیدن به پریز خانه، مسیر پر فراز و نشیبی را طی می‌کند. پس از تولید برق با ولتاژ بالا در نیروگاه، الکتریسیته از طریق دکل‌های فشار قوی وارد شهرها می‌شود. جریان الکتریسیته پیش از ورود به خانه‌ها، مجددا توسط مبدل‌ها کاهش پیدا می‌کند تا برای وسایل برقی مناسب باشد. راه اندازی مجدد آن با نیاز به محافظ مناسب همراه است.

در این مسیر، جریان برق ممکن به دلیل باران، صاعقه، خیس بودن سیم‌های انتقال برق، اتصال کوتاه سیم‌های برق به دلیل حادثه، افزایش مصرف و … دچار نوسان شود. کاری که محافظ یخچال سامسونگ، ال جی و غیره انجام می‌دهد، جلوگیری از ورود این نوسانات به لوازم است.

پیدا کردن محافظ برق یخچال ساید بای ساید یا معمولی حتی از سایر وسایل نیز بیشتر است. زیرا یخچال فریزرها همیشه روشن هستند، و همواره در معرض خطر نوسانات برق قرار دارند.

خطرات استفاده نکردن از محافظ برق یخچال ساید بای ساید چیست؟

اگر از محافظ یخچال سامسونگ استفاده نکنید، نوسانات جریان برق یا همان تغییرات ولتاژ آسیب‌هایی جدی به وسایل شما خواهد زد برخی از این ایرادات با ارور همراه بوده اما برخی به شکل دیگر در روند عملکرد دستگاه خودنمایی می‌کند. در این بخش با نمونه‌ای از این آسیب‌ها آشنا می‌شویم.

آسیب به موتور دستگاه

قوی‌تر بودن موتورهای یخچال‌های ساید بای ساید، نه تنها نیاز ما را به محافظ برق یخچال ساید بای ساید کاهش نمی‌دهد، بلکه افزایش هم می‌دهد. در واقع این موضوع، یخچال را در برابر نوسانات آسیب‌پذیرتر می‌کند، زیرا استارت‌های شدیدتری دارند.

استارت ناقص و نادرست

یکی دیگر از خطرات استفاده نکردن از محافظ یخچال سامسونگ، درست استارت نخوردن دستگاه است. کمپرسور یخچال فریزرها مدام (البته بر اساس زمان‌بندی کارخانه) خاموش و روشن می‌شود. این ایراد با استفاده از یک محافظ قوی و مناسب قابل کنترل است.

بنابراین اگر هنگام روشن شدن ولتاژ ضعیف باشد و محافظی هم برای جلوگیری از جریان نباشد، استارت درست انجام نشده و یخچال دچار آسیب می‌شود.

بیشتر بخوانید:ارورهای یخچال هایسنس و عیب یابی و تعمیر آن

معیوب شدن سیستم کنترل دستگاه

یکی دیگر از دلایل نیاز جدی به محافظ برق یخچال ساید بای ساید، سیستم آنها برای کنترل دماست. بیشتر یخچال‌های ساید بای ساید یک سیستم الکترونیکی خاص شامل سنسور و برد الکترونیکی برای کنترل دما دارند. متاسفانه این سیستم آسیب‌پذیری این محصولات در برابر نوسانات برق را افزایش می‌دهد.

کاهش عمر دستگاه

حتی اگر یخچال شما هنگام تغییرات ولتاژ دچار آسیب‌های بالا نشود، احتمال دارد موتور آن دچار فرسودگی شود و عمر آن کاهش پیدا کند. محافظ یخچال سامسونگ جلوی این اتفاق را می‌گیرد.

بهترین محافظ برق یخچال ساید چه ویژگی‌هایی دارد؟

حال که با اهمیت استفاده از محافظ برق یخچال ساید بای ساید یا ترانس تثبیت کننده ولتاژ برق (استابلایزر) آشنا شده‌اید، در این بخش بررسی می‌کنیم که چه ویژگی‌هایی یک محافظ برق را به بهترین محافظ برق یخچال ساید تبدیل می‌کند.

محافظ یخچال سامسونگ شما باید مجهز به امکانات زیر باشد:

  • فیوز مینیاتوری
  • مدار تاخیر وصل
  • فیلتر حذف نویز برق شهری
  • دو خروجی ارت دار استاندارد
  • مدار اتوماتیک برای کاهش و افزایش جریان برق
  • نمایشگر LCD برای نمایش ولتاژ و عملکرد محافظ
  • دو خروجی با سیستم محافظ ولتاژ در محدوده استاندارد
  • سه چراغ نشانگر برای مشخص کردن وضعیت محافظ برق یخچال

نکته دیگری که هنگام خرید محافظ یخچال سامسونگ باید به آن توجه این است که محافظ لوازم برقی مختلف با هم تفاوت دارند. این محافظ‌ها بسته به استانداردهای مشخص و نوع مصرف هر وسیله برقی از یکدیگر متمایز می‌شوند.

بنابراین، اگر یک محافظ با کیفیت و اضافه دارید که از آن برای لوازم صوتی و تصویری استفاده می‌کردید، اصلا توصیه نمی‌شود که از آن به عنوان محافظ یخچال سامسونگ و برندهای دیگر استفاده کنید.

چند پیشنهاد برای محافظ یخچال سامسونگ و برندهای دیگر

اگر به دنبال خرید محافظ یخچال سامسونگ یا برندی دیگر هستید، چند پیشنهاد برای شما داریم. این محصولات تمامی پیش‌نیازهای بهترین محافظ برق یخچال ساید را دارند.

از جمله برندهایی که بهترین محافظ برق یخچال ساید را تولید می‌کنند، می‌توانیم به برندهای سارا، پارت الکتریک، ‌هادرون و سومو اشاره کنیم.

تعمیر محافظ برق یخچال

به دلیل اهمیت محافظ، همواره باید از سالم بودن محافظ یخچال سامسونگ اطمینان حاصل کرد. در ادامه وضعیت‌هایی که نشان‌دهنده مشکل این وسیله هستند، و نحوه تعمیر محافظ یخچال را کوتاه مرور می‌کنیم:

روشن نشدن محافظ برق یخچال

اين ايراد معمولا به دلیل وجود نقص در تغذیه قسمت ورودی و قطعاتی مانند خازن پلی استر تغذيه، پل دیود (دیودهای ورودی) و خازن خروجی تغذیه به وجود می‌آید. برای تعمیر محافظ یخچال باید مراحل زیر را انجام داد:

۱. ابتدا باید خازن پلی استر تغذيه را با مولتی‌متر تست کرد. وقتی اهم این قطعه را اندازه می‌گیرید، نباید اهمی نشان داده شود. البته خازن‌های ولتاژ بالا را بايد با ميگر تست كرد. اگر این دستگاه را ندارید، می‌توانید از مولتی‌مترهای آنالوگ از زیرا ولتاژ تست آنها تا ۱۲ ولت است (برخلاف مولتی‌متر عادی که تا ۳ ولت را پشتیبانی می‌کند).

۲. روش دیگر تست خازن پیش از برای تعمیر محافظ یخچال، استفاده از خازن‌سنج است. ممکن است خازن‌سنج شما مقاومت داخلی خازن را نيز نشان دهد. این فاکتور به شما نشان می‌دهد که آیا خازن سالم است یا خیر.

اگر مقاومت داخلی بالا باشد (معمولا بالاتر از یک اهم)، برای تعمیر محافظ برق یخچال باید خازن را تعویض کنید. در صورتی که اين ابزار تست را ندارید، اما حدس می‌زنید مشکل از خازن سرامیکی باشد، می‌توانید آن را موقتا تعویض کنید تا شک‌تان برطرف شود.

۳. پیش از تعمیر محافظ برق یخچال خوب است که سلامت ديودها را نيز با مولتی‌متر عقربه‌ای بررسی کنید. ولتاژ کاری این قطعات بالاست، و ممکن است مشکل برخی دیودها در ولتاژ پایین به خوبی مشخص نباشد.

در “خدمت از ما” به بهترین متخصصین تعمیر یخچال در شهر خود دسترسی دارید.مشاهده متخصصین تعمیر یخچال

تعمیر محافظ یخچال در صورت چشمک زدن

وقتی محافظ یخچال سامسونگ یا محافظ برق یخچال ساید بای ساید دچار مشکل سوسو یا همان چشمک زدن شود، بعد از روش شدن چراغ‌های زرد و سبز، محافظ بلافصله خاموش خواهد شد.برای تعمیر محافظ یخچال در این حالت نیز باید ابتدا به سراغ خازن سرامیکی رفت. اگر این قطعه سالم بود، باید دیودها و خازن تغذیه خروجی را تست کرد.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.