1624441683

نحوه تمیزکردن کندانسور یخچال

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

کندانسور جزء مهمی از هر سیستم خنک کننده می‌باشد. این وسیله به نوعی مبدل حرارتی نیز محسوب می‌شود. کاری که کندانسور انجام می دهد درست برعکس کمپرسور میباشد و کار چگالیدن گاز مبرد یا کندانس را با خنک کردن آن انجام می دهد.

در طی عملیات سرماسازی هنگامی که گاز مبرد یا خنک کننده از کمپرسور یخچال خارج می گردد، در مسیر خود به کندانسور می رسد. گاز مبرد همان گازی میباشد که باعث سرمایش یخچال میشود. در یخچالهای قدیمی از این ماده به نام گاز فرئون شناخته می شده است. گاز فرئون به دلیل سمی بودن و همچنین آسیب به لایه اوزون، دیگر در یخچال های امروزی به کار نمی‌رود و ایزوبوتان جایگزین آن شده است.

کندانسور یخچال در واقع نام دیگر رادیاتور خنک کننده گاز یخچال می باشد که از قطعات پشتی یخچال ها هستند و با وجود دور از در دسترس بودن این قطعه، اما به دلیل قرار گرفتن آن در فاصله بین یخچال و دیوار و همچنین ورود جریان هوا به این منطقه، شاهد وجود گرد و غبار در این قطعه خواهیم بود که این آلودگی می‌تواند موجب کار کرد نادرست یخچال شود.

مشکلات رایج کندانسور یخچال

یکی از مشکلات اساسی که با گذشت زمان و استفاده از یخچال فریزر به دلیل ماهیت کندانسور که منتقل کننده گاز داغ محیط می باشد، برای کندانسور به وجود می‌آید، کثیف شدن آن می باشد که می تواند به دلیل نشستن گرد و خاک روی سطح کندانسور یخچال باشد. در چنین شرایطی کندانسور نمی‌تواند حرارت گاز داغ را به محیط منتقل کند و تبدیل گاز داغ به مایع سرد دچار مشکل می‌شود. در نتیجه در قسمت اپراتور سرمای کمی خواهیم داشت و کل فرایند سرمایش با اشکال روبرو خواهد شد.

برای پیشگیری از این مشکل ، کارایی بهتر یخچال و همچنین مصرف برق کمتر بهتر است که بسته به میزان گرد و خاکی که روی کندانسور یخچال می نشیند، نسبت به تمیز نمودن آن اقدام نمایید.

انواع کندانسورهای یخچال

 1. کندانسور هوایی یا بیرونی: این نوع از کندانسور ها به شکل یک شبکه نردبانی و توری شکل سیاه می باشد که در قسمت پشت یخچال قرار می‌گیرند و بیشتر در یخچالهای قدیمی از آنها استفاده می شود. در این نوع از کندانسور ها گرد و غبار کمتری جمع خواهد شد چرا که به صورت ایستاده و مسطح در قسمت پشت یخچال نصب شده است. تمیز کردن این کندانسور ها با تنها یک دستمال ساده نیز صورت می گیرد.
 2. کندانسور مکعبی، استوانه ای یا حجمی: این نوع از کندانسور ها در کنار کمپرسور قرار گرفته اند که در بیشتر آنها یک فن نصب شده. همچنین وظیفه آن خنک کردن آنها و انتقال گرمای درون آنها به بیرون می باشد.
 3. کندانسور درون بدنه کابینت یخچال فریزر یا کندانسور مخفی: این نوع از کندانسورها بین ورقه و فوم بدنه یخچال قرار دارند. در واقع این نوع کندانسورها به دو طرف بدنه یخچال چسبیده اند. این نوع از کندانسورها به دلیل اینکه بدنه خارجی یخچال فریزر حرارت کندانسر را انتقال میدهد و بدنه یخچال فریزر سطح وسیع و هم سطح رنگی تمیزی دارد، به ندرت اتفاق می افتد که گرد و خاک از انتقال حرارت جلوگیری نماید.

اهمیت تمیز کردن کندانسور یخچال

شاید تا به حال کندانسور یخچال را تمیز نکرده باشید و این سوال برای شما پیش بیاید که اصلا چرا باید کندانسور یخچال را تمیز کرد؟ در جواب باید گفت که اگر کندانسور یخچال گرد و غبار زیادی بگیرد، و کندانسور نتواند به آسانی با محیط اطراف خود عمل انتقال دما و حرارت را انجام دهد باعث میشود تا:

 • فیلتر یخچال خراب شود
 • سرما سازی در یخچال با مشکل روبه‌رو شود
 • باعث آسیب دیدن سایر قسمت های داخلی یخچال می شود
 • کمپرسور یا موتور یخچال طول عمر کمتری خواهد داشت
 • یخچال به صورت شدیدتری کار خواهد کرد تا سرمای مورد نیاز را تأمین کند.
 • داغ شدن موتور یخچال
 • اختلال در کارکرد و نحوه جریان گاز یخچال
 • خراب شدن مواد غذایی داخل یخچال

با توجه به دلایل ذکر شده، در شرایطی که نمی خواهید چنین مشکلاتی برای یخچال تان پیش بیاید باید نسبت به تمیز کردن کندانسور اقدام نمایید.

تمیز کردن قسمت پشت یخچال

جهت کارکرد بهتر موتور و قطعات پشتی یخچال بهتر است که آن را در فاصله مشخص و استانداردی از دیوار قرار دهید و به صورت دوره‌ای قسمت پشت یخچال را بررسی کنید تا هم از عدم وجود یک جسم خارجی در آن مطمئن شوید و هم در صورت مشاهده گرد و غبار یا سایر ذرات نسبت به تمیز کردن آن اقدام نمایید. به منظور تمیز کردن پشت یخچال در ابتدا یخچال را از برق بکشید و از یک جاروبرقی برای تمیز کردن پشت آن کمک بگیرید. همچنین شما می توانید به کمک یک دستمال گرد و خاک روی قسمت بیرونی قطعات را پاک نمایید.

روش تمیز کردن کندانسور یخچال

 • اولین قدم شناسایی نوع کندانسور یخچال می باشد.
 • در شرایطی که در قسمت پشت یخچال خود شبکه‌ای از میله های سیاه رنگ را مشاهده نمودید، شما باید در فاصله زمانی هر شش ماه یکبار با استفاده از یک دستمال اقدام به تمیز نمودن کندانسور یخچال از گرد و غبار نمایید.
 • در شرایطی که کندانسور یخچال از نوع استوانه ای می باشد ابتدا دستگاه را از برق خارج نموده و از قطع شدن جریان برق اطمینان حاصل نمایید.
 • سپس میله نگهدارنده پشت دستگاه را بیرون بیاورید تا پره‌های سرد کننده کندانسور دستگاه در معرض دید شما قرار بگیرند. از سری باریکه جاروبرقی برای تمیز نمودن گرد و غبار ها کمک بگیرید و دقت داشته باشید که پره های دستگاه دچار خمیدگی نشوند. پس از زدودن کامل گرد و غبارها شما میتوانید به وسیله یک دستمال تمیز نسبت به پا کردن قسمتهای روی کندانسور اقدام نمایید. سپس میله نگهدارنده را مجدداً در جای خود قرار داده و یخچال را به برق متصل کنید.
 • دقت داشته باشید که قبیله‌ای کندانسور یخچال شکننده می باشند و هنگام نظافت باید از ایجاد فشار زیاد بر روی آنها پرهیز نمود.

شستشوی کندانسور یخچال

آیا استفاده از مواد شوینده و ترکیبات الکلی برای تمیز نمودن کندانسور یخچال توصیه می‌شود؟ برای شستشوی کندانسور یخچال فریزر، یک برس و پارچه نرم و کمی آب کافی می باشد. استفاده از مواد شوینده و ترکیبات بازی یا اسیدی به هیچ عنوان توصیه نمی شود، چرا که امکان دارد باعث آسیب دیدن لوله های کویل و یا بخشهای داخلی کندانسور یخچال شود.

نکات مهمی که هنگام تمیز کردن کندانسور یخچال فریزر باید به آن توجه کنید

 • توجه داشته باشید که هنگام تمیز نمودن کویل های کندانسور ، به هیچ وجه آسیبی به آنها نرسانید. دقت کنید که اگر به این بخش آسیب برسد تمامی مواد داخل لوله ها خارج خواهد شد و امکان دارد که هزینه زیادی بابت تعمیر این قسمت، متحمل شوید.
 • در شرایطی که یخچال فریزر شما آبسردکن دارد، باید هنگام تمیز نمودن کندانسور ورودی آب آن را قطع نمایید.
 • اگر یخچال فریزر شما در مکان هایی وجود دارد که گرد و غبار بیشتری روی آن قرار می گیرد، دقت کنید که در فواصل زمانی کوتاه تری نسبت به تمیز نمودن کندانسور یخچال اقدام نمایید.
 • شما می توانید از یک برس مناسب برای پاک کردن گرد و غبار به جاهایی که به سختی با آنها دسترسی پیدا می کنید، استفاده نمایید.
 • توجه داشته باشید که فاصله مناسبی بین دیوار و یخچال قرار دهید تا از آلودگی و جذب گرد و غبار توسط کندانسور و کویل ها جلوگیری نمایید.
هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »