نحوه تعویض واشر لباسشویی

نحوه تعویض واشر لباسشویی {قدم به قدم}

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

قطعاً ماشین لباسشویی جز پرکاربردترین لوازمی است که در خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. به خاطر همین قبل از خرید آنها باید خوب تحقیق کنید. از یک طرف زمانی که به یک نتیجه مناسب می‌رسید و آنها را انتخاب کرده و می‌خرید؛ باید بدانید که مشکلات مختلف در این دستگاه چگونه ایجاد می‌شود و باید از آنها چگونه پیشگیری کنید‌. از سوی دیگر خوب است بدانید اگر مشکلی اتفاق افتاد، چگونه آن را برطرف کنید. از این رو در این مقاله قصد داریم راجع به نحوه تعویض واشر لباسشویی صحبت کنیم.

مقاله: تعمیر لباسشویی بوش در تهران {۳۶۵ روز گارانتی}

واشر لباسشویی چیست؟

واشر که به آن لاستیک دور به درب ماشین لباسشویی هم گفته می‌شود، برای از بین بردن هرگونه خلا و فضای خالی بین بدنه دستگاه و دیگ شستشوی لباسشویی استفاده می‌شود. در واقع این قطعه یک پلاستیک نرم است که وجود آن در دستگاه باعث می‌شود زمانی که شستشوی لباس اتفاق می‌افتد؛ شما متوجه لرزش یا صدای اضافی نباشید.

مقاله: آموزش تعمیر لباسشویی ال جی در منزل

جنس واشر ماشین لباسشویی

علت اینکه واشر لباسشویی را از جنس پلاستیک تولید می‌کنند، به خاطر این است که پلاستیک صدا ایجاد نمی‌کند و خیلی نرم است. فرض کنید که به جای پلاستیک به سراغ استفاده از فلز می‌رفتند! در چنین حالتی خود فلز باعث ایجاد صدا می‌شد و لرزش هم به وجود می‌آورد و در طولانی مدت استفاده از آن خرابی‌های دیگر هم به جا می‌گذاشت.

مقاله: نحوه تعمیر لباسشویی بوش | بررسی ۲۰ خرابی!

کاربرد این قطعه

در مورد کاربرد واشر لباسشویی می‌توان به پیشگیری از نشت آب حین شستشوی البسه اشاره کرد. همچنین اینکه این واشرها مانع از شکسته شدن درب دستگاه به خاطر لرزش و تکان حین کار می‌شوند.

مقاله: ۷ راهکار فوری تعمیر لباسشویی ال جی {سریع و آسان}

انواع واشرهای لباسشویی

واشر لباسشویی در سه نوع و سه مدل تولید می‌گردد که انواع آنها شامل مدل ساده، مدل چراغ‌دار و تک سوراخ است. واشر ساده یعنی واشری که شیار ندارد. عدم وجود شیار روی واشر باعث می‌شود که تعمیر و تعویض آنها برای شما خیلی راحت‌تر انجام بگیرد.

واشر تک سوراخ واشری است که یک عدد شیار روی آن طراحی شده تا گردش آب بهتر صورت بگیرد‌.

واشر چراغ‌دار هم به واشری گفته می‌شود که دو چراغ روی آن قرار دارد و جزو گرانترین انواع واشرها هستند. چراکه گردش آب در آنها بیشتر است.

از طرفی واشرهای خیلی جدیدتر هم وارد بازار شده‌اند اما اگر بخواهیم واقع بینانه عمل کنیم، باید بگوییم که معایب‌شان این است که نصب و اتصال آنها به دستگاه نیازمند این است که شما به اندازه کافی مهارت و تجربه داشته باشید.

مقاله: تعمیر لباسشویی ال جی در تهران

مواردی که باعث تعویض واشر لباسشویی می‌شود.

از دیگر مشکلات و مسائلی که ممکن است به خاطر واشر یا لاستیک دور درب دستگاه اتفاق بیفتد، می‌توان به پاره شدن این واشرها یا لاستیک‌ها اشاره کرد. در چنین حالتی تنها راهی که باقی می‌ماند تعویض واشر است. زیرا اگر پارگی در سطح لاستیک اتفاق بی‌افتد، حتی اگر خیلی جزئی و خفیف باشد، باز هم عاملی برای نشت آب می‌شود و مشکلات دیگری را به وجود می‌آورد. پس سریعاً باید اقدام به تعویض آنها کنید.

به وجود آمدن کپک داخل واشر از دیگر مشکلاتی است که برای آنها به وجود می‌آید. دلیلش این است که در این ناحیه گرما و رطوبت به طور همزمان حبس می‌شود و می‌تواند بهترین محل برای رشد باکتری‌های مختلف باشد.

اگر شما این ناحیه را تمیز نکنید، کپک‌ها و میکروب‌ها روی یکدیگر انباشته می‌شوند و بوی نامطبوعی را به وجود می‌آورد که همین باعث می‌شود بعد از شستشوی لباس هم شاهد این بوی بد باشید. این اتفاق به مرور برای یک سری از افراد عاملی برای ایجاد حساسیت پوستی و آلرژی است.

در بعضی از موارد ممکن است سیاه شدن لاستیک اتفاق بی‌افتد که در چنین حالتی هم باید واشر را تعویض کنید. اما قبل از اینکه این اتفاق رخ دهد، می‌توانید از آن جلوگیری کنید. به این صورت که هر بار از لباسشویی استفاده می‌کنید و کار دستگاه تمام می‌شود، به مدت ۱-۲ ساعت درب دستگاه را باز نگه دارید. حتی می‌توانید مدت زمان بیشتری آن را باز نگه دارید و یک دستمال یا اسفنج را که کاملاً خشک هستند روی این قسمت بکشید تا هرگونه رطوبت یا کثیفی که در این ناحیه هست برداشته شود و هیچ سیاهی روی واشر باقی نماند.

اگر به این موضوع توجه نکنید و پروسه تمیزی دستگاه را رعایت نکنید، طول عمر واشر کم می‌شود. در نتیجه زودتر از حد موعود باید اقدام به تعویض واشر کنید.

مقاله: تعمیر لباسشویی ال جی در مشهد

مراحل و نحوه تعویض واشر لباسشویی

اگر به هر دلیلی مجبور شدید که پروسه تعویض واشر را خودتان به انجام برسانید، می‌توانید مراحل زیر را در پیش بگیرید تا بدون اینکه مجبور باشید هزینه زیادی پرداخت کنید، واشر تعویض شود.

 1. نحوه تعویض واشر لباسشویی بدین صورت است که در اولین مرحله باید حواستان به نکات ایمنی باشد. قبل از اینکه هر کاری را به انجام برسانید، دو شاخه دستگاه را از برق بیرون بکشید. با انجام این کار مطمئن می‌شوید که هیچ برقی داخل دستگاه وجود ندارد و کارتان خطرناک نیست. یا حتی اگر شک دارید، می‌توانید به طور کل از کنتور اصلی برق دستگاه را قطع کنید‌.
 2. در مرحله بعد باید درب بالای لباسشویی را بردارید که به آن بدنه بالایی دستگاه هم گفته می‌شود. کافی است پیچی که در عقب ماشین لباسشویی وجود دارد را باز کنید تا این درب باز شود. اگر قرار است بدنه را بردارید، باید با احتیاط اقدام به باز کردن این پیچ‌ها کنید و به آرامی جداسازی را انجام دهید. می‌توانید از طریق پیچ گوشتی هم این کار را انجام دهید.
 3. در مرحله بعد باید اقدام به باز کردن پنل جلویی لباسشویی بکنید. پنل جلویی شبیه به درب بالایی با تعدادی پیچ به دستگاه وصل شده که فقط به یک پیچ گوشتی نیاز دارید تا بتوانید آنها را باز کنید. با دقت این کار را بکنید تا به برد دستگاه هیچگونه آسیب و صدمه‌ای وارد نشود.
 4. در مرحله بعد باید محفظه‌ای که داخل آن پودر می‌ریزید که به آن جاپودری هم گفته می‌شود را خارج کنید. یعنی به طور کامل آن را از دستگاه بیرون بکشید. با احتیاط آن را به سمت بالا هول بدهید که با انجام این کار جاپودری آزاد می‌شود و پیچ‌هایی که روی قاب هستند را در قسمت پایینی باز کنید.
 5. بعد از اینکه پیچ‌های قسمت زیرین جاپودری را باز کردید، باید اقدام به جداسازی سیم و کابل‌های متصل شده به برد کنید. مطمئن باشید که هیچ گونه آسیبی به آنها وارد نمی‌شود؛ چراکه در نهایت آرامش باید این کار انجام دهید.
 6. سپس اقدام به آزاد کردن خارهای بالای قاب جلویی یکی پس از دیگری کنید و قاب را به طور کامل از دستگاه بیرون بیاورید. سپس اقدام به باز کردن درب پایین قسمت جلوی ماشین لباسشویی بکنید و تمام پیچ‌ها را از آن ناحیه باز کنید.
 7. بعد از اینکه پیچ‌های قسمت جلویی دستگاه را باز کردید، باید دقت کنید لاستیکی که دور درب دستگاه وجود دارد، از طریق یک سیم و یک فنر به دو طرف وصل شده است. یعنی یک طرف آن به قسمت دیگ و طرف دیگر به بدنه جلوی دستگاه اتصال پیدا کرده که باید آنها را باز کنید. با انجام این کار واشر رها و جدا می‌شود.
 8. فقط باید فنر را تا جایی باز کرده باشید که سیم از دور واشر به طور کامل خارج شود. بعد باید اقدام به باز کردن پیچ میکروسوئیچ کنید. کابلی که به آن وصل شده است را آزاد کنید تا قاب جلویی هم به طور کامل جدا شده و قابل خارج شدن باشد.
 9. اکنون دسترسی کاملی به قسمتی از واشر دارید که به دیگ وصل شده است. در نتیجه اگر سیم و فنر دور درب لاستیک را باز کنید، می‌توانید کارتان را پیش ببرید. حال باید واشر جدیدی که تهیه کرده‌اید را تعویض کرده و جایگزین واشر قبلی کنید.
 10. بعد از اینکه کارتان تموم شد، مراحلی که گفتیم را به صورت بالعکس اجرا کنید تا دوباره به حالت اول برسید. زمانی که می‌خواهید پیچ‌ها را ببندید، حتماً باید اطمینان حاصل کنید که پیچ‌ها به طور کافی سفت هستند و در جای خودشان قرار گرفتند.
 11. اگر متوجه جرم، گرفتگی و سوراخ و پارگی جزئی در این نواحی شده‌اید، یعنی امکان تعویض واشر نیست. در چنین حالتی علاوه بر مراحل بالا واشر را به صورت ۱۸۰ درجه نیز بچرخانید.
 12. به این صورت تمامی مراحلی که در بالا گفتیم را به طور کامل اجرا کنید و بعد به جای اینکه واشر جدید را تعویض کنید؛‌ همان واشر قدیمی را ۱۸۰ درجه بچرخانید و قطعات روی دستگاه را به حالت اولیه برسانید. انجام این کار باعث می‌شود تا قسمت پایین دستگاه که دچار جرم گرفتگی، سوراخ یا پارگی شده است به بالا انتقال داده شود.
 13. نکته مهم دیگر این است؛ هنگامی که می‌خواهید پروسه تعویض واشر را انجام دهید، از پیچ گوشتی یا وسایل نوک تیز استفاده نکنید‌. زیرا ممکن است روی دستگاه جا بی‌اندازد و لاستیک را دوباره دچار پارگی کند.

نکات مربوط به تمیز کردن واشر لباسشویی

زمانی که احساس کردید لباسشویی بوی خوبی ندارد، ممکن است کپک یا قارچ در لاستیک درب دستگاه یا همان واشر به وجود آمده باشد که حتماً باید اقدام به تمیز کردن آن کنید تا بوی بد از بین برود.

کاری که می‌توانید انجام دهید، این است که به سراغ ترکیب آبلیمو و سرکه بروید که نه تنها یک ترکیب بی‌خطر است و به ریه‌های شما آسیب وارد نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود تا تمیزکاری دستگاه خیلی خوب انجام شود.

کافی است که سرکه و آبلیمو را با یکدیگر ترکیب کنید و آن را داخل ظرف اسپری بریزید. محلول را روی واشر دور درب دستگاه اسپری کنید. بعد از چند ثانیه یک پارچه نرم بردارید و اقدام به خشک کردن و پاکسازی واشر کنید. به گونه‌ای که مطمئن شوید هیچ گونه خیسی و رطوبتی داخل آن باقی نمانده و هیچ کپک و میکروبی در آن رشد نمی‌کند.

کافی است که ماهی یک بار این کار را به انجام برسانید تا کارکرد و عملکرد دستگاه بهبود پیدا کند. مهمتر از همه اینکه انجام این کار باعث می‌شود تا خیلی از اوقات نیاز به تعویض واشر پیدا نکنید. پارگی واشر هم در چنین حالتی اتفاق نمی‌افتد و آلودگی‌ها و باکتری‌ها در آنجا تجمع پیدا نمی‌کند.

مقاله: تعویض بلبرینگ ماشین لباسشویی ال جی |گام به گام

کلام آخر درباره نحوه تعویض واشر لباسشویی

با تمام توضیحات بالا متوجه شدید که نحوه تعویض واشر لباسشویی چگونه است. واشر قطعه‌ای است که هیچ گونه پیچیدگی خاصی در آن وجود ندارد اما اگر خراب شود، می‌تواند اختلالات زیادی را به وجود بیاورد. پس باید بدانید که چه زمانی نیاز به تعویض دارید که ما به طور کامل این موضوع را برای شما توضیح دادیم.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.