نحوه تعویض لامپ یخچال

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

 

لامپ داخل یخچال یکی از قطعاتی است که خیلی از ما تا زمانی که به درستی کار می‌کند متوجه حضور آن نیستیم ولی وقتی مشکلی در کارکردن آن درست می‌شود تعمیر کردن آن یکی از دغدغه‌های افراد در حین تعمیر است.

نحوه تعویض لامپ یخچال بسته به مدل یخچال شما تفاوت دارد ولی به صورت کلی روش تعویض لامپ یخچال شامل دو مدل لامپ رشته‌ای و لامپ ال ای دی می‌شود که در ادامه نحوه تعویض لامپ یخچال برای هر دو مدل را به صورت کامل شرح می‌دهیم.

نحوه تعویض لامپ یخچال رشته‌ای

لامپ‌های رشته از اولین مدل لامپ‌هایی هستند که داخل یخچال‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این لامپ ها هنوز هم در برخی مدل‌ها استفاده می‌شوند. لامپ‌های رشته‌ای معمولا در داخل محفظه ترموستات نصب می‌شوند ولی در برخی مدل‌ها بر روی سقف یخچال نصب شده‌اند.

تشخیص رشته‌ایی بودن لامپ بسیار ساده می باشد و همه ما می‌توانیم متوجه شویم ولی یکی از مشکلات تعویض لامپ یخچال بر داشتن محفظه رویی لامپ است.

در یخچال‌ها برای پخش شدن بهتر نور لامپ یک محافظ شفاف از جنس پلاستیک بر روی آن نصب می‌کنند. باز کردن این طلق پلاستیکی معمولا یک بست و یا یک پین قرار می‌دهند که با کمی خم کردن به رحتی از جای خود خارج می‌شود. بعضی از شرکت‌ها برای این طلق یک پیچ کوچک قرار می‌دهند که به راحتی باز می‌شود.

پس از برداشتن طلق رویی لامپ یخچال شما باید به آرامی لامپ یخچال را از جای‌خود خارج کنید. اگر لامپ یخچال شما سیاه شده بود و یارشته سیم داخل آن پاره شده بود شما باید لامپ یخچال خود را تعویض کنید.

ممکن است مشکل شما با تعویض لامپ حل نشود. این به این معنی است که مشکل از جای دیگری است. قدمی بعدی برای چک کردن این است که شما داخل سرپیچ لامپ را چک کنید. این سرپیچ فلزی زنگ زده و سولفاته می‌کند به دلیل اینکه محیط یخچال مقداری رطوبت دارد. برای نگاه کردن داخل سرپیچ و چک کردن آن یخچال خود را از برق بکشید تا دچار برق گرفتگی نشوید. البته برق لامپ یخچال خطر جانی ندارد.

برای چک کردن داخل سرپیچ لامپ شما میتوانید به صورت چشمی این کار را انجام دهید. اگر سرپیچ در جای خود پیچ شده بود و محل قرار گیری آن به گونه‌ای بود که با چشم دیده نمی‌شد شما می‌توانید از یک آینه کوچک و یا دوربین عکاسی مو‌بایل استفاده کنید.

اگر سرپیچ لامپ یخچال خراب بود شما باید سرپیچ را عوض کنید برای تعویض سرپیچ باید پیچ‌های محفظه آن را بازکنید. بعد از باز کردن پیچ‌ها سرپیچ لامپ را باز کنید و با نمومنه مشابه جای‌گزین کنید.

اگر سرپیچ لامپ یخچال سالم بود و یا با تعویض آن مشل شما حل نشد قدم بعدی چک کردن میکروسوییچ یخچال است.

میکروسوییچ یخچال یا کلید لامپ یخچال معمولا در وسط یخچال و بر روی محفظه ترموستات نصب می‌شود ولی با کم گشتن می‌توانید آن را پیدا کنید.

برای خارج کردن میکرو سوییچ از محل خود باید با کمک یک پیچ کوشتی دوسو این کار را انجام دهید پس از خارج کردن آن توسط پیچ گوشتی باید با یک اوهم متر آنرا تست کنید.

اگر مشکل از قسمت میکروسوییچ نبود باید مدار یخچال را برسی کنید. بررسی مدار و تعمیر برد یخچال کاری تخصصی است و اگر تخصص کافی در زمینه الکترونیک ندارید نباید به قسمت‌های حساس یخچال دست بزنید. اگر نیاز به برسی برد یخچال توسط یک متخصص داشتید می‌توانید در خواست خود را در خدمت از ما ثبت کنید و از چندین متخصص هزینه و مدت زمان کار تعمیر یخچال خود را بپرسید.

نحوه تعویض لامپ یخچال ال ای دی

این قسمت محتوا بیشتر برای کسانی مناسب است که نحوه تعویض لامپ داخل یخچال سامسونگ و نحوه تعویض لامپ یخچال ساید ال جی را سرچ کرده اند. این مدل از یخچال‌ها برای کاهش مصرف برق و کاهش دما و همچنین افزایش عملکرد یخچال از سیستم‌های پیشرفته استفاده می‌کنند. یکی از این سیستم ها استفاده از لامپ ال ای در است.

اگر لامپ ال ای دی یخچال شما که معمولا بر روی دیواره نصب شده کار نمی‌کند بهتر است که با یک متخصص هماهنگ کنید. ولی اگر احساس می‌کنید اعلاقه‌ایی بره حضور یک متخصص برای انجام کار خود ندارید خودتان می‌توانید دست به کار شوید.

نحوه تعویض لامپ داخل یخچال سامسونگ و یا نحوه تعویض لامپ یخچال ساید ال جی اگر ال ای دی باشند فرق زیاید ندارند. برای جا سازی ال ایدی از بدنه یخچال باید مثل مراحل لامپ رشته‌ایی را انجام دهید. برای جدا کردن ال ای دی می‌توانید از یک کاردک و پیچ گوشتی دوسو نازک استفاده کنید. دقت کنید که صفحه ال ایدی شکننده است و اگر شکسته شود دیگر قابل تعمیر نیست.

بیشتر بخوانید:تعمیرات یخچال mabe را دست چه کسی بسپاریم؟

معمولا لامپ‌های ال ای تعمیر می‌شوند ولی اکر شما مایل به تعمیر نیستید می‌توانید آن را با یک نمونه نو جایگزین کنید.

برای جدا کردن لامپ ال ای دی باید کارک را به آرامی بین فضای یخچال و لامپ فشار داد تا لامپ از محل خود خارج شود. در زمان انجام این کار باید توجه کافی را داشه باشید تا به بدنه یخچال آسیبی وارد نشود.

لامپ روشنایی آبسردکن یخچال

یکی دیگر از لامپ‌های مورد استفاده در یخچال که زیر مجموعه نحوه تعویض لامپ یخچال می‌شود. ممکن است برای بازکردن نیاز به پیچ گوشتی باشد و یا ممکن است یک صفحه طلق پلاستیکی باشد که با دست از جای خود خارج می‌شود. برندهای ال جی، سامسونگ، اسنوا و… هر کدام طراحی و مهندسی خود را برای یخچال‌ها دارند.

با این حال اگر شما فرصت تعویض لامپ یخچال را ندارید و یا می‌خواهید لامپ یخچال شما با روش درست تعویض شود تا آسیبی به یخچال نرسد می‌توانید از یک نیروی متخصص درخواست کار کنید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.