نحوه تعویض قفل درب یا میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

در رابطه با درب ماشین لباسشویی، مشکلات رایجی گزارش می‌شود؛ باز نشدن درب پس از اتمام کار لباسشویی، بسته نشدن درب لباسشویی، گیر کردن قفل درب و… در این مطلب از هوم کارا ابتدا علت مشکلات مربوط به قفل و درب ماشین لباسشویی را بیان می‌کنیم سپس به بررسی راه حل‌ها و آموزش درست ترین روش برای تعویض قفل درب لباسشویی می‌پردازیم.

عملکرد قفل درب ماشین لباسشویی

قفل درب ماشین لباسشویی های درب از جلو، میکروسوئیچ نام دارد. با شروع کار دستگاه، برد، میکروسوئیچ را فعال می‌کند تا این قطعه هنگام کار کردن لباسشویی از باز شدن درب جلوگیری کند. در نهایت با اتمام کار دستگاه، میکروسوئیچ پس از چند دقیقه غیرفعال می‌شود و می‌توانید درب ماشین لباسشویی را باز کنید. حالا اگر به هر علتی این قطعه یا مشتقاتش آسیب ببینند باز یا بسته شدن درب با مشکل مواجه می‌شود و زمان تعویض قفل یا همان میکروسوئیچ فرا می‌رسد.

علت های باز یا بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

 1. خرابی قفل درب (میکروسوئیچ) ماشین لباسشویی
 2. شکسته شدن زبانه درب لباسشویی
 3. صدمه دیدن درب یا خود لباسشویی به علت آسیب فیزیکی، جابه‌جایی و…
 4. پوسیدگی یا خرابی لاستیک درب دستگاه
 5. خرابی دکمه مربوط به باز و بسته کردن درب

میکروسوئیچ چگونه از باز شدن درب ماشین لباسشویی جلوگیری می‌کند؟

اگر با اتمام کار ماشین لباسشویی پس از گذشت چند دقیقه، درب لباسشویی باز نمی‌شود یا اگر ماشین لباسشویی شروع به کار نمی‌کند یا پس از چند دقیقه از استارت خاموش می‌شود، مشکل می‌تواند از میکروسوئیچ دستگاهتان باشد. اگر ماشین لباسشویی شما دارای صفحه نمایش دیجیتالی باشد، کد خطا یا اروری نمایش می‌دهد. بیشتر برند های ماشین لباسشویی برای چنین شرایطی در دستگاه خود یک خلاص کننده دستی تعبیه کرده‌اند که جای آن بسته به مدل دستگاه متفاوت است، برای پیدا کردن آن پیشنهاد می‌کنیم به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید یا مدل و برند آن را سرچ کنید. خلاص کننده دستی معمولا زیر قفل درب یا کنار فیلتر تخلیه قرار می‌گیرد. از طریق لینک های زیر نیز می‌توانید دفنرچه راهنمای دستگاه خود را پیدا کنید.

تشخیص خرابی یا سوختگی میکروسوئیچ ماشین لباسشویی

به طور کلی تشخیص قابل استفاده نبودن میکروسوئیچ ماشین لباسشویی و نیاز به تعویض آن باید طی مراحلی شامل قطع برق لباسشویی، باز کردن پنل و بررسی سیم‌پیچ‌ها به کمک مولتی‌متر انجام شود اما اگر نحوه انجام این کار را بلد نیستید، توصیه می‌کنیم از تکنسین لباسشویی یا یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

قبل از اقدام به تعویض قفل درب ماشین لباسشویی بهتر ابتدا از موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

قدم اول: اولین قسمتی که پیشنهاد می‌کنیم آن را بررسی کنید، زبانه درب است. این قطعه که عموما از جنس پلاستیک سخت ساخته شده است ممکن است بشکند یا آسیب ببیند. در این صورت درب ماشین لباسشویی دیگر باز نمی‌شود.
خودتان به راحتی می‌توانید با خرید یک زبانه جدید، این مشکل را برطرف کنید. زبانه شکسته را با باز کردن پیچ ها و فنر متصل آن به درب باز کنید و زبانه جدید را جایگزین کنید.

قدم دوم: در صورت سالم بودن زبانه، نوبت به بررسی لولای درب ماشین لباسشویی می‌رسد. لولا، درب را به لباسشویی متصل نگه می‌دارد و از جنس پلاستیک سخت یا فلز است. خراب شدن یا تنظیم نبودن این قسمت می‌تواند در باز شدن درب مشکل ایجاد کند. اگر متوجه مشکلی در لولای درب شدید، پیچ های آن را چک و سفت کنید. اگر لولا طوری تنظیم شده باشد که زبانه درب نتواند وارد سیستم قفل درب شود، تنظیم لولا باید مجددا انجام شود. اگر در این زمینه مهارتی ندارید، انجام آن را به تعمیرکار ماشین لباسشویی بسپارید زیرا ممکن است نیاز به باز کردن پنل های دستگاه باشد.

بعد از این دو قدم درصورتی که همچنان در باز شدن درب مشکل وجود داشت باید قفل درب یا میکروسوئیچ ماشین لباسشویی تعویض شود:

 1. کابل ماشین لباسشویی را از برق بکشید.
 2. پنل بالا و پنل جلوی لباسشویی و در نهایت تسمه دور لاستیک درب را باز کنید.
 3. حالا می‌توانید با باز کردن درب لباسشویی، پیچ های اطراف قفل را مشاهده کنید.
 4. با ابزار مناسب، پیچ‌ها را باز و قفل درب را جدا کنید.
 5. قفل جدید را در جایگاه قفل قبلی قرار داده و پیچ های آن را به خوبی سفت کنید.
 6. اتصالات قفل درب را بررسی کنید و درستی تعویض میکروسوئیچ مطمئن شوید.
 7. درب ماشین لباسشویی را ببندید.
 8. تسمه دور لاستیک درب را سر جای خود قرار دهید.
 9. پنل بالا و پنل جلوی دستگاه را دوباره نصب کنید.
 10. دستگاه را به برق متصل کنید.

جمع بندی:

همان طور که مشاهده کردید باز و بسته نشدن درب ماشین لباسشویی فقط ناشی از قفل درب نیست و می‌تواند به علت موارد دیگری باشد، با بررسی دیگر موارد اگر همچنان مشکل حل نشده بود سراغ تعویض میکروسوئیچ درب لباسشویی بروید و اگر مهارت و تجربه در زمینه تعمیرات این چنینی ندارید انجام آن را به تکنسین متخصص ماشین لباسشویی بسپارید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »