e1496046750825

نحوه تست و تعمیر ترموستات یخچال

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

یکی از قطعات اصلی یخچال که وظیفه تنظیم دما را برعهده دارد ترموستات است. هنگامی که ترموستات یخچال احساس می کند که هوای داخل یخچال گرم شده است با ارسال فرمان به کمپرسور آن را روشن می کند تا هوای سرد جایگزین هوای گرم شود.

اگر ترموستات یخچال نتواند دما را روی درجه مورد نظر شما نگه دارد این بدان معناست که یا ترموستات دمای محیط را درست احساس نمی کند و یا سیگنال لازم را به کمپرسور نمی فرستد تا آن روشن شود. در هر دو حالت لازم است که با پیروی از دستورالعمل های خاصی که مناسب یخچال شما هستند ترموستات را تعویض کنید. در این مطلب به نحوه تعویض ، تست و تعمیر ترموستات یخچال برندهای مختلف امرسان ، فیلور،پارس و ….می پردازیم.

علائم خرابی ترموستات یخچال و روش تعمیر

زمانی که یخچال شما کهنه می شود با مشکلات متعددی رو به رو می شوید. هر چه زمان بیشتر می گذرد قطعات داخلی یخچال شما بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند. ترموستات هم یکی از قطعات اصلی یخچال است که خراب شدن آن می تواند دردسر ساز شود. خرابی ترموستات مشکلات مختلفی را به وجود می آورد که در ادامه به بررسی تعدادی از آن ها می پردازیم.

 • یخچال به اندازه کافی سرد نیست

اگر به طور ناگهانی متوجه شدید که مواد غذایی شما آن گونه که باید سرد نیستند یا هوای داخل یخچال به اندازه کافی سرد نیست احتمال دارد که این مشکل ناشی از خرابی ترموستات باشد. ابتدا یک درجه دما را افزایش دهید و منتظر باشید که موتور یخچال کار کند. اگر اتفاقی نیفتاد یعنی ترموستات خراب شده است.

 • سرد و گرم شدن محیط یخچال

وظیفه ترموستات این است که دمای هوای داخل یخچال را نسبتاً ثابت نگه دارد. بالا و پایین رفتن دما موجب فاسد شدن مواد غذایی می شود. اگر متوجه شدید که دمای یخچال ثابت نیست و مواد غذایی فاسد می شوند احتمالاً ترموستات مشکل پیدا کرده است.

 • یخ زدن مواد غذایی داخل یخچال

یخ زدن مواد غذایی نشان دهنده این است که ترموستات به درستی کار نمی کند و کمپرسور به صورت دائم کار می کند. به عنوان اولین اقدام بررسی کنید که تنظیمات ترموستات را به صورت اتفاقی تغییر نداده باشید. اگر تنظیمات ترموستات درست است اما مواد غذایی یخ زده اند سعی نکنید که دما را بالا ببرید.

وقتی ترموستات یخچال کار نکند روی هیچ تنظیماتی کار نمی کند. فقط باید مواد غذایی را از پنل پشتی یخچال دورتر کنید و فوراً با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید تا در حل این مشکل به شما کمک کند.

تست ترموستات یخچال

ترموستات همچون کلیدی است که زمان رسیدن به دمای مطلوب، برق ورودی به کمپرسور را قطع می کند. خراب شدن ترموستات علائم مختلفی دارد از جمله گرم شدن هوای داخل یخچال، برفک زدن یخچال، یکسره کار کردن کمپرسور و به هم خوردن تایم استراحت و کار کردن یخچال و غیره.

 1. روش اول تست ترموستات یخچال

در اولی روش تست ترموستات یخچال ، برای این که متوجه شوید ترموستات خراب است یا خیر باید کمپرسور را چک کنید. ابتدا سیم برق پشت یخچال را بررسی کنید تا مطمئن شوید که برق رسانی انجام می شود و کار نکردن ترموستات ناشی از عدم برق رسانی نیست. سپس، کمپرسور را لمس کنید. اگر کمپرسور سرد باشد یعنی ترموستات خراب است.

 1. روش دوم تست ترموستات یخچال

سیم های اصلی ترموستات را جدا کنید و به هم متصل کنید. اگر با انجام این کار کمپرسور شروع به کار کرد یعنی ترموستات خراب شده است.

 1. روش سوم تست ترموستات یخچال

ترموستات را تا انتها بچرخانید و سپس به حالت اول باز گردانید. اگر با انجام این کار کمپرسور شروع به کار کرد یعنی ترموستات سالم است. اما اگر کمپرسور کار نکرد یعنی ترموستات مشکل دارد و باید تعویض شود.

مراحل تعویض ترموستات یخچال

 1. یخچال را از برق بکشید

قبل از این که کار خود را شروع کنید باید یخچال را از برق بکشید یا کلاً برق مربوط به آشپزخانه را از داخل جعبه فیوز قطع کنید. مواد غذایی حساس را به یک جای خنک ببرید تا خراب نشوند زیرا یخچال باید تا 30 دقیقه به برق وصل نشود. این مدت زمان تأثیری بر روی مواد غذایی یخ زده نخواهد داشت.

 1. محل قرار گرفتن ترموستات را پیدا کنید

در بیشتر یخچال فریزرهایی که فریزر در قسمت بالا و یخچال در قسمت پایین قرار دارد ترموستات درست در پشت یخچال یا سقف یخچال یعنی زیر پنل فریزر قرار گرفته است. اگر یخچال شما ساید است و یخچال و فریزر در کنار هم قرار گرفته اند، ترموستات در پشت فریزر قرار دارد.

 1. درجه تنظیم دما را جدا کنید

برای این که بتوانید به ترموستات دسترسی پیدا کنید لازم است که با کمک پیچ گوشتی درجه کنترل کننده آن را ابتدا جدا کنید و کنار بگذارید. اکنون می توانید شفت ترموستات را ببینید که با مهره ای به جای خود متصل شده است. با استفاده از یک انبردست مهره را شل کنید.

 1. محفظه کنترل را جدا کنید

محفظه ای که ترموستات و اتصالاتش در داخل آن قرار گرفته اند را از یخچال جدا کنید. برای این کار لازم است پیچ هایی که محفظه را به یخچال متصل کرده اند باز کنید. یک دست خود را در زیر محفظه نگه دارید تا پس از باز کردن آخرین پیچ محفظه و اتصالات نیفتند. هنوز سیم هایی به محفظه متصل هستند که از افتادن کامل آن جلوگیری می کنند.

 1. ترموستات خراب را باز کنید

گیره هایی که ترموستات را به محفظه متصل کرده اند کنار بزنید تا ترموستات آزاد شود. اکنون ترموستات و لوله های حسگر را از محفظه کنترل جدا کنید.

 1. جدا کردن اتصالات

برای این که هنگام نصب ترموستات جدید دچار مشکل نشوید از نحوه اتصال سیم ها به ترموستات عکس بگیرید. حالا سیم ها را به آرامی و با کمک موچین از ترموستات جدا کنید و ترموستات را کنار بگذارید. توجه داشته باشید که اگر به سیم ها فشار زیادی وارد کنید ممکن است باعث قطع شدن آن ها شوید.

 1. تعویض روکش لوله مویی

کار دیگری که باید انجام دهید این است که روکش لوله مویی یخچال را عوض کنید. لوله مویی در دیواره داخلی یخچال قرار دارد و با کشیدن آن و بدون نیروی اضافه می توانید آن را بیرون بیاورید. البته در بسیاری از مدل ها در انتهای لوله مویی یک دندانه وجود دارد که می توانید با کمک پیچ گوشتی آن را جدا کنید.  روکش لوله مویی را در بیاورید و آن را روی لوله مویی ترموستات جدید بکشید. سپس لوله را دوباره داخل یخچال بفرستید و اتصالات آن را مانند قبل انجام دهید.

 1. متصل کردن ترموستات جدید

مطابق با عکسی که در دست دارید سیم های ترموستات جدید را متصل کنید. مجدداً مهره شفت را سفت کنید و محفظه کنترل دما را در جای خود در داخل یخچال قرار دهید. پیچ های محفظه را ببندید تا سر جای خود بماند. کاور روی ترموستات را  جاگذاری کنید و دستگیره مدرج را نیز نصب کنید.

پس از انجام این مرحله تعویض و جایگزینی ترموستات یخچال با موفقیت به اتمام رسیده است و می توانید عملکرد آن را تست کنید. دو شاخه یخچال را به برق بزنید و صبر کنید تا یخچال روی دمای مورد نظر قرار گیرد.

اگر در انجام کارهای فنی و تعویض قطعات الکترونیکی مهارت و تجربه کافی را ندارید بهتر است که تست کردن ، تعویض و تعمیر ترموستات یخچال را به تعمیرکاران متخصص بسپارید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

علت بسته نشدن درب یخچال

از رایج‌ترین مشکلات گزارش شده، بسته نشدن درب یخچال است. این مسئله باعث بروز مشکلاتی می‌شود. این موارد عبارتند از: فساد مواد غذایی درون یخچال، آسیب به کمپرسور یخچال، برفک

مطالعه مقاله »