62130225-1

نحوه تست ترموستات یخچال

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

ترموستات یکی از اصلی ترین قطعات یخچال است که وظیفه تنظیم دما را در یخچال بر عهده دارد در واقع زمانی که ترموستات احساس ایجاد هوای گرم را در داخل یخچال دارد با صدور فرمان باعث شروع فعالیت کمپرسور برای تنظیم دمای یخچال میکند اما این قطعه چطور کار میکند و زمانی که دمای یخچال ما به مشکل میخورد چگونه میتوانیم ازسلامت ترموستات دستگاه خود مطلع شویم؟ اگر شما نیز علاقه مند به دانستن در مورد نحوه تست ترموستات یخچال هستید پس در این مقاله همراه ما باشید.

روش های تست ترموستات یخچال

ترموستات به صورت یک فیلتر در زمانی که دمای مطلوب در یخچال ایجاد میشود با قطع فعالیت موجب تنظیم دمای یخچال میشود، برای تست ترموستات یخچال میتوانید به روش زیر عمل کنید:

 • در اولین قدم کمپرسور را چک کنید میتوانید برای اینکار اول برق دستگاه را چک کنید که مطمئن باشید یخچال شما به درستی کار میکند و مشکل از برق نیست پس از آن میتوانید کمپرسور را با دست لمس کنید اگر کمپرسور شما سرد باشد یعنی کار نمیکند پس ترموستات شما دچار مشکل شده است. که دستور فعالیت به کمپرسور نداده و کمپرسور سرد است.
 • ترموستات را تا انتهای درجه بچرخانید اگر کمپرسور شما شروع به کار نکرد متوجه میشوید که ترموستات خراب است.
 • سیم های اصلی ترموستات یخچال را جدا کتید و به هم بچسبانید اگر با این کار کمپرسور شما شروع به کار کرد یعنی ترموستات دستگاه شما خراب است.

تست ترموستات یخچال با اهم متر

ترموستات قطعه ای در پشت یخچال شما میباشد که برای تست آن توسط اهم متر باید به ان دسترسی کامل داشته باشیم به منظور تست ترموستات با اهم متر میتوانیدطبق مراحل زیر پیش روید:

 • ابتدا باید دستگاه یخچال خود را از برق بکشیم.
 • پس از آن به قسمت پشتی یخچال مراجعه میکنیم ترموستات قطعه ای در پشت یخچال و نزدیک به کمپرسور است که درون یک محفظه قاب مانند قرار دارد.
 • برای شروع به آرامی قاب را از روی آن بردارید.
 • توجه داشته باشید که این قطعه با سیم سنسور به دستگاه متصل است و شما باید این سیم را جدا کنید.
 • در این مرحله شما میتوانید با وصل کردن سیم های ترموستات به اهم متر از درست و یا خراب بودن آن مطلع شوید بدین صورت که زمانی که ولوم ترموستات را میچرخانیم اهم متر ما باید بوق بزند.
 • توجه داشته باشید که پس از تست ترموستات و در صورت سالم بودن آن پس از وصل کردن سیم مانند مراحل جداسازی اقدام کرده و آن را درون محفظه ای که قرار داشت بگذارید.

نحوه سیم کشی ترموستات یخچال

به طور کلی نحوه سیم کشی ترموستات یخچال 240 ولت دارای سیم های سفید و سیاه هستند، نحوه سیم کشی ترموستات یخچال به این صورت است که از برق ورودی دستگاه یک سیم مستقیم برای موتور یخچال وارد میشود و سیم دیگر وارد ترموستات میشود، و در مسیر برگشت سیم متصل به ترموستات نیز به موتور یخچال میرود.

نحوه تنظیم پیچ ترموستات یخچال

ترموستات یک وسیله مکانیکی است یعنی میتواند بدون دخالت شخص دمای یخچال را تنظیم کرده و دستور قطع و ادامه فعالیت را به کمپرسور برساند، به طور مثال زمانی که ما پیچ ترموستات را روی دمای 4 میگذاریم ترموستات تا زمانی که کمپرسور دمای داخل یخچال را به 4 نرساند دستور قطع فعالیت را نمیدهد و به محض رسیدن دمای یخچال به 4 درجه ترموستات دستور قطع فعالیت را صادر میکند اما مواد غذایی در فصول مختلف سال عمر متفاوتی دارند و یهتر است شما در آغاز فصل سرما و گرما نسبت به تنظیم مجدد پیچ ترموستات خود اقدام نمایید برای نحوه تنظیم پیچ ترموستات یخچال در فصول مختلف میتوانید مطابق زیر عمل کنید:

 • در فصل تایستات در مقایسه با فصل زمستان به دلیل بالاتر بودن درجه حرارت هوا لازم است که دمای یخچال بالاتر باشد تا یخچال به خوبی بتواند از مواد غذایی نگه داری کند و دمای مناسب برای فصل تابستان بهتر است 3یا 4 درجه سانتی گراد باشد
 • اما درجه پیچ ترموستات یخچال در فصل زمستان بهتر است روی اعداد 1یا 2 باشد.

توجه داشته باشید که در تنظیم پیچ ترموستات یخچال هر چه عدد بزرگتر باشد دمای محیط خنک تر و هرچه عدد کوچگتر باشد دمای محیط گرمتر است. بدین معنا که برخی از افراد فکر میکنند در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا درجه پیچ ترموستات باید روی 1 یا 2 باشد که این کار اشتباه بوده و این اعداد مناسب فصل زمستان هستند.

نتیجه گیری از نحوه تست ترموستات یخچال

ترموستات یخچال به عنوان یکی از اصلی ترین قطعات یخچال شناخته میشود زیرا وظیفه تنظیم دما مناسب برای نگه داری مواد غذایی ما در یخچال بر عهده آن میباشد، و کوچکترین اختلال در نوع کارکرد آن برای ما مساوی خواهد بود با خراب شدن مواد غذایی داخل یخچالمان. شما با مطالعه مقاله بالا و آگاهی پیدا کردن در مورد ترموستات و نحو تنظیم آن در فصول مختلف خواهید توانست به خوبی تنظیمات دمای یخچال خود را مدیریت نمایید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

تعمیر یخچال

تعمیر یخچال در شرق، غرب، شمال و جنوب تهران توسط تعمیرکار در محل عیب یابی و رفع مشکل میگردد. توجه داشته باشید که تعمیرات انواع یخچال فریزر در هوم کارا بدون خروج

مطالعه مقاله »