موتور جارو شارژی

هر آنچه از موتور جاروشارژی باید بدانید!

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

یکی از لوازم پرکاربرد در خانه‌ها جاروشارژی می‌باشد که به خاطر سهولت در تمیزکاری، طرفداران زیادی پیدا کرده است. موضوع مهمی که در رابطه با این وسیله وجود دارد این است که موتور آن نسبت به جاروبرقی‌ ضعیف بوده و ممکن است به خاطر کوچکترین سهل انگاری دچار اختلال شود. این اختلالات گاهی با یک ترفند ساده قابل حل بوده و گاهی نیاز به یک متخصص دارد. با توجه به این مساله قصد داریم در ادامه این نوشته به علت خرابی موتور جاروشارژی بپردازیم تا اگر شما هم با این مشکل مواجه شدید، خیلی سریع آن را حل کنید.

دلایل آسیب دیدن موتور جاروشارژی چیست؟

عواملی که باعث آسیب دیدن و سوختن موتور این وسیله می‌شوند زیاد است. توجه نکردن به این موارد می‌تواند باعث آسیب زدن به موتور جاروشارژی شود؛ بنابراین اگر در خانه از این وسیله استفاده می‌کنید، بهتر است توصیه‌های زیر را جدی بگیرید.

 • استفاده طولانی مدت از جاروشارژی ممنوع: یکی از دلایل اصلی سوختن موتور جاروشارژی استفاده طولانی مدت از آن است. هنگامی که این وسیله طولانی مدت روشن باشد، به موتور فشار زیادی وارد شده و در نتیجه امکان دارد باعث ضعیف شدن یا سوختن آن شود. به همین خاطر بهتر است بعد از تمیز کردن یک قسمت از خانه، جاروشارژی را خاموش کنید تا موتور آن خنک شود.
 • تمیز کردن جاروشارژی را جدی بگیرید: این دستگاه از قطعات مختلفی همچون مخزن، بدنه، موتور، باتری و فیلتر تشکیل شده است. تمیز نبودن هر کدام از این قطعات می‌توانند باعث خراب شدن موتور جاروشارژی شوند. در همین راستا لازم است بعد از هر استفاده، آن را تمیز کرده و مخزن را برای بالا رفتن قدرت مکش، خالی کنید.

جلوگیری از خراب شدن جارو شارژی

چطور موتور جاروشارژی را تعمیر کنیم؟

جاروشارژی نیز مانند هر وسیله دیگری از قطعات مختلفی تشکیل شده و کسی که قصد تعمیر آن را دارد، باید با این قطعات آشنا باشد. به همین خاطر اگر سررشته‌ای از تعمیر موتور جاروشارژی ندارید، بهتر است از دستکاری آن خودداری کرده و از یک فرد متخصص بخواهید دستگاه را بررسی و مشکل به وجود آمده را برطرف کند.

در حالت کلی اجزای تشکیل دهنده این وسیله به دو بخش الکتریکی و مکانیکی تقسیم می‌شوند که در ادامه با آن‌ها آشنا خواهیم شد.

اجزای الکتریکی جاروشارژی

اجرای مکانیکی جاروشارژی

 • بدنه
 • فیلتر

برای بررسی این دستگاه لازم است ابتدا آن را از شارژر جدا کرده و سیم پیچی‌های بدنه را باز کنید. سپس باید موتور و تمام اتصالات را جدا نمایید. اگر در این بررسی متوجه شدید موتور جاروشارژی سوخته، بهتر است موتور جدید و متناسب با مدل جارو خریداری کرده و آن را تعویض نمایید.

تعمیر جاروبرقی

توصیه‌هایی برای جلوگیری از خراب شدن این وسیله

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، موتور این دستگاه ضعیف بوده و نباید انتظار بیشتری از آن داشته باشید. به همین خاطر باید نسبت به نگهداری و استفاده از جاروشارژی وسواس زیادی به خرج دهید. برخی از نکاتی که باعث افزایش طول عمر موتور این دستگاه می‌شود، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • برای مساحت‌های زیاد از جاروشارژی استفاده نکنید.
 • هر چند وقت یکبار سعی کنید فیلترهای جارو را جدا کرده و تمیز کنید.
 • ذرات درشت را با جاروشارژی جمع نکنید.
 • بعد از هر بار استفاده مخزن آن را خالی کنید.

تعمیر موتور جاروشارژی

چرا جاروشارژی بیش از حد گرم می‌شود؟

دلایل مختلفی ممکن است باعث گرم شدن بیش از حد جاروشارژی شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • مسدود شدن برس جاروشارژی
 • کثیفی فیلترها
 • پر شدن بیش از حد مخزن دستگاه
 • خراب شدن موتور جاروشارژی
 • خرابی باتری

در صورتی که با این مشکل مواجه شدید، دستگاه را خاموش کنید تا خنک شود. اما اگر بعد از خنک شدن، خیلی زود دوباره داغ شد، باید فیلترها را تمیز کرده و مخزن را نیز خالی نمایید. اگر با این کارها مشکل برطرف نشد، بهتر است از یک متخصص بخواهید آن را بررسی کند. اگر مشکل از موتور باشد، احتمالا متوجه بوی سوختگی در جارو خواهید شد.

هزینه تعمیر موتور جاروشارژی

برای تعمیر جاروشارژی ابتدا باید میزان خسارات وارد شده به دستگاه و سپس قیمت قطعات مشخص شود. بنابراین هزینه تعمیر این دستگاه به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد و نمی‌توان برای تعمیر موتور جاروشارژی یک هزینه ثابت در نظر گرفت. اما می‌توانید با شرکت هوم کارا تماس بگیرید تا کارشناسان مجموعه به طور کامل شما را راهنمایی کنند.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.