لباسشویی مناسب شستن پتو

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

امروزه فناوری و تکنولوژی های به کار رفته در ماشینهای لباسشویی تا جایی کارایی آنها را بالا برده اند که حتی می توان از آنها برای شستن پتو هم استفاده نمود. اما برای این کار ک سری شرایط و راهنمایی وجود دارد که باید آنها را رعایت کرد در غیر این صورت ممکن است آسیبی جدی و جبران ناپذیر به ماشین لباسشویی وارد شود. پس با ما همراه باشید تا در ابتدا نحوه شستن پتو در ماشین لباسشویی فرا گرفته، سپس بهترین ماشینهای لباسشویی مناسب برای شستن پتو را به شما معرفی کنیم.

آیا می توان با ماشین لباسشویی پتو شست؟

همانگونه که اشاره کردیم شستن پتو با ماشین لباسشویی فقط زمانی که یک سری شرایط خاص برقرار باشد امکان پذیر است. به عبارتی دیگر هر ماشین لباسشویی قابلیت شستن پتو ندارد و همچنین هر پتویی را نباید با ماشین لباسشویی شست. ابتدا باید این نکات رعایت شوند تا با خیال راحت بتوان از ماشین لباسشویی برای شستن پتو استفاده نمود. اما این شرایط چیست؟

توجه به لیبل پتو (نوع پتو)

در ابتدا باید به لیبل یا برچسب پتو توجه کنیم زیرا اطلاعاتی که در این لیبل در اختیار ما قرار داده می شود بسیار مفید خواهند بود. در این لیبل یک سری اطلاعات از جمله قابلیت شستن با لباسشویی، دمای مورد نیاز شستشو، استفاده از خشکسویی یا نرم کننده قید شده و توجه به آنها بسیار مفید خواهد بود. پس در مرحله اول باید به برچسب پتو توجه کرد تا اطمینان پیدا کنیم که پتو قابلیت شستن با لباسشویی را دارد.

ظرفیت ماشین لباسشویی

دومین و اساسی ترین گزینه مهمی که باید به آن توجه کرد ظرفیت ماشین لباسشویی است. ظرفیت ماشین مشخص می کند که تا چه اندازه می توانیم پارچه و لباس کثیف داخل لباسشویی قرار دهیم. البته ظرفیت ماشینهای لباسشویی برای شستن لباس در نظر گرفته شده است و برای شستن پتو قطعا ظرفیت کمتر است. برای مثال اگر اگر ظرفیت یک ماشین لباسشویی ۹ کیلو است، نشان می دهد که می توان تا ۹ کیلو لباس داخل لباسشویی قرار داد اما برای شستن پتو باید ظرفیت لباسشویی را کمتر (مثلا ۷ یا ۸ کیلوگرم) در نظر بگیریم. دلیل این امر این است که معمولا پتوها بیشتر از لباسها آب جذب می کنند و به این ترتیب سنگین تر می شوند و این وزن نباید بیشتر از ظرفیت ماشین شود.

رنگ دادن پتو

یکی دیگر از نکات مهم قبل از شستن پتو با ماشین لباسشویی، بررسی رنگ دادن آن است. اگر جنس پتو به گونه‌ای است که رنگ می‌دهد و یا روی برچسب آن، یادآوری شده که با لباس‌های رنگی آن را نشوییم، بهتر است که پتو را با دست شسته و یا آن را تحویل خشکشویی محل دهیم. بهترین کار برای تشخیص رنگ دادن پتو این است که یک دستمال نخی سفید را مرطوب کنیم و روی یک قسمت کوچک از آن بکشیم، چنانچه دستمال رنگی شد، متوجه می‌شویم پتو رنگ می‌دهد. نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم، این است که اگر پتو بافت بسیار ظریفی دارد، بهتر است قبل از شستن با ماشین لباسشویی، آن را درون یک کیسه بزرگ بگذاریم و سپس در ماشین لباسشویی، برای شستن قرار دهیم. در این صورت بافت پتو، کمتر آسیب می‌بیند.

بیشتر بخوانید:ماشین لباسشویی بوش مدل WVG30460IR ظرفیت ۸ کیلوگرم

انتخاب برنامه شستشوی مناسب پتو

هنگامی که حرف از شستن پتو با ماشین لباسشویی می‌شود، اغلب دو سوال ذهن ما را درگیر می‌کند. پرسش اول، ماشین لباسشویی برای شستن پتو چند کیلویی باید باشد؟ پرسش دوم، چه برنامه‌ای برای شستن پتو با ماشین لباسشویی مناسب است؟ برای پاسخ به پرسش اول باید گفت، اغلب ماشین‌های لباسشویی با ظرفیتهای ۵ و ۶ و ۷ کیلو به بالا مناسب برای شستن پتو هستند. در پاسخ پرسش دوم، یک برنامه ملایم با آب سرد، برنامه‌ای مناسب برای پتوشویی، است. برنامه‌های فشرده اغلب به دلیل سرعت بالای خشک کن، پتو را از فرم طبیعی خارج می‌کنند. از طرفی دیگر آب داغ نیز سبب رنگ دادن پتو و یا آسیب به بافت پتو می‌شود.

شستن پتو با ماشین لباسشویی ال جی

مدل‌های مختلف لباسشویی ال جی، برنامه‌های متنوعی برای شستن پتو با ماشین لباسشویی دارند. بهترین کار این است که به سراغ دفترچه راهنمای لباسشویی برویم و برنامه‌های شستشوی پتو با ماشین لباسشویی مدل خودمان را پیدا کنیم. البته این برنامه‌ها فقط برای شستن پتو نیست، بلکه برای بالش، کاور مبل و وسایل تخت خواب که داخل آنها دارای پر است، نیز مفید خواهد بود. اگر بخواهیم به طور کلی درمورد برنامه‌های شستن پتو با لباسشویی ال جی صحبت کنیم، باید از برنامه‌هایی همچون Blanket، Duvet، Bulky/Large نام ببریم. هرکدام از این برنامه‌ها زمان شستشو، درجه آب و دور خشک کن متفاوتی دارند. به طور مثال برنامه Duvet دمای آب را روی ۴۰ درجه و دور خشک کن را روی ۸۰۰ تنظیم می‌کند. چنانچه پتویی که استفاده می‌کنیم، بسیار ظریف است، باید دور خشک‌کن را به صورت دستی، کمتر کرده و آن را روی ۴۰۰، تنظیم کنیم. تنظیم خشک‌کن روی ۴۰۰، سبب شده تا آب پتو زیاد گرفته نشود و در هنگام پهن کردن مقداری آب از آن بچکد. اگر برنامه Blanket روی ماشین لباسشویی ال جی باشد، دمای آب آن، ۶۰ درجه خواهد بود. چنانچه لباسشویی ال جی‌ ما دارای برنامه Bulky/Large باشد، دمای آب ولرم بوده و درجه چرخش خشک کن روی متوسط، تنظیم می‌شود.

نحوه شستن پتو با لباسشویی سامسونگ

لباسشویی سامسونگ نیز همچون لباسشویی ال جی، دارای مدل‌های مختلف بوده و در هر مدل برنامه شستشوی آن متفاوت است. اما اغلب یکی از برنامه‌های Bedding یا Blanket Course در ماشین لباسشویی سامسونگ، برای شستن پتو وجود دارد. چنانچه یکی از این دو برنامه در ماشین لباسشویی سامسونگ ما وجود نداشت، بهتر است که از دفترچه راهنمای آن، کمک بگیریم. باید اشاره کنیم بسیاری از برنامه های ماشین لباسشویی سامسونگ با ماشینهای ال جی یکسان است و استفاده از این برنامه ها نیز مشابه است.

بهترین ماشینهای لباسشویی برای شستن پتو

همانگونه که پیشتر هم اشاره کردیم اکثر ماشینهای لباسشویی با ظرفیت ۵ کیلو به بالا معمولا قابلیت شستن پتو دارند. اما در مورد برند ماشین لباسشویی باید گفت تقریبا تنها مارکهای معروف و شناخته شده این قابلیت را دارند و می توانند بدون اینکه به ماشین لباسشویی آسیبی برسد پتو را بشویند. این بسیار اهمیت دارد که یک لباسشویی در شستن پتو به خود آسیب نرساند. به عبارتی دیگر، مارکهای ناشناخته و ضعیف ممکن است بتوانند چندین بار پتو شستشو دهند، اما در هر بار شستن آسیبی هر چند بسیار ریز به خود می رسانند که ممکن است به نظر نیاید اما پس از چند بار شستن پتو، این آسیب بزرگ شده و اکثرا غیر قابل جبران هم است. این است که می گوییم مهم است یک لباسشویی در حین شستن پتو به خود آسیبی نرساند. خارج از بحث ما پیشنهاد می کنیم اگر قصد انتخاب ماشینی دارید که بتواند پتو بشوید، در میان برندهای معروف از جمله بوش، ال جی و سامسونگ به دنبال ماشین لباسشویی بگردید و تنها گزینه هایی هم که ما به شما پیشنهاد می کنیم این برندها هستند.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.