download (6)

لاستیک ماشین ظرفشویی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

لاستیک ماشین ظرفشویی یکی از اجزای بسیار مهم درب ظرفشویی است که در صورت خراب شدن مشکلات بسیاری را از جمله نشتی آی به وجود می آورد. ماشین ظرفشویی مانند ماشین لباسشویی دستگاه نسبتاً حساسی است که در صورت نگهداری نا مناسب ممکن است خراب سود و نیاز به تعمیرات داشته باشد. یکی از مشکلات نسبتاً شایع در ظرفشویی، خراب شدن لاستیک ظرفشویی است که دور درب آن نصب شده است و در صورت خراب شدن باید هرچه سریع تر تعویض شود.

اما چه عاملی لاستیک ظرفشویی را خراب می کند؟ دلایلی متعددی هستند که منجر به کاهش چسبندگی لاستیک ظرفشویی می شود. در این مطلب به بررسی کلیه عواملی که باعث خراب شدن لاستیک ظرفشویی می شوند و روش تعویض لاستیک ماشین ظرفشویی می پردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای این مبحث همراه ما باشید.

نقش لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی چیست؟

نقش لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی چیست؟ دور درب ظرفشویی لاستیکی از جنس پلاستیک وجود دارد که باعث چسبندگی درب ظرفشویی به بدنه ظرفشویی می شود. در واقع با وجود این چسب تمام منافذ بین درب و بدنه دستگاه از بین می روند. با کم شدن منافذ میان بدنه و درب دیگر فضایی برای آب وجود ندارد. با وجود این قطعه در درب ظرفشویی، امکان نشت آب و مواد شوینده به بیرون ماشین ظرفشویی به شدن کم می شود.

چه عواملی باعث خراب شدن لاستیک ماشین ظرفشویی می شود؟

چه عواملی باعث خراب شدن لاستیک ماشین ظرفشویی می شود؟ آیا لاستیک ظرفشویی خراب می شود؟ قطعاً سهل انگاری در نگهداری ظرفشویی از مهم ترین دلایلی است که موجب خراب شدن لاستیک درب ظرفشویی می شود. بنابراین اگر می خواهید لاستیک ظرفشویی خراب نشود، بهتر است تمام نکاتی که باعث افزایش طول عمر ظرفشویی می شود، توجه کنید. چند مورد از عوامل خراب شدن لاستیک ظرفشویی عبارت است از:

 • پاک نکردن لاستیک دور درب بعد از اتمام کار شست و شو
 • باز نگه داشتن درب ظرفشویی بعد از اتمام کار
 • استفاده از لاستیک های بی کیفیت و ضعیف
 • تعویض نکردن لاستیک دور درب ظرفشویی به مدت طولانی

لاستیک ظرفشویی در صورت خراب شدن باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

خراب شدن لاستیک ظرفشویی باعث چه مشکلاتی می شود؟ قطعاً خراب شدن لاستیک ظرفشویی مشکلات زیادی را برای مشتری به وجود می آورد، که در زیر به این موارد پرداخته ایم:

 1. نشتی آب ظرفشویی به بیرون
 2. کاهش طول عمر ظرفشویی
 3. کیپ نشدن درب ماشین ظرفشویی
 4. روشن نشدن ماشین ظرفشویی

در صورت خراب شدن لاستیک ماشین ظرفشویی چه باید کرد؟

به هنگام خراب شدن لاستیک ظرفشویی چه باید کرد؟ در صورت خراب شدن لاستیک ظرفشویی باید آن را تعویض کنید. لاستیک ها نیاز به تعمیر ندارند. زیرا در صورت کم شدن میزان چسبندگی لاستیک ماشین ظرفشویی، کارایی خود را به طور کامل از دست می دهد. بر این اساس بهتر است از یک متخصص ماهر و با تجربه برای تعویض لاستیک دور درب ظرفشویی کمک بگیرید. تعویض لاستیک دور درب ظرفشویی ممکن است کمی سخت باشد. اما اگر می خواهید تعویض لاستیک دور درب را انجام دهید بهتر است مطابق با روش زیر پیش بروید.

 • اکثر ظرفشویی های موجود در بازار از دو لاستیک در بالا و پایین تشکیل شده اند.
 • در ابتدا باید بررسی کنید که کدام یک از لاستیک ها خراب شده است و سپس آن را تعویض کنید.
 • برای تعویض لاستیک ظرفشویی ابتدا به آرامی لاستیک آسیب دیده را از جایش خارج کنید.
 • سپس لاستیک جدید را به آرامی در جایش قرار دهید.
 • مدل لاستیک ها به گونه ای است که تنها به یک صورت درون درب جای می گیرند.
 • در صورتی که بعد از جای دادن لاستیک، مقداری از آن باقی مانده است، بهتر است بعد از گذاشتن دو سانتی متر فاصله آن را جدا کنید.

دقت داشته باشید که تعویض لاستیک بالای درب ظرفشویی به آسانی و به روش بالا انجام می شود. اما لاستیک پایین ظرفشویی به آسانی تعویض نخواهد شد و بهتر است تعویض لاستیک پایین ظرفشویی به افراد متخصص در این زمینه سپرده شود. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که قبل از اقدام به تعویض لاستیک ماشین ظرفشویی، پریز دستگاه را از برق بکشید و برای چند دقیقه صبر کنید تا جریان برق از سیم ها خارج شود و آسیبی به شما وارد نشود.

چگونه لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی را تمیز کنیم؟

لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی یکی از بخش های این دستگاه است که باید هر چند وقت یک بار به دقت از هرگونه آلودگی و رسوب تمیز شود تا بتواند کارایی مناسبی داشته و از بروز خرابی در آن نیز جلوگیری گردد. در ادامه به بررسی نحوه تمیز کردن لاستیک دور درب ظرفشویی می پردازیم:

 • از آنجایی که لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی از نوع دولایه و پلاستیکی می باشد، مانند هر ماه آن را با استفاده از آب گرم تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن لاستیک ظرفشویی می توانید یک فنجام سفید کننده مایع یا سرکه را با آب گرم ترکیب نمایید.
 • سپس یک دستکال مرطوب را به محلول مورد نظر آغشته نموده و سطح لاستیک را به طور کامل پاک کنید.
 • سپس لایه های داخلی لاستیک را کاملا تمیز نمایید تا کل لاستیک شستشو شود.
 • پس از اتمام شستشو می توانید 5 الی 10 دقیقه صبر کنید تا محلول تاثیر خود را بگذارد.
 • سپس با استفاده از یک پارچه خشک ناحیه های مورد نظر را پاک کنید و آب و مواد شوینده آن را خارج نمایید.

آیا جرم گیری یا همان شستن لاستیک ظرفشویی واجب است؟

به طور کلی لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی در زمینه کارکرد بهینه دستگاه نقش بسیار مهمی ایفا می کند. این لاستیک موجب می شود تا به هنگام شستشوی ظروف درون دستگاه، آب به بیرون ریخته نشده و از کاربرد بسیار مهمی برخوردار است. شستشوی لاستیک درب ماشین ظرفشویی و جرم گیری آن طی بازه های زمانی مشخص می تواند از بروز مشکلات مختلف در آن جلوگیری نماید.

در صورتی که با گذشت زمان جرم و کثیفی درون لایه های این لاستیک جمع شود، می تواند موجب پوسیدگی آن شده و کارایی آن را کاهش دهد. در این شرایط مشکلات دیگری مانند سرازیر شدن آب از لاستیک در آسپزخانه و رشد باکتری ها و بروز بوی بد نیز ایجاد خواهد شد. از این رو باید حتما مسئله تمیز کردن و جرم گیری لاستیک ظرفشویی را جدی بگیرید تا مانع از بروز هرگونه مشکل برای دستگاه خود شوید.

تعمیرکار هوم کارا درباره عیب یابی مشکلات لاستیک درب ظرفشویی چه میگوید؟

لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی یکی از مهمترین لوازم و قطعات این دستگاه به شمار می رود که می تواند از بروز مشکلاتی نظیر نشتی آب به خوبی جلوگیری نموده و فاصله مناسب میان بدنه و سبد ظرفشویی را فراهم می آورد. لاستیک درب ظرفشویی نیز مانند سایر قطعات این دستگاه امکان خرابی دارد و باید به هنگام بروز ایراد در آن به دنبال عیب یابی مشکلات لاستیک درب ظرفشویی و رفع عیب آن باشید. در ادامه تعمیرکار متخصص هوم کارابه عیب یابی لاستیک درب ظرفشویی پرداخته است:

 • چنانچه از جلوی ماشین ظرفشویی شما آب نشت پیدا می کند، به این معناست که احتمالا لاستیک درب ظرفشویی صدمه دیده یا دچار خرابی شده است و باید تعویض گردد.
 • در برخی مواقع لاستیک درب در اثر عوامل مختلف دچار پارگی هایی می شود که در نتیجه آن نیاز به تعویض لاستیک پیدا خواهید کرد.
 • ممکن است مصرف کنندگان به هنگام استفاده از ظرفشویی خود و باز کردن درب آن با بوی بدی مواجه شوند که این مشکل می تواند مربوط به کثیفی یا پوسیدگی لاستیک درب دستگاه باشد.
 • در مواردی که نشت آب از لاستیک درب ظرفشویی مشاهده می شود، ممکن است قسمت های مختلفی از این لاستیک دچار پوسیدگی شده باشد.
 • در بسیاری از مواقع با گذشت زمان اطراف این لاستیک را جرم هایی دربر می گیرد که برای رفع مشکل باید اقدام به جرمگیری لاستیک دور درب ظرفشویی خود نمایید.

نتیجه گیری از لاستیک ماشین ظرفشویی

در مبحث بالا به بررسی بسیاری از عواملی که موجب خراب شدن لاستیک ظرفشویی می شوند و مشکلات شایعی که ممکن است در صورت خراب شدن لاستیک درب ظرفشویی شوند، پرداختیم. شما باید بلافاصله پس از خراب شدن لاستیک دور درب ظرفشویی آن را تعویض کنید تا آسیبی به عملکرد ظرفشویی وارد نشود.

تعویض لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی در صورت خراب شدن باید توسط افراد متخصص و با تجربه در این زمینه انجام شود. بر این اساس اگر تخصص و مهارت کافی در این حوزه را ندارید بهتر است تعمیرات آن را به مجموعه هوم کارا بسپارید. نیروی آی پی امداد در کمتر از یک ساعت در محل حاضر می شود و با استفاده با کیفیت ترین متریال، تعویض لاستیک دور درب ظرفشویی را انجام می دهد.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

تعمیر یخچال

تعمیر یخچال در شرق، غرب، شمال و جنوب تهران توسط تعمیرکار در محل عیب یابی و رفع مشکل میگردد. توجه داشته باشید که تعمیرات انواع یخچال فریزر در هوم کارا بدون خروج

مطالعه مقاله »