images (1)

فن مایکروفر

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

فن ماکروفر یکی از اجزای بسیار مهم این دستگاه است که نقش بسزایی در افزایش کیفیت پخت و پز دارد. در برخی مواقع ممکن است شما با خرابی فن مایکروفر خود مواجه شوید و نیاز به تعمیر فن مایکروویو داشته باشید. به طور کلی فن مایکروفر ممکن است به دلایل مختلفی مانند بروز ایراد در موتور فن، دمپر، فیلتر روغن و فیلتر زغالی دچار خرابی هایی شود که در ابتدا باید به بررسی و عیب یابی فن ماکروفر خود بپردازید. بر این اساس ما در این مطلب به بررسی اینکه فن مایکروفر چیست و در صورت وجود مشکلات ماکروویو چگونه تعمیر می شود، می پردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

فن مایکروفر چیست و چه کاربردی دارد؟

هر ماکروفر یا هر وسیله برقی موجود در بازار برای داشتن کارایی بهتر و عملکرد صحیح از اجزای مختلفی تشکیل شده است. فن یکی از اجزای اصلی مایکروفر است که در تمام مدل های دستگاه تعبیه شده است و موظف است تا فضای داخلی مایکروفر را حین گرم کردن یا پختن مواد غذایی از دود و بوی مواد خالی کند. در واقع فن ماکروفر با جذب دود یا بخار حاصل از گرم شدن مواد غذایی را به خود جذب می کند و باعث عملکرد بهتر ماکروفر می شود. وجود فن در دستگاه مایکروویو بسیار ضروری است و خرابی فن مایکروفر ممکن است مشکلات زیادی را به وجود بیاورد. در واقع اگر فن مایکروفر خراب شود، قطعه ای جهت جذب دود و بخار حاصل غذا در مایکروفر نخواهد بود و کیفیت عملکرد این دستگاه به شدت کاهش پیدا می کند.

چرا فن ماکروویو خراب می شود؟

به طور کلی دلایل زیادی وجود دارند که می توانند منجر به مشکلات فن مایکروویو شوند. این مسئله باعث می شود تا فن ماکروفر پس از مدتی از کار افتاده و نیاز به تعمیر فن مایکروفر یا تعویض این قطعه حساس باشد.

 • یکی از مهمترین دلایلی که می تواند موجب خرابی فن مایکروفر شود، معیوب شدن موتور فن دستگاه و بروز ایراد در کارکرد این قطعه است.
 • از آنجایی که موتور از اصلی ترین قطعات این دستگاه است، بروز هرگونه خرابی در آن می تواند باعث آسیب دیدگی فن مایکروفر شود.
 • همچنین مسدود شدن فیلتر روغن مایکروویو و فیلتر زغالی نیز از عواملی است که بر روی خرابی فن دستگاه بسیار تاثیرگذار خواهد بود.
 • دمپر از جمله قطعاتی است که چنانچه خراب شده و یا باز و بسته شدن آن دچار ایراد شده باشد، فن دچار ایراداتی در کارکرد خود خواهد شد.

در صورت خراب شدن فن مایکروفر چه باید کرد؟

فن مایکروفر قطعه ای است که خود از اجزای مختلفی تشکیل شده است و خراب شدن هر یک از اجزا در آن ممکن است باعث به خطر افتادن سلامت فن و از دست رفتن کارایی آن باشد. در صورتی که فن مایکروفر قادر به عملکرد صحیح در دستگاه نباشد، باید چند قسمت در آن مورد بررسی قرار بگیرد. فیلتر زغالی، فیلتر روغن، دمپر، موتور فن و … از بخش هایی هستند که بهتر است جهت تعمیر فن ماکروفر مورد بررسی قرار بگیرند. خرابی فن ماکروویو یا دمپر و تمام شدن فیلتر زغالی و فیلتر روغن ممکن است باعث اختلال در عملکرد فن شود. در همین راستا ابتدا فن را از دستگاه خارج کرده و به بررسی اجزای آن می پردازیم.در صورتی تمام شدن فیلتر روغن و فیلتر زغالی آن را پر کنید و در صورت خراب شدن دمپر و موتور باید آن را تعویض کنید تا فن مایکروفر مجدداً کارایی خود را بدست آورد. اگر اطلاعات کافی در زمینه تعویض فن ماکروفر را ندارید، توصیه می شود تعمیرات آن را به مرکز تعمیرات معتبری بسپارید تا آسیبی به دستگاهتان وارد نشود.

تعمیر فن مایکروفر چگونه انجام می شود؟

همانطور که می دانید، عوامل متعددی چون فیلتر روغن، فیلتر زغالی، خراب شدن دمپر و خراب شدن موتور فن باعث از کار افتادن آن می شوند. به همین سبب توصیه می شود برای تعمیر فن ماکروفر هرچه سریع تر اقدام کنید.

 • در صورتی که علت خرابی فن مایکروفر مربوط به فیلتر زغالی باشد، ابتدا باید توری فلزی که پشت درب ماکروفر وجود دارد را با کمک آچار مخصوص باز کنید تا بتوانید راحت تر به فن دسترسی پیدا کنید.
 • سپس پیچ هایی که در قسمت پشتی ماکروفر وجود دارد را به آرامی باز کنید.
 • فیلتر زغالی مسدود شده یا آسیب دیده را خارج کنید و فیلتر زغالی جدیدی را جایگزین کنید.
 • در ادامه به بررسی سلامت فن مایکروویو بپردازید.
 • برای بررسی فیلتر روغن باید ابدتدا کلیپس های نگهدارنده آن را باز کرده و فیلتر را از جا دربیاورید.
 • در صورتی که علت مشکلات مایکروفر مرتبط با فیلتر روغن باشد، توصیه می شود این قطعه را با آب و مایع شوینده تمیز کنید.
 • چنانچه پس از باز کردن بدنه ماکروفر و بررسی دمپر متوجه شدید که شی جلوی باز و بسته شدن آن را گرفته است، باید آن را رفع کنید.
 • حال اگر علت خراب شدن فن مرتبط با موتور فن باشد، باید آن را تعویض و یا در صورت نیاز آن را تعمیر کنید.
 • برای تعمیر موتور فن ماکروفر ابتدا دو شاخه را از پریز جدا کنید و موتور فن را که در قسمت پشتی ماکروفر وجود دارد را تعمیر کنید.

آموزش تعویض فن مایکروفر

آموزش تعویض فن ماکروفر یکی از انواع آموزش هایی است که ممکن است هریک از کاربران در مواقع مختلف به آن نیاز پیدا نمایند. از این رو در ادامه به بررسی چگونگی تعویض این فن و هریک از قطعات مختلف آن خواهیم پرداخت.

 • ابتدا باید هریک از قطعات معیوب مربوط به خرابی فن را بررسی نموده و در صورت از کار افتادگی آنها را تعویض نمایید.
 • برای دسترسی به فیلتر زغالی باید اقدام به باز کردن پشت توری هوای خروجی دستگاه نموده و پیچ های آن را باز کنید.
 • چنانچه فیلتر زغالی دچار خرابی شده است، باید آن را با فیلتری جدید تعویض کنید.
 • در این مرحله از عیب یابی فن مایکروفر، نوبت به بررسی فیلتر روغن دستگاه و تعویض آن می رسد.
 • نحوه تعویض فیلتر روغن ماکروفر به این صورت است که ابتدا باید فیلتر روغن را که در قسمت زیرین ماکروفر وجود دارد را باز کنید.
 • برای این کار با کمک آچار مخصوص بخش زیرین دستگاه را جدا کنید و سپس اقدام به جدا کردن کیلیپس های نگهدارنده فیلتر روغن نمایید.
 • بعد از خارج کردن فیلتر در صورت گرفتگی زیاد می توانید فیلتر روغن جدیدی را خریداری کرده و جایگزین کنید.
 • برای بررسی مجموعه دمپر باید پس از باز کردن بدنه و دسترسی به این قطعه، در صورت خرابی آن را تعویض کنید.
 • در صورتی که پس از بررسی موتور فن متوجه شدید که قادر به چرخش نیست، باید موتور جدیدی را جایگزین کنید.
 • جهت باز کردن موتور می توانید کاور آن در قسمت پشت و بالای دستگاه را در بیاورید.
 • در نهایت چنانچه خرابی فن ماکروفر مربوط به معیوب بودن این قطعه یا شکستگی پره های آن است، باید آن را تعویض نمایید.

نتیجه گیری از فن مایکروفر

در این مطلب به بررسی اینکه فن ماکروفر چیست و در صورت خراب شدن فن چه باید کرد، پرداختیم. فن مایکروفر دارای اجرای متعددی است و خراب شدن هر قطعه در آن ممکن است باعث اختلال در عملکرد فن شود. بر این اساس در صورتی که فن مایکروفر سوخته است یا کارایی خود را از دست داده است، باید به چند جهت مورد بررسی قرار بگیرد. تعمیرات قطعات ماکروفر بهتر توسط افرادی متخصص در این حوزه انجام شود. زیرا ماکروفر دستگاه بسیار حساسی است که ممکن است در اثر کوچک ترین سهل انگاری خراب شود. بر این اساس یک تعمیرگاه معتبر را برای تعمیرات انتخاب کرده و تعمیر یا تعویض فن مایکروفر را به آن مجموعه بسپارید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.

درخواست تعمیرات و نصب فوری

سایر مطالب وبلاگ هوم کارا

تعمیر یخچال

تعمیر یخچال در شرق، غرب، شمال و جنوب تهران توسط تعمیرکار در محل عیب یابی و رفع مشکل میگردد. توجه داشته باشید که تعمیرات انواع یخچال فریزر در هوم کارا بدون خروج

مطالعه مقاله »