عملکرد دیفراست و نوفراست یخچال

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

نوفراست در لغت به معنی بدون برفک است، اما در واقع یخچال‌هایی که سیستم نوفراست را دارند برفک در آن دیده نمی‌شود، اما در آن برفک وجود دارد و در دید نیست. چرا که به وسیله روکشی پوشانده شده است.

دیفراست یخچال چیست؟

سنسور دیفراست دو نوع دستی و اتومات دارد. در دیفراست دستی عمل برفک زدایی با خاموش کردن یخچال توسط فرد و خالی کردن مواد آن انجام می‌شود. در دیفراست انماتیک هر چند وقت یک بار به صورت اتوماتیک موتور یخچال خاموش شده ولی تحت کنترل المنتی که در بالای موتور قرار گرفته اتفاق می‌افتد، تحت تاثیر این عملکرد برفک‌ها آب می‌شوند. در سیستم دیفراست اتومات دیگر نیاز به تخلیه یخچال نیست.

علت دیفراست نکردن یخچال

دیفراست نکردن در یخچال مشکل جدی را برای یخچال به وجود می‌آورد. زمانی که اواپراتور یخ زده است باشد سرما تولید نمی‌شود و عمل دیفراست نیز انجام نمی‌شود.

دیفراست نکردن ممکن است به خاطر خرابی هر یک از قطعات دیفراست، برد الکترونیکی دیفراست و برد الکترونیکی اصلی اتفاق بیفتد. برای تشخیص این موضوع باید از تعمیرکار متخصص در این زمینه کمک بگیرید. همچنین زمانی که برد الکتریکی دیفراست مشکل داشته باشد بر روی عملکرد دیگر قطعات نیز تاثیر گذاشته .

دکمه دیفراست یخچال

دکمه دیفراست یخچال و سنسور آن معمولا قابل تعمیر نیستند و اگر دچار مشکل شوند باید آن را تعویض کنید. تعویض سنسور دیفراست یخچال حتما باید توسط تعمیرکار با اصول خاصی انجام شود چرا که این کار بسیار حساس است و نیاز به دقت زیادی دارد. برای عیب یابی سنسور دیفراست یخچال تعمیرکار به یک اهم متر نیاز دارد.

مدت زمان دیفراست یخچال

مدت زمان دیفراست یخچال و اینکه هرچند وقت یکبار و چه مدت المنت در مدار قرار بگیرد به کارخانه سازنده یخچال و فریزر و محاسبات ان ها بستگی دارد. به طور کلی هر ۶ تا هشت ساعت، المنت حدودا به مدت ۱۰ تا ۳۰ دقیقه وارد مدار می‌شود و برفک ها آب می‌شوند.

این مکانیسم به این شکل است که وقتی دمای محیط اواپراتور به اندازه مورد نظر کارخانه بالا رود، برق المنت توسط ترمودیسک قطع می‌شود و باعث نمی‌شود وقتی نیازی به روشن بودن المنت نیست. اگر المنت در مدار باقی بماند و دمای کابین را بی‌دلیل افزایش یابد، باعث اتلاف انرژی و حتی آسیب به دستگاه می‌شود.

بیشتر بخوانید:ارور یخچال امرسان

نحوه تست سنسور دیفراست یخچال

سنسور دیفراست یخچال یکی از اصلی‌ترین قطعات یخچال است که تشخیص و عیب یابی آن بسیار مهم است. زمانی که سیستم یخچال مشکل دار می‌شود یخچال به خوبی کار نمی‌کند و یخزدایی انجام نمی‌شود. برای تست سنسور دیفراست در ابتدا برق یخچال را قطع می‌کنیم. بعد از قطع برق به وسیله اهم متر مقاومت سنسور را می‌گیریم.

اگر عدد اهم متر صفر باشد باید آن را تعویض کنیم ولی اگر روی اهم‌تر عددی ثبت شود نشان دهنده سلامت سنسور دیفراست یخچال است و به تعمیر و تعویض آن نیاز نیست. معمولاً در دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد یا ۶۸ درجه فارنهایت مقدار ۶۲۰۰۰ اهم در یخچال‌های جدید نمایش داده می‌شود. 

مقدار اهم المنت یخچال

همان طور که گفته شد، المنت در یخچال باعث ذوب شدن برفک‌ها می‌شود. قانونی که بر رفتار هیتر المنت یخچال حکم فرما است، قانون اهم است. مقدار مقاومت استاندارد بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ اهم است. به یاد داشته باشید که برای تعمیر هیتر المنت مقاومت باید اندازه‌گیری شود.

تعمیر تایمر دیفراست یخچال

هنگامی که کلید تایم دیفراست را روی نمایشگر بزنید، زمان کارکرد تایم نمایش داده می‌شود.

زمان تایمر دیفراست با زدن کلید Def نشان داده می‌شود. اگر می‌خواهید تایمر دیفراست را دستی کنید کلید def رافشار دهید تا به حالت df تغییر کند. اگر برفک های یخچال شما آب نشود باید تایمر را عیب یابی کنید. اگر تایمر یخچال فریزر شما کارنکند، برفک ها آب نمی‌شود و یخچال شما در طول زمان برودت خود را از دست می‌دهد. پس در صورت مشاهده برفک در یخچال خود اقدام به تعمیر تایمر دیفراست یخچال کنید.

یخچال نوفراست چیست؟

در یخچال نوفراست برفک تولید شده از رطوبت، با روشن شدن المنت آب می‌شوند و از طریق یک مسیر به محفظه روی کمپرسور هدایت می‌شود و آنجا نیز توسط گرمای کمپرسور تبخیر می‌شود. پس در این سیستم یخچال های نوفراست برفک به صورت اتوماتیگ از بین می‌رود و شما برفکی درون یخچال نمی‌بینید. در یخچال‌هایی که سیستم نوفراست را دارند سرما در همه جا به صورت یک نواخت است و در یخچال رطوبت وجود دارد. معمولا در همه یخچال‌های جدید از سیستم نوفراست استفاده شده است.

عوامل موثر بر افزایش طول عمر یخچال دیفراست و نوفراست:

 • جایگاه یخچال فریزر هیچ‌گاه نباید در معرض نور مستقیم خورشید باشد.
 • یخچال فرسزر خود را حداقل ماهی یک بار تمیز کنید و نگذارید کثیف شود.
 • فاصله یخچال فریزر تا دیوار را حتما رعایت کنید.
 • اگر قصد جا به جایی دارید ۲ ساعت قبل از جا به ایی یخچال را از برق بکشید.
 • برای اینکه فشار زیادی به کمپرسور یخچال وارد نشود بهتر است چیدمان مواد غذایی را با توجه به نیاز خود و نیاز روزانه شما به مواد غذایی باشد.

انواع سنسورهای یخچال فریزر

 • سنسور دما یخچال
 • سنسور دمای فریزر
 • سنسور دمای محیط
 • سنسور دیفراست
 • سنسور درب یخچال
 • سنسور دیسپنسر یا آبریز یخچال
 • سنسور دمای کمپرسور یخچال
 • روشن شدن چراغ دیفراست یخچال
هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.