علت گرد و خاک در جاروبرقی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

گرد و خاک در جاروبرقی یکی از شایع ترین مشکلاتی است ممکن است هر فرد حین استفاده از جاروبرقی با آن مواجه شود. علت گرد و خاک در جاروبرقی توسط افراد عادی قابل تشخیص نیست. جاروبرقی یکی از دستگاه های پراستفاده در فضای منزل و سایر محیط های سربسته است که جهت نظافت محیط مورد استفاده قرار می گیرد و از اهمیت بالایی برخوردار است. اما دستگاه جاروبرقی نسبتاً حساس است و ممکن است به دلیل استفاده نادرست و خراب شدن قطعات، عملکرد آن دچار اختلال شود. فکر می کنید چه عاملی باعث خروج گرد و خاک از جاروبرقی می شود؟ قطعاً این موضوع به دلایل متعددی اتفاق می افتد. در این مطلب به معرفی دلیل های گرد و خاک در جاروبرقی و روش های حل این مسئله می پردازیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر بهتر است تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

کاربران گرامی؛ در صورت وجود هرگونه پرسش در مورد اینکه چرا در جاروبرقی گرد و خاک میباشد، می توانید در انتهای صفحه (قسمت دیدگاه) با دیگر کاربران و تعمیرکاران تعمیر گاه هوم کارا به پرسش و پاسخ بپردازید.

 

۷ علت گرد و خاک در جاروبرقی

جاروبرقی به دلیل استفاده مداوم ممکن است در معرض آسیب ها و مشکلات زیادی قرار بگیرد. علت خاک دادن موتور جاروبرقی یکی دغدغه اغلب افرادی است که از این وسیله برای تمیز کردن محیط خود استفاده می کنند.

 1. تمیز کردن تمام کثیفی ها با استفاده از جاروبرقی
 2. جمع کردن زباله های بزرگ مانند کاغذ با جاروبرقی
 3. عدم تعویض به موقع کیسه جاروبرقی
 4. تجمع کثیفی در فیلتر جاروبرقی
 5. اختلال در عملکرد تسمه جاروبرقی
 6. گیر کردن زباله در لوله خرطومی
 7. بیشتر بخوانید:دفترچه راهنما لباسشویی بوش مدل WAS28792
 8. تنظیم نبود دهنک جاروبرقی با سطح مورد نظر

چگونه جمع کردن انواع کثیفی و زباله های بزرگ با جاروبرقی باعث گرد و خاک در جاروبرقی می شود؟

یکی از دلایل مهمی که باعث خاک دادن جاروبرقی می شود، تمیز کردن انواع کثیفی و زباله با استفاده از جاروبرقی است. حتی اگر بهترین جاروبرقی دنیا را در دست داشته باشید، باز هم ممکن است دستگاه شما به دلیل استفاده نا مناسب خراب شود. جمع کردن انواع زباله و کثیفی با استفاده از جاروبرقی از دلایل گرد و خاک جاروبرقی است. فرض کنید در حال تمیز گردن اتاق خود با استفاده از جاروبرقی هستید، حال ممکن است تکه ای کوچک یا بزرگ از شیشه به وسیله لوله کشیده شده و به داخل کیسه جاروبرقی وارد شود. شیشه به دلیل تیز بودن ممکن است باعث پارگی کیسه جاروبرقی و خروج گرد و غبار از آن شود.

همچنین جمع کردن زباله های بزرگ با جاروبرقی از دلایل دیگری است که باعث خاک دادن موتور جاروبرقی می شود. حتما می دانید که جاروبرقی از قطعات مختلفی تشکیل شده است و گیر کردن هرگونه زباله درون آن باعث ناتوانی جاروبرقی در مکش می شود. گیر کردن زباله های بزرگ درون لوله و قطعات جاروبرقی یکی از علت های گرد و غبار در جاروبرقی هستند. عامل دیگری که باعث جمع شدن گرد و خاک در جاروبرقی می شود، گیر کردن زباله در خرطومی جاروبرقی است. در مواقعی ممکن است زباله هایی چون دکمه، شیشه، کاغذ، درون خرطوم جاروبرقی گیر کرده و باعث کاهش مکش شود که نیاز به راهکارهای برای تقویت مکش جاروبرقی دارید.. همچنین جمع شدن زباله درون لوله خرطوم باعث برگشت گرد و غبار به داخل جاروبرقی می شود.

آیا تعویض دیر هنگام کیسه جاروبرقی باعث گرد و خاک می شود؟

خالی کردن دیر موقع جاروبرقی از دلایل عمده ای است که باعث خراب شدن جاروبرقی و ورود گرد و خاک در جاروبرقی می شود. دیر موقع خالی کردن کیسه باعث افزایش حجم کیسه و ترکیدن ناگهانی آن نیز می شود. البته در برخی مواقع، کیسه جاروبرقی به دلیل درست قرار نگرفتن در جای خود، توانایی مکش گرد و خاک به داخل را ندارد و این موجب می شود تا گرد و خاک از جاروبرقی خارج شود.

خراب شدن فیلتر یا خراب شدن قطعات جاروبرقی چگونه باعث تجمع گرد و خاک در جاروبرقی می شود؟

هر جاروبرقی از فیلترهایی تشکیل شده است که نقش جذب کردن برخی از ذرات از لوله را دارند. در صورتی که عمر فیلتر جاروبرقی تمام شود و نیاز به تعویض داشته باشد، فیلتر توانایی خود را برای جذب ذرات گرد و غبار از دست می دهد و باعث خروج گرد و خاک در جاروبرقی می شود. همچنین خراب شدن قطعات جاروبرقی یک علت گرد و خاک در جاروبرقی است. حتما می دانید که خراب شدن هر قطعه از جاروبرقی مانند لوله، دسته، دهنک، کیسه و…باعث خروج هوا و گرد و غبار می شود.

تنظیم نبودن دهنک جاروبرقی از چه طریقی باعث تجمع گرد و غبار در جاروبرقی می شود؟

هر جاروبرقی دارای تنظیماتی است از طریق آن می توان ساختار دهنک جاروبرقی را مطابق با نوع فرش یا پرده یا هر سطح دیگری تنظیم کرد. اگر تنظیمات جاروبرقی با نوع سطوح هماهنگ نباشد، ممکن است قطعات جاروبرقی نتوانند به درستی گرد و غبار را به درستی به درون کیسه عبور داده و باعث خروج گرد و غبار در جاروبرقی می شوند.

آیا خراب شدن تسمه باعث گرد و خاک در جاروبرقی می شود؟

یکی از بخش هایی که ممکن خراب شدن آن در جاروبرقی باعث خاک دادن جاروبرقی می شود، تسمه است. تسمه بخشی از جاروبرقی است که ممکن است به علت شکستگی یا ترک برداشتن نتواند عملکرد صحیحی داشته باشند. به همین دلیل باعث خروج گرد و غبار در جاروبرقی می شود. همچنین خراب شدن تسمه در جاروبرقی ممکن است باعث خراب شدن دیگر بخش های آن شود. بنابراین بهتر است برای رفع خرابی تسمه این دستگاه هرچه سریع تر اقدام شود.

راه های رفع مشکل گرد و غبار در جاروبرقی

از جمله راه های رفع هرگونه گرد و خاک در جاروبرقی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

تعمیر تسمه در جاروبرقی:

 • در مطالب بالا به توضیح رابطه خرابی تسمه و خروج گرد و غبار در جاروبرقی پرداختیم. بنابراین بهتر است بدانید که یکی از بهترین روش ها برای رفع گرد و غبار در جاروبرقی، تعمیر تسمه است. اگر تسمه جاروبرقی خراب شده است و نیاز به تعمیر دارد، بهتر بابت تعمیرات آن به مرکز معتبری مراجعه کنید تا بتوانند با تعمیر یا تعویض تسمه به رفع خاک دادن جاروبرقی بپردازند.

تنظیم جاروبرقی مطابق با سطوح:

 • از جاروبرقی برای تمیز کرد و رفع گردن غبار پرده، سرامیک، مبل، موکت، فرش و … استفاده می شود. یکی از راهکارهایی که باعث رفع گرد و غبار در جاروبرقی می شود، تنظیم جاروبرقی مطابق با سطح است.
 • این کار مانع خاک دادن در جاروبرقی می شود.
 • شما می توانید با خیال راحت و با استفاده از جاروبرقی به رفع گرد و غبار و تمیزی محیط بپردازید.

سومین راه برای رفع گرد و غبار در جاروبرقی، تمیز کردن خرطوم جاروبرقی است:

 • علت گرد و خاک جاروبرقی، جمع شدن زباله در جاروبرقی است.
 • بنابراین بهتر است از طریق میله ای باریک و دراز، درون لوله خرطوم را خالی کرده تا جریان هوا به درستی انجام شود.

تعمیر قطعات جاروبرقی:

 • درصورتی که قطعات جاروبرقی خراب شده است، بهتر است ابتدا توسط یک تکنسین مجرب سرویس و تعمیر شود تا هر عاملی که علت گرد و خاک جاروبرقی است، به طور کامل رفع شود.
 • یکی از راه های رفع گرد و غبار در جاروبرقی این است که در طی فواصل زمانی منظم، کیسه جاروبرقی چک شود.
 • در صورت پر بودن کیسه، برای تعویض یا خالی کردن کیسه اقدام شود.
 • قبل از جارو کشیدن اتاق به وسیله جاروبرقی، تمام زباله های بزرگ و مرطوبی که در اتاق قرار دارند، با دست جمع شود تا حین جارو کشیدن به درون جاروبرقی نفوذ نکند.

خاک دادن موتور جاروبرقی باعث بروز چه مشکلاتی می شود؟

همانطور که می دانید، خاک دادن جاروبرقی یکی از مشکلات شایع اکثر افرادی است که از این دستگاه استفاده می کنند. اما بهتر است بدانید که گرد و خاک جاروبرقی در صورت تعمیر نشدن و عدم عیب یابی باعث بروز مشکلاتی می شود که عبارت است از:

 • سوختن موتور جاروبرقی:

در صورتی که مشکل گرد و غبار در جاروبرقی حل نشود، تجمع گرد و غبار درون جاروبرقی باعث آسیب به موتور و سوختن ناگهانی آن می شود. بنابراین بهتر است برای رفع این مشکل و عیب یابی آن به یک مرکز تعمیرات معتبر مراجعه شود.

 • کاهش مکش جاروبرقی:

از دیگر مشکلات شایع خاک دادن جاروبرقی این است که باعث کاهش کیفیت دستگاه و اختلال در عملکرد آن می شود. در واقع تجمع گرد و غبار در لوله ها مانع از آن می شود تا ذرات ریز به درستی از سطح زمین کشیده شود و این عوامل باعث کاهش مکش و پایین آمدن کیفیت دستگاه می شود.

برای جلوگیری از جمع شدن گرد و غبار در جاروبرقی چه باید کرد؟

در این مطلب به بررسی گرد و خاک در جاروبرقی و روش های رفع خاک دادن در جاروبرقی پرداختیم. گرد و غبار در جاروبرقی عامل مهمی است که باعث سوختن موتور جاروبرقی و کاهش مکش آن می شود. بنابراین بهتر است علاوه بر توجه به نکات بالا، با مراجعه به یک تعمیرگاه معتبر و مجهز، علت گرد و خاک در جاروبرقی تشخیص داده شود و پس از تشخیص علت خروج گرد و غبار در جاروبرقی برای رفع آن اقدام شود.

هوم کارا یکی از تعمیرگاه های مجاز و معتبری است که تعمیرات جاروبرقی را با کیفیت بالا و به صورت تخصصی انجام می دهد. شما می توانید با استفاده از خدمات تیم هوم کارا از مزایایی چون تعمیر جاروبرقی در محل، استفاده از قطعات اصلی برای تعمیر، تعمیر جاروبرقی با کاهش ۷۵ درصد هزینه تعمیرات و فواید دیگر بهره مند شوید.

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.