علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی بوش

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی بوش

دور تند در ماشین های لباسشویی در سرعت های متفاوتی تنظیم شده تا لباس‌ها را خشک کند. این مرحله از کار ماشین که در واقع آخرین کار لباسشویی است، اگر به خوبی کار نکند و چرخش خوبی نداشته باشد، لباس ها به خوبی خشک نمی شوند. خشک نشدن لباس می‌تواند مشکلات زیادی را بوجود بیاورد، از جمله چروک شدن و همچنین در بعضی منازل نبود فضای کافی برای آویزان کردن لباس های خیس باعث آزار خانم های خانه دار می‌شود.

بیشتر بخوانید:تعمیر لباسشویی بوش در تهران

نکته مهم درباره خشک کن ماشین لباسشویی

اگر این وسیله را تازه خریداری کرده اید و قبلا با این برند و این مدل از دستگاه کار نکرده اید بهتر است که حتما قبل از هرکاری دفترچه راهنمای آن را مطالعه بفرمایید. معمولا سرعت چرخش ماشین با توجه به پارچه های مختلف متفاوت است. هرچه سرغت و دور ماشین بالاتر باشد لباس ها را چروک تر و آسیب بیشتری به آن ها خواهد زد. بهتر است دور تند را براساس نوع پارچه ای که درون ماشین قرار داده اید انتخاب کنید.

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

 1. مسیر خروجی آب مسدود شده است
 2. نوسانات برق
 3. بی توجهی به ظرفیت ماشین لباسشویی
 4. عدم تنظیم صحیح برنامه خشک کن ماشین لباسشویی
 5. هیدروستات یا شلنگ رابط هیدروستات
 6. خازن راه انداز
 7. واترپمپ یا پمپ تخلیه لباسشویی
 8. خرابی موتور ماشین لباسشویی
 9. پودر ماشین لباسشویی

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

مسیر خروجی آب مسدود شده است

اگر آبی که درون ماشین وجود دارد خالی نشده باشد دور تند در این دستگاه کار نخواهد کرد. پس بهتر است که مسیر تخلیه ماشین را به خوبی چک کنید. ممکن است که در هنگام تخلیه آب در دفعات قبلی قطعه ای از لباس یا هر وسیله کوچک دیگری جلوی راه تخلیه آب در مسیر خروجی را گرفته باشد. یا حتی لوله تخلیه در پشت این دستگاه تا خورده باشد.

برای رفع این مشکل بهتر است که لباسشویی را به سمت جلو کشیده و اگر لوله تا خورده آن را درست کنید و مسیر فاضلاب را چک کنید اگر گرفتگی وجود دارد آن را برطرف کنید.

 

نوسانات برق علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

نوساناتی که در برق شهری وجود دارد باعث خرابی بسیاری از وسایل برقی در منازل می‌شود. این نوسانات باعث سوختگی و یا خرابی پریزها می‌شود و یا گاهی قطعی جریان را به همراه دارد. اگر این اتفاق رخ دهد دیگ ماشین دیگر نمی‌تواند با سرعت بالا بچرخد و دور تند متشین لباسشویی کار نمی‌کند.

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی بوش

بی توجهی به ظرفیت ماشین لباسشویی

هر ماشین لباسشویی دارای ظرفیت مختص به خود است. این حجم ها براساس توان ماشین ها به آن ها داده می‌شود. همچنین برحسب کیلوگرم هستند. برای عمر بیشتر ماشین بهتر است که همیشه کمتر از حدی که برای دستگاه تعیین شده داخل آن لباس بگذارید. در صورت عدم توجه به این موضوع و گذاشتن بیش از حد لباس درون دستگاه، ماشین مجبور است که برای بهتر کار کردن به موتور و دیگر قطعات فشار بیشتری بیاورید و دچار مشکل شود. قرار دادن بیش از حد لباس درون این دستگاه باعث داغ شدن ماشین لباسشویی می‌شود.

ممکن است یکی از علت های ار نکردن دور تند ماشین لباسشویی همین موضوع باشد. برای جلوگیری از این اتفاق حتما از میزان و حجمی که باید درون دستگاه قرار دهید مطلع شوید و براساس میزان میاز خود در زمان خرید این محصول به کیلوگرم دقت کنید.

بی توجهی به ظرفیت ماشین لباسشویی

عدم تنظیم صحیح برنامه خشک کن ماشین لباسشویی

هر ماشین لباسشویی با توجه به کار کردش دارای برنامه های مختلف شستشویی است. اگر تنظیمات دستگاه را به خوبی بلد نباشید و آن را روی حالت نادرستی تنظیم کنید؛ ممکن است این مشکل پیش بیاید که خشک کن یا همان دور تند به خوبی کار نکند. مواردی که در تنظیم ماشین تاثیر دارد:

 1. جنس لباس
 2. میزان و حجم لباس
 3. زمان مورد نیاز برای شستشو

برای نتیجه بهتر باید دفترچه راهنمای کالای خود را مطالعه کنید.

 

هیدروستات یا شلنگ رابط هیدروستات علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

یکی از قطعه های مهم در این دستگاه هیدروستات است. این قطعه چه وظیفه ای دارد؟ میزان آبی که درون دیگ ماشین و همینطور آب ورودی لباسشویی را اندازه گیری می‌کند. اگر این قطعه خراب شود و به خوبی کار نکند آب به خوبی اندازه گیری نمی‌شود و در بالا هم گفته شد اگر آب درون ماشین وجود داشته باشد دور تند کار نمی‌کند.

چاره چیست؟

شلنگ هیدروستات را از روی هیدروستات جدا کنید. اگر پمپ شروع به تخلیه آب ماشین و در ادامه ماشین شروع به عمل خشک کردن با دور تند کرد، یعنی هیروستات معیوب شده و باید تعویض شود.

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی بوش

خازن راه انداز

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی خازن راه انداز

بعضی از ماشین های لباسشویی خازن راه انداز دارند و بعضی دیگر به دلیل نوع ویژه موتور این قطعه را ندارند.

خازن راه انداز در لباسشویی برای راه اندازی دورهای تند و کند مورد استفاده قرار می‌گیرد. در لباسشویی هایی که موتور آن ها دارای خازن راه انداز هستند امکان دارد خراب بودن این قطعه باعث نچرخیدن موتور در دور تند باشد.

 

واترپمپ یا پمپ تخلیه لباسشویی

همانطور که از نام این قسمت مشخص است کار پمپ تخلیه کردن آب درون دیگ لباسشویی است. پمپ از طریق شلنگ آب داخل دیگ را به فاضلاب منتقل می کند. اگر این قطعه خراب شود آب درون ماشین تخلیه نمی‌شود. بازهم در بالا گفته شد که اگر آبی درون دیگ بماند دور تند به هیچ عنوان کار نخواهد کرد.

 

خرابی موتور ماشین لباسشویی و علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

مهمترین قسمت و قلب هر دستگاهی موتور آن است. وظیفه چرخاندن دیگ برعهده این قسمت است. زانی که قرار است موتور دور تند ماشین را به کار بیندازید از نهایت ظرفیت خود استفاده می‌کند. اگر موتور داغ باشد یا به هر دلیل دیگری نتواند این کار را انجام دهد دور تند کار نمی‌کند.

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی بوش

برد ماشین لباسشویی علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

در تمامی لوازم الکتریکی برد یا بورد حکم مغز را دارد. همه فرمان ها از این منطقه صادر می‌شود. اگر همه موارد بالا را بررسی کردید و هیچکدام از آنها نبود باید برد را چک کنید. اما دقت داشته باشید که این قسمت به هیچ عنوان کار شما نیست و حتما باید از فرد متخصص کمک بگیرید.

بورد ماشین لباسشویی علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

مراحلی که یک ماشین لباسشویی سالم طی می‌کند:

اولین کرحله در هر ماشین لباسشویی بعد از اینکه لباس ها به تعداد مناسب و اندازه درون آن قرار گرفت و تنظیمات انجام گرفت؛ وارد کردن آب به درون دستگاه است. زمانی که آب وارد این وسیله می‌شود شستشو آغاز می‌شود. بعد از اینکه براساس تنظیمات دستی کاربر شستشو انجام شد آب لباس ها به وسیله چرخش با سرعت بالا گرفته می‌شود و بعد از آن ازطریق پمپ تخلیه می‌شود.

اگر بخواهیم واضح تر بگوییم، دور تند موتور لباسشویی باعث می‌شود تا آبکش لباسشویی که لباس ها درون آن قرار گرفته، با سرعت بچرخد و از آنجا که بدنه آبکش دارای منافذ متعدد است، آب درون لباس ها بر اثر نیروی گریز از مرکز به خارج از آبکش و درون دیگ دستگاه ریخته شود.

ورودی واتر پمپ نیز در همین قسمت گذاشته شده و آب راه یافته به این دیگ را مکیده و به فاضلاب می‌ریزد. لازم به ذکر است در اکثر مدل ها و برندها برنامه خشک کن و دور سریع لباسشویی بطور جداگانه وجود دارد.

 

تماس با ما

 

هوم کارا

هوم کارا

هوم کارا با چندین سال سابقه درخشان در زمینه ارائه خدمات پس از فروش و تعمیرات لوازم‌خانگی به معتبرترین برندهای روز دنیا به میزان گسترده‌ای از تجربه و دانش دست پیداکرده است و قصد دارد با کمک گرفتن از پلتفرم خود خدمات سرویس، نگهداری و تعمیرات لوازم‌خانگی را با داشتن متخصصین دوره‌ دیده در سریع‌ترین زمان ممکن و بالاترین کیفیت ارائه نماید.